hydromotor na navijak

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulicky navijak na trojbod

#16 Nový příspěvek od Terablick »

"Obávám se", že převodovka nebude jen šneková, ale uvnitř bude ještě planetová :). Šnekovka by měla moc malej převod. Tím reaguju i na dotaz v technických problémech ohledně pohonu pomocí HM. Bude potřeba abys to opravdu vyzkoušel kolik ten převod je, jinak se výsledku nedohrabeme :-/ .
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lupom
Příspěvky: 33
Registrován: pon zář 19, 2011 3:45 pm
Bydliště: brezno

Re: hydromotor na navijak

#17 Nový příspěvek od lupom »

No ked som ten navijak zvaral ako moju prvokonstrukciu tohoto typu
tak ma ani vo sne nenapadlo nieco pocitat. A len panboh vie
ake otacky malo to Pajero na vystupe z prevodovky. Na vlastne oci som take
auto ani nevidel. Ten typek co mi predal navijak ani nevedel ze je na nom spojka
a aj ked som sa mu to snazil vysvetlit tak to aj tak nepochopil. :pohlavek:
Nikdy predtym som v lese netahal a doteraz som nemal ziadne skusenosti s navijakmi
a vzperami. Proste nahodou som mal cas a kopla ma muza.
A osobne som chory z preradovania paciek co ovladaju hydrauliku na zetore a prehadzovania
spatneho chodu ked sa potrebujes posunut s traktorom.
Tak to chcem poriesit hydraulicky, navijanie, odvijanie a traktor bude iba dvihat
vzperu a tocit cerpadlom u UHNZ...
No a mozno to bude aj fungovat?!
Hlavne si pozri foto aby si mal vobec predstavu.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor na navijak

#18 Nový příspěvek od Terablick »

Jojo, na foto jsem už koukal, a hned jsem ti tam i odepsal ;-). Bude to mít myslím ještě planetovej převod, a převodovej poměr si netroufnu ani tipnout :-/ . Bez skutečných údajů se nehneme. Ale jakmile spočítáš převod a změříš buben, neni problém to dořešit ;-).
Jinak je to moc hezky udělaný, a ten naviják je už sám o sobě super ;-). Co bych za něj dal :'(
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 906
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: hydromotor na navijak

#19 Nový příspěvek od amatér »

Trochu vám do toho skočím, s tím odvíjením jenom hydromotorem bych to neviděl reálně, protože to bude pomalé. Pro odvíjení hned od začátku počítej s nějakou spojkou na bubnu.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor na navijak

#20 Nový příspěvek od Terablick »

Spojku to má ;-). Koukni na obrázky :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lupom
Příspěvky: 33
Registrován: pon zář 19, 2011 3:45 pm
Bydliště: brezno

Re: hydraulicky navijak na trojbod

#21 Nový příspěvek od lupom »

Videl si uz niekedy navijak z PV3S alebo zil. Tak to je presne to same, obycajny
predpotopny snek a nic viac. Jedine k comu sa ja cely cas snazim dopatrat je
hydromotor co znesie 16MPa tlaku, bude mat cca 700-800ot t.j. po prepoctoch
70-80ccm. A uz nic netreba pocitat a riesit.
Proste ono to uz funguje, ja som to skusal na zetore 3011.
Len kdesi vyhrabat spravny hydromotor.

lupom
Příspěvky: 33
Registrován: pon zář 19, 2011 3:45 pm
Bydliště: brezno

Re: hydromotor na navijak

#22 Nový příspěvek od lupom »

No lenze chlapci kedze mate skusenosti mali by ste vediet ze ked maz na lane zavesene
nejake to drevo tak s tou spojkou nepohne ani herkules !!!!
A kedze moja "Máňa 3011" je len take prditko tak sa musis traktorom
prestavit, podat aby sa dostal znova do zaberu alebo prestal chodit po zadnych.
Tak z toho vyplyva to odvinutie lana, a preto obojsmerny hydromotor a dvojcestny rozvadzac.
Myslim ze ten motor sa bude tocit oboma smermi rovnako?"

