Sústruh pre začiatočníka

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sústruh pre začiatočníka

#76 Nový příspěvek od oco13 »

Atlan píše: pon led 18, 2021 8:18 am
Pokial nezizenies starsi sustruh v dobrom stave, v Sk a na vychode velmi tazko.
Práve preto píšem, že treba sledovať linky na tomto fore a nehladať na východe ale okolo K.Varov :typek:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sústruh pre začiatočníka

#77 Nový příspěvek od oco13 »

*123 píše: ned led 17, 2021 10:31 pm No a kde je psáno či dáno, že si díru nejde předvrtat a že urobiť do plného železa 100mm dieru na 10 cm hlboko na nějaký stolní hračce neudělá klidně dřív, než kdyby to vezl k soustružníkovi, doprosil se ho a pak si pro to zas dojede ?
Pretože stolná hračka neutiahne z 13 na 20mm a neupneš do nej nôž do otvoru s vyložením 10 a viac cm. Stolná hračka je na modelárčinu, na domadel potrebuješ velkosť aby si tam vedel pretočiť bubon z toho domadelu, alebo 300mm remenicu na kluku. Nemusí byť na stotiny presný , to nie je ani domadel, ale musí byť mohutný a blbuvzdorný.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Sústruh pre začiatočníka

#78 Nový příspěvek od Britt »

Oco, on to dá i na tom hodinářském, z kufříku. :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sústruh pre začiatočníka

#79 Nový příspěvek od vitex »

Tak už nevím,jak poradit.Číňana bych doma nehtěl ani zadarmo.Mám starou SV 18 R,lože je katastrofa-totálně vyběhané a koník jede šejdrem.Ale pozor,vůle mám vymezené a dokáži na něm udělat cokoliv do půl stovky.Jen u toho musím přemýšlet. :pohar:

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Sústruh pre začiatočníka

#80 Nový příspěvek od JardaCNC »

palobobo píše: ned led 17, 2021 7:14 pm jardo: mas D 420?
Omlouvám se palobobovi. Ano mám D 420 x 1500.
Včera už byla tma a zima a já byl líný se podívat :idea:

palobobo
Příspěvky: 1903
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Sústruh pre začiatočníka

#81 Nový příspěvek od palobobo »

jardo: tak to mas o pol metra dlhsiu tocnu dlzku 8) 8) hovorte si co chcete ale na neho nedam dopustit. :friends: mensi ako SV 18ka a ma vecie tocne parametre. Uz len cez vreteno dam cez 50mm kdezto SV18 ledva 38mm. A 150kilovy obrobok nepotrwbujem obrabat. A ked vyhodim most tak spravim koleso 560mm

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Sústruh pre začiatočníka

#82 Nový příspěvek od JardaCNC »

Platí to SZ?
Jo je to lepší - furt nemusíš vytahovat vrták z koníka :wink:
Už jsem dělal generálku šroubového dopravníku a stačilo jen dát pevnou lunetu... :prace:

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Sústruh pre začiatočníka

#83 Nový příspěvek od pavel sk »

Mate niekto niejake skusenosti uz tu spomenutou firmou a sustruhmi od nich http://www.cnc1.eu/sk/sustruh-ss330.htm

palobobo
Příspěvky: 1903
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Sústruh pre začiatočníka

#84 Nový příspěvek od palobobo »

Pavelsk: kamarat to ma a nestazuje si. Neviem ci presne tento model ale od tej firmy. Ono zase nemozes cakat zazraky za tie peniaze ta cema je z danou alebo bez?

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Sústruh pre začiatočníka

#85 Nový příspěvek od *123 »

