Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
ekofarma zvončeky
Příspěvky: 12
Registrován: úte bře 15, 2016 1:47 am
Bydliště: zvolen

Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#1 Nový příspěvek od ekofarma zvončeky »

Ahoj chaláni,

potřebuji vaši pomoc. Starám se o tříhektarový, svažitý pozemek, původně louku, který jsem osázel starými odrůdami jabloní, hrušní, třešní.... prostě je to teď sad. Není to intenzivní sad, rozestupy mezi stromy - vysokokmeny je ca. 5-7m. (obtížně manévrovatelné pro velký traktor s lištovou sekačkou z boku)

Minulý rok se dva hektary louky kosilo půjčenou jičínkou, zabralo to dva tři dny, trochu dřiny, ale šlo to. Tento rok budu muset kosit znovu a tak potřebuji pořídit mechaniku.

Po pročtení spousty vláken, si myslím že nejlepší by pro mne byl Agzat na začátek. Zřejmě agzat s přední vyvodovou hřídelí, profi verze? Hlavní funkce by mělo být kosení sadu. Sekundárně pak práce na políčku 0,4ha. K tomu ale budu potřebovat nějak zapojit příslušenství jako je mulčovač tajfun a dvoububnovou sekačku dalila.

Existuje pro agzat nějaká šiřší? Např. toto? Dá se to připojit?
http://www.dakr.com/dvoububnova-sekacka ... s-121.html

Rozpočet mám plus minus 3t. Euro.

Asi by jste doporučili spíše malotraktor - líbí se mi třeba PF 62, žádné moderní vymoženosti, poctivé železo. Ale nenaložím ho zas do dodávky :( Nebo se vykašlat na jednoosák, sehnat ještě nějaký peníz a rovnou pořídit řádný malotraktor ala pf62 nebo tz 4 k 14 - https://www.youtube.com/watch?v=aQimfKsgLRY.

Snad to není moc otázek najednou. Předem děkuji za snahu pomoci, kdyby někdo potřeboval mohu na oplátku nabídnout staré a krajové odrůdy zeleniny.

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 671
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#2 Nový příspěvek od Proximák »

Jak často chceš sad sekat? A co chceš dělat s trávou? Chceš lištovku nebo bubnovku?
U Agzatu vidím jednu velkou nevýhodu. Pohon nářadí je spojen s pojezdem, pokud chceš síct musí to jet. Což je hodně problém pokud se ti stroj zahltí. Já mám Vari a když se tohle stane u bubnovky nebo půjčenýho Tajfuna jednoduše zmáčku páčku spojky pojezdu, zastavím, motor je pořád v otáčkách a nástroj taky takže trávu zpracuje a pak můžu jet vesele dál. Nebo obsekání kolem stromů...vypnu si pojezd a ručně můžu jet jak přesně potřebuji.
Ten dvoububen od Dakru ti Vari ani Agzat neutáhne, na to nejsou koníky. Jediná možnost je převodovka a disková sekačka od Dakru, ta má záběr 120cm myslím. Ale zas to je na udržovaný a častěji sečený plochy. A to už se vracím k otázce kterou jsem nastínil na začátku.
Pak na 3ha už by to chtělo nejspíš sulku jinak by jsi se uchodil, tak je potřeba výkonnější stroj aby utáhl tebe, sebe a ještě dokázal posíct a pokud je to do kopce jak píšeš tak zas nemůžeš po těch 6,5koněch chtít aby sekly metr záběru.

Uživatelský avatar
Peter TK
Příspěvky: 361
Registrován: sob srp 22, 2015 5:11 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#3 Nový příspěvek od Peter TK »

osobne by som si nevybral jednoosák ale išiel na TK-čko laebo niečo podobné
ber to takto, už sa to to párkrát preberalo že či zmeniť TK-čko za Varinu a nakoniec TK vyhralo a zostalo: na TK-čko sadneš a jazdíš(ale s tím točením atď je to už čosi horšie ako s Agzatom aj keď je to kĺbak), narozdiel od Agzatu kde sa narobíš a trvá to dlho
a ešte chcem poznamenať že jeden člen fóra si urobil čelú kosačku na TK-čko http://nasetraktory.eu/forum/memberlist ... ile&u=9762
Neboj sa tažkých chvíľ, To najlepšie príde po nich

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#4 Nový příspěvek od Matúš »

Za mňa o Agzate ani nerozmýšľaj, TK už je lepšie.
Čo tak Zetor alebo nejaký japonec?

