drtič ovoce a lis na mošt

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vizovjan
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 20, 2009 11:44 am
Bydliště: Vizovice

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#226 Nový příspěvek od vizovjan »

Teď už je sice tohle měnit, ale zajímavého trhavého efektu je dosaženo, když se každý válec otáčí jinou rychlostí. Rozdíl otáček ani nemusí být zas tak velký (stačí i desítky procent rozdílu). Ale u nás trnky akorát pohoníme po bečce s nástavcem na vrtačce a s prokvašením problém nebyl. Na jabka používáme stejný šro'ták jak na moštování (vysokootáčkový drtič s tupými vrtulemi).
Zetor 7245, 3011, 12145 s čelňákem, diskový štěpkovač Junkkari HJ 5G a bubnový štěpkovač Heizohack 6-400, video při práci http://www.youtube.com/watch?v=XWM-i42P ... ture=share nebo starší http://www.youtube.com/watch?v=MSvnIdqCtQI

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#227 Nový příspěvek od kenybz »

to je na durancije..dovčilška jsem to dycky v kýblu lehce pomlátil dubovým hranolkem ale ty co ostaly celé a to jich bylo většina tak sů furt v celku aj po vypálení
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

peter bendr
Příspěvky: 2511
Registrován: pát bře 25, 2011 11:02 am
Bydliště: Sk

šrotovnik na jablka

#228 Nový příspěvek od peter bendr »

Zdravim chystam sa vyrabat srotovnik na jablka , mali sme doma pozicane viacero konstrukcii tak ak by sa dalo pochvalte sa svojimi :friends:
Mam doma silonovy valec napychany ako jezko teraz otazka kolko otacok mate na tom valci ? Ake silne motory? A aky tvar nasypniku a akym sposobom tlacite jablka na valec?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šrotovnik na jablka

#229 Nový příspěvek od ota »

Soused má na drcení jablek strašlivej zgarbák, šrotuje na to jablka na mošt. Letos celkem metráky. Stloukl si ze dřeva ohrádku. Z boku vyvrtal díry a prostrčil tudy starej kuchyňskej váleček na nudle. V něm navrtal dírky a do toho našrouboval nerez vruty s trošku větší čočkovitou hlavou. Pd váleček zespodu dal šikmo zase dubové prkínko tak, aby vznikla malá mezera mezi hlavama šroubů válečku. Dál pod celej rámeček sešrouboval sešup a na dno dal kus umakartu, aby se drť sesunovala sama. Celé to dal do stojanu. Nahoře ještě zvýšil stěnu rámačku prkýnkama, to aby mohl nasypat rovnou větší množství z bedničky. Pohon požil starý motor z pračky. Přez řemen odhadem na válečku 500 ot/min.
Dělají to na tom 15 rokú. Pak zakryje motor, opláchne to hadicí s vodou, nechá oschnout a uklidí. Nic náročného, složitého. Samo že jsem mu podle výkresu asi před 8 lety naohýbal vše z nerezu, ale tuhle povídal že to někam založil a neví kam. Až budu moct a bude to mít venku vyfotím to. 8)

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#230 Nový příspěvek od pavel sk »

Ja som s bratom letos vyrabal rajbak na jablka tiez. Akurat som to vykoumal na pohon od traktora cez kardan :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#231 Nový příspěvek od ota »

Ještě k tomu moštování. Taky jsem přemejšlel, že bych si cosi spíchnul. A letos bylo hodně jablek. Tak jsem to otrhal načisto. Dal všechno do skladíku. A ono se to pomalu začalo kazit. Vzali jsme se synem dvě bedničky padanejch, ale co byly z vyžší trávy a nískejch stromků. Pár jsme vyhodili a zajeli do moštárny. Ta je asi 15 km od nás. Bylo toho 40 kg a vylezlo z toho asi 33l moštu. Zajel k váze, paní zvážila. Nahoře nasypat do násypky. Než jsem zaplatil a pokecal s pánem v palírně sednul do auta a zajel dolů pod budovu, mošt byl už v tanku připravenej na stáčení. Asi tak 10 minut trvalo. Natočili jsme to do bandasek a hybaj dom. To stojí 4,50 Kč/kilo. Objednal jsem si paster. Na smluvenou hodinu jsem dovezl nasypal do násypky a zase pokecal v palírně a objel budovu a už bylo na paletě asi 5 krabic s pasterem. Stáčejí to do 5 l plastovejch obalů a dávají do papírovejch krabic. Dal jsem 150 kg jablek těch prťavejch a bylo z toho 110l moštu v krabičkách. Stálo to 2200 Kč. Vydrží to do 2 roků ve stálé teplotě. Uchovávat v chladnějším temnějším prostředí. Stejně by se 2/3 jablek skazily, tak jsem je trakhle zužitkoval. No celá operace v moštárně trvala asi půl hodiny. Takže dýl trvalo, než jsem jablka přebral. Kdybych to drtil doma a lisoval, myslím že bych nedostal ten výtěžek, a mám to i pasterizovaný. A časově pohoda.

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#232 Nový příspěvek od venca.m »

Tak to máš dobré, já měl 200 kg jablek, u nás jede moštárna jen v sobotu, to sme čtvrtek pátek do noci sbírali, v sobotu ráno umýt a v 10 jsem si stoupl do fronty v moštárně, ve 4 jsem se hladový žíznivý dostal na řadu, trvalo to necelou hodinku, tak v půl šesté jsem byl doma... No příště raději pořídím vlastní vybavení...

Pasteruju v zavařovacím hrnci a plním taky do sáčků, to je dobrý vynález...

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#233 Nový příspěvek od Leo »

Drtič jablek z automatické pračky
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#234 Nový příspěvek od Fizz »

To má hrozně hrubý.

Když jsme dělali základ pro lisování moštu na kalvádos vydrtila se úplná kaše. Jinak se to blbě lisuje.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#235 Nový příspěvek od Leo »

Taky jsem si říkal, že má hrubou drť. Možná lepší úprava nožů by tomu pomohla. Ale jde vidět, že z automatky se dá udělat drtič jablek a zároveň se dá i moštovat (někde jsem tu dal video, jak se dá odstředit mošt v automatce).
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#236 Nový příspěvek od Fizz »

Obecně myšlenka nožů je trošku špatně, ty jablka je nejlepší doslova rozmlátit než rozkrájet. Toliko dědova mnoholetá jablko-srotovací evoluce.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#237 Nový příspěvek od imaginaro »

ota: Sakra tak to by se mi líbilo taky. Mám tu tak 30stromů a protože na to nemám čas(a nepálím), tak to opadá a shnije. Má někdo za traktorek takovej síťovej válec s hrotama, co jabko nabodnou a jak se válec točí při pojezdu, tak nahoře po válec češou "prsty" a vyčešou ty napchly jabka do bedny = odpadne sběr a je to mnohem rychlejší.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#238 Nový příspěvek od Leo »

V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.


Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#240 Nový příspěvek od imaginaro »

Díky leo, něco podobného jako je v prvním videu jsem myslel. Já vím že bych něco pojezdil, ale i dvě třetiny sezbírané jsou víc než teď nic.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“