Svářecí technika

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1966 Nový příspěvek od Terablick »

exot píše:Mladenci mladenci ze vy jste si neprecetli tu ucebnici co je tu o stranu zpet odkaz???

Ohledne principu(a to je dulezite pro nastaveni mig/mag svarecky) jse o to ze u techto stroju se nastavi NAPETI!!! A k nemu se nastavi KONSTATNI RYCHLOST POSUVU DRATU .Protoze se jedna o tkzv tvrdy zdroj napeti tak napeti se na oblouku takrka nemeni (to umoznuje udrzet stejnou delku oblouku behem svareni)ale proud ano to prave umoznuje pouzit samocinneho posuvu dratu

U svareni obalovanou elektrodou se jedna o mekky zdroj kde proud je stejny ale meni se napeti protoze delku oblouku udrzuje svarec sam.
No popravdě jsem do toho civěl asi hodinu a objevil některé věci co jsem neznal, ale tuhle teoretickou část jsem jaksi přeskočil, protože mi přišlo že když nechci svářečku stavět, tak to znát nemusim :red: Spíš jsem se věnoval části praktické - od doporučené délky vysunutí drátu a přesahu hubice (což jsem třeba neznal, ale tak nějak to člověk najde v praxi automaticky), přes doporučené vedení hořáku a sváru, až po správné provedení sváru, závady svárů, jejich příčiny atd :) A celkem dost mi to dalo, to musím uznat 8) . V praxi jsem to ale zatím nezkoušel, protože dělám jiné věci a jak je teď to šílený sucho a vedro, tak už jsem si jednou zapálil hromadu dřeva flexou, takže to nechci pokoušet :) Dílnu bohužel zatím stále nemám (ale dělám na tom - dneska jsem zrovna vyklízel pozemek kde bude stát od nastřádaného bordelu a "pokladů"), takže všechno dělám venku, a to se v tomhle hicu fakt nedá a je to právě i o požár... Ale jinak knížka super :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1967 Nový příspěvek od Terablick »

exot píše: Je dulezite si uvedomit ze:
Mig /Mag svarecky jsou svarecky na tkzv poloautomaticke svareni kde je pridavny material podavan podavacem a deje se tak konstantni a predem nastavenou rychlosti .Proto je potreba aby automatickou regulaci delky oblouku mel na starosti onen tvrdy zdroj napeti.Protoze behem svareni se meni proud podle chveni ruky (oddaleni /priblizeni hubice horaku)(vsimne te si ze pri svareni kdyz je treba co nejvetsi pruvar tak se snazime mit co nejmensi vylet dratu a kdyz se lazen ma snahu propadat tak zase pouzijeme vetsi vylet dratu)ale oblouk ma pri tom stalou delku.
Proud pri svareni se nezastavuje posuvem ale je od nej odvozen diky vlastnostem zdroje.
Když to napíšeš takhle dává to smysl :) Takže nejde o nějaké nastavení proudu, ale o chování zdroje které je závislé na "spotřebě" proudu při konstantním napětí :) Takže vlastně proud se nenastavuje nijak a ani by to nešlo. A díky zvýšení napětí se proud zvýší samovolně, ale aby se udržel oblouk, musí se zrychlit podávání drátu. Chápu to dobře? :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1968 Nový příspěvek od Terablick »

Jinak já tedy svařuju tímhle (nastavení si nevšímejte - převážně svařuju na 2 max nebo 3 min a max, a posuv drátu mezi 5-7, většinou kolem 6. Ten regulátor posuvu reaguje dost citlivě - pohnutí kolečkem o 2-3mm znamená hodně výraznou změnu rychlosti posuvu :)):

Obrázek

a pak tímhle (jen moje je béžová):

Obrázek
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

sekalsemmalo
Příspěvky: 4469
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Svářecí technika

