Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku el.

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#16 Nový příspěvek od hajney »

Karel2 píše:A jak často se ti to stane ? Mně za posledních 10let ani jednou .
Jinak přidusit kotel a samotíž . Pokud nejde tak bych to řešil centrálou dneska za 3500,-
pořídíš a ještě můžeš v baráku svítit .
Nebere žádný proud a náklady jsou zanedbatelné oproti UPS a jiné elektronice. Nehledě udržovat baterku v chodu stejně po pár letech klekne.
záložní zdroj od počítače jsem zkoušel ale na měřáku to ukazovalo strašnou spotřebu. Je pravda že výpadky proudu nejsou tak časté a na nouzové zchlazení kotle mi bude stačit boiler na samotíž. Zvládnout v zimě celý den bez elektriky, no nevím.

A kam by se ta centrála musela připojit abych mohl svítit i v baráku. Pokud bych pořizoval centrálu tak by museal být na 380V aby zvládla i čerpadlo ve studně.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2402
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#17 Nový příspěvek od CBS »

UPS sú pomerne drahé a nie celkom vhodné na tento účel. Pri UPS je podstatné, aby činnosť spotrebiča nebola narušená, UPS nabieha do pár ms a bežne vykryjú výpadok na pol hodinu, niektoré na pár hodín. Menič s relátkom nabehne po pár desiatkach milisekúnd a 70W čerpadlo 40Ah akumulátor bez problémov potiahne 4 hodiny. A trvalá spotreba aj s udržisavacou nabíjačkou sa do 5W zmestí, takže polročná prevádzka víde do 100Kč.

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#18 Nový příspěvek od hajney »

To řešení s relátkem by se mi líbilo. Měnič z 12V na 230V mám. Ale kde vzít/zkompletovat ten zbytek? Elektrice nehovím, nevyznám se v tom. Stačilo by aby se to sepnulo když vypne proud. Nabíječku bych tu a tam zapnul ručně.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#19 Nový příspěvek od radas »

pokud na to nespěcháš není problém udělat :)

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#20 Nový příspěvek od hajney »

radas píše:pokud na to nespěcháš není problém udělat :)
Nespěchám, pokud bude něco potřeba z mojí strany tak dej vědět. Díky

J.A.Y.
Příspěvky: 2082
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#21 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Máme dvě čerpadla, dal jsem k tomu vyřazenou UPS se startovací 100Ah baterkou a funguje to. Moje úvaha byla taková, že to na zálohu běží asitak dvě hodiny ročně, což čerpadlo vydrží. Jestli jsem to správně pochopil, hlavní problém s nesinus výstupem je vyšší zahřívání motoru. To ale u čerpadla, který tlačí vodu 80-90°C snad nemůže bejt kritický. Navíc ho ta voda "chladí".
Teď, po půlroce provozu, ale vidím větší problém jinde: Dvě čerpadla (kotlovej okruh + radiátory) se vzájemně zálohujou. Nevím, jestli to takhle pan Atmos myslel, ale tak nějak to funguje. Když jedno např. umře, nebo i jen jeho termostat, druhý ho přetlačí a kotel se neuvaří. Jenže co když umře elektricky a vezme s sebou jistič? V mým případě teda nějakou přetěžovací ochranu UPSky? Proud v baráku sice půjde, ale kotel mně bouchne, protože UPS je vypnutá. Takže se nabízí řešení zálohy zálohy, tzn. přepínací relátko, který drží sepnutý právě výstup z UPS. V případě vypnutí UPS odpadne relátko a přepne kontakt na zásuvku přímo. Ale v případě, že jedno čerpadlo vyhodilo ochranu UPSky vyhodí i jistič kotelny a jsem tam kde jsem byl. Opět je řešení, a to ve dvou přívodech, dvou jističích a dvou různejch fázích. Nejlíp mít v kotelně všechny tři, jedna je na normální provoz, další dvě na havarijní situaci, pro každý čerpadlo jedna.
Snad jsem to vysvětlil trochu jasně, malinko jsem popil :-D

p.s. filtr (pdf)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2402
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#22 Nový příspěvek od CBS »

To J.A.Y.: UPS ti nalája aj kotol? Nestačilo by ti len proste využiť selektivitu istiacich prvkov zapojiť do obvodu jedného čerpadla aj do obvodu druhého čerpadla tavnú poistku napr F 1A, prípadne 2A ističe?

Niekto písal že zálohuje čerpadlo meničom, (u pána som to ešte nedokopal do konca) rovnaký problém rieši brat, ale brat chce napájať komplet kúrenie (drevoplynoví kotol s čerpadlom akumulačnej nádrže a čerpadlo pre radiátory) u brata je stále niekto doma, takže nejakú automatiku zatiaľ nepotrebuje, pripoja si menič zapnú a bežia ďalej.
Ak spravím pripojenie automasticky pri výpadku, trocha ma hnevá nábeh a dobeh. Pre zakúpený menič sa neodporúča zapínať menič s pripojenou záťažou a ťiež mu určite neprospeje, ak ho vypnem po obnovení sieťového mapätia bez dochladenia bez záťaže (má aktívne chladenie). Preto uvažujem pridať obvod, ktorý pripojí čerpadlá po cca 30 sekundách od výpadku, kedy už menič bezpečne beží a pri obnovení napätia nechá menič bežať nejakú minútku bez záťaže.

