Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1186 Nový příspěvek od ota »

Jo to se tam probíralo taky. Oprava toho sídla svazu. I ten časopis. Myslím vloni tady byl papír, kdo chce včelařství po netu. Byl jsem tam jen já a jednatel. Jinak nikdo.
Jinak nám povídal ten představitel z ustředí, že i třeba kurzy nebo přednášky jsou dneska problém. Ty kurzy že jsou vypsaný, třeba přelarvovávání pro chov matek. A nejsou lektoři, prej by je spočítal na jedné ruce, neb jich je fakt málo. A kurz když se přihlásíš vyjde na dva dny jen samotnej kurz na 15 000 Kč a nikdo se nepřihlásil. Nebo přednášky, je málo těch co přednášejí a nestíhají mají toho hodně naobjednáno. Prej jich je taky jen pár.
Něco se hovořilo i o té Slovinské ambici udělat společenství k radě EU. Že by se spojilo více států střední evropy a prosazovalo by se evropské včelařství, produkty. No je to prej takovej zatím projekt. Možná něco jako Apislavia. No semlelo se toho vcelku dost dneska.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1187 Nový příspěvek od ota »

Tak abych nepsal jen ,,deprézi" tak dneska první letošní prolet. Vlastně od tuším listopadu první prolet. A to jsem v pátek dal na česna mřížky na ,,jednu včelu"! :vztek: Ale vyjezaly i očkama tam mám taky možná na dvě včelky díry. Všech 6 včelstev se prolétlo. Některé víc, některé míň. Ale u všech byl šrumec. Tak jedna malá fáze za máma. Teď nastává to nejtěžší období pro ně. Snad to zvládnou. Na té schůzi právě dost včelařů říkalo, že mají vcelku dost uhyn. U několika dokonce polovina včelstev. Špekulovalo se tam, jestli prej navadí ty uhory bo hodně dlouho jsou kvetoucí a dlouholeté včelky létají na ně a vyčerpají se a pak špatně včelstvo zimuje. Uvidím z kraje sezony, moje taky létaly do zámrzu vloni na uhory. Zatím podle spadu v podmetu se to jeví jako běžné zimování.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1188 Nový příspěvek od brigadnik »

U mě zatím taky dobrý, jedno včelstvo ze sedmi slabší, ale prolety byly.


Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1190 Nový příspěvek od Atlan »

A lietaju uz? Od coho to zavisi? Dnes 20st, trosku pofukuje, ceresne visne pupavy vsetko kvitne a vcely nikde
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1191 Nový příspěvek od ota »

Včelky vyletují z ulu při teplotě od 10°C. Někdy i pod těch 10°C. Hodně záleží na velikosti větru. Čím víc fouká tím méňe látají. Jinak moje to už valí. Jak já říkám, záleží co ,,meduje". Třeba ty třešně zrovna nemedují, tedy nemají šťávu. Meduje něco jiného, co je pro ně zajímavější. Klidně pampelišky, ty mají hodně rády. Květ musí něajkou chvilku kvéct, než je pro včelku zajímavej. Nejlíp když voní. To už je zajímavé.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Včeličky

#1192 Nový příspěvek od murár »

Ta istá situácia ako je u Atlana je aj u mňa! Včera čo som prešiel po záhrade tak viacej čmeliakou som videl ako včiel. Ešte som sa dopočul že tu u nás v dedine mynuly rok nejaký včelár mal mor a že to neriešil. Že sa raz opytý preriekol v krčme. :zly: Vešať takých včelárov za guľky do prievanu. V susedstve tu bolo okolo 17 úľov a teraz je už len jeden. :-/ :'(

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1193 Nový příspěvek od ota »

Tady je to tak, že podpora se snižuje a nejsou ani noví včelaři. Sice na netu píšou co lidí si pořídilo včely. Už jsem tu psal o našem sdružení, kde mladej včelař dlooouho nepřišel. Většinou třeba převezmou po dědovi, otci. Ale stav jde dolů. Trochu tomu prospívají ty nucené uhory. Za to jedniné jsem rád. Ty jsou hodně znát. Tady v okolí mám docela pár políček s obnoveným uhorem. Zrovna dneska jel se sečkou na uhory. 8) Jediné po dlouhé době pozitivní. Koukal jsem na řepku jek už začíná kvéct. Ale poslední roky z řepky není přínos. Je to bez šťávy, jen nějaký pyl z ní mají. Takže vloni jen květový med z květů všeho možného. Teď jsem si dával do čeje a med je vcelku roztíratelnej. Po sklenici jen trochu zbývá slabonká vrstva. V pohodě by se dal natírat lehce na chleba s máslem. A je opravdu dobrej. Už mám na letošek zamluveno množství, které ani nevyprodukuju, tedy moje včelky. V sobotu do nich půjdu s mezistěnama a připraveným 4 nástavkem. Co kdyby bylo třeba ho tam dát! 8) Ty moje šikulky jedou jak lokomotyva! 8)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1194 Nový příspěvek od Atlan »

Prileteli nanboob3dnajsiu smenu okolo 16tej som ich par videl okolo stromu tak 15 ks, nic moc teda in8kedy to hucali uz z dialky.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1195 Nový příspěvek od vitex »

Na poslední chvíli jsem ostříhal švestky a indiánské borůvky.Včeličky už lícó a moc se jim to nelíbilo.

