drtič ovoce a lis na mošt

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#211 Nový příspěvek od Baťa1 »

my sme dělali posledni mošt teď si nésu jisté jestli na silvestra nebo na nové rok ale už to šlo špatně japka přezráli dó blbě
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

zajíc
Příspěvky: 621
Registrován: pon bře 01, 2010 4:53 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#212 Nový příspěvek od zajíc »

U nás v moštárně začali na podzim i pasterizovat do 5/10l vaků. :) Ještě mám něco ve sklepě.Zájem byl obrovskej.Někdy museli jet i přes noc. :shock: zajíc

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#213 Nový příspěvek od pajik »

Ahoj procetl jsem si vlakno chystam se stavet drtic na jablka uz jsem sehnal kus silonj pr100 mam i kus nerezu na cepy motor ... Chystam se do toho valce nasroubovat řady sroubu nerez imbus nejspis M8 chtel bych se zeptpat co je lepsi nizsi a uzsi srouby nebo vyzsi ?? Jde mi o to aby vysledek byl poradne podrcebej a ne nakrouhanej dekuji za radu

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#214 Nový příspěvek od pajik »

vizovjan píše:U nás máme 25-30litrů z měcha (cca. 40kg). Lisujeme mezi plachetky, ve kterých je cca 10cm ovoce. Vzhledem k tomu, že k tomu stačí jen rohožky z lišt a filtrační hadra, tak by to mohlo být zajímavé i pro některé lidi, co mají svislou štípačku na dřevo. Plachetku ale překládáme mnohem víc než na tomto videu. http://www.youtube.com/watch?v=Vw62gXOZiUc
Šroták máme jakoby vrtulový (dvě vrtule pod sebou a pod tím ještě vyhazovací lopatky), točí se asi 3000ot/min a výkon je velký (tak kilo za vteřinu). Lis je hydraulický (podobně jak na videu). Celkově děláme kolem 300litrů za hodinu.
Mošt mamka zavařuje do PET lahví. Zahřeje na 80°C a potom přímo z hrnce lije do pořádně vymytých lahví a hned zašroubuje než se lahev smrští.


ahoj pročívám vlákno máme doma klasickej lis ruční a drtič nic moc teď kutím se silonovím válcem chtěl bych se zeptat jakou na to používáš látku ?? ta kanava se mi nezdá není to slabé ?? tady kousek v mostarně to lisovali přesně jak na tom videu jen lis hydraulika ... chtěl bych něco takového splácat pod štípačku ale netuším co je to za látku :(

Uživatelský avatar
vizovjan
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 20, 2009 11:44 am
Bydliště: Vizovice

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#215 Nový příspěvek od vizovjan »

To už ti nepovím, kdo vyráběl přímo ty naše, protože táta to tehdá bral jako použité. Ale výrobců je celá řada, u nás mám zkušenost s dvěma typy - liší se rozměrem a plošnou hmotností. Čím větší hmotnost, tím odolnější, ale nikdy nebyl problém ani s těma lehčími. Všechny vydržely přes 15 let, co lisujeme, až na pár co prohryzaly myši. Materiál je taková umělina - asi polyamid.

Posílám odkaz na výrobce, co mi našel vyhledáváč a co na mne udělalo dobrý dojem.

http://www.svitap.cz/filtracni-tkaniny/
Zetor 7245, 3011, 12145 s čelňákem, diskový štěpkovač Junkkari HJ 5G a bubnový štěpkovač Heizohack 6-400, video při práci http://www.youtube.com/watch?v=XWM-i42P ... ture=share nebo starší http://www.youtube.com/watch?v=MSvnIdqCtQI

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#216 Nový příspěvek od pajik »

Jo super svitavy mam 20km od baraku tam zavolam a zajedu jeste bych se chel zeptat jak velke to mate ? Myslim rozmer formy na plachetku ja pocitam 30x30cm uz jsem si i naohejbal nerezovej ,,pekac,, dolu ... Ale jak vysoky teb lis udelat a na kolik plachetek ? Jde mi o ty drevene rohozr schanim tvrde drevo nejlepe hranolky 2x2cm nebo prkno a je to docela prpblem nikde nemaji uz jsem si rikal ze nekoupim v hornbachu bukove prahy a narezu to z toho :D

Uživatelský avatar
vizovjan
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 20, 2009 11:44 am
Bydliště: Vizovice

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#217 Nový příspěvek od vizovjan »

Rošty jsou myslím olše, velikost odhadem 100x100cm, rámeček na plachetky asi 80x80, plachetky jsou tak čtverec o 130-140cm, dává se to na koso do ohrádky a složí se to jak koláček ("šáteček"). Vrstev na sobě máme podle zdvihu pístnice cca. 80cm, to je zpravidla 7 plachetek. Dřevo nemusí být tvrdé, u nás naopak dobře slouží pružné, aby se nerozštípalo. Proložky jsou z dřeva tenčího jak jeden centimetr (možná 8 mm), které je ve dvou vrstvách křížem pronýtováno.

