Kotel Viadrus

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1096
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotel Viadrus

#106 Nový příspěvek od Lars »

mohl bys to prosím tě nafotit? a když zatápíš tak tam ten plech máš nebo je vyndanej? pochopil jsem to dobře že je tou plotnou jakoby zakryté celé to ohniště akorát vzadu je nechaná díra na odvod kouře?
kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Uživatelský avatar
vizovjan
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 20, 2009 11:44 am
Bydliště: Vizovice

Re: Kotel Viadrus

#107 Nový příspěvek od vizovjan »

Plech má snahu se kroutit - není chlazený, tak je namáhán roztažností. Proto tam máme litinovou plotnu, dost tlustou...
Plech tam máme i při zatápění. Při přikládání se zasune dozadu a v předu musí zůstat dost místa, aby tam člověk strčil i větší kusy dřeva.

U22 jsme měli dříve a táta tam dával plotnu skládací ze dvou kusů, protože ty výstupky jsou tam příliš vysoko, aby tam šla strčit plotna celistvá. U22 má zas velké spodní dveře, že tam jde strkat dřevo jima narozdíl od U26 je má jen takové malé.

Pozor v konstrukci rakví a podobných úprav, ať se výtvor vleze do kotle :friends:
Zetor 7245, 3011, 12145 s čelňákem, diskový štěpkovač Junkkari HJ 5G a bubnový štěpkovač Heizohack 6-400, video při práci http://www.youtube.com/watch?v=XWM-i42P ... ture=share nebo starší http://www.youtube.com/watch?v=MSvnIdqCtQI

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kotel Viadrus

#108 Nový příspěvek od DYK »

Pánové, prosím vás, vy, co máte zkušenosti s "plotýnkou" v U26. Hloubka kotle se liší podle počtu článků. Šířka je myslím dána. Lze tedy říci, že délka plotny, pro topení dřevem, by
měla zakrývat dvě třetiny hloubky kotle? Nebo je to moc či málo?
Plotnu je třeba asi vybavit dírou pro nějaký háček, kterým se při přikládání plotna odsune dozadu a přiloží se. U našeho Herkulesa jsou nálitky, kde by ona deska měla být, zhruba v úrovni horních přikládacích dvířek.
Dále. Jak je to s přisáváním vzduchu otvorem v těch horních dvířkách? Zásadně zavřít, nebo přisávat pro lepší prohoření spalin? Komínová klapka otevřena? A další otázka. Ponechat spodní přisávání na tom "termo řetízku"?
Já se fakt omlouvám za ty možná debilní dotazy, ale rád bych věděl jak to máte vypozorovaný vy a je pro mě až k nevíře, z toho co jsem se zde dočetl, co takový kus plechu na správném místě dokáže, takže děkuji předem všem, co se o nějaký ten svůj postřeh podělí.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Peter2
Příspěvky: 200
Registrován: stř bře 11, 2009 4:22 pm

Re: Kotel Viadrus

#109 Nový příspěvek od Peter2 »

Tiež by som potreboval viac informácií poprípade foto. Mám DAKON 5 článkový a náliatky sú tam tiež, takže ten plech by sa tam určite dal osadiť. Dík.

Uživatelský avatar
Stevo
Příspěvky: 824
Registrován: pon srp 24, 2009 6:25 am
Bydliště: Močenok

Re: Kotel Viadrus

#110 Nový příspěvek od Stevo »

Aj ja sa pripajam k dykovim otazkam. Mam Atack 4-clankovy, co je slovenska obdoba viadrusu. Tvar clankov je velmi podobny. Uvitam vase postrehy a zlepsovaky. Dakujem.

biker666
Příspěvky: 195
Registrován: ned črc 12, 2009 9:56 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotel Viadrus

#111 Nový příspěvek od biker666 »

Ja přesně nevim jak to mam typ viadrusu nezkoumal jsem to barak sem koupil i s nim,retizek pro automatiku mam zapojeny a komin neškrtim mam maly tah komin je zadehtovany az hruza,ale u krbovych kamen taky nemzu regulovat komin a funguje to dobře.tahle plechova deska byl jen pokus a uz vymyšlim jinou bytelnějši.
viadrus 001.jpg
viadrus 002.jpg
viadrus 003.jpg

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kotel Viadrus

#112 Nový příspěvek od DYK »

