Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vlečkou

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Štěpka
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 26, 2014 6:24 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vlečkou

#1 Nový příspěvek od Štěpka »

Zdravím Vás ve spolek, přátelé.

Jak šel čas, aneb cesta k topení dřevem

Od dávných časů jsme doma vždy topili hnědým uhlím. Ale po roce 2000 jsme se nechali zlákat plynofikací v obci. Původní uhlák nahradil kotel na plyn a ze skladu uhlí se stal pouhý úložný sklep, kde mohlo v zimě kvasit kysaný zelí.
Nejprve jsme z plynu byli nadšení, ale postupem času nadšení opadlo. Topení plynem je pohodlné, ale pěkně větrá peněženku a jakmile se vypnul hořák, topení začalo rychle chladnout. Zlatý uhlí, povzdechli si rodiče.
Nojo uhlí, je pěkný, ale teď už máme zapojenej plyn.
Tak co s tím?

Kysaný zelí se odsunulo, starý uhlák, co stál zaházenej v rohu se očistil od pavučin. Přijeli instalatéři, protáhli trubky až do původního skladu na uhlí a napojili starý dobrý uhlák. Topení je nyní napojeno na dva kotle s tím, že se vždy jeden připojí kulovým kohoutem a druhý se vypne.
Jenže díky dvěma kotlům už ve sklepě nezbylo místo, kam naskladnit tuny uhlí.
První sezónu se vždy dováželo po malých haldách a začalo se kombinovat se dřevem ze starých palet. K paletám se přidalo dřevo ze zahrady, nebo od známých z polomů ze zahrad a lesů.
Od další sezóny se přešlo od uhlí zcela na dřevo. S tím, že přes týden, když nikdo nebude přes den doma, zapne se odpoledne plyn na 2 hodinky, aby se dům zavlažil a po příchodu domů se plyn vypne. Přehodí se kohout a topí se dřevem. O víkendech se pálí jen dřevo. Po roztopení kotle se přikládá asi po 1,5 - 2 hodinách v závislosti na druhu paliva.

Dřevo na topení připravujeme pomocí motorovky, hydraulické štípačky, cirkulárky, mačet a seker.

Někdy začátkem roku 2014 jsem na internetu uviděl známé video Polského pomocníka se dřevem.


A to jsem čučel :smich: , jak snadno a rychle dokáží připravit dříví v porovnání s klasickými metodami, které jsme dosud používali. Teď mám na mysli zpracování dřeva do průměru 10 cm.
Dlouhou dobu mě to vrtalo hlavou, kord, když jsme zrovna připravovali dříví, vždycky jsem si vzpomněl na to video. Až jsem začal toužit vlastnit takovejhle peklostroj, co má páru za 2 voly.
Začal jsem se rozhlížet po internetu a narazil na tohle skvělý fórum, kde je mnoho zkušených chlapů, co se rozhodli postavit si vlastní štěpkovač.

Protože nemáme doma velkýho Zetora, ale pouze malotraktor Vari s vlečkou :driver: , bylo rozhodnuto o soupravě s připojeným štěpkovačem vzadu.

Nyní jsem na přelomu konstrukce a dám se postupně do výroby.
Postupně sem budu přidávat fotky, videa, dojmy a rozmary. ;-)
BUĎTO TO POLETÍ, NEBO TO POLETÍ
PRÁCI ZDAR!

Uživatelský avatar
Štěpka
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 26, 2014 6:24 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#2 Nový příspěvek od Štěpka »

Pomalu probíhá příprava materiálu pro budoucí špalíkování. :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
BUĎTO TO POLETÍ, NEBO TO POLETÍ
PRÁCI ZDAR!

dvk
Příspěvky: 1693
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#3 Nový příspěvek od dvk »

Ahoj pane, je vidět, že si stavbu stroje pěkně odzačátku užíváš, a tak to má být :friends: Ale k tomu vození materiálu bych měl jednu připomínku, teda vlastní zkušenost. Taky jsem kdysi celou zimu natahoval po chvílích haluze, a přitom stavěl štěpkovač. No a než jsem ho dodělal, tak mi ty haluze v lese všecky zhnily :smich: Takže poučení pro příště - veškerý volný čas věnovat konstrukci a stavbě a pak teprve řešit čím to krmit. Tak ať se daří. :)

