Vari System

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
energi
Příspěvky: 2
Registrován: ned pro 18, 2011 9:22 pm
Bydliště: UO

Re: Vari System

#3121 Nový příspěvek od energi »

Honza_2 píše: Na ty poloosy jsem koukal a nezdály se mi už jen vzhledem ( u spoje koncu trubek nápravy na obou stranách nápravy tam je černá barva), nemluvě o tom,že je předchozí majitel takto napojil. Byl to nějaký děda na vesnici a jezdil s Terou do lesa na dříví a sekal louku.
Za tou černou barvou nehledej vědu. Občas došlo k tomu že se vnitřní šestihran v poloose uvolnil a pak se to řešilo tím, že se do vnějšího šestihranu vrtla díra a vnitřek se přivařil ( v neděli prostě náhradní díl neseženeš a práce nepočká) . Původní majitel to aspoň zabrousil a stříknul. Na mém stroji jsem si nechal ty poloosy stočit z pořádnýho kusu železa tak aby byla větší opěrná plocha u náboje kola, část u převodovky jsem jen kopíroval.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari System

#3122 Nový příspěvek od DYK »

Jenže neplatilo toto u trubkových poloos? Tyto poloosy jsou skrz na skrz šestihranné.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 671
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#3123 Nový příspěvek od Proximák »

Měl jsem to samé na našich poloosách, rok výroby 1993. Když jsem je vyhazoval kvůli opotřebení a dával nové dlouhé (z jednoho kusu) ptal jsem se dědy, od čeho to je. Praskl děrový svar, který držel vnitřní šesti hran. Na funkci to nemělo vliv, šestihran byl i na vnějšku, ale bylo to volné a tak v práci vnější šestihran provrtali, znovu zavařili děrový svar a shodou okolností měli po ruce také černou barvu, tak to zatřeli. Já měl takto opravovanou jen jednu tu krátkou poloosu, zbytek byl ok :)

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 468
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Vari System

#3124 Nový příspěvek od Honza_2 »

Tak jsem přišel od táty z dilny kde Vari teďka čeká na údržbu a další použití.
Předtím na příspěvcích v předchozích dnech jsem odepisoval v práci přes telefon a teď jsem na PC tak napíšu podrobněji.
........
Řeknu vám, že zesnulý majitel byl opravdu a do písmene uživatel stroje. Údržba skoro žádná.

Začal jsem sundáním kol a centrální hřídele jak psal kolega "DYK" na předchozí stránce.
Musím DYKovi dát za pravdu,že poloosy nejsou trubkové, ale šestihranné s centrálním otvorem pro šroub spojení kol.
energi píše:....Původní majitel to aspoň zabrousil a stříknul.....
Musim potvrdit, že tam je vidět na kraji šestihranu nějaký zabroušený svár a to černý je dodatečně nanesená barva. Zkoušel jsem to rozdělat od sebe a zatim se to nepovedlo.

Vyndal jsem středový šroub spojující kola středem nápravy a kolega DYK měl opět pravdu.
DYK píše:.... Stejně máš asi opačně osový čep, tak ho aspoň založíš zprava do leva. Korunková matka u levého kola....
Ano, zesnulý majitel měl osový čep i korunkovou matku opravdu obráceně jako ty přehozené nástavky na napravach.
Jak to kolego DYKu dělate, že to víte,že to je obráceně. :-/
Proximák píše:..Pokud by tě zajímala historie, tak důležité milníky jsou tady https://www.vari.cz/o-nas/historie-firmy/
Když by jsi to chtěl podrobněji, podívej se na blog moje.vari.cz. Pan František Šimák tam velice pěkné mapuje historii firmy a Terry-Vari ....
Ten blog jsem pročet skoro celý a je to velice zajimavé. To se musí nechat. A dokonce jsem mluvil i s panem Šimakem a je to pohodový usměvavý pán s elánem jaký jsem u člověka jeho věku a ražení neviděl. Ví toho o Vari a jejich produktech velice hodně do detailu. :D

Kolego M a r c e l blahopřej k Vari. Je to fakt skvělý stroj a zdejší kolegové dokážou velmi dobře pomoci radou tak určitě pomohou i vám. Hodně štěstí s Vari.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
M a r c e l
Příspěvky: 81
Registrován: pát srp 05, 2011 4:46 pm
Bydliště: Kladno / Kralupy

Re: Vari System

#3125 Nový příspěvek od M a r c e l »

ahoj Honzo, děkuji za přivítání

pro nás byla Terra jasnou volnou po předchozí zkušenosti s MFkou na "seno" a půjčováním si jiného stroje na "hlínu", takhle uděláme všechno jedním a nemusíme si nic od nikoho půjčovat, to mě strašně štvalo.

je teda pravda, že sečení s Terrou a s MFkou je neporovnatelné, MFka je prostě dříč, ale ty ostatní věci bohužel neumí, nebo asi umí, ale nedá se k tomu nic sehnat.

Na Terra/Vari je všeho plný internet.
Terru jsme koupili jen s kolovým (úzkým) podvozkem, nářadí mám na vždycky půjčené od kamaráda, kterému to doma překáželo a už to nikdy neyužije, něco máme vlastní...



