Revolverový soustruh R5

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#511 Nový příspěvek od kenybz »

stoupla výkupní cena litiny nechce někdo ten revolverový suport a nebo aspoň tu převodovku? nebo revolverovou hlavu fotky jsou na předchozí straně

Chromec.Alois
Příspěvky: 68
Registrován: úte říj 28, 2014 2:52 pm
Bydliště: Prostějov

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#512 Nový příspěvek od Chromec.Alois »

Ahoj Jardo, zasílám ti rozměry patron. Doufám, že z toho budeš dost chytrý a pochopíš co jsem namaloval. po padesáti letech ze školy mé technické kreslení není až tak stoprocentní. Pokud by ti bylo něco nejasné, tak napiš a já to obratem napravím, už i bez kreslení. Moje okótování na výkrese nemusí sedět s celkovou délkou patrony. Hlavní kóty jsou však celkem přesně odměřené. Stoupání závitů na patroně je uvedeno jako příklad. Dalších 5 patron do sady má odlišné stoupání, ale to už jsem Ti napsal v minulém vzkazu. Ostatně poměř svoji půlmatici s mírami půlmatice na mém výkresu a porovnej stejnost. Ať se Ti daří a dej mi vědět, jak si se vyrovnal s mojí pomocí. S pozdravem Lolin
[IMG_20161124_124645.jpg](https://postimg.cc/image/rcof22to1/)
[IMG_20161124_124809.jpg](https://postimg.cc/image/44pazodjh/)
[IMG_20161124_124904.jpg](https://postimg.cc/image/9j1bnuikz/)

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1350
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#513 Nový příspěvek od Hranostaj »

Ahoj Loline. Moc děkuju za ten výkres. Tet přes víkend budu prič ale hned jak přijedu tak to půjdu proštudovat. Zatím moc dík.
Přeji hezkej víkend Jarda

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1463
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#514 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, tak jsem musel na svojí R5ce vyměnit zadní ložiska na vřeteni, s podporou známého seřizovače po telefonu je do oběda hotovo, teď je to tak tichý, že budu muset dát kontrolku, abych věděl, že to běží :smich: .

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#515 Nový příspěvek od kenybz »

dobrá práce 8)
vřeteno mě nehrčí ale převodovka je jak stará míchačka záleží jaká je zařazená rychlost no v minulosti dostal zabrat

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1463
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#516 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, zapomněl jsem se zeptat, jestli někdo neví, proč a o kolik má být vnitřní zadní ložisko na povrchu zmenšeno, můj známej byl seřizovačem 30let, měnil tyhle ložiska asi 5x a vždycky stáčeli povrch vnitřního cca o 5 stovek, prý to měli už z výroby, tak to dělali taky, ( soustružili na R5kách vstřikovací komůrky do pístů, na jeden zátah tvarovým nožem, šponku až 32mm a max. ve třech stovkách ) na výkresu v manuálu je to ložisko taky kreslený s " odlehčením ", ale ani slůvko o tom, že to tak je, natož proč a o kolik, moje ložiska co jsem vyndal žádný odlehčení neměli, tak tam mám zase bez úprav a nechám se překvapit .

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#517 Nový příspěvek od kenybz »

optaj sa uživatela jiri63

zbynek_
Příspěvky: 144
Registrován: ned úno 10, 2013 5:18 pm
Bydliště: Humpolec

REVOLVEROVÝ SOUSTRUH R5... nemá někdo zkušenost?

