mláceni obili v malem

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: mláceni obili v malem

#16 Nový příspěvek od Leo »

Co takhle si sehnat přístupné pozemky pro kombajn?
Kdysi jsme pěstovali obilí, ale když jsme porovnali cenu obilí v kolchozu a co nás to stojí námahy, peněz a při žních i nervů, tak jsme se na to vykašlali. A nejen my, ale i ostatní na dědině. Jen shánění kombajnu, to bylo na nervy a někdy, když se na něj na poli čekalo, i na přeshubu. K tomu pak balíkování slámy pro zvířata, když kolchozníci dovezli za stejný peníze velký balíky slámy až do baráku.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: mláceni obili v malem

#17 Nový příspěvek od hajney »

jo je pravda že se některé věci nevyplatí vyrábět/pěstovat doma v porovnání s velkovýrobou, ale co když to pěstování je pro někoho koníček, způsob relaxace a pod. Obilí bych cepy tedy namlátil ale třeba v podhorských oblastech kdy systém vyplácení dotací totálně změnil obhospodařování půdy a pokud by jsi chtěl najít zemědělce s kombajnem tak už se dostáváš klidně za vzdálenost 20 km a dále. To už dokáže odradit od poslední snahy pěstovat obilí. Pro ty naše zahrádky by bohatě stačilo něco podobného:



když už umíme vyrábět traktory tak co kombajny? :)

Uživatelský avatar
tucnakk
Příspěvky: 436
Registrován: stř črc 04, 2007 4:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: mláceni obili v malem

#18 Nový příspěvek od tucnakk »

A co to udělat -kam nemůže kombajn přiblížit obili ke kombajnu.Kolikrát lidi měli udělaný snopy a ty se potom házely do stojícího kombajnu.A pak se to zrovna napytlovalo

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2201
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: mláceni obili v malem

#19 Nový příspěvek od Deane7 »

Tak sa to kedysi aj u nás robilo. Nachystalo sa a keď šiel kombajn okolo...
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5591
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: mláceni obili v malem

#20 Nový příspěvek od thovt »

Na malé políčko by se dala sehnat sekačka na obílí za koně.
http://www.agromanual.cz/images/product ... ukazka.pdf


Mám pole kde vyrostla i kukuřice, teď tam nasetá vojtěška, sotva přežívá, co je teď za sucho
Investice do nových strojů je prodělečná.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2772
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: mláceni obili v malem

#21 Nový příspěvek od Killer Koly »

dik za rady, ale nepotrebuju sekacku (tu mam), potrebuju to obili vymlatit. celkem se mi libi napad privezt posekane obili ke kombajnu. jde jen o to, jestli nebudou ztraty vetsi nez vyteznost a jestli ty 2a obili ten kombajn vubec pozna
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2201
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: mláceni obili v malem

#22 Nový příspěvek od Deane7 »

Kedysi keď som ešte bol malý sa to robilo tak že na družstve bola postavená mlátačka a v určitý čas sa mlátilo drobným družstevníkom z ich záhumeniek. Koľko si kto priviezol toľko mu vymlátili, vlastne to vozili družstevné traktory. Nikomu nič neúčtovali, len traktoristovi dal niečo a priniesol zajesť a vypiť. Kto nepotreboval slamu tak šla do družstevného, kto potreboval ten si ju bral. Potom prišli kombajny. K nám jazdili až z Pardubic.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: mláceni obili v malem

#23 Nový příspěvek od Antony30011 »

tucnakk píše:A co to udělat -kam nemůže kombajn přiblížit obili ke kombajnu.Kolikrát lidi měli udělaný snopy a ty se potom házely do stojícího kombajnu.A pak se to zrovna napytlovalo
Podobně se to dělá dneska třeba v Austrálii nebo Americe :) říká se tomu dvoufázová sklizeň. V mléčné zralosti to vezme žací stroj, nechá to v řádku a po několika dnech, až je vlhkost jaká má být to vezme mlátička. Hodně se tak dělají třeba travní semena, protože vypadávají (přirozeně, trávy se tak "množí"). Pak je ještě třífázová, kdy to z řádku bere řezačka, rozemele to i se slámou a následně se to čistí od slámy někde v hale, ale to se moc nepraktikuje.


Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 890
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: mláceni obili v malem

#24 Nový příspěvek od Jakub »

tucnakk píše:A co to udělat -kam nemůže kombajn přiblížit obili ke kombajnu.Kolikrát lidi měli udělaný snopy a ty se potom házely do stojícího kombajnu.A pak se to zrovna napytlovalo
Přesně tak, poséct, svázat do snopů, případně nechat proschnout, rozprostřít před kombajn a on si to sebere, nějaký Columbus nebo E 512. Do kombajnu s 9m lištou bych to nedával, aby to vůbec zaznamenal :)
Domluv se až budou mlátit s menším kombajnem poblíž a nevidím v tom problém.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

kulevaros
Příspěvky: 1479
Registrován: úte bře 19, 2013 8:55 am
Bydliště: Zlín

Re: mláceni obili v malem

#25 Nový příspěvek od kulevaros »

Promin ze se ptam,ale proc to vlastne delas??? Jestli tady nekdo psal ze nalmatil z 6aru 130 kilo cisteho zrna kolik namlatis ze 2aru??? Ty starosti s tim :-/ zaplatis za kombajn i kdyz to k nemu povezes traktor nafta. Svuj cas nevim nedava mi to smysl. Neni lepsi tam zaset treba jateli u treba?

Uživatelský avatar
traverzaRS09
Příspěvky: 117
Registrován: úte úno 03, 2009 11:37 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: mláceni obili v malem

#26 Nový příspěvek od traverzaRS09 »

Nedělá každý vždy něco pro zisk. Já tak dělám 3 ary brambor. Jen pro zábavu. Práce mi neva a pojezdim si, za to mám vlastní vypestek a pocit dobře vykonané práce. Právě premyslym, mám 3 sudy namoreného obilí a zasel bych ho. Po vzejiti ho asi z ořu. Vymlatit nemá kdo, naposledy mi slíbili že přijedou. Udělali si 20ha svyho a na moje přijeli když už bylo vypadany. Tak to pouziju jako zelené hnojení...
často mi to hlava nebere,jen mlčky koukám a tiše sedím

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: mláceni obili v malem

#27 Nový příspěvek od Antony30011 »

Nastuduj co je a jak funguje zeleny hnojeni. Obili je plodina zhorsujici a bude fungovat spis jak antihnojeni ;-)

kulevaros
Příspěvky: 1479
Registrován: úte bře 19, 2013 8:55 am
Bydliště: Zlín

Re: mláceni obili v malem

#28 Nový příspěvek od kulevaros »

Neplest hrusky s jabkama. Brambory jsou neco jineho nez zito. Kolik pytlu mas s tech 3 aru? Urcite ne jeden pytel. Na brambory nepotrebujes velke heblo abys je dostal ze zeme. Takze je muzes mit v krpalu kde se dostanes traktorkem. Tady je evidente problem v prijezdu k poli. Takze jsou to dve uplne jine veci. Navic kdyz to bude davat do kombajnu jak tady bylo navrzeno,coz je asi nejlepsi reseni. Tak nez to vypadne nekam do vlecky tak podle me budou zase nejake ztraty a pak je otazka kolik toho doopravdy odveze domu. Nevim i kdyby to delal pro radost, tak s takove prace je leda osoch o radosti se zde bavit asi neda :-/ . Taky jsme meli pole a seli ho a vozilo se to do mlaticky a to me bavilo.Byl jsem sice jeste skolak ale uz jsme pomai o sto sest.A to byla radost a taky z toho byl uzitek treba deset pytlu i vic a to uz nam stacilo. Ale je to jen muj nazor.

Uživatelský avatar
traverzaRS09
Příspěvky: 117
Registrován: úte úno 03, 2009 11:37 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: mláceni obili v malem

#29 Nový příspěvek od traverzaRS09 »

Antony:No právě, vím že to není to pravý ořechový :nene: , tak ob rok střídam půlku a hnojim. Asi budu shánět horcici..
často mi to hlava nebere,jen mlčky koukám a tiše sedím

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: mláceni obili v malem

#30 Nový příspěvek od Antony30011 »

Kup hořčici nebo svazenku od kombajnu. Nebo oboje. Jestli to máš na kousek, tak to stačí. Dáš trošku víc a ono to vzejde jak má.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“