Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
milda87
Příspěvky: 511
Registrován: úte čer 26, 2012 1:26 pm
Bydliště: Plzeň

Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#1 Nový příspěvek od milda87 »

Ahoj,
zajímalo by mě,jestli na soustruhu používáte kryt univerzálky?
Pokud ano,jestli je lepší nad univerzálkou-zvednout nahoru nebo na suportu?
Nebo je kryt k ničemu?

Mě stříká chladící emulze na zeď..... :shock:
Třeba jen něco dělám špatně :D

Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 955
Registrován: sob dub 16, 2011 4:41 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#2 Nový příspěvek od Brit »

ale neděláš. Mě také stříkala emulze na zeď. Přidělal jsem dozadu pozink jako zástěnu a je to OK. Ale hubu mám pihatou pravidelně :) Kryt se zacáká a stejně nic nevidíš.

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 906
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#3 Nový příspěvek od amatér »

Kryt nepoužívám a od zapomenuté kličky v univerzálce mám díru ve dveřích, které jsou přesně proti soustruhu. Zvykl jsem si, že když zapínám pohon, tak uhybám hlavou do strany, zapomenout se to nedá.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21637
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#4 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, když jsem byl pro můj soustruh SV 18 a on stál na rampě před jeřábem, věděl jsem hned která věc jako první půjde ze soustruhu. Byl to ten kryt. Měl jsem ten na suportu. Strašné špinavé ošumtělé monštrum! Jak jsem soustruh postavil v dílně na očistu, ten kryt šel dolů a něke je hozenej na půdě. Nepoužívám ho. Ale zase na druhou stranu nedělám s emulzí. Na soustruhu pracuju skorem každý den. Většinou hodiny. Zatím ten kryt vůbec mepostrádám. Jo vzadu za soustruhem mám dodělávanou takovou plechovou zástěnu opřenou o zeď a přišroubovanou. To jo, aby špony napadaly za soustruh.
U druhého revolveru mám ten kryt. Takovej taky nic moc. Už jsem na něj koukal, že vyrobím lepší. Kousek plechu na stáčečce stočím a dolů lepší gumu, aby to nalítalo po soustruhu. Tam jedu s emulzí a to by byla všude. Tam to bez něj nejde. Ale zase odklopím, dám kus a zavřu kryt a jedu až do poslední operace a potom jen kryt odklopím a vyndám kus ven. Nepotřebuju tam nijak moc vidět, co se tam pod krytem děje, všechno je nastavený na dorazy a není třeba to nijak hlídat.

milda87
Příspěvky: 511
Registrován: úte čer 26, 2012 1:26 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#5 Nový příspěvek od milda87 »

A to máš Oto ten kryt plechovej nebo rádoby průhlednej?
S točením jsem v plenkách,tak zatím spíš chladím a praděpodobně ve většině případů zbytečně.
Z toho pramení i to, že bývá potřísněna nejen zeď.... :)

Musím to ještě vychytat,právě špekuluju jakej si ten kryt udělat a jestli to má vůbec cenu...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21637
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#6 Nový příspěvek od ota »

Ten kryt co tam byl je takovej rám z naohýbaných plechů a v tom sklo. Ale skoro nebylo vidět, že tam je sklo. Spíš to vypadalo, jako plech! Tak to bylo zasraný. Ale byl to oryginál. Pamatuju si, když jsem se učil, tyhle kryty tam byly. Je to taková kysna hrozivá.
Emulzi bych maximálně používal na vrtání. Na soustružení ne. Všechno jedu nožema s letovanýma plátkama a držákama s VBD. U těchto asi produkčních nástrojů, není třeba chlazení. Ano dosáhne se asi lepší povrch. Ale dělám i pěkné povrchy a když to nožem stojí za prd, vezmu smirkové plátno a lehce to poleštím. Většinou to jsou průměry, které nemusí být jako sklo. Když je to potřeba, třeba pod chrom poleštím to víc.
Ono ten kryt celkem při tom učení a zkoušení bude překážet. Protože je třeba tam dobře vidět a sledovat. No jak chceš, zase je to bezpečnější. Ale je třeba si pokaždé dávat pozor. Je to přeci jen stroj, ale zase nemá cenu se bát, to by Jsi se toho moc nenaučil.