Uživatelský avatar
FandaP
Příspěvky: 3469
Registrován: ned bře 15, 2009 4:15 pm
Bydliště: Chrudim

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#23 Nový příspěvek od FandaP »

J.A.Y. píše:Máme dvě čerpadla, dal jsem k tomu vyřazenou UPS se startovací 100Ah baterkou a funguje to. Moje úvaha byla taková, že to na zálohu běží asitak dvě hodiny ročně, což čerpadlo vydrží. Jestli jsem to správně pochopil, hlavní problém s nesinus výstupem je vyšší zahřívání motoru. To ale u čerpadla, který tlačí vodu 80-90°C snad nemůže bejt kritický. Navíc ho ta voda "chladí".
Teď, po půlroce provozu, ale vidím větší problém jinde: Dvě čerpadla (kotlovej okruh + radiátory) se vzájemně zálohujou. Nevím, jestli to takhle pan Atmos myslel, ale tak nějak to funguje. Když jedno např. umře, nebo i jen jeho termostat, druhý ho přetlačí a kotel se neuvaří. Jenže co když umře elektricky a vezme s sebou jistič? V mým případě teda nějakou přetěžovací ochranu UPSky? Proud v baráku sice půjde, ale kotel mně bouchne, protože UPS je vypnutá. Takže se nabízí řešení zálohy zálohy, tzn. přepínací relátko, který drží sepnutý právě výstup z UPS. V případě vypnutí UPS odpadne relátko a přepne kontakt na zásuvku přímo. Ale v případě, že jedno čerpadlo vyhodilo ochranu UPSky vyhodí i jistič kotelny a jsem tam kde jsem byl. Opět je řešení, a to ve dvou přívodech, dvou jističích a dvou různejch fázích. Nejlíp mít v kotelně všechny tři, jedna je na normální provoz, další dvě na havarijní situaci, pro každý čerpadlo jedna.
Snad jsem to vysvětlil trochu jasně, malinko jsem popil :-D

p.s. filtr (pdf)
Hezky jsi to napsal, proto preferuji ochlazovací smyčku, funguje i při poruše oběhového čerpadla. Ale chápu, že je zase problém, co když nebude voda....

Existuje řešení, kromě samotíže, které by to vyřešilo?

medman
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 15, 2013 7:26 pm
Bydliště: Žilina

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#24 Nový příspěvek od medman »

Myslim si, ze samotiaz je jediny, principialne absolutne bezpecny sposob ako sa vyvarovat moznym problemom. Cokolvek ine je uz boj s fyzikalnymi zakonmi a vyzaduje technicke prostriedky, ktore zial mozu zlyhat prave vtedy ked su potrebne.

V prizemnych domoch bez pivnice ma napada jedina moznost. Ak to priestory dovoluju postavit vedla kotla akumulacnu nadrz, natlacit ju co mozno najviac ku stropu a prepojit s kotlom s trubkami s co mozno najvacsim priemerom.

Objem akumulacnej nadrze si treba vypocitat, aby to malo vyznam. Plus minus autobus dokaze 1m3 vody naakumulovat 50kwh tepelnej energie.



pyrotechnik666
Příspěvky: 295
Registrován: úte úno 08, 2011 12:56 pm
Bydliště: Citov

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#27 Nový příspěvek od pyrotechnik666 »

Používáte někdo NZ UNI( http://ptacek.e.sweb.cz/index.htm )? Baterii uvažuju nějakou takovou( http://www.battery-import.cz/goowei-olo ... 12v-vrla-- )Po tom jak mi v pondělí bublal kotel musím něco pořídit.
to co dělám je prudce výbušné a většinou vyhovím každému
tel 603763772

J.A.Y.
Příspěvky: 2082
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#28 Nový příspěvek od J.A.Y. »

zdroj nevypadá zle, jen baterku bych to viděl (teda podle příkonu čerpadel) aspoň na 60 ale klidně i 100 a víc Ah

Uživatelský avatar
masor111
Příspěvky: 478
Registrován: čtv dub 01, 2010 7:42 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#29 Nový příspěvek od masor111 »

pyrotechnik666 píše:Používáte někdo NZ UNI( http://ptacek.e.sweb.cz/index.htm )? Baterii uvažuju nějakou takovou( http://www.battery-import.cz/goowei-olo ... 12v-vrla-- )Po tom jak mi v pondělí bublal kotel musím něco pořídit.
Já ho používám a funguje bezvadně baterku tam mám 74ah z auta co zbyla a už je tam třetí rok.Jen tak čas od času to vypnu ze sítě a prověřím chod a vždy bezpečně jede.
Nejhorší je srážka s blbcem

duchodce
Příspěvky: 4569
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#30 Nový příspěvek od duchodce »

Mám trochu jinou myšlenku. Pokud je potřeba napájet pouze čerpadlo, co použít upravené vodní čerpadlo z auta /někde je to samostatný díl / a napřímo napojit nějaký motorek na 12 V aby se obešel měnič a zvýšila účinnost. Snáší hrkou vodu i tlak, v tomto směru by to neměl být problém.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“