Uživatelský avatar
FandaP
Příspěvky: 3469
Registrován: ned bře 15, 2009 4:15 pm
Bydliště: Chrudim

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#5 Nový příspěvek od FandaP »

Na podstatně menší sad mám MT8-150 a potřeboval bych silnější motor kvůli mulcovaci. Ale to neporidis za 3 tis E.

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3530
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#6 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Ahoj .Přesně tak co nějaký ten japonec ? Ta Kubota i ostatní je to 4x4 a vyjede to snad všechno a vejde se to aj do dodávky nebo na vozík...
Libor :-)

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#7 Nový příspěvek od thovt »

S jednoosákem získaš fyzickou kondici. :)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#8 Nový příspěvek od Antony30011 »

Mam 3 ha a i s novym malotraktorem je to na hrane. S jednosakem je to podle me silenost

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#9 Nový příspěvek od other-side »

pokud jsou jasně dané peníze a plocha, pak asi není o čem uvažovat....nicméně....mám za sebou několik podobných procesů výběru a též se stavím na stranu že jednoosák není úplně ideální řešení, ale jestli máš mládí, energii, sílu tak proč ne, do začátku je každej stroj dobrej

sám si se svým pidi japoncem připadám v 3ha starém sadu skoro ztracený, a to zatím nesekám ani nemulčuju, jen probíhá počáteční obnova, takže jen vozím "klacky", o sekání s mým japoncem snad ani už neuvažuju po tom co jsem proštudoval sekačky k mému stroji

takže za mě...do sadu kosáče s kosama, ženský s hráběma, na odvoz sena koně a žebřiňák, nebo něco na naftu 4x4 25-40HP (záleží na korunách stromků) - to pak ale dost leze do peněz a když nejsou peníze, nezbývá než se uskromnit a z jednoosáků asi jedině VARI, to je takový bytelný kus železa

Vedra
Příspěvky: 1418
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#10 Nový příspěvek od Vedra »

Já to pochopil tak že má ten sad mimo bydliště a potřebuje stroj pokaždé odvézt aby ho někdo neukradl.

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#11 Nový příspěvek od Matúš »

V tom prípade japonec.
Inak Tondo ty si na napadol, keď som to čítal :) Presne ma napadlo, že ty máš tiež takú nejakú výmeru a vyše 40 koní 8)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#12 Nový příspěvek od Antony30011 »

Otázka jak daleko od bydliště to má...
Matúši na mě to sedí, celkem. Já mám asi 2,7 orné a 0,3 sadů, ale i tak přemýšlím o něčem druhým...

ekofarma zvončeky
Příspěvky: 12
Registrován: úte bře 15, 2016 1:47 am
Bydliště: zvolen

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#13 Nový příspěvek od ekofarma zvončeky »

Proximák píše:Jak často chceš sad sekat? A co chceš dělat s trávou? Chceš lištovku nebo bubnovku?
U Agzatu vidím jednu velkou nevýhodu. Pohon nářadí je spojen s pojezdem, pokud chceš síct musí to jet. Což je hodně problém pokud se ti stroj zahltí. Já mám Vari a když se tohle stane u bubnovky nebo půjčenýho Tajfuna jednoduše zmáčku páčku spojky pojezdu, zastavím, motor je pořád v otáčkách a nástroj taky takže trávu zpracuje a pak můžu jet vesele dál. Nebo obsekání kolem stromů...vypnu si pojezd a ručně můžu jet jak přesně potřebuji.
Ten dvoububen od Dakru ti Vari ani Agzat neutáhne, na to nejsou koníky. Jediná možnost je převodovka a disková sekačka od Dakru, ta má záběr 120cm myslím. Ale zas to je na udržovaný a častěji sečený plochy. A to už se vracím k otázce kterou jsem nastínil na začátku.
Pak na 3ha už by to chtělo nejspíš sulku jinak by jsi se uchodil, tak je potřeba výkonnější stroj aby utáhl tebe, sebe a ještě dokázal posíct a pokud je to do kopce jak píšeš tak zas nemůžeš po těch 6,5koněch chtít aby sekly metr záběru.
Ahoj Proximáku,

jak často sekat - dobrá otázka, kterou řeším už dva roky a snažím se vypozorovat co nejvíce. Mnozí doporučují sekat louku dvakrát do roka, jednou prý stačí a to nejpozději konce září. Zatím nemám zvířata a tak louku nechávám kvést co nejdéle, kvůli včelám a sekám jen jednou koncem října. Minulý rok jsem nestihl posekat a tak ještě teď je tam suchá tráva.