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#7 Nový příspěvek od fastrac8250 »

no ja nemam kryt a lieta to po celej dielni :-/ a aspon pouzivaj ochranne okuliare ja som minule schytal maly kus spony na liecko a nic prijemne :friends:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21637
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#8 Nový příspěvek od ota »

Hm, to chytnu šponu každou chvíli. Ale mám na magnetyckým stojánku plastovej kryt je to z mikrovlnky ze dvířek. Ten celkem dost vydrží. Ale taky už sem tam schytal a je naprasklej. Ale nejhorší je když vlítne na víčko. Podmíněnej reflex zavřít. Potom jsou opálený dvakrát! Zrovna v sobotu jsem koupil na nos. Mám tam strup, ale vůbec nevím kdy. Měl jsem frézovací hlavu na frézce a při tom jsem soustružil. A pak si říkám, hele mám ušmudlanej nos. tak jsem šel domů si to očistit. A ono strup od špony.
Jsou určitý práce, při kterých si taky beru brýle. Nebo tam postavím ten malej kryt s té mikrovlnky. Než jsem ho vyrobil, párkrát jsem měl popálenou hubu. Ruce to je každou chvilku. Nejhůř, když zapadne za tryko, nebo do rukavice. To trvá, než vystydne, nebo vypadne. :D

romus145
Příspěvky: 3676
Registrován: úte srp 18, 2009 10:32 am
Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#9 Nový příspěvek od romus145 »

kluci dělali blbosti a prali strašně velkou šponu až hnusně modrou černou. A jak stáli u soustruhu dvěma spadly špony za tričko. Až do krve. Od teď nedělají takové kraviny.
Věrný člen agresorů.com

milda87
Příspěvky: 511
Registrován: úte čer 26, 2012 1:26 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#10 Nový příspěvek od milda87 »

Takže někdy by kryt pomohl,ale většinou překáží a otravuje.
Je to dilema.Byl jsem rozhodnutej ho spáchat (když tam má origo být,tak tam nebude k ničemu-jsem si říkal)
Ale už jak jsem začal dumat nad rozměry a umístěním,jsem viděl,že bude i k zlosti a založil tohle téma,abych z Vás vytáhl nějaké zkušenosti z praxe.

Je pravda,že jsem začal dost chladit,když se mi uštipovaly hrany plátků a zlepšilo se to.
Ale pokud s nimi děláte ,nechladíte a vše O.K. tak bude chyba v otáčkách,ve šponě v posuvu nebo v nevhodné volbě plátku...atd...
Zatím se na kryt vykašlu a zaměřím se na vychytání postupů...

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#11 Nový příspěvek od kenybz »

taky nemám kryt ale asi ho dodělám na R-5-ce je původně taký odklápěcí blatník nad univerzálkou, a protože chladím skoro vždycky tak jak se blíží nůž k univerzálce tak to cáká jak necky ...dycky stojím bokem aby to scalo vdle mě no tož tak jo eště dodám ten blatník má na konci kus kůže kerá sahá až k loži a funguje to perfektně

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21637
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#12 Nový příspěvek od ota »

Mě by se nejvíc líbil na to SVčko ten kryt co na některejch bejval na suportu. Měli jsme to na učňáku. Bylo to přidělané na tom malinkém pomocném suportu. Takové dva kemany přišroubované do toho suportu. Jsou tam na to udělané závity. potom jsou takové čtyřhrany a spojené a na konci je takový štít a v něm bývalo buďto pevné sklo, nebo plexisklo. Ten kryt se nechal otáčet směrem k vřetenu, nebo ke koníku. Jednoduchej, nepřekážel tolik. Odklonil se stranou směrem ke koníku a mohlo se k univerzálce. Když se mašina pustila, přiklonil se k univerzálce co nejblíž. Ale furt se mi nechce, nebo není čas něco zrychtovat slušnýho. Chci si udělat na rybinu abych to nasunul na vedení pro podélný posuv, stáhnul takovou tou plastovou matkou a přiklonil k vřetenu. Potom jen odklonil lehce. To co mám teď he hodně znát, když hobluju ty čtyřhrany, byl jsem pořát popálenej.

romus145
Příspěvky: 3676
Registrován: úte srp 18, 2009 10:32 am
Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#13 Nový příspěvek od romus145 »

vím co myslíš toto mají na učnáku na druhé dilně. Je to dobrá věc. :friends:
Věrný člen agresorů.com

milda87
Příspěvky: 511
Registrován: úte čer 26, 2012 1:26 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#14 Nový příspěvek od milda87 »

Nemůžeš to vyfotit?Byl jsem rozhodnutej pro ten odklápěcí blatník,ale něco takovýho by asi bylo praktičtější....

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Používáte na soustruhu kryt univerzálky?

#15 Nový příspěvek od kenybz »

taky zme to měly na škole na osnástkách dalo sa to posunovat doboku bylo to udělané z plechu a v tom bezpečnostní sklo odhaduju 25cm na šířku a výška tak 50cm od asi 30cm to bylo zešikmené směrem k univerzálce...a byly tam 2 řady soustruhů cca 40ks a vzadu velké škodovky točný průměr snáď přez metr...ty soustruhy byly mírně šikmo a když vyletěl klíč z univerzálky tak to letělo šikmo a né na toho za tebou

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“