Kotel Viadrus

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kaborek
Příspěvky: 315
Registrován: pát lis 07, 2008 4:30 pm
Bydliště: Vendryně

Re: Kotel Viadrus

#1216 Nový příspěvek od kaborek »

Tak tady taky přiložim polínko.Koupil jsem viadrus u 32 a vyměnil ho za kotel 1emisní třídy ,který se mi roztekl.Následující vrtání komínů na průměr 180mm.První zátop se mi jevil hodně pomalý,ale studená voda v radiatorech.V plecháči to bylo rychlejší.Po třech měsících mi to nechtělo táhnout,jen přes skratovaci klapku,čištění komínů v pohodě a pořád nic žádný tah,pak jsem rozebral keramické desky a vyčistl stěrbinu .Apak zas kotel jel jak má.Dost dlouho trvá než to rozjedu na 60 ,asi1,5hod.To je ta litina a velký objem vody,asi 18 člankovych radiátoru.Když se rozjede, pak v celku drží teplotu.Nechtěl jsem kotle automaty atd.z důvodu nutnosti el. Energie.Když vypadne el.samotižka to vyřeší.A mohu topit černým,hnědým a dřevem a 4 emisní třida.

Pepa.cz
Příspěvky: 236
Registrován: pon črc 09, 2007 6:11 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotel Viadrus

#1217 Nový příspěvek od Pepa.cz »

Tak mi napadlo dát do kotle Viadrus místo šamotových cihliček litinový tál.Tak jsem ho musel trochu upravit a zatím to hoří možná se učinit zvětšila nedokážu to posoudit.https://postimg.cc/gallery/1iky6adza/

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1218 Nový příspěvek od ibanez5 »

Zdar. A jak tam přikladaš? To ho musíš vytáhnou?ten tak, když je rozpaleny? .... Já jsem to řešil trochu jináč....,ale stejně asi půjdu do u68 :-/
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Pepa.cz
Příspěvky: 236
Registrován: pon črc 09, 2007 6:11 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotel Viadrus

#1219 Nový příspěvek od Pepa.cz »

Mám ho rozdelený predek cca 100mm a zadní díl poposunu a zvednu pohrabačem je to jen pokus pod kotel pujde hořak tak jsem myslel že mu to zvedne trochu učinost.Jak říkam jen se jedná o pokus

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kotel Viadrus

#1220 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

Taky mám Viadrus herkules U 32 7čl. Napojoval jsem ho do staršího baráku na původní systém, jen jsem si to trošku upravil dle svého přání. Zapojení dle manuálu a topení katastrofa. Kotel rychle vyskočil na 90°C, zavřel se a kotlovým okruhem fičela horká voda. Ale termoventil, který hlídal podchlazení zpátečky pouštěl z radiátorů jen minimum studené do kotle, a než se ohřály radiátory, trvalo to hodinu. A druhou hodinu trvalo, než se systém ohřál na tolik, aby zpátečka vylezla na 50°C. Pravda - na trubce do komína jsem chvíli udržel ruku i když bylo na kotli 90°C ....

Takhle jsem topil asi 3 týdny, něž jsem se nasral, a termoventil vyhodil do pryč.

Teď zatopím, když si s tím hraju a zavřu druhý okruh (zbytek baráku krom obýváku a kuchyně ) do půlhodinky je zpátečka prvního okruhu (obývák a kuchyň) na 40°C a spouštím druhý okruh. Když si hrát nechci a potřebuju zatopit a jít pryč, trvá to o 15 minut déle. Hodně vody v systému - železné roury řádně dimenzované, žádná měď 22mm :)

Topím tak, že dřevem udělám žhavý základ, pak nasypu k jedné straně kotle (cca na 70% plochy roštu) černé uhlí, abych to neudusil a tou druhou stranou mohl proudit plamen ze dřeva a nemám problém. 5 plných lopatek do uhláku ( ty malé plechové z kovomatu ) a vím, že si přikládání nemusím 3-4 hodiny všimnout, jen když jdu kolem, tak semtam kouknu na teplotu, nemám ještě druhé čerpadlo s termostatem na akunádrž, a kotel je dosti předimenzovaný na současné potřeby, takže když je tepla moc, pootevřu manuálně ventil do nádrže a uskladním tam trošku přebytečného tepla.

