Fortschritt E930/931

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
vašík
Příspěvky: 1879
Registrován: pon kvě 18, 2009 3:34 pm
Bydliště: u Jaroměře

Re: Fortschritt E930/931

#3541 Nový příspěvek od vašík »

Ahoj,tenhle je 930 a už stojí v boudě jako zdroj dílů. Zatím kompletní ale značně vyběhaný. U tohohle je ucpané sání tak na karburátoru byl ten kuželový filtr. Když byl v dezolátním stavu (zdědil jsem ho) tak jsem zakoupil jiného 931 který jezdí do teť jednou ročně s kosou. Ten má zasen ucpaný výfuk tak má dělaný mimo.

vlado333
Příspěvky: 217
Registrován: čtv čer 08, 2023 5:12 pm
Bydliště: Nováky

Re: Fortschritt E930/931

#3542 Nový příspěvek od vlado333 »

Chalani, kúpil som prevod na kosačku s remeňom, komplet kosačku aj zdvihák. Pán mi to dal všetko spolu za 50 €. Ešte mu zostali nejaké veci ako napr. rotavator, závažia do kolies, obracák, brány, blatníky vyoravač...

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 258
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#3543 Nový příspěvek od deyva »

Dobrá cena. Zrovna jsem viděl někde kužel a kosu za 1500 a chtěl sem to sem dat. Tak už netreba :-) Jinak já bych spíš potřeboval 3 kusy hranatýho závaží dopředu a držák, ať to mám origo. Doteďka tam dávám z Variny a držák sem si dělal svůj.

vlado333
Příspěvky: 217
Registrován: čtv čer 08, 2023 5:12 pm
Bydliště: Nováky

Re: Fortschritt E930/931

#3544 Nový příspěvek od vlado333 »

Ako som prv spomínal, držiak som si pozváral sám a závažia som odlial z betonu. Ale železné by sa mi pozdávali viac. A kosu musím rozobrať a porobiť, lebo horná lišta lieta na volno.

vlado333
Příspěvky: 217
Registrován: čtv čer 08, 2023 5:12 pm
Bydliště: Nováky

Re: Fortschritt E930/931

#3545 Nový příspěvek od vlado333 »

Chlapci,ešte by som Vás poprosil poradiť, čo konkrétne sa maže tým tukom (vazelínou) NH-2, alebo olejom J5, J6 ? Podľa obrázku (tech. nákresu) č. 33/3 z návodu-manuálu, či som dobre pochopil, ako prvé tá štrbina medzi tou prítlačnou "ťapkou", ozn. MH a lištou, kde udávajú vôľu 1mm+-0,5mm a ako druhé miesto medzi touto istou prítlačnou vecou a asi to budú žabky na lište, kde udávajú vôľu 0,2mm+-0,1mm? Aj medzi lišty (žabky) sa natiera vazelína? A ešte niekam? Snáď ak ešte na ten šikmý úkos RP po tými ťapkami od žabiek? Vďaka moc za každú radu, nechcem si to pokaziť, lištovú kosačku budem používať prvýkrát v živote (ak dožijem) a chcem, aby som to mal ok a aj synovi dať rady... Vazelína a olej sú predsa ropné produkty, neznehodnotí do kosenú trávu pre zvieratá? Moc ďakujem za odpovede a rady.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2770
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Fortschritt E930/931

#3546 Nový příspěvek od Killer Koly »

maze se to hustym olejem, muzes klidne pouzit vyjety. po par metrech na liste stejne nic nezustane a travu to nijak neznehodnoti. chce to hlavne poradne mazat ty pohyblive dily. secu cca 8 aru a spotreba je tak 0,5l oleje. jestli se bojis znecisteni travy, pouzij klidne fritovaci olej.
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

modráček
Příspěvky: 211
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: Fortschritt E930/931

#3547 Nový příspěvek od modráček »

Prosím tě Vlado , že se na ty otázky nevyseres .Tak když tam po par metrech stejně nic nezbyde tak proč to mažeš ? Vyjetým olejem . Jo. Jak to dělají u sladovnickeho ječmene . Tam to budou mazat lubrikantem značky Vaginol. Akorát budeš dělat brusnou pastu , všechno se tam nachytá. Já jsem taky mazal teleskop na bagru ,aby se klouzal a do roka byl vybrouseny. Tak nechal bych to tak jen co namaže tráva . Pak vymeziš dotahnutim šroubu. U Vari Global je taky napsáno ze se to nemá mazat ty sestihrany když vyměňuješ kola za rotavator. Jen tak je tam kov na kov a ne pisek ( brusivo)můj názor . Když jsem ti dával rozměr na držák závaží , tak ti bylo jedno , jestli se tam vejde to železné , protože ty je budeš dělat z betonu . No tak jo , jen jsem si říkal proč .

vlado333
Příspěvky: 217
Registrován: čtv čer 08, 2023 5:12 pm
Bydliště: Nováky

Re: Fortschritt E930/931

#3548 Nový příspěvek od vlado333 »

