Stavba lesního navijáku - Hotovo

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
quicksilver
Příspěvky: 156
Registrován: stř led 14, 2009 4:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#31 Nový příspěvek od quicksilver »

Pokud bys chtěl jen nějaké schéma - základní rozměry, tak něco nakreslím, případně vyfotím jakýkoliv detail. 8) Výkresy jako takové k tomu žádné nemám.
Výroba drážkových (náhonových) hřídelů. Libovolné délky a jakékoliv úpravy.
obrábění

Můj štěpkovač: http://www.youtube.com/watch?v=4RoC5rESlQU - bližší info a cena přes SZ

Uživatelský avatar
Vinea 30Hp Comfort
Příspěvky: 3585
Registrován: pát úno 13, 2009 2:52 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#32 Nový příspěvek od Vinea 30Hp Comfort »

Navyják se mi líbí 8)nafoť prosím detaily :ano:
ZETOR 5211

Uživatelský avatar
quicksilver
Příspěvky: 156
Registrován: stř led 14, 2009 4:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#33 Nový příspěvek od quicksilver »

Co konkrétně chcete nafotit chlapi? :)
Výroba drážkových (náhonových) hřídelů. Libovolné délky a jakékoliv úpravy.
obrábění

Můj štěpkovač: http://www.youtube.com/watch?v=4RoC5rESlQU - bližší info a cena přes SZ

Uživatelský avatar
Vinea 30Hp Comfort
Příspěvky: 3585
Registrován: pát úno 13, 2009 2:52 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#34 Nový příspěvek od Vinea 30Hp Comfort »

Vem to pustupně všechno v detailech :ano: pokud ti to nebude vadit :-/
ZETOR 5211

Uživatelský avatar
quicksilver
Příspěvky: 156
Registrován: stř led 14, 2009 4:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#35 Nový příspěvek od quicksilver »

OK, zítra to nafotím :) Vadit mi to nebude :) , od toho tady to forum je 8)
Výroba drážkových (náhonových) hřídelů. Libovolné délky a jakékoliv úpravy.
obrábění

Můj štěpkovač: http://www.youtube.com/watch?v=4RoC5rESlQU - bližší info a cena přes SZ

Uživatelský avatar
quicksilver
Příspěvky: 156
Registrován: stř led 14, 2009 4:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#36 Nový příspěvek od quicksilver »

Tak tady máte slíbené foto :)
Přílohy
DSC00488.JPG
DSC00486.JPG
DSC00485.JPG
DSC00484.JPG
DSC00483.JPG
DSC00482.JPG
DSC00481.JPG
Výroba drážkových (náhonových) hřídelů. Libovolné délky a jakékoliv úpravy.
obrábění

Můj štěpkovač: http://www.youtube.com/watch?v=4RoC5rESlQU - bližší info a cena přes SZ

Uživatelský avatar
Vinea 30Hp Comfort
Příspěvky: 3585
Registrován: pát úno 13, 2009 2:52 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#37 Nový příspěvek od Vinea 30Hp Comfort »

Foto je super 8) jak máš dlouhý buben?
ZETOR 5211

Uživatelský avatar
quicksilver
Příspěvky: 156
Registrován: stř led 14, 2009 4:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#38 Nový příspěvek od quicksilver »

Vnitřní šířka bubnu je 120mm, malý průměr pro návin lana 130 a velký 250mm :)
Výroba drážkových (náhonových) hřídelů. Libovolné délky a jakékoliv úpravy.
obrábění

Můj štěpkovač: http://www.youtube.com/watch?v=4RoC5rESlQU - bližší info a cena přes SZ

Uživatelský avatar
Lukibos
Příspěvky: 737
Registrován: stř črc 11, 2007 10:51 am
Bydliště: Polanka nad Odrou

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#39 Nový příspěvek od Lukibos »

Klaním se. Super udělaný naviják. Z čeho máš ty ozubené kola?

Uživatelský avatar
quicksilver
Příspěvky: 156
Registrován: stř led 14, 2009 4:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#40 Nový příspěvek od quicksilver »

Řetězová kola jsou koupené polotovary. Nechají se objednat např. u WWW. RETEZYOLOMOUC.CZ :) Díky
Výroba drážkových (náhonových) hřídelů. Libovolné délky a jakékoliv úpravy.
obrábění

Můj štěpkovač: http://www.youtube.com/watch?v=4RoC5rESlQU - bližší info a cena přes SZ

brnaj
Příspěvky: 168
Registrován: pát čer 12, 2009 9:27 pm
Bydliště: ČR - Český ráj

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#41 Nový příspěvek od brnaj »

nazdar chlape,

máš moc pěknej naviják, ale absence spojky a možnost ovládání šňůrkou mimo traktor je hodně nebezpečná. taky jsem chtěl něco takovýho dělat. známej se mi převrátil se 40-tkou zetorem bez kabiny a rok ho dávali dohromady - šel nabok a zůstal pod traktorem. rozmačkalo ho to. ale žije. dej si tam alespoň pořádnej rám. nebo dodělej spojku. je to jednoduchý. řetězový kolo je na ložisku na hřídeli a buben navijáku taky na ložiskách na tý samý hřídeli. fór je v tom, že ložiska nejsou na hřídeli s přesahem ale volně, aby se mohl buben lehce pohnout axiálně. mezi bubnem a kolem je péro, aby se od sebe odtlačovaly. třecí plocha je jako u spojky u auta - jedna kovová a druhá jakoby se spojkovým obložením. no teď to hlavní. celý se to k sobě přitlačuje na opačný straně bubnu pákou. ta je uložená ve stejné ose jako buben a opírá se o buben pomocí axiálního ložiska. z druhé strany má něco jako spojku u čerta na vyorávání brambor. a když tou pákou pohnu, tak se posune a přimáčkne ten buben na kolo pohonu. a jede to. celý se to seřizuje sešroubováním na tý hřídeli.
hlavně, stojím se šňurkou v ruce v bezpečné vzdálenosti a tahám. jak vidím, že se traktor šprajcuje tak povolím a všechno stojí.
buď opatrnej.

