Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
uhlik05
Příspěvky: 671
Registrován: sob srp 06, 2011 8:05 pm
Bydliště: Prostřední Bečva

Re: Soustruhy

#10831 Nový příspěvek od uhlik05 »

Dík Oto za rychlou reakci zatím jsem ho na živo neviděl a cenu budu vědět snad v pátek tak uvidíme jestli pojede na výlet ke mě 8)

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2725
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: Soustruhy

#10832 Nový příspěvek od zde »

uhlik05 píše: stř čer 16, 2021 10:37 am Byl by někdo schopný určit z fotky co je to za typ soustruhu z duvodu zjistěni nějaké specifikace hlavně hmotnosti apod. Dík
Obrázek
je to sustruh SN20 alebo SN20A mám ho doma je tam 3kw motor
Obrázek Obrázek

Obrázek
Zdeno

Fizz
Příspěvky: 8364
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#10833 Nový příspěvek od Fizz »

Tak to je peříčko. Lehká mašina.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
uhlik05
Příspěvky: 671
Registrován: sob srp 06, 2011 8:05 pm
Bydliště: Prostřední Bečva

Re: Soustruhy

#10834 Nový příspěvek od uhlik05 »

Super díky takže zřejmě to bude ta největši varianta 1500,takže váha zhruba 1400kg

Uživatelský avatar
DODOTRAK
Příspěvky: 1021
Registrován: ned lis 02, 2008 10:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Soustruhy

#10835 Nový příspěvek od DODOTRAK »

Zdravím chlapi, :friends:
Viem že už sa to tu určite riešilo ale chcem sa spítať na vaše skúsenosti totiž to idem doviesť domov zánovnu SV 18 RA 750 ale kedže u mňa v dielni je elektro rozvod ponevač trošku slabý tak rozmýšlam vyhodiť z mašinky prevodovku a motor 7,5 kw samozrejme horný prevod zostane teda 1:1 a 1:8 no a nahradiť to elektromotorom 3 kw max 4 kw 720 ot/min. a frekvenčný menič siemens . Prosím nehrešte ma že sa to tu opakuje ale nič moc som o tom nenašie takže ak to má niekto takto spravené budem vďačný za každú radu aj skúsenosť. Dajte prosím info buď sem alebo do správy vopred ďakujem . Inak bude to mašinka len na domáce šolichanie žiadna velká produkcia.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21636
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10836 Nový příspěvek od ota »

Jakej máš v té dílně jistič? Mám RDčko s frekvenčním měničem. Tedy mám asynchronní elektromotor, na něm plochou řemenici přímo na ten plochej řemen vřetena.
Je tam několik ůprav, které by Jsi měl dodržet. Ohledně elektromotoru, měniče, brzdových odporů, atd.
Vycházj z jističe. Od toho se pak vše s motorem odvijí. 8)

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2223
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Soustruhy

#10837 Nový příspěvek od winch »

Ak tam dáš taký slabý motor, prevodovku by som tam určite nechal
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10838 Nový příspěvek od Čárls »

Na domácí soustružení to stačí ale motor 1420 otáček a přebuzení na 2800 pak to na předlohu zvládne bez problému obzvlášť pokud tam máš předlohu 1:8 ne jako na rd 1:4
Klidně muže být silnější elektromotor a ošetřit to právě měničem kde jde nastavit nižší proud
Hlavně nyní nebrzdit reverzem ten hlavně vyhazuje jistič na klasice používat klapačku na závity
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21636
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10839 Nový příspěvek od ota »

Právě u měniče tu klapačku vůbec nepoužívám. S 5 Hz mi při řezání závitů motor utáhne zatím všechny rozměry a stoupání. Když zapomeneš vyjet ze závitu utrhne to destičku ani nevíš. Na závitování dostačující. S těma 5 Hz brzdí zlomek vteřiny. Reverzovat můžu do aleleluja. Páčku sem tam a nic nespadne. To je výhoda měniče. Mám nastaveno se zátěží v otáčkách 3 vteřiny brzdění. Ale to je třeba s 50 kg obrobkem v otáčkách. Brzdí to o hodně rychleji, než na klasice. Při rozběhu dám nenší otáčky a pak přidám. S 50 kg se občas prosmekne řemen a to je zbytečné. Zaplať mám řemen v perfektním stavu. Pamatuju se na fabryce ty řemeny zlobily. Mám tam stále ten s kterým jsem to koupil a ten už nějakou tisícihodinu odtočil! 8)
Mám nastaveno max 50 Hz a s níma 1500 ot/ min. Nikdy jsem nepotřeboval víc jak 35Hz. Tuším že hrubuju na předlohu 32Hz a špona max 4 mm k tomu posuv že padají céčka. Nemá cenu nechat rajblovat řemen, není to hrubovací soustruh.
Výhoda měniče, jedu celý den hřídele od 110 mm průměru po 75 mm. Odtočím z 46 kg přířezu na 33 kg. Dva kusy za den je tam asi 9 různých průměrů na mikrometr. A navečer chmátnu na motor a je lehce vlažnej. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21636
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10840 Nový příspěvek od ota »

