Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#1 Nový příspěvek od tona20 »

Ahoj, dneska jsem zjistil, že mám povolenou matici na hřídeli zadního kola. Spíše vyšroubovanou. Bohužel jsem na to přišel dost pozdě. Závit na hřídeli je otlačený... Dá se s tím něco dělat nebo musím sehnat novou hřídel? Díky

Pedro75
Příspěvky: 83
Registrován: sob čer 02, 2012 9:26 pm
Bydliště: Jihlavsko

Re: Hřídel zadního kola zetor 4011 - stržený závit

#2 Nový příspěvek od Pedro75 »

Je to možné opravit. Měl jsem to na 3011. Stočit, navařit, stočit a dodělat závit. Stejně to dělají v STS Kamenice nad Lipou.
PN.

tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#3 Nový příspěvek od tona20 »

Super díky moc za info. Ještě bych měl otázku, jak sundat vnější ložisko. Jestli mohu chytit stahovák o vnější cvičko, co je v něm gufero. Mám trochu obavy, aby neprasklo.

red.bill
Příspěvky: 2197
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#4 Nový příspěvek od red.bill »

Za víčko určitě ne, nejspíš by nepřežilo. Origo je na to stahovák, jinak vhodný mazlíky a postupně srazit ale je to pakárna, nebo rozbít klec a kroužek naříznout.

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#5 Nový příspěvek od Matúš »

Zober flexu a opatrne ho rozpíľ. Asi najjednoduchšie riešenie, aj tak predpokladám, že budeš dávať nové.

tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#6 Nový příspěvek od tona20 »

Ložisko je venku. Ale koukám, že pod ním je takový zářez - vrub. Je asi 5 mm dlouhý a 0,5 mm hluboký. Nechalo by se to taky zavařit a znova stočit. Nebo to nemá cenu řešit? Případně není lepší koupit novou hřídel? Ale zase si říkám, že ten materiál ted nebude tak kvalitní. A na druhou stranu je tu také únava té staré hřídele...

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20611
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#7 Nový příspěvek od vitex »

Právě mám dvě na 5511 připraveny k opravě.Nebudu je ale navařovat,protože jinému návaru než laserem nevěřím.Sice možnost mám ale dotyčný není spolehlivý.Udělám na nich závit M48x1,5 namísto M50x1,5 a vyrobím nové matice s jiným zajištěním(možná nalepím).

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21637
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#8 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, dělal jsem obě varianty. jak navařený závit cočkem, tak i Tigem a jak píše Víťa přetáčel a vyřezal menší závit a tuším že jsme sehnali menší matice stejného tvaru co tam jsou nyní. I s těma zajišťovacíma podložkama. Někde to majitel koupil v zemědělskejch dílech.
Jednou to bylo tak, že kolo mu upadlo, takže se to docela dlouho mlelo a navářelo se to z delšího. Podruhé na to přišel majitel zavčas, ale i tak ty matice zmordovaly závit jako prase kost. Záleží jak rychle a jak pracně, a jaké máš možnosti. To navaření je rychlejší. Tím cočkem jsem to navářel sám. Tím Tygem to dělal odborník. Oboje jezdí už roky v pořádku. Obrobení návaru celkem v pohodě. Materiál nebyl pak tvrdej. Jako bláto to nebylo. Ale nožík s destičkou to jistí.
To lepidlo je dobré, o tom žádná, ale zase jde o to kde to pak jezdí. Když bude jezdit třeba po lese, kotáry, je tam dost chvění a rázy. Tady u jednoho to bylo zajištěný těma zajišťovacíma podložkama a na barvu a stejně se to povolilo. Pravděpodobně to bylo kdysi volné, tak to vyčistili napatlali barvou dotáhli zajistili a ono jak je to už ,,načatý" tak je ta možnost povolování vyžší. Už je to pak vpolnější v těch uloženích a je to náchylnější. Chce to pak občas skouknout pro jistotu.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20611
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#9 Nový příspěvek od vitex »

Přece není problém při montáži dotáhnout matici,označit na ní polohu drážky hřídele,zdemontovat,vyvrtat,vyřezat závit a dát červíka(na lepidlo).

tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#10 Nový příspěvek od tona20 »

Po další poradě mi bylo doporučeno koupit novou hřídel. Ovšem tato hřídel má závit o 2 cm delší. Takže se nevejde pod víčko. Řešil tohle někdo? Napadlo mě koupit víčko z např 5611 . Myslím, že jsou vyšší. Jen nevím zda bude pasovat a je o 2 cm vyšší. Nebo někde nechat zkrátit závit, ale to se mi úplně nechce.

red.bill
Příspěvky: 2197
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#11 Nový příspěvek od red.bill »

56 má myslím ještě jen jednu matku takže taky nízký víčko, ale je to už mnoho let co jsem to měl rozdělaný. 2 matky a vyskoký víčko si myslím byly až od 57.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20611
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zetor 4011 - hřídel zadního kola - stržený závit

#12 Nový příspěvek od vitex »

Když mě v neděli večer připomeneš tak Ti v pondělí změřím dva hřídele z 5511.Víc nepomůžu,traktor je u bráchy.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“