JH
Příspěvky: 339
Registrován: čtv led 03, 2008 11:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#42 Nový příspěvek od JH »

brnaj píše:nazdar chlape,

máš moc pěknej naviják, ale absence spojky a možnost ovládání šňůrkou mimo traktor je hodně nebezpečná. taky jsem chtěl něco takovýho dělat. známej se mi převrátil se 40-tkou zetorem bez kabiny a rok ho dávali dohromady - šel nabok a zůstal pod traktorem. rozmačkalo ho to. ale žije. dej si tam alespoň pořádnej rám. nebo dodělej spojku. je to jednoduchý. řetězový kolo je na ložisku na hřídeli a buben navijáku taky na ložiskách na tý samý hřídeli. fór je v tom, že ložiska nejsou na hřídeli s přesahem ale volně, aby se mohl buben lehce pohnout axiálně. mezi bubnem a kolem je péro, aby se od sebe odtlačovaly. třecí plocha je jako u spojky u auta - jedna kovová a druhá jakoby se spojkovým obložením. no teď to hlavní. celý se to k sobě přitlačuje na opačný straně bubnu pákou. ta je uložená ve stejné ose jako buben a opírá se o buben pomocí axiálního ložiska. z druhé strany má něco jako spojku u čerta na vyorávání brambor. a když tou pákou pohnu, tak se posune a přimáčkne ten buben na kolo pohonu. a jede to. celý se to seřizuje sešroubováním na tý hřídeli.
hlavně, stojím se šňurkou v ruce v bezpečné vzdálenosti a tahám. jak vidím, že se traktor šprajcuje tak povolím a všechno stojí.
buď opatrnej.
Ahoj,
Vlastním sice V3S naviják s volným odvíjením za Zetorem a bez nějaké třecí a zátěžové spojky. Ovládání kolíkové spojky a brzdy je na vzduch z kabiny . Jak píšeš že známý převrátil traktor tak není problém v absenci spojky s ovládáním na provázku , ale v hrubém porušení bezpečnosti práce !!!!! V každém návodu k továrnímu navijáku se píše že naviják slouží pouze k vodorovnému tahání a vlečení a že maximální možný úhel navíjeni je od středové osy 30 stupňů (může se lišit podle výrobce). Tohle tam je schválně , protože při větším úhlu hrozí právě převrácení traktoru. Dle mého názoru je lepší sedět v traktoru a být schovaný za ochranou mříží , protože pokud něco povolí tak našponované lano si nevybírá a mít ho omotané kolem krku fakt nechci. Jinak pokud navíjím tak mám pořád nohu na spojce a pokud by se něco stalo tak ji sešlápnu. Jinak hlavně člověk musí při práci přemýšlet jinak ho může i zabít. A v lese to platí dvojnásob. :) Samozřejmě zátěžová třecí spojka je velice dobrá věc , která zabrání přetěžování navijáku. :friends:

brnaj
Příspěvky: 168
Registrován: pát čer 12, 2009 9:27 pm
Bydliště: ČR - Český ráj

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#43 Nový příspěvek od brnaj »

:)
vycházím z toho, že žádnou ochranu na traktoru nemá, sedí na něm jako nahej v trní.
někdy začneš navíjet kolmo a najednou navíjíš šikmo. lesy nejsou na rovině.
spojka na navijáku funguje opačně - nic neděláš - je rozeplá, taháš - navíjí. a nepřenese tak velkej moment jako spojka traktoru. myslím, že je to lepší, jinak by se to na navijácích nemuselo dělat. prasklý lano to uřízne hlavu jako břitva. to je fakt. jediná obrana je bejt tam, kam se nedostane.

Uživatelský avatar
cartmanxv
Příspěvky: 535
Registrován: úte lis 06, 2007 7:59 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#44 Nový příspěvek od cartmanxv »

Ahoj, chystám se na stavbu něčeho podobného, z jakých jeklů to máš posvářené? 60 x 60 nebo 80 x 80? Uložení bubnu navijáku je v kuličkových ložiskách nebo v bronzových pouzdrech?
Díky za odpověd :friends:
Tak dlouho jsem si stavěl malotraktory, až jsem si koupil Zetor.....
Zetor 5718

Uživatelský avatar
quicksilver
Příspěvky: 156
Registrován: stř led 14, 2009 4:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Stavba lesního navijáku - Hotovo

#45 Nový příspěvek od quicksilver »

Jakl je 80x60 stěna 4mm, a buben je na ložiskách. :)
Výroba drážkových (náhonových) hřídelů. Libovolné délky a jakékoliv úpravy.
obrábění

Můj štěpkovač: http://www.youtube.com/watch?v=4RoC5rESlQU - bližší info a cena přes SZ

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“