Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6941
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1501 Nový příspěvek od Lukashil »

Ostri je uplne nove originalni. :-/
Stydím se za tuto zem

tomous
Příspěvky: 3153
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Nastavení pluhu na orání

#1502 Nový příspěvek od tomous »

To že ti pluh nejde do země může být prostě tím,že je ten pluh lehkej. Kolikrát nejde do země ani obracák. Dláto se dává na špičku ostří-to co vniká do půdy nejdřív.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Nastavení pluhu na orání

#1503 Nový příspěvek od DYK »

A mě se z poslední fotky zdá, že je blbě třetí bod, čím by šel pluh ještě níž, tím víc se bude zvedat zadní radlice pluhu. Třeba konec třetího bodu u traktoru by měl jít o díru níž. Ale jak píšu, je to z fotky tak třeba vidím něco, co není pravda.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3178
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Nastavení pluhu na orání

#1504 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Píšeš, že ostrie je nové. Pravdou je, že ten pluh môže byť ľahký, nepíšeš nič o tom, či v ňom máš dáke závažia. Myslím tie original, čo boli zasunuté v tej hlavnej trubke pluhu.Potom už hádam len zlé podmienky na orbu :zapomel: (tvrdá alebo ťažká pôda)
Ale to ostrie by som ešte raz zkontroloval, to že je nové ešte neznamená, že je ok...
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

pavel sk
Příspěvky: 13088
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nastavení pluhu na orání

#1505 Nový příspěvek od pavel sk »

Mne pride podla tej prvej foto ze ten pluh mas velmi skloneny od brazdy k lavemu kolesu traktora. Ked stojis traktorom pravymi kolesamy v brazde, tak by pluh mal stat cca. priecne v rovine. Ako uz odznelo predomnou poloz si vodovahu. Ten pluh mi pride ze ide viac po plazoch a lemeše (ostria) sa nezaoru. Najprv sa musia do zeme chytit ostria a tak zvysok telesa.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21639
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1506 Nový příspěvek od ota »

Na té první fotce más tem pluh špatně. Máš ho hrozně ,,na špičku" ostří. Musí to tahat traktor. Změníš to jak spuštěním pravého ramena kolovrátkem a také tím klikovým mechanizmem pluhu. Mi u traktoru stáčíme pravé rameno o 7 cm níz pro orání.
Nesmysl u tohoto pluhu je že je lehký a nejde. Tenhle pluh s dobrým ostřím dokážeš když je dobře seřízeny zvednutím kolečka zaorat že ti chcípne motor. To jsou konstrukče asi jedny z nejlepších pluhů. Orali jsme i s uplně tupejma želkama a jde. Nejhorší na orání je utužené strniště se slámou. Sláma nepustí pluh do země. Když byla fakt tvrdá zem, naoral jsem si třeba jen jedno přejetí na kraji křížem u souvratě a pat do toho naoraného spouštěl pluh a šlo to. Chytil se a už nevyskočil.
Poradím Ti kdysi jsme to tak udělali i mi. Pantatík sednul do traktoru za ním pluh. Přišel k nám starej pán co 50 let jen oral. A traktor se rozjel a dědko šel za pluhem, vždycky zastav, něco pošteloval a jeď dál. Párkrát šteloval, až to bylo. Na pluhu si pak necháš nastaveno a zapamatuješ si nastavení traktoru. Jako třeba mi co si pamatuju stočím 3 bod aby zbylo od matice 7 závitů od konce a to rameno. Sem tam něco lehce hneš a jde to jako hutě. Však Štěpán vloni vyhrál Starokolínskou brázdu s tím naším pluhem. 8)

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1507 Nový příspěvek od thovt »

Lukashil :
Nové ostří neznamená dobře udělané ostří, mužů ti říct dnes že to flákají , někdo řekne je to jen lichoběžník železa to tak není.
O obroušení nemluvě.

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6941
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1508 Nový příspěvek od Lukashil »

Potreti: pokud pluh narovnam do vodovahy vyjede ze zeme! Proro je tak silene na spicku, jen tak drzel v zemi.
Vcera jsem ten treti bod hodil na nejnizsi diru na traktoru a mozna nepatrne lepsi, ale stejne vyjizdi, pokud neni takhle silene na spicku.
Zkusim detaily toho ostri nafotit, treba mate pravdu s nim.