janci86
Příspěvky: 178
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Včeličky

#1196 Nový příspěvek od janci86 »

U mna vcielky idu ako pily. Bolo krasne, slnecno, teplo, vyzeralo to v zahrade ako na letisku :)

Vcera som bol v uloch, krasny jarny rozvoj, dva plasty uplne plne sladiny, vela zavieckovaneho plodu. Radost pozriet, ale dufam ze nepridu chladne a dazdove dni. Vcera som zakladal aj medzistienky a stavebne ramiky, ked maju chut nech makaju ;)
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1197 Nový příspěvek od ota »

To Janci86 když jsem byl minulý víkend loňské matky měly zakladeno 8 rámečků. Jak by bylo o měsíc víc! Mladá matka to je jiná muzika! Já ve velké snůšce dávám jen po dvou mezistěnách. Bo když je velkej přínos sladiny nanesou to do čerstvejch rámečků a ty se pak poničí. Dávám až když opadne hlavní snůška. Tam to matka lak stihne zakláct.
Atlan pokus se prosím, než odešleš příspěvek přečíst si to po sobě. Té první větě vůbec nerozumím.
Ze dneška.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4816
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Včeličky

#1198 Nový příspěvek od imaginaro »

Mám dotaz - minulý rok se mi do včelína nastěhovalo (asi) jedno včelstvo. Letos jsem viděl letět asi dvě včelky zatím. Přemýšlím že jestli tu budou, tak že bych si od nich vytočil třeba jen 4kg medu a zbytek jim nechal (ať nemají jen rafinovaný cukr) s náhradou odebraného cukrem, je moje představa možná, nebo by to něčemu vadilo?
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1199 Nový příspěvek od ota »

To Imaginaro podívej se do ůlu. Jestli tam nějaké jsou. Dělal Jsi někdy včely?
Není to o tom vytočit med. To že budou včely zimovat na medu záleží na počasí, velikosti včelstva a asi 10 dalších věcech. Mám známého, který nechával včelkám med přez zimu. Třeba 4 sezony v pohodě. A pak přišla delší zima se sněhem a padly mu všechny.
Zimuju pouze na krystalu už roky. Vytočím kolem 15 srpna všechny rámečky. Poskládám včelstvo už s přípravou na krmení cukerným roztokem. Třeba druhý navečer po setmění dám každému včelstvu tu hábly tuším 4l cukerného roztoku. A podle počasí krmím ob den. Až do každých dám kolem 15 kg krystalu v cukerném roztoku.
Přijeď se podívat, jak takové včelstvo teď prospívá. Dostatek zásob včas zpracovaných vělkým počtem včel vpodletí je teď nejvíc znát. Chovám velká včelstva. Mám stabilně 6 včelstev. Jedno je málo, je třeba mít aspoň dvě včelstve. Když ti jedny spadnou, máš ještě druhé. Když máš jedno včelstvo a spadne, nemáš nic ani z čeho udělat nové.
Dělám to 30 let a pořát se to učím.
Takže nikomu nevadí zimovat na medu. Akorát včelám to v případě tužší a delší zimy vadí maximálně. Med zatěžuje včely víc než cukr. Zaplňujě jim váčky a často pak včely mají uplavici. Prostě sračku. Když se nemůžou proletět a vyprázdnit si váčky od výkalů. Oni musejí ty výkaly držet ve váčku. Nemají v koutě kadibudku. Když jsou na medu plní se jim váčky o mnoho víc než když jsou na cukru. Ale pozor na cukru. Uplně nejhorší je nakrmit krupicí. To tady taky už bylo. Levný Polský cukr krupice. A na jaře popadalo hafo včelstev. Udělali jakýsi rozbor a v té krupici bylo namleté jakési vápno. Pak včelky měly málo vhodné potravy a padly.
Takže nevěř všemu co kde píšou za návody.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4816
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Včeličky

#1200 Nový příspěvek od imaginaro »

Sám jsem to nikdy nedělal. dělali to dědeček a pak táta, já jsem jen pomáhal při točení. Dědeček měli i víc jak 12 včelstev. Mě by právě stačilo třeba 4 až 6kg medu/rok, proto jsem uvažoval o jednom a to jen pokud by se tam objevili. Sám bohužel zakládat nebudu, i když mě to mrzí. Mám spoustu jiné práce a i když si řekneš že jsou to třeba i jen tři soboty v roce, vzhledem k tomu že jsou potřeba dělat ryny, střechy, odfoukly omítky, základovou vlhkost, komíny, .......... no, každá minuta dobrá a to se musí započítat i fyzický a psychický odpočinek. :(
Že jim cukr na zimu prospívá jsem netušil, myslel jsem že pro ně udělám víc když jim nechám co si nachystali a třeba jim jen přilepším.
Jinak s tím cukrem - pokud si dobře vzpomínám z dokumentů, tak vápnem se cukr rafinuje/čistí, aby byl bílý, jinak by byl do žluta. Za mého mládí bývali ve vaničkách (jak od vlašáku)v obchodech úlomky a říkalo se tomu cukrkandl. Čím je výsledný cukrový produkt jemnější, tím hůř se z něj to vápno separuje a je ho tam logicky víc. Ale postup jak to v cukrovarech putuje už si nepamatuju. :-/
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“