HON 053

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: HON 053

#1006 Nový příspěvek od ota »

Tak další kousek práce. Hon byl na umyťí. Syn ho vzal na wapku, nastříkal odmašťovadlem. Viděl jsem ho za světla až asi za 3 dni. Jezdil jsem s dodávkou a dostal jsem se domů vždy kolem 20 hodiny. No málem jsem honíka nepoznal jak prokouknul! Všechny ty nánosy černé hmoty zmizely.
Když syn jel na myčku nechtěla regulace pustit pojezd. Tak to chcípnul a to táhlo regulace si posunul dovnitř a nacpal tam klínek. Pak už to jelo v pohodě i s vyndanou aretací. Včera jsme to vyndali rozebrali. Vše funguje v pohodě. Akorát manžety a O kroužky jsou tvrdý. A na tom táhýlku asi 1,5 mm vůle.
Pak jsme vyndali pístnici na řízení. Ta kapala. Po rozebrání jsem zjistil proč. Jeden O kroužek byl uplně pryč na kusy uvnitř válce. Všechny ostatní manžety, O kroužky uplně na sračku tvrdý, rosypaly se na kusy po vyndání.
A teď ten hlavní problém z kterého nemáme vůbec ani trochu radost. Vzal jsem za buben zadní nápravy a nahoru a dolů tak centymetr vůle na svislém čepu. Lítá to tam neuvěřitelně. To jsem ještě nezažil, takovou velkou vůly. Všechno se dá opravit. Ale bude to náročné. Řídící páka pod kterou je svislej čep je dokola obvařená housenicí. Takže to musíme rozebrat co půjde náboj, šťít dolů a pak to celé bruskou odbrousit, aby šla ta páka sundat. Na té páce je čep kterej je jak švestka pro pístnici, pochopitelně z obou stran zavařený dokola.
Píst řídící pístnice samozřejmě na konci oko, zaveřený strašlivou housenkou dokola. Vše co upadlo, bylo volné je zavařené asi elektrodou 4mm. Sváry jako prase všude. Takže rozkapáváme buben nápravy. Někdo tam zalomil v těch závitech co mají pomoct při sundání bubnu šrouby. Pokusíme se navařit na to co zbylo matky a vyšroubovat.

Fizz
Příspěvky: 8367
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: HON 053

#1007 Nový příspěvek od Fizz »

To zní jako bys byl pod mojí zadní napravou...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 7013
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: HON 053

#1008 Nový příspěvek od fikejz »

Stroj napadený "opravářem svářečem" je jedna z nejhorších nemocí každé mašiny. Vím o čem mluvím můj Zetor jím byl taky infikován. Naštěstí už je téměř všechna nákaza odbroušena a postupně se pracuje na vyléčení.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Joe66
Příspěvky: 1578
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: HON 053

#1009 Nový příspěvek od Joe66 »

Ono ked stroj maka lebo je kseft a nahle sa poserie a rychle riesenie je zvaracka -hoci docasne riesenie tak je to Ok. Ale potom vacsinou kazdy kasle to normalne opravit :smich: No a ina kapitola su ,,setrilci ,, :typek:

Uživatelský avatar
Přemo
Příspěvky: 1772
Registrován: pát lis 26, 2010 9:31 pm
Bydliště: Kousek od Hlučína

Re: HON 053

#1010 Nový příspěvek od Přemo »

Stou napravou bud klidny,mam to uplne stejne. :pistol:
zetor 50super,Z10045turbo,7011,E516B,BSS P53S,6T,P93S,10.08-agro,hon un 050 2x,BDT po faceliftu,bogballe,kertitox ala Napa,a spousta dalších stroju co uz není kam davat:)

Fizz
Příspěvky: 8367
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: HON 053

#1011 Nový příspěvek od Fizz »

Já na to jednoduše nemám čas ani chuť právě jak píšeš.

Treba vyplave náprava a vyměním. Používám ho tak sporadicky že mě to nepálí. Navíc většinu s kladivem to stojí na fleku.

Bohužel je to navíc často zavařený tak ze to neřeší problém který to řešit mělo.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

pavel sk
Příspěvky: 13098
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: HON 053

#1012 Nový příspěvek od pavel sk »

Co sa tyka tych nabojov a celkove rejdovych koncov tej napravy tak je nato problem nieco zohnat. S5T-čkari to uz beru ako podpultovy tovar veteranov. Tie napravy su asi najväcsia slabina UN.053,1. V robote tie napravy u nas uz stoja ako na fest pretazenej T-148 drevom.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: HON 053

#1013 Nový příspěvek od ota »

Tak to syn po obědě rozebral na prvočinitele a naštěstí je to jen prasklej svislej čep na půl. Trochu vůle v pouzdru. Ostatní šlo rozebrat. I ten svár kolem páky řízení na náboji byl prasklej. Takže nemusel odbrušovat páku dokola. To se opraví. Pouzdro a čep novej a sesadit. Á druhá strana se udělá taky už při jednom. Až sestavíme tuhle levou, tak tu pravou. Máme hona na dvoře a na kopečku. Tak ho nelze dát na špalky na obě strany.