vitex, oco13:
A zkoušeli jste si něco podobného, co tazatel odkazuje ( 250x550) taky třeba vlastnoručně osahat, něco na tom udělat, nebo soudíte jen od oka a z různých komentářů na netu?
Mě to dřív totiž taky připadalo směšný a k ničemu a jsem to tady i psal, ale teď v tý koronakrizi jsem měl možnost si vždycky pár dní vyzkoušet 2 prakticky stejné hračky, něco takovýho
https://www.bow.cz/produkt/3420353/stol ... -2406-400v
Jeden asi 10 let starý, ten na tom potřeboval přefrézovat nožovou hlavu a druhý byl prakticky nový, tomu jsem na to dělal přírubu pod 4čelisťovou 140mm ruskou univerzálu původně asi z nějakého automatu a přizpůsoboval na to lunetu z nějaké brusky původně. Váží to něco přes metrák, tak se to lehko převeze i v autě. Měl jsem doma ten první týden a druhý asi 14 dní, takže jsem to samozřejmě taky patřičně vyzkoušel a dost se na tom i vyblbnul. Nějaká 11373 nebo 11500 úběr na průměru tak 1mm je hranice, ale jde to, upichovat 2mm radekem taky, klínová řemenička Ø100mm ( drážky upichovákem) taky bez násilí udělat šla, vrták 21mm předvrtal jsem to myslím 10 to bez problémů na nejnižší převod ( v tabulce tomu sice píšou 120ot ale skutečnost otáčkoměrem naměřil nějakých 135) to utáhlo taky, musí být tedy nabroušený ale šlo to bez násilí. A tu přírubu jsem mu na tom nakonec udělal komplet celou, na vřetýnku to má kužel, takže i s ním a udělat to šlo bez problémů.
Pravda je, že mi to trvalo asi tak 10x déle nebo i víc než na velkém soustruhu, že tomu je potřeba vyhovět a hlavně ostré nástroje. Jinak míry do 2 stovek bez problémů i na tom starším, u něj byl koník o nějakých 6 setin už sjetej ale lože vypadalo furt dobře. A co mi na tom šlo moc hezky, to bylo řezat nožem závity. Na nějaké drobnosti těch 10cm od univerzálky, kterých se stejně podoma dělá většina, na rozdíl od poloos či bubnů, třeba jako druhý soustruh, aby kvůli čudlíku nemusel člověk pouštět velkou mašinu, za mě dobrý

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Sústruh pre začiatočníka

#86 Nový příspěvek od pavel sk »

Ved ja to rozumiem ze za malo penazi aj muziky bude pomenej. Pytam sa len preto lebo uz dlksie pokukujem po niecom takomto na doma. Hlavne sa mi ta 330 paci ze ma obydva posuvy aj strojove na co som v robote dost zavisly :) V robote na tom starom vybytom Bulharovy so SLivne je to uz niekedy na nervy nieco presnejsie vyrobit. Tam naozaj uz musim nahat desatiny. O stovkach mozem len snivat. Ma dost vôlu na priecnom posuve a zase neviem ako to bude s podnikom do buducna celkovo. Na domace škrabanie by my toto stacilo.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sústruh pre začiatočníka

#87 Nový příspěvek od oco13 »

For 123 - ja sa poctivo priznám, že nie. Radšej nie, lebo kdekolvek a čokolvek chcem niekde skúšať tak to skončí zle. Skúšal som pálť hrubé železo triodinou - pol dediny bolo bez elektriky, skúšal som Shade 120l roztiahnuť Aviu a odtrhol som záves motoru. S traktorom keď vyleziem do džungle tak na 2 výlety je jedna zlomenina rámu. No a teraz naposledy som skúsil utiahnuť pojišťovák na čeláku - sice náprava to vydržala ale aj tak som s ním dobre ebol o zem a ohol vidly. :pistol:
Takže za mňa - nič iné ako kolajnicu a železnú gulu neskúšam.
P.S.: ani s 50kou vrtákom už nevrtám - lebo som ho zlomil. :pohlavek:
Čo by spravil ten chudák maličký ak by som chcel dať záber na šírku plátku? :hm:

palobobo
Příspěvky: 1903
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Sústruh pre začiatočníka

#88 Nový příspěvek od palobobo »

Jardov cinan
Obrázek
Obrázek

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Sústruh pre začiatočníka

#89 Nový příspěvek od JardaCNC »

Nic.
Prostě by se zastavil.
Pak by záleželo na obsluze jak rychle by reagovala.
Dík palobobo

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Sústruh pre začiatočníka

#90 Nový příspěvek od *123 »

To co jsem zkoušel má vřeteno poháněné 10mm klínovým řemínkem napínaným kladkou, takže pokud nebude obsluha prase a napne ho s rozumem, tak začne prokluzovat a až tak rychle reagovat nemusí.
pavel sk: ten soustružek z odkazu mi ale připadá, že sice má oba posuvy, jenže drbe to přes závitovou matici. Ta tyč dole je podle mě jen na vypínač motoru, a to nevím jak dlouho matice vydrží. Kdyby to mělo ve šroubu drážku pro posuvy, jako měly některé transmisáky, tak na suportu by muselo být nějaké přepínání ale já ho tam nevidím, jen páku pro matici

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“