Mám úplně stejný kotel. Samozřejmě plus mínus článek to nepoznám, ale z fotek po odsunutí plotýnky dozadu jde jakš takš poznat, kolik je v zadu mezera pro ten kouř. na té nové plotýnce pracuješ spíše na jejím tvaru nebo se bude měnit i nějaká míra?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

biker666
Příspěvky: 195
Registrován: ned črc 12, 2009 9:56 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotel Viadrus

#113 Nový příspěvek od biker666 »

mam 6 članku a prvotni zaměr byla mira 350x350mm jenže plech o ktery sem tu zakopaval mel jen 320mm ale i tak to šlape paradne.Ja už pokukoval po jinem kotli protože mi to furt dechtovalo a hovno topilo.No chci tu plotnu udelat v puvodně planovanem rozměru a aspon o 2-3cm ji přizvednout,tet konči u hrany članku ale po zvednuti bude až u dviřek.

Uživatelský avatar
Stevo
Příspěvky: 824
Registrován: pon srp 24, 2009 6:25 am
Bydliště: Močenok

Re: Kotel Viadrus

#114 Nový příspěvek od Stevo »

A nedymi to do tvare pri prikladani, ked sa otvoria dvierka a odsunie ten plech?

biker666
Příspěvky: 195
Registrován: ned črc 12, 2009 9:56 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotel Viadrus

#115 Nový příspěvek od biker666 »

když se podivaš jak je ten kotel vyuzeny z předchozich sezon tak je ti jasne že to čoudilo až hruza dokonce nekdy i spodkem ale tet jak sem to zkoušel tak kupodivu jen nepatrně ale to ti začoudi trošku každy kotel,Ale ono to dřevo jak sem šel přikladat nehořelo tak jak předtim to mi i litaly plameny ven a tet bylo to dřevo jako by zuhelnatěle a bylo dost žhavych uhliku prostě se to chova jinak.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kotel Viadrus

#116 Nový příspěvek od DYK »

Jo biker, tomu rozumím. Takže ta míra kolem 350 mm do hloubky kotle. Šířka, tu udává kotel a na volno, ať to tam nepne. Pochopil jsem i to pozvednutí o pár cm aby u spodní hrany dvířek nebyl ani fuk. Já šestičlánek nemám, takže to nemám tak hluboký ale zase snad dokážu ten jeden článek odečíst a přizpůsobyt to pro sebe.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

biker666
Příspěvky: 195
Registrován: ned črc 12, 2009 9:56 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotel Viadrus

#117 Nový příspěvek od biker666 »

však udelej delši zkratit mužeš vždycky 8) nebo si vem kus kartonu nužky a bež zkoušet udělej to tak at se tam da prostě přikladat.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kotel Viadrus

#118 Nový příspěvek od DYK »

To je fakt. Zkracovat se dá vždycky a na přikládání je taky třeba myslet, to máš pravdu. No, snad se s tím nějak poperu.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
vizovjan
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 20, 2009 11:44 am
Bydliště: Vizovice

Re: Kotel Viadrus

#119 Nový příspěvek od vizovjan »