Fizz
Příspěvky: 8367
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: HON 053

#1014 Nový příspěvek od Fizz »

:D

Ty mi dáváš, se do toho snad jednou pustím taky. 😁
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4231
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: HON 053

#1015 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Jak to může takhle odejít ta náprava? Já mám un 050 (takže první hydropojezdy) rok 1980 a ta náprava je v původním stavu nikde žádný svár a ani nijak extra velká vůle. Trochu na středovém čepu. Počítám že je to tím jak někdo převáží na přední kola a pak s tím jebne ranou na zadní nápravu.....Takže prostě za ty roky provozu jakýho měl ten Hon strojníka podle toho je stav :smich:
Já měl opravdu štěstí na našem Honu není nikde ani kousek sváru navíc než bylo z továrny :potlesk:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: HON 053

#1016 Nový příspěvek od ota »

Tak ten máš měl strojníků mnoho. Vcelku jsme zjišťovali přez známé, co se s ním v dávných letech dělo. Ke konci s ním jezdil asi strojník kterej měl po ruce svářečku. Vše co upadlo, ulomil, nebo se povolilo svárem zajistil. Třeba blatníky byly přivařený, v kabině taky spousty svárů. Sedačka přivařená a odpružení zavařené. Oka pístnic zavařený. Uplně mám lufta z těch velkých pístnic, asi 3 tečou. Všechny mají přivařený to oko s ložiskem. Možná, že 2 mají zavařený i to ložisko.
Další věc, ten náš hoňík přejel a usmrtil vojáka. A možná co povídal jeden pán přirazil chlápka lžící k betonu a ten pak zemřel. Ale ty hony tam měli dva a nezjistili jsme, jestli u toho druhého smrťáku byl ten náš. Ale u toho prvního to byl on. Ale může za to alkohol.
No teď až uděláme ty rozdělané věci přijde na řadu vyrovnávání a aretace zadní nápravy. Tam to dost teče. Kape to i dírkou z toho ventylu co je u té silné pístnice nad zadní nápravou.
Ale co nás těší, v pravých schůdkách jak je rozvaděč a filtry hydrauliky bylo asi 5 velkých hadrů. Velikostí osušky. A ty byly nacucaný olejem a černý jak z pekla. Vyhodili jsme to pryč a koupili jinej filtr. Zjistili jsme, že byl dole prasklej obal filtru. Dali jsme ten obal jinej a novej O kroužek a dotáhli tu baňku s citem. A ani kapka zatím neukápla. 8) Ale jak chvilku stojí na place je flíček od ukapu v místě před motorem, pod převodovkou. Ale co víme, tak trochu propoušťí jedna pístnice otoče. Možná to teď kape a stejká to kousek jinde než by mělo. Olej ještě musíme všude zkontrolovat. V knížce jsou vypsaný náplně a množství. Tak to přijde taky vše přejít.
No postupně.
Kluci dotaz, nemáte někdo typ, kde by se daly sehnat ty tři rychloupínací háky? Svařit si tříbod by bylo v pohodě. Ale ty návarový háky s tím zajištěním, to je problém. Našel jsem jen menší velikost. Není to zaťím na programu dne, ale jen tak třeba do budoucna.

Fizz
Příspěvky: 8367
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: HON 053

#1017 Nový příspěvek od Fizz »

"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
SV18r
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 22, 2018 8:43 pm
Bydliště: Lučenec

Re: HON 053

#1018 Nový příspěvek od SV18r »

Ota privarit oka k piestniciam je skor nutnost hlavne piestnicu lopaty a piesty otoce kedze su namahane na tah a drzi to len kratky zavit ktory sa sa casom vytaha a potom vypadne a nieje ktovieco ked nieco drahe nesies vo vydlach a otrhne sa ti vydlica z horneho piestu. Ja som mal privarenene 3 piesty od predchadzajuceho majitela , ked som ich pretesnoval na vsetkych som urobil poriadne zapichy a obvaril dookola, manzety sa menia aj tak od zadu tak je to jedno.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: HON 053

#1019 Nový příspěvek od ota »

No když tady je to většinou navařený jako hokejka a strašlivou bymbulí. Schválně vyfotím tu pístní tyč z válce z řízení. Ať se taky trochu pobavíte.
Ještě dotaz. U té výkonové regulace když jsem ji rozebíral, oměřil jsem si rozměry matky a toho šroubu posuvkou. Abych to při montáži dal tak jak to bylo. Ale víceméně jsem tam nenašel žádný problém. Mimo to že vyměním těsnící kroužky a menžety. Ale vše fungovalo bez problému po odpojení a vyndání ven. Nevíte někdo, jak by měly být ty matice nastavený? Zdá se mi, že by měla být ta pružina víc napružená, aby zatahovala to táhlo víc dozadu do toho válce. Protože když hon nejel, stačilo rukou zatáhnout dozadu víc do válce a hned hon jel. A pak už jezdil. Vždy stačilo po nastartování zatáhnout a pak už jezdil.
Ta velká matka kouká ven 10 mm a uvnitř ta korunková na tom závitu 15 mm od čela závitu po čelo matky. Vše bylo zajištěno. Ale nevím, jestli s tím někdo nekvedlal.
Zkusím to přetěsnit složit jak to bylo a uvidíme. Vystružím vůle v dírách a udělám přesný čep s min vůlí. Teď tam byl ožvejkanej šroub v šišce. Vůle asi 1,5 mm.
Jo Fizz to bude ono. Tohle jsem myslel. Akorát pro 60 mm čep. No uvidíme kdyžtak bych udělal čepy jako třeba špulku. Aby ve středu byly slabší do těch háků.

Uživatelský avatar
SV18r
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 22, 2018 8:43 pm
Bydliště: Lučenec

Re: HON 053

#1020 Nový příspěvek od SV18r »

Ota ta pruzina funguje na obe strany ona viacmenej vracia tubtyc do nulovej polohy ako ju nastavit neviem tiez som to odmeral ako ty , ani v navode pre opravy to nieje skor ci nemas nizky ovladaci tlak , pri akych otackach sa ti pohyna hon ?

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“