mláceni obili v malem

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2772
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

mláceni obili v malem

#1 Nový příspěvek od Killer Koly »

mam cca 2a policko obili a potreboval bych ho vymlatit. bohuzel to neni rentabilni ani pro tak maly stroj jako je napr. columbus (mimo jine i z duvodu spatne pristupnosti). mate nekdo nejaky napad, jak to jednoduse udelat? starou mlaticku jsem zavrhnul, nemam na ni misto a o funkcnosti stroju z ruznych inzeratu celkem pochybuju. navic jim ani moc nerozumim
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: mláceni obili v malem

#2 Nový příspěvek od Jan_2 »

po staru - kosa, a pak treba pomoci nunchaku (dnes bojova zbran, puvodne maly cep na ryzi) na plachte,
nebo mlatit o sud.

Hodne stesti - pokud nejses nezamestnany, nebo to neni nejake specialni obili je to dost drina.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: mláceni obili v malem

#3 Nový příspěvek od Matúš »

Najlepšie s to nechať vymlátiť, ak má niekt v okolí nejaký menší kombajn. Ono z tých 2 a v podstate nebudeš mať nič. Prípadne skosiť na zeleno.
Je tu ešte jedna možnosť - japonský minikombajn. Ale to je všetko o peniazoch.


Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2772
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: mláceni obili v malem

#4 Nový příspěvek od Killer Koly »

Matúš: tak presne tohle bych potreboval, uz jsem na to koukal, ale za cenu toho kombajnu bych si mohl obili kupovat dosmrti a mozna jeste moje deti.... s tim malym kombajnem jsem to psal uz vyse, poradne tam nezajede ani columbus, je to do kopce a pres mez a jeste dost blbe do prudke zatacky. sekal mi to jednou, musel tam zajet bez listy, ta se montovala na miste. prijezd, 2x montaz a demontaz listy zabrala cca 3 hodiny + kombajner si rekl o 1000,- :pistol: a jeste jsem musel poslouchat jeho blbe poznamky o tom, co je to za mizerny kseft. vlastni posekani potom trvalo cca 5 minut :roll:
loni jsem to zkousel rucne, pres valnik jsem polozil katrovaci sito a rucne jsem o nej otloukal jednotlive snopy. prace to nebyla ani tak tezka, jako spis jednotvarna a slo to desne pomalu. timto zpusobem jsem vymlatil sotva 1/3 policka, zrno bylo vsude a dost ho zustavalo i v klasech.
to uz se mi vic libi to mlaceni cepem. rozmery a zpusob vyroby bych snad nekde nasel, ale neni mi jasne, jak potom vybrat to zrno ze slamy
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: mláceni obili v malem

#5 Nový příspěvek od Jan_2 »

tak nejaky videa malych mlaticek

Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Vedra
Příspěvky: 1419
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: mláceni obili v malem

#6 Nový příspěvek od Vedra »

Zrno s plevama propadne skrz slámu dolů. A pak to chce fukar na oddělení plev.

pavel sk
Příspěvky: 13098
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: mláceni obili v malem

#7 Nový příspěvek od pavel sk »

U nas sa pradavno mlatilo cepami. PO cepoch prisli prve mini mlatacky (bol to len mlatiaci bubon so sytom) o velkosti cirk
ularky. Potom prisli velke mlatacky. Na jednej mlatime aj my ale je to vacsia masina MST-24 Wichterle-Kovarík. Obrázek
Naposledy upravil(a) pavel sk dne pát led 29, 2016 5:37 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: mláceni obili v malem

#8 Nový příspěvek od Jan_2 »

cisti se "fofrem" , je toho plny bazos. Takovy ventilator se sitama.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

pavel sk
Příspěvky: 13098
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: mláceni obili v malem

#9 Nový příspěvek od pavel sk »

U nas sa to volalo vejarka, alebo rošta. 8)

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2772
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: mláceni obili v malem

#10 Nový příspěvek od Killer Koly »

ja mel ve stodole tohle
http://asoffi.rajce.idnes.cz/nastenka#P4280030.jpg
netusim, jestli fungovala, ale byla desne velka a potreboval jsem stodolu prazdnou
jinak se mi libi ta "mlaticka" na ryzi. fungovalo by to i na psenici?
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

mufik
Příspěvky: 1584
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: mláceni obili v malem

#11 Nový příspěvek od mufik »

A nemůžeš tam zasít něco jiného než obilí a obilí potom koupit?Když ještě žil otec,každý rok se muselo sít obilí,brambory a střídat to s trávou /trojhonné hospodářství/.Samozřejmě ideální stav pro půdu,obilí se mlátilo v mlátičce,celá rodina v pohotovosti a potom jsme stejně ještě obilí dokupovali/to samozřejmě vyšlo daleko levněji/,ten výnos byl nic moc,valašsko.Z hlediska ekonomického to absolutně nedávalo smysl /celková výměra cca 2ha/.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2772
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: mláceni obili v malem

#12 Nový příspěvek od Killer Koly »

mufik: nemuzu a ani nechci. otce by sis mel vazit, delal to velice moudre (ve vztahu k pude). presne tohle me naucil i muj deda a tak to delam i ja. pro ty moje 3 slepice se psenice moc nevyplati kupovat. dalsim benefitem je, ze to co si vypestuju, je 100% eko, nepouzivam ani NPK, jen kompostovanou travu z vedlejsi louky a do toho hnuj od slepic. za rok sezobou cca pytel obili a ten si na tom policku dokazu vypestovat vcetne kbeliku osiva na pristi rok
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

pavel sk
Příspěvky: 13098
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: mláceni obili v malem

#13 Nový příspěvek od pavel sk »

Niekto seje a mlati na mlatacke s nostalgie, je to zazitok ktory sa uz bezne len tak nezazije a aby mlatacka nestuhla naveky :smich: . Pred dvoma rokmi sme mali zasiate žito (raž) na cca 6 aroch. Vynos to nebol velky, len 130kg cisteho zrna ( na palenku staci) :D :D :D . Najlepsie su na tom tie dožinky :smich: Vlani sme tam mali ovos (avena sativa). Dost nam ho ponicila vysoka zver, ale tych 80kg pre sliepky to dalo. Vo svojom vlakne mam aj foto. A po žnich k Turkovy :smich: :smich: :smich: :friends:

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: mláceni obili v malem

#14 Nový příspěvek od Antony30011 »

Na 2 ary fakt kup tu starou mlátičku s fukarem/fofrem. Kombajn se ti neoplatí. A není lepší to koupit? Nebo chceš dělat bio?

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2772
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: mláceni obili v malem

#15 Nový příspěvek od Killer Koly »

mlaticku jsem mel, ale nebyla kde uskladnit. proto musela pryc . to obili delam castecne z nostalgie, castecne z ucty k pude a castecne z toho, ze je to bio.
jinak jsem prave prisel z hospody, kde jsem se dozvedel spoustu uzitecnych informaci ohledne mlaceni cepem a hlavne jsem sehnal mlatce :friends:
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“