Zavazi v nem nemam zadne.
V praci taham neseny 4radlicny obracak, na ostri se sroubuje jeste dlato, a mate pravdu, ze kdyz dlato ojedu musim ho naklanet na spicku aby se zaoral a pak ho teprv dootocit.
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
JakubG
Příspěvky: 94
Registrován: stř črc 19, 2017 10:53 pm
Bydliště: Biskupová

Re: Nastavení pluhu na orání

#1509 Nový příspěvek od JakubG »

Sprav jeden jednoduchý test. Polož pluh na rovný betón, vyrovnaj ho priečne tak aby stĺpice boli kolmo k zemi. Ostrie pluhu (lemeš) musí ležať celou plochou na zemi resp. pluh musí "stáť" na špici ostria. Ak tomu tak nebude to je dôvod prečo sa ti pluh nechce zaorať, pluh sa ti totiž snaží zaorať pravou stranou ostria (pri pohľade zo zadu pluhu) a špic lemeša je vo vzduchu. Tým ,že pluh nakloníš smerom vľavo (pri pohľade zo zadu pluhu) koriguješ tento stav a pluh sa zaorie. Problém tkvie v tom ,že originálne ostrie na roudnické trubkáče sa dnes už nedá zohnať. Ostrie je zameniteľné s ostrím z novších pluhov PHX 30;35, PH, avšak nie je identické (má inú geometriu) je určené na iné orbové teleso. V tomto prípade by bolo skutočne riešením, ako si už sponenul, pluh dovybaviť dlátami. Tým ,že ostrie opatríš dlátom dosiahneš to ,že spic ostria sa ako prvý zaorie do zeme a pluh bude orať aj keď bude vyrovnaný voči zemi priečne ako aj pozdĺžne.

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6941
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1510 Nový příspěvek od Lukashil »

Ja bych dokonce uvital, kdyby sel pluh naklopit i nepatrne na desku, takze musim volit pevne a dostatecne dlouhe dlato.
Pluh naklopeny na desku lepe zaorava drn
Stydím se za tuto zem

tomous
Příspěvky: 3153
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Nastavení pluhu na orání

#1511 Nový příspěvek od tomous »

Když dáš dláto aby jsi ten pluh utáhl-ono má taky nějakej odpor. Ještě se návali pásky plechu 0,5-1mm pod vrchní část ostří(nad šrouby) tím nakloníš ostří a mělo by to jít lepší do země.

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14612
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Nastavení pluhu na orání

#1512 Nový příspěvek od Vladimír2 »

Já tedy nevím , co tady řešíte . Vidím to z obrázků , že tento pluh , tak jak je , s tímto traktorem , nikdy nepůjde pořádně seřídit . A pane THOVTE , Vaše rady jsou občas velice výživné , třeba o tom ostří a chlebu ...

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6941
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1513 Nový příspěvek od Lukashil »

Tak abych dorovnal takovyhle naklon, musel bych ro ostri posunout minimalne o centimetr spickou dolu.
On ten pluh je staveny z vicero pluhu, neni to cely origo.
Pokud se nepletu mozna ze ty radlice, nebo aspon zakladny jsou z phx.....
Moc investovat se mi zas nechce, uz me stal 20 000.....
Zkusim to s tema dlatama navarit, cep pro leve rameno otocim zpatky ven, pravy cep dam udelat delsi s vyztuzenym prodlouzenim o 10 cm a treti bod zkusim zase az na spodni dire, aby sponoval zadni radlici do zeme a uvidime
Stydím se za tuto zem

pavel sk
Příspěvky: 13088
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nastavení pluhu na orání

#1514 Nový příspěvek od pavel sk »

Skoda ze nemas foto vyoraneho pluhu, polozeneho len tak na zemi. Ako stoja na nom lemeše (ostria). Ak stoja ako sekera, tak mas opotrebovane (zodrate, ohnute) hlavy orebnych telies. Hlava je ta cast na ktoru sa strobuje ostrie, doska, preddoska (ak ju pluh ma) a plaz.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1515 Nový příspěvek od thovt »

Vladimír2 píše: čtv říj 06, 2022 9:16 am Já tedy nevím , co tady řešíte . Vidím to z obrázků , že tento pluh , tak jak je , s tímto traktorem , nikdy nepůjde pořádně seřídit . A pane THOVTE , Vaše rady jsou občas velice výživné , třeba o tom ostří a chlebu ...
Jsou tady lidi kteří mají vorajbované pluhy rozumí tomu jako koza petrželi , chleba viděl každý , krájeli ho taky z tupým nožem a opotřebovaným krajíc neuříznou rovně čistě a souměrně.
Vaše úpravy pluhu jsou taky výživné když jsem to viděl, natažené slupice nevidíte.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“