TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
halbu
Příspěvky: 114
Registrován: úte úno 19, 2013 6:44 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#1 Nový příspěvek od halbu »

]Nazdar traktoristi,
potřeboval bych radu ohledně TKčka.

1.je normální vůle v trubce u nohou? Viz. video:
https://youtu.be/QZVuNFUcwf4

2.Jak vyměnit gufero v převodovce viz. foto, a jak dostat ten kroužek před guferem ven?
Obrázek


Díky za rady
TZ4K14K
PON 25A, NSN-10, ŽT-152, ARS-103, AZM 101
Prodám AZM 101

Uživatelský avatar
JK1032
Příspěvky: 102
Registrován: stř říj 13, 2010 8:35 pm
Bydliště: JM kraj

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#2 Nový příspěvek od JK1032 »

K dotazu č.1 vůle tam být nějaká musí, ale vymezuje se podložkama. Mrkni na AGROAD Kuřim, tam to mají i rozkreslené v položce 41 - plošina,vedení, zadní náhon.
Mám stejný problém, navíc jsem letos natrhl přírubu na druhé straně té středové trubky, takže to budu rozdělávat celé, teď nemůžu ani mulčovat :'(

ITS
Příspěvky: 6276
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#3 Nový příspěvek od ITS »

Teda já tam žádnou podložku nevidím.

halbu
Příspěvky: 114
Registrován: úte úno 19, 2013 6:44 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#4 Nový příspěvek od halbu »

JK1032 píše:K dotazu č.1 vůle tam být nějaká musí, ale vymezuje se podložkama. Mrkni na AGROAD Kuřim, tam to mají i rozkreslené v položce 41 - plošina,vedení, zadní náhon.
Mám stejný problém, navíc jsem letos natrhl přírubu na druhé straně té středové trubky, takže to budu rozdělávat celé, teď nemůžu ani mulčovat :'(
Ale já myslím vůli jako průměrovou se to láme ve svislém směru
TZ4K14K
PON 25A, NSN-10, ŽT-152, ARS-103, AZM 101
Prodám AZM 101

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5591
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#5 Nový příspěvek od thovt »

K bodu č. 1 podložka tam žádná není, jen je tam těsnění, prachobyčeně vymačkané tahem když traktor vjíždí a vyjíždí z terénu.
Mám to samé u MT8-132.2, jen orám, rotuji,do lesa nejezdím, před 10-ti lety jsem vůli neměl, protože jsem opravoval kvůli utržené přírubě.
Děj tam plastický mazadlo A0 (original LV 2-3 )je na chvíli klid.

ITS
Příspěvky: 6276
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#6 Nový příspěvek od ITS »

Na můj vkus je ta vůle dost veliká. Já ji mám menší a také se chystám to zkoumat. Takto z venčí není možno poznat, co je příčinou. Může být více variant. Nejhorší je ta, když je středová roura už ulomená a stroj drží na hřídeli a osazení pod vrchní čtyřhrannou přírubou. Pak se čeká, jestli se utrhne příruba, nebo se ukroutí stále se ohýbající hřídel. Mám pocit, že tady není žádná dobrá fotografie toho, co je vidět, když se vyšroubují šrouby na přírubě a vše se mírně natáhne, aby bylo vidět až k rouře.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5591
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#7 Nový příspěvek od thovt »

Pokud to sedí na hřídeli stačí zatočit vývodovým hřídelem, určité poloze je větší odpor na otočení.

halbu
Příspěvky: 114
Registrován: úte úno 19, 2013 6:44 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#8 Nový příspěvek od halbu »

tak tu budu muset rozebrat...hřídel při vypnutém zadním náhonu se točí bez odporu

Ale jak dostat ven to gufero, které je za tím kroužkem na pravé straně převodovky (z pohledu řidiče).
A ještě dotaz má se hřídel, která jde do převodovky (zabírá do ozub. kola poloosy) z portálu hýbat suvně v uložení ložiska?
TZ4K14K
PON 25A, NSN-10, ŽT-152, ARS-103, AZM 101
Prodám AZM 101

ITS
Příspěvky: 6276
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#9 Nový příspěvek od ITS »

Já se dál do diskuse pouštět nebudu, protože jsem - šťastně - tak hluboko nebyl.
Ale i tak ta placka na fotce je asi opačně. Gufero má být z pohledu a za ním ložisko. Placka je asi přilepená, takže nějaký hák a ťuknout. Vypadne celá.