DYK píše:Pánové, prosím vás, vy, co máte zkušenosti s "plotýnkou" v U26. Hloubka kotle se liší podle počtu článků. Šířka je myslím dána. Lze tedy říci, že délka plotny, pro topení dřevem, by
měla zakrývat dvě třetiny hloubky kotle? Nebo je to moc či málo?
Plotnu je třeba asi vybavit dírou pro nějaký háček, kterým se při přikládání plotna odsune dozadu a přiloží se. U našeho Herkulesa jsou nálitky, kde by ona deska měla být, zhruba v úrovni horních přikládacích dvířek.
Dále. Jak je to s přisáváním vzduchu otvorem v těch horních dvířkách? Zásadně zavřít, nebo přisávat pro lepší prohoření spalin? Komínová klapka otevřena? A další otázka. Ponechat spodní přisávání na tom "termo řetízku"?
Já se fakt omlouvám za ty možná debilní dotazy, ale rád bych věděl jak to máte vypozorovaný vy a je pro mě až k nevíře, z toho co jsem se zde dočetl, co takový kus plechu na správném místě dokáže, takže děkuji předem všem, co se o nějaký ten svůj postřeh podělí.
S délkou plotny je to takové, že u větších verzí (máme U26, 7článek) může být třeba i větší než 2/3, protože i tak zůstane ve předu dost místa na přiložení. Podle mne je potřeba si vyzkoušet hlavně přiložení s plotnou třeba z kartónu - je potřeba aby člověk mohl naložit dost dřeva do kotle - aby tam zůstalo dost místa po zasunutí plotny dozadu. U nás po zasunutí plotny zbývá 18cm na přiložení zepředu (takže zrovna tolik zůstává zezadu kotle po přitáhnutí dopředu pro průchod ohně). Je také možné si plotnu přizdvidnout při nakládání velkých kusů dřeva. Plotna u nás má rozměry 35cm šířka a 40cm délka, tloušťka 8mm, materiál litina.
V plotně je buď díra nebo může být i nějaký výstupek za který je možné ji přitáhnout a odtáhnout.
Co se sekundárním vzduchem? U nás máme otevřený naplno - alias máme to vyšroubované a je z toho kukátko :smich: Táta tomu dokonce pomohl fričkou. Ale správné řešení to asi není. Ale dělá to "krbovou atmosféru" v kotelni.
Táta povzbuzen úspěchem jeho dílka na fóru pokračoval v tvoření. Tátův včerejší výtvor je na fotkách. Potřebujeme uklidit zbytek dřeva z kotelny, abychom mohli udělat velkou násypku štěpky s míchadlem a tak přitápíme lehce dřevem a táta "sbodl" přisávání sekundárního vzduchu pod plotnu, takže by se sekundární vzduch měl dostat pod plotnu a ne až pozdě při vstupu do výměníku. Principiálně tomu fandím, ale na výsledky pozorování brzo. Nekouří to s plotnou, nekouří to ani s úpravou vedení vzduchu :) A když kouří, tak plotna neplotna :nos:
Komínovou klapku trochu přidusujeme, protože tah komínu máme silný. Popelníkové dveře ale necháváme hodně otevřené. Šroubek je většinou skoro vyšroubovaný, při zatopení a štěpce je většinou necháváme viset úplně ve vzduchu na termořetízku, který je nastavený na takových teplotách, kterýma naše samotížná topná soustava nikdy netopí (90°C). Mám vypozorované, že po přiložení není možné omezovat přísun vzduchu bez toho, aby to začalo hulit z komína. (není hulit jako hulit :silly: teď myslím, že jde z komína lehce dohněda obarvený kouř). Oheň v kotli skrz kukátko musí být jasný oranžovo žlutý, temný oranžový potřebuje víc vzduchu, aby spaloval lépe a nebarvil kouř. Nadbytek vzduchu, který tam jde sice zvyšuje komínovou ztrátu, ale tu zase snižujeme teplovzdušným výměníkem za kotlem, kterým ohříváme sklep a garáž. Podle toho jak často spíná máme představu o tom, kolik tepla utíká z kotle. Po přiložení a dostatku vzduchu jdou plameny zezadu kotle a dosahují až do výměníku. Vzdušný výměník sepne a běží bez přestávky a u vyústění vedení vzduchu je možné si sušit vlasy. Za chvilku se plameny zkrátí a končí v půlce kotle. Tohle bereme jako optimální stav, z komíná nic nekouří, na kotli správná teplota kolem 60°C (tak nějak to vypadá při našem automatickém topení štěpkou na dostatečný výkon). Postupně, jak dřevo vyhořívá, se plameny zkracují a postupně začíná teplovzdušný výměník vypínat (běžet v cyklech).
Přílohy
vedení vzduchu od dveří pod plotnu
vedení vzduchu od dveří pod plotnu
štěpková plotna s dírou pro shoz štěpky nyní i jako i pro sekundární vzduch
štěpková plotna s dírou pro shoz štěpky nyní i jako i pro sekundární vzduch
plotna při zasunutí
plotna při zasunutí
Zetor 7245, 3011, 12145 s čelňákem, diskový štěpkovač Junkkari HJ 5G a bubnový štěpkovač Heizohack 6-400, video při práci http://www.youtube.com/watch?v=XWM-i42P ... ture=share nebo starší http://www.youtube.com/watch?v=MSvnIdqCtQI

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kotel Viadrus

#120 Nový příspěvek od DYK »

Díky, že jsi se ozval i ty a doplnil naši debatu. Myslím, že teď už je zde celkem dost informací i s fotkama k pochopení jak na to a co s tím. Tátovi vyřiď, že vím co to je, když někdo dělá cestou pokus-omyl a navíc to nikoho moc nezajímá. Tak snad jsme mu dodali nový elán a chuť do tvoření. Ať se mu dílo daří.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“