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor na navijak

#23 Nový příspěvek od Terablick »

Ten naviják nemá brzdu ani západku, takže bude mít snahu se možná odmotávat i sám (to podle převodového poměru), a samozřejmě neni nic snažšího, než si páčkou rozvaděče trošku povolit lano a pak teprve rozpojit tu spojku ;-). U hydropohonu neni třeba nikde nic přeřadit, vyřadit atd. Neni to taková "pakárna" jako s klasickým náhonem ;-). Jen se pohne páčkou a je to.

Hydromotor se bude točit oběma směr stejně rychle a mít stejnou sílu ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulicky navijak na trojbod

#24 Nový příspěvek od Terablick »

No pokud to je tak, pak tam asi bude (už na pohled) dost malej převod. Naviják V3S má tuším 15:1. To je dost málo na přímej pohon hydromotorem. Potřebuješ aspoň cca 25:1, spíš víc (podle toho jakou má mít sílu a rychlost). Hydromotorů co snesou 16MPa je halda. Některý snesou i 25 a víc. Ale nikdo přece neříká, že těch 16MPa tam musíš pustit. Prostě dáš na okruh navijáku přetlakovej ventil nastavenej na míň (třeba 10MPa a použiješ rychlejší nebo větší HM, takže výsledek bude stejnej. Pokud bys měl ten poměr opravdu jen cca 15:1 jako V3S, pak se stejně nevyhneš ještě přídavnýmu převodu. Leda bys použil nějakej masivní HM s malýma otáčkama, ale obřím kroutákem ;-). Pokud bys chtěl aby to mělo tu sílu co předtím (píšeš, že to mělo mít 3,5 tuny), tak to je 35 000 Newtonů. Tak si snadno spočítáš jakej krouťák při jakým převodu potřebuješ. Při převodu jen 15:1 by to bylo 35000:15=2333N , a pak si to přepočteš na Nm (protože buben navijáku nemá poloměr metr ;-)) a máš hodnotu, kterou musíš dát na vstupu. A to nepočítám ztráty, který jsou u šneku trochu vyšší než u klasickýho ozubenýho převodu. Netroufám si hádat číslo, ale od boku střelím účinnost navijáku mezi 80-95% :-/ . Takže to číslo co ti vyjde ještě vynásob 1,2, a máš štítkovou hodnotu potřebného HM. Ono to bylo hnané z převodovky, a tam je pár Nm úplně zanedbatelných. Už samotnej motor z Pajera jich bude mít hodně, a ještě se to pravděpodobně znásobí v převodovce, takže na vstupní hřídel toho navijáku šly původně odhadem stovky Nm... To pak stačí i malej převod a má to sílu jak bejk. Stejně jako u náhonovýho hřídele u traktoru. Ale aby měl HM takovej krouťák jako náhon u traktoru (teď nemyslím úplně tvou 3011, ale spíš třeba něco jako 69xx nebo 7xxx), musel by to bejt pěknej macek, a ani čerpadlo U32 pak neni nic extra :-/ . Já mám na Sněžce (komunální nosič tovární výroby) čerpadlo U32 (s 18 MPa) pro pohon "blbýho" 150cm širokýho zametacího kartáče, a ten určitě nepotřebuje ani desetinu krouťáku co naviják :(. Zkrátka nemá cenu se bavit o tom co to dělalo nebo nedělalo při pohonu z náhonu traktoru, nebo v Pajeru, ale je potřeba zjistit skutečnej převodovej poměr a průměr bubnu, a pak prostým výpočtem dojdeme k reálnýmu závěru ;-). Střílet nějaký čísla od oka nemá smysl ;-). Možná by to fungovalo, a možná taky ne, a postavit to naslepo a doufat mi nepřijde jako dobrej nápad ;-). Navíc, když se to dá spočítat dost přesně :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
peter769
Příspěvky: 366
Registrován: úte zář 29, 2009 6:12 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: hydraulicky navijak na trojbod

#25 Nový příspěvek od peter769 »

Přílohy
vypočet.jpg

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“