Zatím jsem mladý a plný síly, takže nějaké to chození mi nevadí, i když po minulém roce, kdy jsem zkoušel kolik jsem schopen pokosit kosou za den jsem to po čtvrt a něco hektaru to vzdal. Tedy odpoledne jsem únavou odpadl a probudil se druhý den.

vari vs. zahlcený agzat - vím, že se to řešilo v několika vláknech, ale agzat na mě zapůsobil takovým jednoduchým dojmem, málo částí, hodně železa, vari mi přišlo moc technické.
je to jen osobní dojem. Mám rád věci co jsou jednoduché a dlouho vydrží i když mají nějaké nevýhody. myslíš tedy, že vari není zlá volba?

díky
m.

ekofarma zvončeky
Příspěvky: 12
Registrován: úte bře 15, 2016 1:47 am
Bydliště: zvolen

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#14 Nový příspěvek od ekofarma zvončeky »

Antony30011 píše:Otázka jak daleko od bydliště to má...
Matúši na mě to sedí, celkem. Já mám asi 2,7 orné a 0,3 sadů, ale i tak přemýšlím o něčem druhým...
Ahoj Antony30011,
No, ono to bude mé nové bydliště. Samozřejmě s tím, jak celé tři hektrary jsou osázené o dalším prostoru uvažuji. Sázet stromy přece nikomu neškodí, nebo? :) I když já to mám přesně opačne, 2,7ha sadu a 0,3ha záhony.
Naposledy upravil(a) ekofarma zvončeky dne čtv bře 17, 2016 1:06 am, celkem upraveno 1 x.

ekofarma zvončeky
Příspěvky: 12
Registrován: úte bře 15, 2016 1:47 am
Bydliště: zvolen

Re: Jak na tříhektarový sad a políčko? Agzat?

#15 Nový příspěvek od ekofarma zvončeky »

other-side píše:pokud jsou jasně dané peníze a plocha, pak asi není o čem uvažovat....nicméně....mám za sebou několik podobných procesů výběru a též se stavím na stranu že jednoosák není úplně ideální řešení, ale jestli máš mládí, energii, sílu tak proč ne, do začátku je každej stroj dobrej

sám si se svým pidi japoncem připadám v 3ha starém sadu skoro ztracený, a to zatím nesekám ani nemulčuju, jen probíhá počáteční obnova, takže jen vozím "klacky", o sekání s mým japoncem snad ani už neuvažuju po tom co jsem proštudoval sekačky k mému stroji

takže za mě...do sadu kosáče s kosama, ženský s hráběma, na odvoz sena koně a žebřiňák, nebo něco na naftu 4x4 25-40HP (záleží na korunách stromků) - to pak ale dost leze do peněz a když nejsou peníze, nezbývá než se uskromnit a z jednoosáků asi jedině VARI, to je takový bytelný kus železa


- do sadu kosáče s kosama - vyzkoušeno, kosa výborně nakutá rakušanka, kosisko na míru, práce je to nádherná, ale více jak 0,3 ha za den nedáš, a to při skvělé kondici a udržované louce. Mé začáteční nadšení na udržování celé louky kosou (nemluvě náhodou o tom, že by se časem přikoupili, nějaké pozemky) vzalo za své a nepovažuji v jednom za reálné kosit tuto rozlohu. Do budoucna, jak vyrostou stromy, tak ovce.

- ženský s hráběma - za celých mých třicet let jsem neviděl jedinou ženskou s hráběma, tedy kromě nádherných filmů pro pamětníky a tím nikoho nechci urazit. Prostě mladé holky co by chápali význam slova hrábě nejsou.

- na odvoz sena koně a žebřiňák, nebo něco na naftu 4x4 25-40HP (záleží na korunách stromků) - koně plánuji, žebříňák by se sehnal, a něco na naftu 4x4 25-40HP (vysokokmeny)
je dobrá rada.

moc díky
m.
Naposledy upravil(a) ekofarma zvončeky dne čtv bře 17, 2016 1:07 am, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“