Uživatelský avatar
Martin-SVK
Příspěvky: 258
Registrován: ned úno 24, 2013 10:37 pm
Bydliště: okres Námestovo

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#10 Nový příspěvek od Martin-SVK »

nie tu placku ma dobre gufero je z vnutornej strany je to tam len lisovane takže ako píše ITS nejaky hak a vyklepnuť von
ja ked som robil repas tak mi to vyliezlo cele aj s hriadeľou a mal som čo robiť kym som to dal od seba, holt rv. 1973 a nemyslim si že by odvtedy stým niekto niečo robil vzhľadom na sajrajt čo bol v prevodovke a portaloch
a ta vôľa ak som dobre pochopil sa vymedzuje podložkami
Obrázek
T-4K-22 :)

PON-25 A
ARS-103 _ 5-KN-85
ŽŤ-152

halbu
Příspěvky: 114
Registrován: úte úno 19, 2013 6:44 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#11 Nový příspěvek od halbu »

Tak jsem dnes úspěšně rozebral.
1.Vůle ložiška a díry ve videu níže...má to tak chodit nebo tam má být to ložisko natvrdo
https://www.youtube.com/watch?v=mQPhghM ... e=youtu.be
2.Rozpadlé ložisko uzávěrky :zly:
Obrázky rozborky na http://halbu.rajce.idnes.cz/TZ_4K_14_pr ... ni_portal/
Druhý obrázek - ložisko uzávěrky
Třetí až pátý co jsem vylovil ze spodka skříně- mohlo to něco udělat převodovce nebo ty kuličky se drží při dně?

3. Ložisko-neložisko? :help:
Poslední 3 obrázky- to bylo před guferem 38-56-12 od převodovky (pozice 19) jde vidět i v 1.příspěvku , nemělo by tam náhodou být ložisko 6008 (pozice 20)?? Nebo blbě koukám?? Právě ten kroužek je ,,obrobený od té dlouhé drážkované hřídele, která se volně pohybuje v uložení ve víku portálu (viz. video nahoře). Jesli tam má být ložisko by mě fakt zajimalo která 3.14ča :zly: to tam dala.
TZ4K14K
PON 25A, NSN-10, ŽT-152, ARS-103, AZM 101
Prodám AZM 101

ITS
Příspěvky: 6276
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#12 Nový příspěvek od ITS »

1/ Ty suvné vůle jsou zřejmě nutné pro sborku a rozborku. Také jsem o tom přemýšlel a nedovedl bych si představit něco těsnějšího. Trošku problém je vůle radiální u té poloosy, kdy po složení portálu cítíš kvedlání poloosy nahoru a dolu. Byla tu o tom diskuse, zdali to je jednou z příčin tečení oleje z portálů. Někdo to tu doporučil - ložisko při sborce - nalepit. Na tak velkou vůli je jen málo lepidel (snad loctite 600 je novinkou). Ale pak se naskýtá ta otázka následné rozborky. Já osobně jsem tu vůli na jednom kole nechal, protože při prohlídce gufer jsem uznal, že i takový výkyv poloosy musejí utěsnit. (gufera mám dvě a na bubnu mám navlečený IR kroužek, který je kalený a gufera do něj neřežou drážku). A nic neteče. Ale i tahle vůle má vliv na rychlejší opotřebení a další její zvětšování. Pak by bylo nutné hodit portál na horizontku a díru vyvložkovat, nebo vylepit nějakou metodou jako třeba Unirep.
2/ Občas nějaká kulička mohla něco potkat, ale je malá a rychle ustřelila. S tím bych se netrápil.
3/ Od počátku hledím na to super ložisko a čekám - už jsem se dočkal, co k tomu napíšeš. Opravdu 3,14ča.