Uživatelský avatar
Štěpka
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 26, 2014 6:24 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#4 Nový příspěvek od Štěpka »

Ahoj dvk, díky za tvou zkušenost. ;-)
Konstrukce - výběr komponent, výpočty a ladění rozměrů, v těchto dnech probíhá naplno a výjezd pro haluze jsem pojal jakési odreagování v jarních dnech.
Jak ale říkáš, raději mít stroj, a pak se rozhlížet, co do něj dávat, než mít hromady haluzí a nemít mašinu. 8)
BUĎTO TO POLETÍ, NEBO TO POLETÍ
PRÁCI ZDAR!

Uživatelský avatar
Štěpka
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 26, 2014 6:24 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#5 Nový příspěvek od Štěpka »

Pomalu objednávám komponenty.
Bantamová kola s krytkami na střed, opěrné kolečko a žehlička pro připojení oje do koule.
Obrázek
Obrázek
BUĎTO TO POLETÍ, NEBO TO POLETÍ
PRÁCI ZDAR!

Uživatelský avatar
Štěpka
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 26, 2014 6:24 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#6 Nový příspěvek od Štěpka »

Rád bych se zeptal vás, co máte na strojích přivařované ložiskové domky ke stojinám.
Mám v plánu vysoustružit domky pro ložiska s tolerancí otvoru pro vnější ložiskový kroužek M7.
Potom domek bez ložiska vložit do otvoru a naheftovat ke stojině. Následně ovařit dokola - po kouskách.
Použiji COčko, protože jsou potřeba nižší proudy ke svaření než s elektrodou.
Rád bych tepelně ovlivnil oblast svaru co nejméně. Bojím se toho, aby po svaření - ohřátí a vychladnutí domku se moc nezměnila tolerance pro ložisko a to potom nebylo v otvoru volné. Po vychladnutí bych nalisoval ložisko.
Nejlepší by bylo navařit plný domek a potom teprve obrábět otvory, ale to je dražší a pracnější varianta.

Jaké máte zkušenosti s navařováním domků?

Díky moc za pomoc. :)
BUĎTO TO POLETÍ, NEBO TO POLETÍ
PRÁCI ZDAR!

Uživatelský avatar
lukin1156
Příspěvky: 530
Registrován: ned zář 30, 2012 6:04 pm
Bydliště: Brumov-Bylnice

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#7 Nový příspěvek od lukin1156 »

pokud je uděláš dostatečně velké (tloušťka stěny) tak to pujde.
Ale já bych na to šel jinak. Sešroubovat plotny se spojníkama a ještě tam mít navlečené na hřídelích ložiska a ty domky. nejdřív navařit horní hřídel z obou stran. (tak aby se nijak nekřížila!) Navléct ozubená kola a přivařit spodní hřídel tak aby nebyla žádná vůle a zase aby se nekřížily ty hřídele vůči sobě. Ložiska nejdříve nalisovat do domků a pak teprve vařit. Možná je to prasárna ale ruku na srdce. Kdo už ty ložiska na špalíkovači měnil ?
A vůbec nejlepší varianta mi přijde hodit bočnice pod frézku a vyvrtat ty díry přesně na ložisko. S roztečí podle ozubených kol.
Za stálého míchání, nalejeme do hajzlu :D

Uživatelský avatar
Štěpka
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 26, 2014 6:24 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#8 Nový příspěvek od Štěpka »

Nakonec jsem se rozhodl pro přišroubované ložiskové domky. Tím se vyhnu pnutí a deformaci po svařování.
BUĎTO TO POLETÍ, NEBO TO POLETÍ
PRÁCI ZDAR!

Uživatelský avatar
Štěpka
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 26, 2014 6:24 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#9 Nový příspěvek od Štěpka »

Konečně dorazila pohonná jednotka. :wink:
Benzinový spalovací motor o obsahu 420 ccm a výkonu 13 kobyl při 3600 ot/min.
Startování motoru je možné buďto ručně - táhnutím za špagát a roztočením klikovky, nebo pomocí elektrického startéru a baterie.

