Krpan versus uniforest

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
jarynfira
Příspěvky: 1630
Registrován: pát bře 19, 2010 9:19 pm
Bydliště: 739 91

Re: naviják - spodní kladka

#76 Nový příspěvek od jarynfira »

To by mě taky zajímalo. Mám od letoška Uniforest bez spodní kladky a případně bych si ji dodělal.
Kdo to umí, ten to dělá....ten kdo o tom ví trošku, ten tomu šéfuje..... a kdo o tom neví nic, tak ten to buď učí a nebo o tom alespoň hloupě kecá!

Pes je opakem ženy..... všemu rozumí, ale mlčí :)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2402
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: naviják - spodní kladka

#77 Nový příspěvek od CBS »

Ak nemáš dlhé presuny ku skládke v blbom teréne, je ti spodná kladka zbytočná. Spodná kladka je dobrá, keď priblížené drevo k navijaku ešte ťaháš ku skládke, na spodnej kladke nemá priblížené drevo takú páku, takže menej odľahčuje predok traktora.

Uživatelský avatar
Barty6945
Příspěvky: 216
Registrován: úte úno 16, 2010 2:31 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: naviják - spodní kladka

#78 Nový příspěvek od Barty6945 »

podle toho kolik toho vytaháš a jaký je cenový rozdíl, taky jestli taháš po rovině, nebo v kopcích. Spodní kladka má ještě tu výhodu, že nemá snahu převrátit traktor když potřebuješ něco přitáhnout "z boku". Já osobně mám spodní kladku a používám ji často, taky toho víc utáhneš na skládku a tolik to "nemlátí" s traktorem

Jan Karlik
Příspěvky: 1056
Registrován: stř říj 29, 2008 3:11 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: naviják - spodní kladka

#79 Nový příspěvek od Jan Karlik »

Taky ji používám často. Hlavně tahání do kopce si bez ní nedokážu představit...

huhlla
Příspěvky: 19
Registrován: čtv led 06, 2011 10:59 pm

Re: naviják - spodní kladka

#80 Nový příspěvek od huhlla »

Díky za názory. Naviják budu používat pouze pro vlastní potřebu - 30 až 40 kubiku ročně. Jde o to, že nás prostě nebavi po lese tahat řetězy. Lesy máme většinou zasázené stráně. Řeším to takhle narychlo, protože potřebuji koupit ještě do konce roku ... :) Cenový rozdíl je cca 5 tis, cena navijáku bez kladky je 39 tis.

traktorista52
Příspěvky: 347
Registrován: sob bře 20, 2010 11:07 am
Bydliště: česká Lípa

Krpan nebo Uniforest

#81 Nový příspěvek od traktorista52 »

Máte někdo nějaký skušenosti kterej je lepší?? chtel bych tak čtyř až pěti tunu.

Jan Karlik
Příspěvky: 1056
Registrován: stř říj 29, 2008 3:11 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Krpan nebo Uniforest

#82 Nový příspěvek od Jan Karlik »

To máš jedno, je to skoro stejné. Taky jsem to řešil a nakonec jsem vzal krpan, vyšel mírně líp cenově.

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Krpan nebo Uniforest

#83 Nový příspěvek od lekyzlos »

Pokud nejsou zásadní rozdíly, řeš kde máš servis a případné ND. Ať nejezdíš někde 100 km pro blbosti. U pil je to taky hádka, jestli Stihl nebo Huska, pak zjistíš že jednotlivý příznivci jsou soustředění kolem slušného servisáka ... :)

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: naviják - spodní kladka

#84 Nový příspěvek od lekyzlos »

Trochu později ale přidám.
Když cokoli táhneš za traktorem, tak vše co je zapřaženo nad osou zadních kol, může traktor převrátit dozadu. Cokoli co je pod osou zadních kol, tak v krajním případě donutí traktor se zahrabat. Vychází to z fyziky.
A další důležitá věc je zatížení konstrukce navijáku, když táhneš fakt těžký kusy horní kladnou, tak tah proti ose bubnu je cca 90 st. takže naviják " jako by" lámeš v půlce a hodně namáháš horní závěs. Když použiješ dolní kladku, je největší tah proti ramenům ( ty jsou na to celkem stavěný) a tlak uvnitř navijáku je směrem dolů, tedy uvnitř. Což je pro konstrukci lépe zvládnutelné.

huhlla
Příspěvky: 19
Registrován: čtv led 06, 2011 10:59 pm

Re: Krpan nebo Uniforest

#85 Nový příspěvek od huhlla »

Asi před měsícem jsem řešil to samé. Jsou to v podstatě stejné stroje. Krpan vyšel cenově lépe včetně příslušenství, tak jsem vzal ten. Uvidíme, jak se osvědčí...

michalos
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 20, 2013 6:27 pm
Bydliště: Blanensko

Re: Krpan versus uniforest

#86 Nový příspěvek od michalos »

Rád bych tuto diskusi oživil a zároveň se zeptal ostatních uživatelů, jak jsou spokojeni se svými pomocníky. Příští rok bych si chtěl za svůj traktor 7045 také pořídit něco na takové to domácí žvýkání (30-40metrů dřeva) a nevím co vzít...jestli nový krpan, či uniforest 4-5.5 tun nebo nějaký jetý tajfun stejné výkonosti.

Duppy_pu
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 29, 2017 1:44 pm
Bydliště: J. Hradec

Re: Krpan versus uniforest

#87 Nový příspěvek od Duppy_pu »

Ahoj, nedokázal by mi někdo vysvětlit různá označení návijáků Krpan? číslo značí pochopitelně max. tažnou sílu, ale jednotlivá písmena?
Například naviják Krpan 5 SI a Krpan 5,5E, jaký je mezi nimi rozdíl? Kromě vyšší udávané tažné síly samozřejmě, čím je ta síla zvýšena? Nikde jsem se těchto vysvětlivek nedočetl, Díky.

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4259
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Krpan versus uniforest

#88 Nový příspěvek od pepa.traktor »

5,5 E má rychlost 90m/s -2 výšky zavěšení do ramen 70m lano a váhu 349 kg a hlavně spodní kladku je to takové profesionální provedení vše je bytelnější + příslušenství lano,držák pily ,závěs v ceně

5 SI je naviják farmářský pro majitele lesa -rychlost 95m/s ,lano jenom 50m a nemá spodní kladku jinak konstrukce shodná jako u typu E ale váha jenom 260 kg

to jsou základní rozdíly
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Duppy_pu
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 29, 2017 1:44 pm
Bydliště: J. Hradec

Re: Krpan versus uniforest

#89 Nový příspěvek od Duppy_pu »

Díky, tak to se vyplatí raději ta řada E... Připojil bych to k Zetoru 5718, to by asi stačil i Krpan 4,5 E, že.. +časem předělání na vzduch

Uživatelský avatar
Vinea 30Hp Comfort
Příspěvky: 3585
Registrován: pát úno 13, 2009 2:52 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Krpan versus uniforest

#90 Nový příspěvek od Vinea 30Hp Comfort »

Teď už i Krpan 4SI a 5SI je ze spodní kladkou,nedávno jsem ho okukoval v Interforstu
ZETOR 5211

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“