Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Soustruhy

#5746 Nový příspěvek od rosch8 »

nemylim sa.
Maticovy si dal spravny odkaz a ten druhy je strojny zavitnik. Potom su este sadove.
Vyraz jednorazovy zavitnik je nezmysel. Pokial sa nebavime naozaj o zavitniku na jedno pouzitie, co si myslim, ze sa nebavime.
Odkaz do nejakeho pofiderneho "mame vsetko" Webshopu nie je pre mna dokaz o spravnosti daneho vyrazu. Casto tieto webshopy programuju ludia, ktori nie su strojari.

Tu mas odborny web. Ti z Narexu snad vedia, co vyrabaju, aj ako sa to vola:
http://www.narexzd.cz/
Naposledy upravil(a) rosch8 dne sob led 28, 2017 7:56 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2849
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: Soustruhy

#5747 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Stejně všichni pochopili jakej závitník myslel. Řešíš kraviny.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Soustruhy

#5748 Nový příspěvek od rosch8 »

Jaryn82, to nie su kraviny.
"jednorazove" su maticove aj strojne. Takze to nie je jedno. Neviem, preco by sme nemali pouzivat zavedene nazvoslovie a nie to, co ma prve napadne.
Pokial budeme pouzivat jazyk takymto sposobom, tak komunikacia bude viaznut a bude nutne neustale dovysvetlovat, co tym autor vlastne povodne myslel. Taka komunikacia stoji za hovno.
alebo takto:
inzerat1: predam jednorazovy zavitnik M6.
inzerat2: predam strojny zavitnik do slepej diery M6.

V ktorom pripade ti bude jasne, o co ide?
Odpovedz si sam. Ja odpoved poznam.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20611
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#5749 Nový příspěvek od vitex »

Souhlasím s Vámi,nedocvaklo mě,že je to vlastně zkomolenina,kterou jsem převzal od poválečných montérů Zbrojovky Brno.
Ještě podotknu:Maticovým závitníkem nejde vyřezat hluboký otvor ale to asi víte.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21627
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#5750 Nový příspěvek od ota »

Jo řešíš nesmysl. Každému kdo s tím dělá je to jasný.
Jednorázovej je u mě závitník do průchozí díry ale není to maticovej. V tom je rozdíl maticovej - jednorázovej.
Závitník do slepé díry je klasika čroubovicovej jednorázovej. Zase jinej než ten co píšu vejš.
U mě naprosto jasný.
Jestli chceš, nejlepší název pro jednorázový závitník co jsem slyšel je ,,náporový závitník" Jak se to řekne hned vím o co jde.
Jinak tu mám mrtě všech možnejch závitníků, sadové, maticové ( ty moc nepoužívám jen do plechu ) šroubovicové jednorázové do uzavřené díry a tvářecí.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Soustruhy

#5751 Nový příspěvek od rosch8 »

ota: maicovy nie je jednorazovy? tym sa snad nereze zavit na jeden krat? to mi je novinka...
tu je to aj s obrazkami:
https://www.narexzd.cz/

vitex: bachorky starych rodicov z cias este spred vojny mam najradsej.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21627
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#5752 Nový příspěvek od ota »

No zkus maticovím ,,jednorázovým" vymlasknout závit do 30 mm tlustýho nerezu. Jednorázově. Jé tedy nevím ale maticovím nedělám. Dělám tím jednorázovím, který má uplně jiné nauhlování skoro všech řezných částí než klasickej maticák kterej bych urval asi po max 15 mm hloubky závitu.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Soustruhy

#5753 Nový příspěvek od rosch8 »

ota, zavadzas debatu uplne inym smerom.
Maticovy je samozrejne na rezanie kratkeho zavitu a diera nesmie byt slepa. Ale o tom sme sa nebavili. Lebo jednorazovy je aj maticovy, vsak nim do tenkeho materialu vyrezes zavit na jeden krat (jeden raz), ci nie?
No vidis, a sme pri tom, co som spominal. Ked sa pouzije taketo idiotske nazvoslovie, tak si pod tym kazdy predstavuje to svoje a musime zasvinit celu stranu s dovysvetlovanim a presviedcanim, co to vlastne je.
Maticovy je maticovy a strojny je strojny. V tomto pripade obidvaja ( a nie len my) vieme presne o com je rec.
Pri jednorazovom to uz jasne nie je.
Preto som proti tomu, pouzivat taketo vymyslene nazvy. Toto bolo na zaciatku tejto debaty. A trvam na tom, ze "jednorazovy" zavitnik je nejednoznacny vyraz a nemal by sa pouzivat, ked mame zavedene jednoznacne a spravne nazvy. To je vsetko co som chcel povedat. howgh. :friends:

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#5754 Nový příspěvek od kenybz »

kolik roků se tu bavíme uplně v pohodě a příjde člověk a začne řešit názvosloví hochu mě taky sere že někdo používá slovo pístnice místo přímočarý hydromotor je to tak zažité i v praxi a i na mnoha stránkách.
Tak je to i se závitníky.
Maticový je jen do průchozí díry a musíš závitnékem projet díru skrz jinak nebude dořezaný ...je dobrý i pro "nastředění" před použitím jiného typu závitníku.
pro jednorázový závitník je zažitý název pro závitníky jak do slepé díry tak i do prúchozí a to z toho důvodu že je třeba jen jeden závitník na vyřezání závitu.
A co třeba tvářecí závitník honem honem žhavit net aby se vědělo co že je to za novinku :) A co odpovědět když to v kéči není

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#5755 Nový příspěvek od kenybz »

tady na té diskuzi se ukázalo kdo ten název zná z praxe a kdo začal strojařit až jako koníček...ale pamatuju si když jsem byl na praxi a pak se vrátil zpět dokončit školu tak se semnou učitel hádal že žádný takový "jednorázový" závitník není tehdy to byla novinka

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2849
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: Soustruhy

#5756 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Kenybz máš pravdu 8) . Taky mi dycky trkne když někdo řekne že v dílně něco vařil je mi jasný že si tam nedělal guláš k obědu,ale myslel že svařoval,ale hned ho nezačnu poučovat že se vaří v kuchyni......

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#5757 Nový příspěvek od kenybz »

sám používám mnoho zažitých názvů a přitom to správné není vím to ..

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8775
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#5758 Nový příspěvek od bourač »

aha, tak na Moravě je zažitý výraz jednorázový závitník - od roku 1973 kdy jsem vyřezal první závit to slyším poprvé - díkes Traktory.cz za rozšíření obzorů :smich:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#5759 Nový příspěvek od kenybz »

:) jaks to myslel?

pidi
Příspěvky: 729
Registrován: ned črc 03, 2011 9:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Soustruhy

#5760 Nový příspěvek od pidi »

Tak jak to napsal :smich:

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“