Killer Koly, ono ako som spomínal, nechcel som to pokaziť. Pár dní na tom dumám, ono keď to káže výrobca.... Chcel som poslúchnuť. Včera som to na mazal LT EP2, vazelínou,ale len tie trecie miesta ako tie prítlačné papuče + tá horná lišta čo sa o ne trie a tie zadné vymedzovacie klinové podložky, čo držia lištu smerom dopredu, aby mala horná lišta "predkus" tých cca 0,5 cm. A je pravda, natrel som aj obe lišty motorovým olejom (novým) čo mi ostal nevyužitý a to preto, lebo žabky aj lišty boli nahrdzavené. Pán čo mi ich predal ich po poslednej kosbe (neviem kedy ani rok) ich dal do stodoly a boli tam kým som ich nekúpil. Ale ono asi toto všetko treba spraviť hlavne po sezone na zimu.
Modráček, nechcem tu písať ko.....y, ale skutočne si nechcem pokaziť Ferdu. Na ňom sa učím. Mnohokrát sa stane, že človek niečo opomenie a potom mu ostatní povedia "ty debil, to ťa ako mohlo napadnúť takú ko.....u vymyslieť"? Tomáš ako s tým dnešným novým bio benzínom E10. Niekomu poradíš, aby ho tam nepchal, v servise mu povedia, že tam práve ten má ísť. No tak nech si tam dá aj šarkanovu ci....u. Je tak? Aj servis chce z niečoho žiť. Ale to by som ti tu musel rozpísať. A ohľadom toho držiaku, ja viem dobre si mi radil, všetka česť. Ale tam si mi dal tie rozmery, okrem tej jokloviny a tú som dal o niečo hrubšiu. Tam by sa tie železné platne nevmestili, preto ten betón. Ale funguje to. A ten olej+prach z hliny, tiež si myslím, že spolu vytvoria brúsnu pastu. To máš rozhodne pravdu. A ešte prosba na Vás hoši. Tie 4 "papuče" čo držia lištu zhora, a sú na každej po jednej samozaisťovacej matici priemer 10mm (17 kľúč), nemusia byť dotiahnuté na fest ? Jej povolením sa šteluje vôla a pohyblivosť medzi lištami ? Dobre myslím ? Nemajte mi to za zlé, ale radšej sa opýtam Vás čo s tým robíte, ako niečo posrať a potom banovať a búchať si hlavu o múr.
Ešte raz ďakujem za odpoveď, možno niekedy až na debilné otázky čo sa opýtam.

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 258
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#3549 Nový příspěvek od deyva »

Já jsem nedávno koupil jednu lištu jetou i s tím Ferdou a pak ještě druhou lištu novou nepoužitou. Na té jeté se to naučím :-) Celý jsem to rozebral, očistil, mázl a seřídil podle toho výkresu v návodu pomocí spárové měrky. Seká dobře zatím. I když teda už je zvlášť ta horní pohyblivá část dost jetá pod těma příchytkama. Mázl jsem to sprejem na motořetězy, kterej sice maže, udělá film, ale nechytá na sebe tak bordel.


Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 258
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#3550 Nový příspěvek od deyva »

Tady je ta nová... Fakt je tam ještě všude barva :-)
Obrázek

vlado333
Příspěvky: 217
Registrován: čtv čer 08, 2023 5:12 pm
Bydliště: Nováky

Re: Fortschritt E930/931

#3551 Nový příspěvek od vlado333 »

Deyva, na to môžem povedať len, krása, nádhera. Ja túžim tiež niečo mať v pojazdnom a bezva stave, ale aj to čom kúpil, bolo rozštelované, lišty lietali nie 1 mm, ale to boli centimetre.Tak začínam od nuly, preto tie divné otázky z mojej strany.

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 258
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#3552 Nový příspěvek od deyva »

Však ta jetá, kterou používám, byla taky tak... Lišta lítala všemi směry tak centimetr a ne jak ty vůle, který tam jsou na tom obrázku (0,2mm a podobně) :smich:

Vedra
Příspěvky: 1418
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Fortschritt E930/931

#3553 Nový příspěvek od Vedra »

S vyjímkou zimního uskladnění po vyčištění a nabroušení nemažu. Nevidím v tom smysl vzhledem tomu že po pár metrech je veškeré mazivo fuč i hutná vazelína typu A4.

Vlado333: ano dotahování těch pružných papučí seřizuješ tu vůli 0,2 mm mezi lištama. Ta druhá vůle se seřizuje posouváním těch ocelových kostiček s náběhem, já tam vrazím spároměrku, zlehka povolím kostičku a doklepnu kladívkem k měrce.

Vedra
Příspěvky: 1418
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Fortschritt E930/931

#3554 Nový příspěvek od Vedra »

oprava: vůle 0,2 mm mezi papučí a pohyblivou lištou.

vlado333
Příspěvky: 217
Registrován: čtv čer 08, 2023 5:12 pm
Bydliště: Nováky

Re: Fortschritt E930/931

#3555 Nový příspěvek od vlado333 »

Výborne chlapci, potešili ste ma. Teraz som sa s tým babral a začína mi to dopínať. Stále viac to začínam chápať ako to pracuje. Podarilo sa mi to nastaviť, človek si v tom musí vytvoriť systém a po troške sa to lepší. Nahodím na Ferda, spustím nech si to sadne a zabehne sa, aby to chodilo zľahka. Teraz som sa čudoval, že či tá horná lišta sa nevysunie sama dozadu a či tam nevyskočí ponad tie šikmé klinky dozadu. Ale toto asi zabezpečujú tie papuče tým, že tlačia na tie nože skoro v strede a tým nedovolia lište zdvihnúť zadnú časť lišty a vyhodiť ju. Na obrázkoch resp. čo ste mi poslali tam tiež nič nepridržiava lištu zo zadu, tak nesmie vyskočiť. Vyskúšam, dám vedieť. Ďakujem za rady a tým aj za pomoc. 8)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“