Ták a mám po dovolený! Řekli ,,Mazurek musíš". Tak pracuju od rána ve fabryce. Móc to spěchá. Zase trochu jiná práce než ty hromady špon. Domečky pro ložiska. Zatím jen pro doplnění stavu. A pak celá serie. Docela to jde dobře. Akorát není správnej materiál, tak si musím formátovat ty plocháče aby mi to vlezlo na soustruhu do přípravku. Zítra pokračování.
Na veškeré dění bedlivě dohlíží Axis. Jestli něco nedělám blbě! :smich:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19330
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10841 Nový příspěvek od Britt »

Tohle je pěkná práce. Já jsem ráno chvíli šmoulil držáky koleček na tu centrálu, ale materiál je hned horkej, nechce to chladnout, tak jsem se na to v 10 vyprdnul a dorazím to zítra ráno, dokud je ještě chladněji.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
DODOTRAK
Příspěvky: 1021
Registrován: ned lis 02, 2008 10:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Soustruhy

#10842 Nový příspěvek od DODOTRAK »

Chlapi ďakujem za rady. Ota koľko kW a otačkovy tam máš motor? Ja som to rátal s tým 720 ot/min to by šlo na 50 hz a tam je možnosť ísť frekvenčakom aj hore aj dole nikdy nepoužívam vecsie otáčky ako 1400 a to je fakt zriedkavo no a pri použití predlohy 1:8 by to bolo 90 ot/min na 50 Hz na 25 Hz už to je 45 to používam bežne na závity očkom zavitnikom a tam to ešte ten motor 3kw podľa mňa musí dať v pohode. Keď sa vyhodí prevodovka tak je to podľa mňa výhodnejšie veď aj tá samotná papa nejaký výkon.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21636
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10843 Nový příspěvek od ota »

Elektromotor je asynchronní klasicej motor s ůpravama. Je tam zesílené čelo to kvůli silám od napnutí řemenu. Dál má na sobě externí chlazení což je třeba u takto provozovaného elektromotoru. No a pak tam jsou termistory pro měnič na hlídání teploty. Výkon je 7,5 kW, 1500 ot/min. Původní záměr byl, vícepólový 9 kW elektromotor s 900 ot/min. Jenže tohle provedení bylo už o řadu jističe vejš. Teď mám 25A a uplně v pohodě. U té 9 kW varianty by měl být 32A jistič. Což bych musel předělávat rozvadeč v hodinách.
Takže se šlo cestou nižšího provedení.
Z mého pohledu bych nikdy nešel u motoru pod to co mám. Tedy 7,5 kW. Měl jsem zkusit těch 9 kW i na ten 25A jistič. Funguje to perfektně, ale ten výkon by byl znatelný.
Myslím si že 3 kW budou málo. To bych nedělal. To bude slabý jako čaj. Min 5,5 kW. To aspoň. Spotřeba je oproti původnímu provedení výrazně nižší. Ale to je to poslední co bych řešil. Jestli za rok projedu o 20 kW elektřiny víc, nebo míň? Ale výkonově můžeš dělat uplně jinou práci. To je jak když porovnáš s Mn 80. Je to uplně jiná práce když jen otočíš kolečkem a špona leze jako nic.
Tuhle jsem dělal 200 mm řemenici a nedovedu si představit zapichovat a pak rozjíždět drážky pro řemen s 3 kW motorem. To bych to píchal ještě teď! A tyhle větší práce jsou poměrně často.
No mám v sobě něco, co mě nuťí když už něco dělám, dělat to pořádně, jak nejlíp to v mejch podmínkách lze. Abych se k tomu už nemusel znovu vracet. Kolikrát se mi to dost hodilo, že jsem to udělal pořádně. Jako když jsem kupoval stroje do dílny. Tak jen jako koníčka, sem tam něco pošmoulat. Už jsem to tu psal. Ale pak jsem po odpolednách něco dělal, pak pro firmu. No a soustruh si vydělal na ostatní kámoše do dílny. A společně si vydělávají na další. Nakonec mě srali ve firmě tak jsem skončil a dělám z domova. A je to zase uplně něco jiného. Nikde žádná kamera, manažér co umí akorát telefonovat, nepočítá na kalkulačce jeho teoretické výpočty a nekvičí tu, co ho stojím peníze, že jsem líná nula a tak. Akorát pes se mnou občas lumpačí když chce jít na zahradu hrabat tunely. Jinak si jedu po svém.

Uživatelský avatar
DODOTRAK
Příspěvky: 1021
Registrován: ned lis 02, 2008 10:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Soustruhy

#10844 Nový příspěvek od DODOTRAK »

Ota dik za info. Už som konzultoval výkon motora z elekrikarom a pôjdem asi do 4 až 5 kW keďže sa nehodlám dať na sukromničenie mne tento výkon bude určite vyhovovať. A keď nie v práci mám Sui 50 po GO a Sú 50 takže vecsie práce si viem spraviť tam a zatiaľ sa dá a keď sa nebude dať tak už to zabalím aj ja a budem už len oddychovať. Roky už len pribúdajú hmm nemladnem.

Sadra17
Příspěvky: 6275
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#10845 Nový příspěvek od Sadra17 »

Ono to uděláš i na tom svým, jen nevezmes 2mm sponu ale třeba jen milimetr 8) a o tom to je že to pak trvá dvakrát tak dlouho ale na doma to nevadí
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“