Použití u nás je následující:

- doprava stroje a odvoz nářadí na louku a zpět (cca 1,5km)
- sečení trávy na seno bezprstovou lištovou sekačkou
- kultivace louky provzdušňovačem a prořezávačem trávníku
- obracení sena (když se rozhoupu pro obracák, na MFku ho máme, ale ani jednou jsem ho nevytáhl, je hrozně velkej)
- balení sena (máme ruční balíkovačku, chci na ni udělat hydrauliku, aby se to dalo víc zmáčknout a nemusel jsem balíky z louky doma přelisovávat štípačkou na dřevo. Takže mám v plánu udělat hydraulické čerpadlo poháněné z náhonu Terry a tím to pak mačkat rovnou na louce)
- orba, vláčení, rotavátorování, hrobkování, vyorávání brambor
M a r c e l
___________________________________________
TERRA r.v. 1979
VARI r.v. 1996

naše Prdlafka - Terra / VARI system

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 671
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#3126 Nový příspěvek od Proximák »

M a r c e l:
Jestli ti nejdou měnit polohy volnoběžek, máš je buď zarezlé, jako můj pantatík a nebo je chyba jinde. Zkus s kolem pootočit dopředu-dozadu, aby se palec odlehčil a nebyl v záběru. Někdy se stane, že palec je v záběru a ani zaboha nejde vytáhnout. Pootočením kola jej odlehčíš a mělo by to jít, pokud tam není závada jak jsem psal výše. Určitě by stálo za to kola rozdělat, vyčistit a namazat jak se má.
S volnoběhem ti neporadím, 2T nemám.
Zřejmě máš ještě kola z Terry a tam venkovní závaží namontovat nejde. Ty nálitky, o kterých píšeš pro jejich uchycení neslouží. Buďto musíš nějaká závaží dokutit, a nebo sehnat Varácká kola. Na kola z Terry venkovní Vari závaží nepasuje. Jestli chceš se strojem orat, sázet brambory, vyorávat, atd. doporučuju nejširší možný rozchod 610mm. Je to i bezpečnější pro jízdu s vozíkem. Ten sportjacht má brzdy? Jezdit bez brzd je téměř sebevražda!!!
Chci se zeptat, jak velkou plochu chceš provzdušňovat?
Jinak ti přeji hodně spokojenosti s Terrou :) :friends:

Uživatelský avatar
M a r c e l
Příspěvky: 81
Registrován: pát srp 05, 2011 4:46 pm
Bydliště: Kladno / Kralupy

Re: Vari System

#3127 Nový příspěvek od M a r c e l »

ahoj Proximáku,

na kola a zámky volnoběžky kouknu, ono asi na všechno, roky to prý nejelo, tak to bude chtít trochu péče...

jj, se závažím budu muset něco udělat a i ten rozchod je fakt máĺo, vyndaval jsem s tím brambory a byl to boj, ale vše časem...

yachtsport brzdy nemá, ale mám v plánu je udělat...

louku máme takovou nudli 15x200m
M a r c e l
___________________________________________
TERRA r.v. 1979
VARI r.v. 1996

naše Prdlafka - Terra / VARI system

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari System

#3128 Nový příspěvek od DYK »

Honza_2 píše:Jak to kolego DYKu dělate, že to víte,že to je obráceně. :-/
Mrknu a vidím. To jsou ta léta dřiny a odříkání. :smich: :smich:
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20611
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Vari System

#3129 Nový příspěvek od vitex »

Vždyť to nemá obráceně,jen vzhůru nohama. :smich:

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 468
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Vari System

#3130 Nový příspěvek od Honza_2 »

Kolega "Proximák" mě dostal. To mě nenapadlo.

Vlek co mám za auto je na 450 kg a ale nemá brzdy. Jak to budu brzdit.?
To budu muset něco vymyslet na brzdění ,když s tim pojedu do sběrného dvora vysypat rostlinný odpad do kontejneru.
Ještě, že to tam je na rovině.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 671
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#3131 Nový příspěvek od Proximák »

M a r c e l: Já se jen ptám, aby jsi na tom pak nenechal ruce při uklizeno stařiny. Já louku vyčesávám OPčkem :)
Dneska jsem s Vari jel a vzpomněl jsem si na vás. Jel jsem víceméně po rovině, ale bez brzd si nedovedu představit někam jet, a to jedu na zahradu tak 500m a předjíždím silnici.
A aby tu nebyla jen samá písmena, tak přidám pár fotek z pokusu s výsevem svazenky na zelené hnojení. Uvidím jestli vzejde :-/
Obrázek Obrázek Obrázek
Na sundání kola od čerta ještě nebyl čas :pohlavek:
Naposledy upravil(a) Proximák dne úte srp 28, 2018 7:57 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari System

#3132 Nový příspěvek od DYK »

Když jsem používal čerta,měl jsem tam to kolo nafurt
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 468
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Vari System

#3133 Nový příspěvek od Honza_2 »

Můžete kolegové neznalemu říct co je to ten čert co používáte k pracem s Vari.?
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari System

#3134 Nový příspěvek od DYK »

práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 671
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#3135 Nový příspěvek od Proximák »

Mně tam vadilo u orby, někdy štrejchalo o zeminu, když bylo kolo v brázdě. Ta poloosa s kolem je taky o kousek širší a nemůžu matici zajistit závlačkou, tak tam mám vždy přechodné jen kousek drátu. A nedá se tam nasadit opěrná noha :vztek: To mě štve nejvíce. Když s Varčou dělám sám, často ji používám.
Čert= Vyorávač brambor NM4-202 :)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“