V našem případ je ten výkon velký (přibližně 300 litrů/hod), ale podle mne jakákoliv zmenšenina bude také dobře sloužit.
Zetor 7245, 3011, 12145 s čelňákem, diskový štěpkovač Junkkari HJ 5G a bubnový štěpkovač Heizohack 6-400, video při práci http://www.youtube.com/watch?v=XWM-i42P ... ture=share nebo starší http://www.youtube.com/watch?v=MSvnIdqCtQI

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#218 Nový příspěvek od pajik »

Jj my toho mostu zase tolik nedelame kdyz narostou jablka tak cca za celej podzim 200l max 300l a na takovim tim rucnim lisu co mame na jedbo zmacknuti kolem 10l ... Je celkem vopruz a drina... Jezdili jsme kdisi so mostarny jenze rok od roju horsi sluzby bud zacinaji pozde kdyz uz pul jablek spadne aby lrej lidi nevozili letni jablka ... A nevyplati se tam jet kvuli 20l mostu :D takze na material tech rostu je lepsi pruzne drevo to je dobra informace :) ja jsem si myslel ze je to z tvrdeho dreva aby to neco vydrzelo je mi jasne ze smrk modrin se na to nehodi to je moc meke a smula tomu taky neudela dobre... Budu se muset poohlidnout ne nejakem spalku a nejak narezat
Naposledy upravil(a) pajik dne ned kvě 21, 2017 8:01 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#219 Nový příspěvek od exot »

Ja pouzivam cca 45 l koš a do nej se vejdou 4 plne kbeliky rozdrcenych jablek misto platna pouzivam ciste pytle od otrub dam je naruby do kazdeho nasypu dva kbeliky a nesklepavam hlavne uplne na dno.Uz je takhle pouzivam asi 5 let a loni jsem jeden menil protoze se mi zdal nejaky řidší.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#220 Nový příspěvek od pajik »

Jj takovej lis mame ale mensi na domaci spotrebu ok ale delat vetsi mnozstvi je strasna drina ...
Jeste bych mel otazecku ohledne drtice sehnal sem kus silonu pr. 100 mam i nerez. A cepy chci udelat nerez cepy loziskovy domky ... Nic sloziteho a pres to sundavaci nasypku z plechu natreneho barvou na potraviny ...
Ale resim dilema jak udelat ten valec puvodni myslenka byla navrtat a nasroubovat nerez srouby na imbus ale cim vic i tom premejslim tim vic si rikam ze rezat x zavitu bude strasna prace ... Napadlo me vyvrtat diru cca o desetinu mensi treba pr.5,9 a do toho hladivkem natlouct nerez hulatinu 6mm ... Mate to nekdo podobne udelane ? Nevylita to az to zapnu ?

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#221 Nový příspěvek od kenybz »

myslíte že to bude fungovat jako mačkač trnek? je tam zvětšená rozteč válců / tu určuje průměr ozubených kol...
potřebuju aby to trnky propíchlo a narušilo, ale nepoškodilo pecky...
tak než dám pálit plechy, tak bych rád slyšel vaše názory díky
Obrázek Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#222 Nový příspěvek od jenicek »

Fungovat to bude, já mam snad ten samej válec, ale jen jeden a jede proti pevný stěně. 3rotuju na tom hlavně jabka a hrušky. Pokud je však něco jinýho, tak to tím taky proženu a švestky mám vyzkoušený, natrhne to skoro každou. Je pravda, že pak když to mam pak v sudu, tak vezmu ještě velkou nabroušenou metlu na stavební lepidlo a chvíli potočim vrtačkou.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#223 Nový příspěvek od kenybz »

a na ty švestky upravuješ tu pevnou opěru?
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#224 Nový příspěvek od jenicek »

Nene, je furt stejně, odhaduju že konce šteftů se točej tak půl cenťáku od stěny násypky.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: drtič ovoce a lis na mošt

#225 Nový příspěvek od kenybz »

no já budu mít kolem vnějších stran válců mezery a budou tam plechy aby to hnalo ke středu, protože ty válce se mají točit proti sobě....pokud bych změnil směr a dal ty boční plechy stavitelné, tak by se to dalo naštelovat na konkrétní ovoce...
původně jsem to chtěl přivařit ale asi udělám na ty plechy drážky a můžu je pak nastavit
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“