#518 Nový příspěvek od zbynek_ »

Přestalo se mi u R pětky točit vřeteno. Když jsem odmontoval kontrolní dekl našel jsem na dně ozubenné kolo 504 s kouskem ukroucené hřídele. Podle schema co jsem našel by to měla být ta hřídel co je zhruba na přechodu odlitku tělesa soustruhu a tělesa vřetena. Tuto hřídel bych potřeboval vymontovat, ale netroufám si říct kde začít. Mám obavu jestli se nemusí odmontovat celé to těleso vřetena :-/

https://postimg.cc/image/48xle17fx/
Obrázek

scorpion.at
Příspěvky: 1547
Registrován: pát led 27, 2012 4:27 pm
Bydliště: zlin

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#519 Nový příspěvek od scorpion.at »

Zdar chlapi,

nevíte kde se dají koupit lamely do reverzní spojky do R5 ,
nebo má někdo výkres nechal bych je vypálit díky

soustruh sem koupil před 2 měsíci dovezl domu a když se spustil spojka v haji, chlapi s dílny byli ho omrknout a vše bylo ok, tak sem ho vzal jenže oni byli před odvozem 14 dni a tak sem ho před nakládkou bohužel znovu neodzkoušel. :vztek: :vztek: :vztek:

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2849
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#520 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Spojka se dá štelovat tak třeba by jeste stačilo seřídit. :)

Buchtík
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 08, 2016 10:29 pm
Bydliště: Brno

Re: kdo má revolverový soustruh R5

#521 Nový příspěvek od Buchtík »

Ahoj, mám zádrhel s revolverovou hlavou. Po její demontáži a vyčištění po nákupu stroje přestala fungovat. Nemůžu zajet s beranem do pravé krajní polohy (chybí mi 15 mm do konce zdvihu), takže se hlava nepřetočí, jen sebou cukne. Při pojezdu ke vřeteníku se hlava nezpevní a dá se s ní potočit jen asi o 10 stupňů. Nemáte tušení, kde je zakopaný pes? Nejsem si vědomý ničeho, čím bych tuto závadu způsobil.

Ondra.p
Příspěvky: 26
Registrován: ned led 01, 2017 8:00 pm
Bydliště: Opava

Re: Revolverový soustruh R5

#522 Nový příspěvek od Ondra.p »

Zdravím pánové mám jednoduchý dotaz. Sháním nějaké levné pomáhátko do garaže, ne na žádnou extra práci. Občas vytočit nějakou hřídelku na centrování spoky, občas komutátor na startéru nebo sběrné kroužky, občas nějaky přípravek pod lis atd. na R5 mě zaujala cena nabízených kusů jde sehnat oproti hrotovým soustruhům za zlomek ceny ale hodí se na mé občasné hobby použití nebo se raději poohlédnout po klasickém hrotovém soustruhu? Tento dotaz jsem již zadal na dieselforu a docela mě tam od R5 odradili že se jako univerzální soustruh k autum určitě nehodí že na něm nejde srovnat ani komutátor atd. ale přišlo mi že lidé kteří radili R5 nikdy neviděli. jak to tedy je doopravdy? Na soustruhu se budu teprve učit nemám s nimi žádné zkušenosti doposud všechno zadávám soustružníkovi. Dále je mě jasné že za těch pár šupů žádný top kus neseženu a bude potřebovat napřed nějakou tu udržbu.
Doufám že mě za tenhle dotaz neukamenujete a díky za odpovědi zkušeným majitelům R5 :)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Revolverový soustruh R5

#523 Nový příspěvek od kenybz »

