Brzdová kapalina

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vjf55
Příspěvky: 161
Registrován: úte říj 21, 2008 7:44 pm
Bydliště: 53401 holice

Re: Brzdová kapalina

#16 Nový příspěvek od vjf55 »

trago105 píše:já sem někde četl nebo slyšel, že traktory John Deere mají v brzdové soustavě klasický hydraulický olej
ano mají jen toho oleje je přes 100l takže se nezahřeje protože ma chlazení hydraulickeho oleje a voda se v tom množství taky vstřebakromě toho se mění napln jednou za dva roky přibližně

Uživatelský avatar
matisx
Příspěvky: 1211
Registrován: pon pro 15, 2008 7:53 pm
Bydliště: Moravska Trebova

Re: Brzdová kapalina

#17 Nový příspěvek od matisx »

lhm olej co jsem mel nazral hlavni brzdovej valec-respektive nabotnalo to tesneni hlavnim valci.a nevracel se pedal-(zetor 4011) ale prvni tyden to brzdilo famozne(uz je to dele nevim detaily)-kam se sere kapalina-vyzkouseny mam ze valeckum v brzdach(prasatkum)to vubec nevadi-ty jsou imunni.
chtel jsem zamenit to tesneni v hlavnim valci ale je potreba to presoustruzit na jinou manzetu-to telisko-
jestli to nekdy dopadne hned to tam do traktoru dam.ale nebyl nekdo kdo by se s tim trapil
ale jsem pro lhm olej do UR 8)

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

Re: Brzdová kapalina

#18 Nový příspěvek od trago105 »

Trochu to tu oživím. Sám už dlouho přemýšlím že přejdu v brzdách na olej, jen nevím na jaký typ aby byl i při nízkých teplotách v zimě použitelný. Gumičky už mám vyřešené, musí se dát jiné ty co snáší olej, klasické na kapalinu naboptnají. Nevím jestli brzdové hadice co vedou od pedálu do vyrovnávače vydrží olej ? Poradí někdo jaký olej použít?

Uživatelský avatar
matisx
Příspěvky: 1211
Registrován: pon pro 15, 2008 7:53 pm
Bydliště: Moravska Trebova

Re: Brzdová kapalina

#19 Nový příspěvek od matisx »

Mel.jsem to na zkousku v 4011 a neda to hlavni brzdovy valec.jinak kolovemu to nevadi.je potreba vymenit manzetu v hlavnim valci.manzeta by byla ale nepasuje do stavajiciho toho hlinikoveho jezdce ve valci.z zatim to resim tak ze kazdej rok to projelu 0.5l kapaliny :-/
Ty oleje jsou dva druhy lhm. a lhs tusim.

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

Re: Brzdová kapalina

#20 Nový příspěvek od trago105 »

ty hlíníkový jezdce jsem si upravil a koupil manžety na olej....

zbynek_
Příspěvky: 144
Registrován: ned úno 10, 2013 5:18 pm
Bydliště: Humpolec

Re: Brzdová kapalina

#21 Nový příspěvek od zbynek_ »

Trochu pro oživení téma...známý mi povídal, že dává do traktoru jedině červenou brzdovku, poněvadž nejméně pohlcuje vlhkost a pak to tak nerezne. Já mám teda v traktoru žlutou, ale tak mne napadlo (zatím jen teoreticky) nezkoušel někdo přecházet ze žluté na červenou? Ona ta červená je už dnes asi tak trochu historická jestli jsem to dobře pochopil, ale stejně nemá s tím někdo nějakou zkušenost?

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3790
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Brzdová kapalina

#22 Nový příspěvek od Jaro25 »

Čo si ja pamätám dobu, keď sa bežne používala zelená a červená už vtedy šla do úzadia, neodporúčala sa ich zámena bez dôsledného preplachu systému. Vraj to bez preplachu žralo gumičky. Ale osobnú skúsenosť nemám. V letectve sa používala dlhé roky a občas ešte používa ruská kvapalina AMG10, ktorá je červená, príšerne smrdí, ale s nejakou zásadnou koróziou som sa pri jej používaní nestretol. Dáva sa to aj do hydropneumatických tlmičov, kde býva naozaj dlho a OK. Je ale pravda, že tie systémy sú uzatvorenejšie ako bežný brzdový s nádobkou. Teraz sa to nahrádza nejakou tiež červenou od Shell-u, ale označenie z hlavy neviem.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 8166
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Brzdová kapalina

#23 Nový příspěvek od Chose11 »

