Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1621 Nový příspěvek od thovt »

tomous píše: ned říj 16, 2022 7:37 pm Patka je taky nahovno stejně jako předradlička :smich:
Patka se dávala na poslední radlici. Býval jinej delší plaz. Naposledy jsem ju dával před 20 ti rokama na privat roto. Od té doby na nic a nechybí mě. Čest.
https://www.agrozet.cz/e-shop/patka-leva-d34404.html
Je to o velikosti radlice, s předradličkou je to lepší má válcovanou desku , přečti si k tomu něco, mám to i vyzkoušené..
Patka se používá nejačastěji u hobby příslušenství u malé zemědelské techniky je to levné staré řešení.
Hlobkouvé kolo se používalo i s patkou u pluhu Roudnice... Apo 155 patří mezi nejpovedenější pluhy.

jiriSBS
Příspěvky: 1774
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1622 Nový příspěvek od jiriSBS »

..pro Roman,
k plazu ,s pluhem děláš asi jen pár arů,tudíš opotřebení ostří pluhu a problem s vyhlubovaním se u tebe projeví asi tak za 25-30 let
...k regulační hydr. japonců ,co jsem viděl,tak mají přičnou a podelnou stabilizaciTHZ a polohovku a tím konči,silovku,nebo tlakovku jsem ještě neviděl na žadném japonci,když jo ,tak ať mě někdo opraví.Přičnou a podélnou stabilizaci bys mohl teoreticky u pluhu použít.
..pro forum,
k předradličce ,pouha radlice při větších hloubkách orby,zaorává rostlinné zbytky a hnůj do malé hloubky,často jen pod povrch oranice,kdežto předradlička zaorává téměř vše na dno brázdy.Předradlička ma ještě jednu podstatnou výhodu a to je hloubka orby,orební poměr může být u ní 1:1,tzn.
že s radlici o záběru 25cm můžu orat do hloubky 25cm a skýva bude dobře obracena,nejen přehrnutá.

tomous
Příspěvky: 3153
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Nastavení pluhu na orání

#1623 Nový příspěvek od tomous »

jiriSBS: orat bez kolečka můžeš tak u 1 max.2 radl. pluhu a to ještě blbě.
předradličku komentovat nebudu.

AlešT250
Příspěvky: 11
Registrován: stř dub 20, 2022 8:46 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nastavení pluhu na orání

#1624 Nový příspěvek od AlešT250 »

Lukashil píše: úte říj 04, 2022 10:23 pm Pratele musim obnovit svuj puvodni dotaz. Napred par foto

Obrázek

Obrázek

Obrázek
To je foto z lonska, letos bylo mokro...

Tak jak to dopadlo? Na tom pluhu se někdo dost vyřádil... Už jen kombinace zahrnovacího límce a předradliček je zvláštní... Obojí neoriginální. Límec tento pluh neměl vůbec a předradličky jsou evidentně jiné...
Osobně tipuju na špatnou geometrii radlic (úhel železa, rádius desek...), možná i plazů. Nebo blbě navařené předradličky a krojidlo. Myslím, že blbě navařene predradlicky umí pluh vyhodit a krojidlo to může jen podpořit.

Chce to tedy vse sundat a projet bez předradlicek krojodla, jestli bude nějaká změna.
Pokud ne, pak jsou zcela špatně nastaveny celé radlice, resp. jejich neoriginalni poloha a sestava (které bohužel nejsou vůbec vidět...).

To, že by pluh vytáhla hydraulika snad můžeme vyloučit (to si snad všimne i úplný začátečník, jestli vyjíždí pluh sám - tahem nebo jestli ho vytáhne hydraulika).

A úplný nesmysl, který tu také zazněl, že je vysoký traktor, lze vyloučit rovněž... Leda že by nešla dát ramena až do spodních poloh...Tento pluh tahají tyto traktory v pohodě. Stačí si projet youtube jak krásně ořou...

Ještě jen pro úplnost je dobré zjistit, jestli je to pluh se záběrem 30 nebo 35cm, neboť se vyráběl v obou variantách. Pokud není štítek, tak změřit.
Aleš T.

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6940
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1625 Nový příspěvek od Lukashil »

Na spucku ho musim sponovat i bez predradlicek, ty jsem daval az dodatecne, zahrnovaci limce mam prave vychytany tak, ze takhle s predrsdlickou se vozej zadarmo, kdyz predradlicku sundam, jde hlina i na limec.
U toho krojidla je asi pravda, ze celou situaci zhorsuje, ovsem verim, ze pokud bych dokazal dovychytat pluh, aby slo krojidlo svisle, nevadilo by tolik....
Stydím se za tuto zem

AlešT250
Příspěvky: 11
Registrován: stř dub 20, 2022 8:46 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nastavení pluhu na orání

#1626 Nový příspěvek od AlešT250 »

Lukashil píše: pon říj 17, 2022 11:52 am Na spucku ho musim sponovat i bez predradlicek...
Jasný, ty radlice, co jsi dával foto, vypadají na ty menší, tzn., že jsou na záběr 30cm a tam je max. pripustna hloubka orby pouze 24cm. Čili i toto může být další chyba, proč to nedělá co má.
Osobně to vidím na ten špatný úhel želez+odvalnic. Při montáži se musí i podkládat, aby měly správnou polohu a navzájem přesně lícovaly.