#1969 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

Terablick píše:
exot píše: Je dulezite si uvedomit ze:
Mig /Mag svarecky jsou svarecky na tkzv poloautomaticke svareni kde je pridavny material podavan podavacem a deje se tak konstantni a predem nastavenou rychlosti .Proto je potreba aby automatickou regulaci delky oblouku mel na starosti onen tvrdy zdroj napeti.Protoze behem svareni se meni proud podle chveni ruky (oddaleni /priblizeni hubice horaku)(vsimne te si ze pri svareni kdyz je treba co nejvetsi pruvar tak se snazime mit co nejmensi vylet dratu a kdyz se lazen ma snahu propadat tak zase pouzijeme vetsi vylet dratu)ale oblouk ma pri tom stalou delku.
Proud pri svareni se nezastavuje posuvem ale je od nej odvozen diky vlastnostem zdroje.
Když to napíšeš takhle dává to smysl :) Takže nejde o nějaké nastavení proudu, ale o chování zdroje které je závislé na "spotřebě" proudu při konstantním napětí :) Takže vlastně proud se nenastavuje nijak a ani by to nešlo. A díky zvýšení napětí se proud zvýší samovolně, ale aby se udržel oblouk, musí se zrychlit podávání drátu. Chápu to dobře? :)
no,nakej elektrikar nam to vysvetli ale jak nam dal exot ty odkazy ,tak se jedna o samoregulaci.nastaveny konstantni nizky napeti ,frci drat,hori kratkej oblouk,vysoky proud,maly odpor.to preda dratu tavnou energii a drat ukapne.tim se prodlouzi oblouk,vzroste odpor ,poklesne proud.ale to je zbytecne akademicky.uz jsou pulzni svarecky a tam si stelujete proud.a cely je to o te tvorbe kapky taveniny.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

sekalsemmalo
Příspěvky: 4469
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Svářecí technika

#1970 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

Antony30011 píše:Teď jsem tě nějak nepochopil. Proč to rejpání??? :-/

co se hned durdis?ja nak rejpam?
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 4668
Registrován: úte led 11, 2011 9:35 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Svářecí technika

#1971 Nový příspěvek od pawka »

ty levny cocka to maj v navodu bud napsany blbe nebo fakt nastavujou proud,nebo si to casto lidi milne myslej.
60. léta strojově dobrý
viewtopic.php?f=23&t=32858&start=1000
1 stroj
viewtopic.php?f=20&t=29038&start=1000
H6 k6 to je pro hlupáky!
S vůlí,na naklepnutí,s přesahem

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3808
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1972 Nový příspěvek od exot »

Terablick píše:Když to napíšeš takhle dává to smysl :) Takže nejde o nějaké nastavení proudu, ale o chování zdroje které je závislé na "spotřebě" proudu při konstantním napětí :) Takže vlastně proud se nenastavuje nijak a ani by to nešlo. A díky zvýšení napětí se proud zvýší samovolně, ale aby se udržel oblouk, musí se zrychlit podávání drátu. Chápu to dobře? :)
vse spravne jen ta rychlost dratu KONSTANTNI!!!
A to je prave problem vetsiny levnych a levnejsich svarecek protoze nemaji dosti "tvrdy zdroj" a jeste k tomu(coz je horsi) spatne konstruovany a znacne poddimenzovany posuv .Coz muze byt hlavni duvod tvych problemu.

Co se nastaveni tyka (to plati pro vsechny klasicke odbockove stroje to jsou ty u kterych se prepina napeti vypinaci ale i ostatni s vypnutou synergii) se vlastne musi k prednastavenemu napeti(defacto svarecimu vykonu) v jistem rozsahu (treba od 4-8m/min) rychlost posuvu pri ktere hori oblouk tak jak ma (mimo tuto oblast nelze svaret)

Je treba si uvedomit ze u mig mag svarecek je nejdulezitejsi konstantnost posuvu (kterou ovlivnuje kvalita a cistota vedeni dratu konstrukce posuvu prumer dratu a jeho delka a pruvlak)a kvalita zdroje napeti.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1973 Nový příspěvek od Antony30011 »

sekalsemmalo píše:co se hned durdis?ja nak rejpam?
Já se nedurdím, jen se slušně ptám co to je za narážku "ty ses chytrej maturant a ty si to vypocitas" a "jak te znam a nebudes utracet za blbosti". Nebo to mám brát jako kompliment?