červená je lihová, myslím ropná, jestli se nepletu, já ji stále používám v malotraktoru a super, opravdu ze všech brzdových kapalin na sebe nejméně váže vlhkost, ale nesmí se s jinou smíchat, pokud by jsi chtěl na ni přejít, musel by jsi vše pečlivě vymýt. Ale to je krok zpět, má nízkou teplotu varu, když budeš pravidelně alespoň jednou za dva roky měnit tu žlutou kapalinu, tak tě vlkhost a koroze tě taky neohrozí.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3790
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Brzdová kapalina

#24 Nový příspěvek od Jaro25 »

S tou výmenou je to pravda, ja mením v aute poctivo každé 4 roky ako píše výrobca, auto má 17 rokov a ani najmenší problém s brzdovým systémom.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2459
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Brzdová kapalina

#25 Nový příspěvek od StaPo3011 »

1) červená brzdová kapalina je rostlinného původu (ricinový olej) s příměsí butanolu. Je neagresivní, má dobré odrezovací schopnosti, ale časem oxiduje (hnědne, olejovatí), pozná se to pak i podle barvy. Měl jsem ji na staré felicii a neměnil bych (teda ten typ, tu náplň po 2 letech ano), dá se stále koupit, např. https://www.oleje.cz/p/velvana-syntol-c ... -ml--19592
2) AMG-10 sice vypadá napohled hodně podobně jako červená brzdová kapalina, ale je to hydraulický olej ropného původu, viz http://www.oos-data.army.cz/standardy-p ... 04-3-L.pdf . A nesmrdí - na vojně jsme jí vyměňovali desítky litrů do hydrauliky migů. Dodávala se z zacínovanejch hranatejch 15 l barelech. Ale hezky klouže vylitá na podlaze :) , po výměně se vždy fasoval balík hadrů a techničák na umytí potřísněné (nesmyslně hladce lakované) podlahy v hangáru, jinak by to pak bylo o zabití se :) . Ta tvoje smradlavá byla asi nějak zkažená či kontaminovaná. Do brzd se ale myslím někde dávala taky.

zbynek_
Příspěvky: 144
Registrován: ned úno 10, 2013 5:18 pm
Bydliště: Humpolec

Re: Brzdová kapalina

#26 Nový příspěvek od zbynek_ »

Děkuji za reakce. :) Právě, že teď mám rozebranou na 5611 jednu stranu a prasátko bylo lehce rezavé, ale zase na druhou stranu nevím kdy byla kapalina naposledy měněná, určitě tam je již řadu let bez výměny,traktor mám asi dva roky. Proto mne ten názor s červenou brzdovkou zaujal, jinak asi je to jak říkáte krok zpět a zůstanu tedy u žluté, akorát se ji budu snažit občas vyměnit za novou.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Brzdová kapalina

#27 Nový příspěvek od DYK »

Klidně zůstaň u žluté. Když jsem dělal na své 5611 brzdy, prasata, pumpy, trubky, dal jsem už taky HD 205 (žlutá) a brzdí to dodnes a žádný prasátko neteče. Ono kdyby teko, nebude brzdit kolo, to je jako 1+1. Jak je to dlouho? 8let? Asi. Mě se cosi plete, jednu dobu přestala být červená kapalina sehnatelná, teď je jí asi zase všude dost. Chtěl jsem ji tehdy na dolití kolegovy čtyřicítky.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2459
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Brzdová kapalina

#28 Nový příspěvek od StaPo3011 »

jestli už tam máš žlutou, tak ten typ neměň, cesta zpátky není vhodná.
Já jí mám v traktoru taky (byla tam když jsem ho kupoval) a funguje dobře.

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

Re: Brzdová kapalina

#29 Nový příspěvek od trago105 »

Trochu to tu oživím. Zkoušel jste někdo do traktoru použít silikonovou brzdovku Dot 5? U klasické Dot 4 už mě nebaví každou chvíli měnit vyrezlé valecky, a červená už taky není co bývala, a je taky hydroskopická. S tou silikonovou by válečky nemusely tolik reznout, neváže na sebe vodu. Nevýhoda je vyšší cena.

red.bill
Příspěvky: 2197
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Brzdová kapalina

#30 Nový příspěvek od red.bill »

Jestli ti brzo vyreznou válečky tak něco děláš špatně a brzdovkou to nebude. V bejvalý práci jsem u 72 na brzdy nesáhnul přes 8roků ani brzdovka se moc neměnila. Doma u 72 mám brzdy po go 4 roky a žádný problém, brzdovku jsem taky ještě neměnil... Všude byla dot4.

U tý dot5 se ti může stát, že ti sežere gumový těsnění, je prý agresivnější ale osobní zkušenost s ní nemám.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“