Další věc, mohlo se v minulosti lehce stát, že pluh někdo ohnul nebo že se nestrihl pojistný střižný šroub, ale vytrhl z konzole nebo oko slupice, obojí jsem viděl a obojí když se převaří blbě, je celá slupice zakopnuta dozadu...
Ty to teď honíš náklonem celého pluhu... Pak to logicky dobře orat nemůže.
Chce to srovnání s jiným pluhem ideálně...


Přidám foto svého pluhu, akorát tam je vše sjeté, aktuálně ho renovuji. Nicméně ty vzájemné polohy, náběh, rádius tam je jakž takž vidět...


Obrázek
Obrázek
Aleš T.

jean
Příspěvky: 3597
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Nastavení pluhu na orání

#1627 Nový příspěvek od jean »

Ked je 30 pluh len na 24 cm hlbku, kolko moze orat 25 pluh?

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 15140
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Nastavení pluhu na orání

#1628 Nový příspěvek od DanculSK »

Už sa to tu niekoľko krát preberalo, niekde sú aj obrázky....
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

AlešT250
Příspěvky: 11
Registrován: stř dub 20, 2022 8:46 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nastavení pluhu na orání

#1629 Nový příspěvek od AlešT250 »

jean píše: pon říj 17, 2022 1:14 pm Ked je 30 pluh len na 24 cm hlbku, kolko moze orat 25 pluh?
To také přesně určuje výrobce pluhu, u 25cm záběru to bývá kolem 20cm... Jde to pustit níž, pak to ale začne spíš jen podrývat, než orat. A draho.
Aleš T.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 15140
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Nastavení pluhu na orání

#1630 Nový příspěvek od DanculSK »

DanculSK píše: pon říj 17, 2022 1:32 pm Už sa to tu niekoľko krát preberalo, niekde sú aj obrázky....
ObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

honzaPP
Příspěvky: 809
Registrován: sob bře 13, 2021 11:17 pm
Bydliště: HK nebo Rychnovsko

Re: Nastavení pluhu na orání

#1631 Nový příspěvek od honzaPP »

DanculSK díky!!!! Jsem strašně rád, že to sem někdo znovu pověsil! :friends: Upravuji si pluh a některými věcmi jsem si nebyl jistý a tohle je skvělý pomocník.
Hinomoto N249

trupka
Příspěvky: 410
Registrován: sob dub 25, 2009 8:30 pm
Bydliště: liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1632 Nový příspěvek od trupka »

Orebny pomer je 1:1,27 ,platí pre pluh bez predradliciek. 25 hlava hĺbka cca 20cm.
jean píše: pon říj 17, 2022 1:14 pm Ked je 30 pluh len na 24 cm hlbku, kolko moze orat 25 pluh?
spotreba... koľko nalejem, toľko zožerie

jean
Příspěvky: 3597
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Nastavení pluhu na orání

#1633 Nový příspěvek od jean »

Hm, tak to by vysvetlovalo, preco do tych cca 20 cm mi to ide dobre a potom sa to zacne kurvit. Takze musim zohnat 30 pluh, ak chcem ist hlboko :'(

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 15140
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Nastavení pluhu na orání

#1634 Nový příspěvek od DanculSK »

honzaPP píše: pon říj 17, 2022 2:36 pm DanculSK díky!!!! Jsem strašně rád, že to sem někdo znovu pověsil!
No nieje zač...
Musel som síce oživiť starý NTB
Lebo tam to mám...
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6940
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1635 Nový příspěvek od Lukashil »

AlešT250 píše: Další věc, mohlo se v minulosti lehce stát, že pluh někdo ohnul nebo že se nestrihl pojistný střižný šroub, ale vytrhl z konzole nebo oko slupice

Dekuji v podstate jsi mi potvrdil mou domnenku, ze jsou drzaky natazene dozadu. I kdyz kdysi jsem mel dvojak bez zadni radlice, abych zoral naklopil jsemtreti bod na traktor a v zemi drzel...... tam je asi spatne uplne vsechno. Narvu dlata a ono to nejak rejpat bude snad.....
Stydím se za tuto zem

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“