halbu
Příspěvky: 114
Registrován: úte úno 19, 2013 6:44 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#13 Nový příspěvek od halbu »

Díky za odpověď dnes jdu nakoupit ložiska, na té poloose tu vůli nechám, ještě to není až tak zlý. Jsem ale zvědav co mě čeká na levé straně :vztek:
TZ4K14K
PON 25A, NSN-10, ŽT-152, ARS-103, AZM 101
Prodám AZM 101

halbu
Příspěvky: 114
Registrován: úte úno 19, 2013 6:44 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#14 Nový příspěvek od halbu »

Tak pravá strana hotová, dnes jsem rozebral levou. A mám opět dotazy jelikož je to zase něco jinýho než na druhý straně :)
http://halbu.rajce.idnes.cz/TZ_4K_14_le ... ni_portal/
Obrázek

1. Prasklý futro 2-5 fotka - má tak vylízat ven?
2. Pátá fotka - ten plíšek tam má být? Není v nákresu
3. Poslední obrázek - malá drážkovaná hřidel- není na ní ložisko, ani není v nákresu je tam akorát pozice 1 (vložka)... tak jestli to chápu dobře tak by to mělo držet na ložisku ve víku portálu a v tom bronzovém futru? Na co tam tedy ta vložka je?
4. V té vložce je vnitřní osazení a v něm je podložka cca. 2-3 mm široká má tam být v nákresech není (mezi poz. 1 a 5) + ještě ten malý plíšek který je fotce 5
5. Není na fotce...pod víkem (směr do diferáku) pozice 2 jsem měl zase 3 plíšky tak o tl. 0.2mm mají tam být?
6. Viz video vůle toho velkýho ložiska mám řešit?
https://youtu.be/UrYZBhQApL8

Díky za pomoc
TZ4K14K
PON 25A, NSN-10, ŽT-152, ARS-103, AZM 101
Prodám AZM 101

ITS
Příspěvky: 6276
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: TZ4K14K vůle naklápění, přední pravý portál dotaz

#15 Nový příspěvek od ITS »

Spoustu věcí by sis tady mohl najít, ale snad nepohorším odpůrce opakovaného omílání problému, když Ti odpovím.

Všechny ty "plíšky" jsou běžné. Dolaďují výrobní tolerance. Já jsem ubral pouze dva pod pozicí 2, protože jsem zrušil papírové těsnění a dal silikon (pod portál). Když o tom s odstupem času přemýšlím, tak bych to tam příště nechal.
Pouzdro je opravdu druhým ložiskem pro drážkovanou hřídel. Je atypické tím, že má být nalisováno na hřídeli a nikoliv v díře. Tomu odpovídají také na něm vyškrábané mazací drážky z venku. Jsou tady mnozí, kteří udělali pouzdro nalisované do díry. A také jezdí. Pokud tedy bude v díře, pak musí být mazací drážky uvnitř. Osobně si myslím, že pouzdro nalisované na hřídeli se časem rozválcuje a pustí se hřídele a chytí se v díře. ( Použiji-li slovo nalisované, pak to znamená položit pouzdro,či ložisko, na elektrickou plotýnku a nahřát. Pak na hřídel spadne samo ! ). Ta pozice 1 je těsnící protikus pro fgufero pozice 3. Miska musí být také nalisovaná, aby pod ní neprotékal olej a na povrchu musí mít zaleštěné staré stopy po guferu. Misku i pouzdro jsem koupil v Agroadu. Nová miska byla ještě hrbatější, než stará.

Vůle velkého ložiska - tu bych teda navrhoval řešit. To bude úkol pro Loctite 660,který lepí do 0,5mm. Nebo něco dvojsložkového.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“