Původně jsem přemýšlel nad tím, že bych motor nastartoval nepřipojený do záběru špalíkovače (neroztáčel bych setrvačné hmoty špalíkovače). A po rozběhnutí bych připojil do záběru stroj. Chtěl jsem použít buď odstředivou spojku na motor. Nebo potom se mi líbilo použití klínových řemenů jako mechanické spojky - postupné vložení řemenů do záběru jejich dopnutím - tak jako to mají řešené zahradní traktůrky na sekání trávy. Kdy napnutím klínových řemenů dojde k přenosu sil a roztočení sekacího nože.

Nakonec jsem se po debatách s majiteli špalíkovačů se setrvačníkem rozhodl vynechat startování motoru bez připojeného stroje. Motor tedy při startování bude roztáčet celý stroj.

Níže přidávám pár fotek motoru + elektrostartéru.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
BUĎTO TO POLETÍ, NEBO TO POLETÍ
PRÁCI ZDAR!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19330
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#10 Nový příspěvek od Britt »

Také jsem měl podobnou představu o topením dřevem. Chtěl jsem kupovat krajinky z pily a nějakou takovou mašinkou je porcovat na topení v kotli. Bohužel, vše zůstalo v minulém životě a dnes v novém domově topím automatem na uhlí. Plyn slouží pouze jako záloha v případě poruchy automatu.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

zambro
Příspěvky: 259
Registrován: pát čer 22, 2012 6:31 pm
Bydliště: chrudim

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#11 Nový příspěvek od zambro »

Zdravím a dovoluji si přidat čistě můj názor,až to všechno spočítáš,tak zjistíš že topit uhlím je nejjednodušší a nejlacinější.Ono topit dřevem není žádná láce,když ho musíš kupovat a zpracovávat.

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7533
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#12 Nový příspěvek od mihi »

Ahoj Štěpka a akú budeš mať nožovú hlavu?
Mihi

Uživatelský avatar
lukin1156
Příspěvky: 530
Registrován: ned zář 30, 2012 6:04 pm
Bydliště: Brumov-Bylnice

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#13 Nový příspěvek od lukin1156 »

zambro: To je sice možná pravda... ale nemůžeme si jenom válet pr... I samotné špalíkování je ne příliš ekonomické.... přijde mi to tak o polovinu nižší výkon než když se sbírají polena. Např. Brácha nasbírá za jeden den 8m3 dřeva za jeden den z probírky porostu. A my ve dvou mezitím našpalíkujem..no tak 4 kubíky špalíků..myslím tím odvětvování stahování na jedno místo a samotné špalíkování. A to ještě neberu tu cenu nafty :-/
Za stálého míchání, nalejeme do hajzlu :D

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7533
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#14 Nový příspěvek od mihi »

zambro: Tak to máš určite pravdu.
Keď si to všetko spočítaš: traktor,pila,štiepačka,palivo a počet ľudí..
Ale ako píše Lukin, je to aj o pohybe..niekto platí za fitko niekto drevuje :D :vysmech:
Na druhej strane konáre sú skoro vždy zadarmo ( vlastne ako odmena za upratanie po ťažbe..)
Kedysi za starých časov sa chodilo do lesa na konáre a tým sa kúrilo, ľudia sa starali o svoje lesy, dokonca aj konáre orezávali zo spodku stromov.

Ale hlavne to musí človeka trošku baviť a mať vzťah k prírode.
Má to ale aj druhú stránku..za ten čas čo človek strávi v lese keby zostal v práci na nadčase a mal by to zaplatené tak má drev,uhlia alebo plynu habadéj.. :)
Mihi

dvk
Příspěvky: 1693
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Štěpkův štěpkovač - špalíkovač za malotraktor Vari s vle

#15 Nový příspěvek od dvk »

To se tak nedá porovnávat, jsou lokality, kde se k hrubému dřevu člověk nedostane, a když tak za nesmyslnou cenu, takže pak se už může vyplatit ledasco. A třeba my jsme loni našpalíkovali na celou zimu za jeden 20l kanystr nafty ... kolik za toto koupíš dřeva, když ho musíš opravdu kupovat ?

Mihi už to stihl napsat dřív :)

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“