jednoduchý dotaz sice jo ale odpověď jednoduchá není. R5-ku mám a znám na ní každý šroubek tak snad můžu oběktivně popsat jeho možnosti.
komutátor stočíš hřídelku na centrování lamely taky, přípravky na vylisování taky a navíc protože má tento soustruh dobré krytí vodících ploch lože a je tuhý a taky má velký točný průměr tak se na něm dobře stáčí kotouče.
Řazení rychlostí je snadné nemusíš verglovat mnoha páčkama jak u jiných soustruhů to samé řazení rychlostí posuvů jak revolverového tak i podélného a příčného a co je super posuvy můžeš řadit zachodu.
Můžeš vrtat i soustružit současně naplníš si držáky v revolverové hlavě a jen otáčíš a děláš.
to co uděláš na R-5ce za 10 minut budeš dělat na univerzálním soustruhu půl hodiny.
Ovládání pohonu vřetena je přez spojky a je velice přesné a plynulé /až to dostaneš do ruky/
jsou i další výhody nebudu to vše popisovat.
Tak a teď nevýhody...
stáčení delších hřídelí o menším průměru je problém protože nejde použít běžná luneta.
i když něco jako luneta na r5 existovalo můžu popsat příště.
Lože soustruhu nemá prizma vedení. Vedení je obdelníkového průřezu. Co to znamená...
vždy dochází k odchylkám souososti vůči ose vřetena to jakmoc záleží na seřízení a stavu stroje.
Prizma vedení neni ani na revolverovém suportu platí to samé.
z toho plynou nepřesnosti při obrábění.
Pokud je stroj v dobrém stavu a seřízený tak to nijak zvlášť nevadí.
až budeš stroj znát tak uděláš i přesné kratší průměry klidně i na 0,01mm ale vyžaduje to zkušenosti a časté měření. Zapomeň na to že uděláš třeba hřídel v délce 400mm s výše uvedenou přesností na této délce ti to hodí kužel desetinu i víc záleží na nastavení a stavu stroje.
Řezání závitů nožem má taky své limity dá se pro některé stoupání použít posuvu posuvové převodovky a na konci zavitu odjet nožem a reverzem se vrátit nazačátek a pak pokračovat.
Další možnost řezání závitů je s použitím závitovacích patron...ty jsou špatně k sehnání a i tak spíš od stoupání 2mm a víc je to použitelné.
Řezání závitníky a očky neni problém navíc s využitím spojky soustruhu kterou necháš klouzat tak nemusíš použít ani momentovou hlavu /pokud se jedná o pár kusů/
Podle mě by ti tento soustruh stačil.
Optimální by bylo navštívit někoho v okolí kdo tento soustruh vlastní, umí na něm a zná i různé finty které na jiném soustruhu prostě nejdou. Vidět je lepší než 100x slyšet
Pokud si některý vyhlédneš doporučuju vyzkoušet všechny rychlosti i posuvy a hlavně spojky a brzdu ty bývají po letech opotřebené někdy i zničené občas vůbec nefunguje reverzní chod.
R5-ka patří mezi hlučnější soustruhy najdou se i tišší kusy ale to záleží na štěstí.
Univerzální soustruh a soustruh R-5 nelze srovnávat ale když máš oba uděláš vše a rychle a přesně.
Mám oba ale né na stejném místě univerzál doma -R5 v práci 99% dělám na R5
co mají další kámoši sv 18 a r5 tak většinu věcí dělají na r5 18 stojí v koutě zaprášená a čeká až je potřeba udělat nějaký spešl závit ono se snadno zvyká na revolverovou hlavu snadné oládání a vysoký výkon revolveru a ovládání spojkama vrtání s posuvem stružení s posuvem to by sis kolikrát na 18-ce ukrůtil ruky stát u koníka a točit kličkou jak ocas a dělat tak hromadu kusů je o zdraví

scorpion.at
Příspěvky: 1547
Registrován: pát led 27, 2012 4:27 pm
Bydliště: zlin

Re: Revolverový soustruh R5

#524 Nový příspěvek od scorpion.at »

Navíc R5 je super na vrtání,

sem ji dovezl před 2 a půl měsíci a teprve ted zapojil a vrtání dír proti sv18 nebo su63 je luxus bouchneš vrták třeba průměr 65 zapneš posuv a koukáš na telku :-)
žádná dřina

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1463
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Revolverový soustruh R5

#525 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj scorpione, jestli ještě nemáš plánek lamel, tak ti tady napíšu rozměry, : lamela s venkovníma čtyřma unašečema má D 90 +00, -0,1mm, i s unašečema má 98mm, d 67mm a síla lamely 1.3 +00, - 0.15mm, šířka unašečů 12 +00, - 0.15mm, lamela se třema vnitřníma unaš. D 89mm, d 66.5mm a 56mm, síla lamely je stejná jako venkovní, šířka unaš. 16 - 0.1 - 0.3mm, dal bych ti sem fotky, ale jsem starej lempl a pořád to neumím .

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“