S kotlem jsem spokojený až na to kouření do baráku při přikládání. Když se nepřiloží ve správnou chvíli, kdy je palivo vyhořelé a nedoutná, udělám po kotelně mlhovinu a pak zuřivě větrám. Komín jsem stavěl nový, 7,5m účinná délka, 200mm průměr a zaústění do komína 45°.

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1221 Nový příspěvek od ibanez5 »

Já jsem vlastně na vážkách,jestli u 68_5 čl,nebo u32_5cl. Konstrukce kotle naprosto stejná kromě zatapěcí klapky. Takže že je u68 jenom na dřevo mě nějak netrápí, protože musí uhlí schrupnout v pohodě.... , Když ho schrupne u32 se stejnou konstrukcí...a úplně stejným šamotem....
Ještě dodám, že komín mam 7 metrů v 180tce šamotu napojený přes dva 45 st kolena
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kotel Viadrus

#1222 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

jako ta zkratovací klapka je dobrá. bez ní by bylo zatápění horší. o dost. ale nevím, jak u kratšího kotle, ten 7 čl. je fakt dlouhý, tam smysl má.

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1223 Nový příspěvek od ibanez5 »

Jednu věc ale nechápu. A to jak to,že má U32 5 čl požadovaný minimální tah 18 pa a u68 5 čl jen 14 když to jsou konstrukčně naprosto stejné kotle... :-/
Prosím Tě a kolik vytápíš tim 7 čl prostoru+ kolik radiatoru a jak hrubé máš obvodové zdivo? Diky
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kotel Viadrus

#1224 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

domek predelavame, takze zatim 5 radiatoru. kotel hodne brzdim - nesrtim ho, ale nedavam mu tolik nazrat a kdyz zacne pretapet, pustim teplo do aku nadrze - ma.kubik, tam se toho vejde... zdi jen 30cm plna cihla.
Do budoucna bude tech radiatoru asi 12 - 14, a pak kotel pojede na 100% vykonu a bude to pry tak tak, dokud nezateplime

kompletne ma dum 229m2, s tim, ze ted je vytapena takova vetsi polovina, mozna 4/5 v prizemi. Az to jednou dodelam, tak bude vytapena cela plocha v prizemi + ta sama plocha v podkrovi, cili nejakych 510m2

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1225 Nový příspěvek od ibanez5 »

Já mám teď u 26 _4 čl. A mám 12 radiátorů, půl domu zatepleneho a zbytek 30 porotherm. Plocha 225 metrů a i ten 4 čl na dřevo je dost... Proto chci slabší....
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kotel Viadrus

#1226 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

ono pozor, nenech se mást počtem článků... Táta má jakýsi viadrus snad 3 článek a má kolem 15kW, ten můj 7 článek má 25kW a to jen na černé uhlí. Na dřevo 21....

mastnacek
Příspěvky: 7975
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1227 Nový příspěvek od mastnacek »


pidi
Příspěvky: 729
Registrován: ned črc 03, 2011 9:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Kotel Viadrus

#1228 Nový příspěvek od pidi »

Ja bych spis neco na koks/uhli, nez pelety. Videl jsem videu, jak se uhli posouvalo resp. davkovalo takovou klikovkou.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16571
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Kotel Viadrus

#1229 Nový příspěvek od oco13 »

Koks , uhlie , pelety to všetko musíš platiť, štiepku si nachystáš aj vo vlastnej režii. :typek:

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2725
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: Kotel Viadrus

#1230 Nový příspěvek od zde »

Podrobne informuj a rob fotodokumentaciu. To zaujíma aj mna

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“