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1974 Nový příspěvek od Terablick »

No tak jasně že konstantní, ale musím zvýšit rychlost když zvýším napětí :) Pak během svařování (když najdu optimální hodnotu) už s tim nehejbu, to je jasný :) Držím spínač a jedu až se z hořáku kouří (ještě minutu potom :D) Podavač si myslím že je OK, drží jednu rychlost, neprokluzuje... Je to přecijen česká mašina, i když ne nějak drahá... Mám jí po karosářovi co s ní leta dělal jako s jedinou mašinou a byl spokojenej. Prodal mi jí když se stěhoval do Anglie - měl jsem tehdy pronajatej prostor hned vedle něj :) No projdu asi kontakty, vyzkouším poladit podavač, pohrát si s nastavením, a uvidíme :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3808
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1975 Nový příspěvek od exot »

Presne tak;)

Pokud je to starsi stroj tak je fajn vse obcas zkontrolovat a vyfoukat ji.I relativme mala prkotina dokaze delat problemy.Staci spatna delka bowdenu nebo zlomeny bowden,malo dotazene opalene znecistene silove spoje,opotrebene uhliky v motoru podavace atd atd.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
BohousSPE
Příspěvky: 1645
Registrován: úte kvě 22, 2012 2:14 pm
Bydliště: Domažlicko

Re: Svářecí technika

#1976 Nový příspěvek od BohousSPE »

exot píše:....Proud pri svareni se nezastavuje posuvem ale je od nej odvozen diky vlastnostem zdroje.
Jasně, já jsem to napsal tak, že to mohlo být blbě pochopeno. Není to tak, že by ten potenciometr, kterým se nastavuje rychlost posuvu drátu ještě nějak elektricky měnil svařovací proud, to vůbec né. Prostě tím, jak se změní rychlost drátu, ovlivní to i svařovací parametry, konkrétně ten proud :) Proto jsem psal, že takhle to funguje i u těch největších keplů - myšleno obyčejný malý zdroj s odbočkama na transformátoru. Je to vlastně akorát krabice s trafem a přepínačem(a), který přepíná odbočky (volí napětí) a motůrek s podavačem....to je jasný důkaz, že k tomu není zapotřebí žádné elektroniky nebo řídícího obvodu. Prostě i jenom ta "blbá" rychlost ovlivňuje elektrické parametry 8) Oprav mě, pokud žiju v bludu ;-)

Sadra17
Příspěvky: 6275
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Svářecí technika

#1977 Nový příspěvek od Sadra17 »

kouknul sem na svojí Migatronic a mam u štelování napsáno V :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Svářecí technika

#1978 Nový příspěvek od Baťa1 »

no šak, štelováni napětí se značí jako štelér "V" (volt) štelování proudu (ampér) je štelér s osnačením "dva króžky a mezi nima čárka" (drát jako) -zkrátka posuv drátu, mluvim teď o poloautomatu u elektródy se šteluje převážně jenom pród - ampéry, napětí - volty só většinó neštelovací, u staréch prastaréch svářeček se ale dalo aji napětí štelovat
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1979 Nový příspěvek od Antony30011 »

Mam takovy problem. Dneska sem dovezl naplnenej hasicak. Zapojil a zatahl koncovky nafest a stejne mi u svarecky furt syci plyn. Hadice nasazena, dotazeno nafest :-/ a asi po 15ti minutach svareni mi hrozne omrzl redukcak a to sem ho vyladil na svareni tak na 2bar. Cim to je? Kamos mi ikal ze muze byt v hasicaku moc plynu. Poradite nekdo co s tim?

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#1980 Nový příspěvek od Antony30011 »

A tady nejaky prvni svary. Tak co delam spatne? :) :D
Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“