Brambory

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#4171 Nový příspěvek od ota »

Chose11 když jsme sázeli Marsem sazečem u nás 4 řádkovej tak byly brambory malé. Když budeš mít větší velikost, pak sazeči ty velké padají z těch uchytek, nebo je nenabere. Co si vzpomínám, sázelo se a jeden dával pozor, aby ty packy braly pěkně. Kdysi uplně dávno tam bylo i nějaké hlídání, aby traktorista věděl, že třeba došla náplň, nebo ty packy neberou brambory. Velikost asi jako golfáky míčky byl ideál. Velikost tenisák už byla moc velká. Ideální malé šišojdy.
Tuhle jsem viděl sadbu a to byl skoro konzum. To by mars dobře nesázel. A zase jsme dostali pytel konzumních a byla to směs, že by vybral sadbu i střed i velké bramboráky.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1233
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Brambory

#4172 Nový příspěvek od kaja.h »

Jednou jsem našel i zapojení toho hlídání na Marse, nevím jestli jsem si to uložil.
Byly tam dvě kontrolky,
Jede traktor, je to Zetor 3011

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#4173 Nový příspěvek od ota »

Matně si vzpomínám, že tam byl takovej plechovej výlisek, v něm jakási umělá hmota a z ní čuměl kablík. Ale nebylo to roky funkční, myslím, že ten kablík koukal kousek z toho pupíku a byl urvanej. No mi měli při sázení dost lidí, tak každou jednotku hlídal jeden člověk aby to dobře dávalo. Někdy se šprajcnul brambor a nechtěl se pustit. A pak nenabíralo další. Ale jinak bezproblémovej stroj. Ono když toho děláš víc, tak je to v souhrnu celkem jedno, když to pár brambor nenabere. Chose11 mi začínali s tekem a pak když jsme se sešli na poli tři a byly vyoraný dva dvouřádky a mi přišli dom po tmě, přešli jsme na kombajn! 8) Dalo to přemlouvání ,,hospodáře" že na to prostě s tekem serem. Pak už po pár sezonách nikdo na teka ani nevzpoměl! :smich:

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#4174 Nový příspěvek od murár »

Tak ja sadím vetšinov vlastnú sadbu. Občas kúpim niečo na skúšku tak ako mynuleho roku. Sorayu sadím asi 15 rolou. Ešte nebohý otec kúpil 50kg sadby. Úroda by som povedal že skôr závisí od počasia a aj od toho čo dáš tej pôde tak kazdý rok je iný.
Veľkosť sadby som niekde raz čítal by mala byť 30-45mm. Že malé zemiaky nemajú toľko energie v sebe aby mohli zvládnuť a nasadiť bohatú úrodu. My dávame do sadby aj tie zemiaky čo sú zelené. Ak je veľký tak ho rozkrojíme. To robili aj moji starý rodičia čo si pametám.
Dnes chcem vybrať aj ostatnú sadbu z pivnice aby sa naštartovala.

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Brambory

#4175 Nový příspěvek od other-side II »

Mezi zákonné požadavky na sadbu patří mj. (viz. Vyhláška č. 384/2006Sb):

· sadba nesmí být mořena proti klíčení,
· velikost sadby se stanovuje tříděním na čtvercových sítech o minimálním rozměru 25x25mm a maximálním rozměru 60x60mm, přičemž maximální rozdíl velikosti sít v rámci jedné partie je 25mm (v praxi musí brambor propadnout čtvercem o základně horní hranice třídění (námi dodávaná sadba má horní hranici 50 nebo 55mm – viz. návěska). Velikost se rozumí příčný průměr, brambor může být teoreticky dlouhý jako rohlík. S velikostí hlízy se obvykle zvětšuje počet stonků, které je schopna hlíza vyprodukovat, naopak u menších je jejich nasazení menší, ale vypěstované hlízy mají větší velikost,
· menších a větších brambor než odpovídajících deklarovanému třídění smí být vždy max. 3 hmotnostní %,
· a řada dalších sledovaných při mechanickém rozboru před expedicí a při řadě testů během vegetace a krátce po ní státními orgány a osobami jimi pověřenými.
Dodávaná sadba musí být řádně označena tzv. návěskou, což je úřední potvrzení, že je sadba certifikovaná. Úřední návěska obsahuje důležité údaje, podle kterých lze dohledat veškeré kontrolní testy i pole, na kterých byly brambory i všechny předcházející generace vypěstovány. Dozvíme se z ní botanický název druhu, název odrůdy, generaci šlechtění, číslo partie, hmotnost balení, velikost třídění, měsíc a rok balení, označení země výroby, číslo návěsky, jméno dodavatele, případně druh chemického ošetření (moření) a použitý přípravek. V případě malého balení (10kg a méně) nemusí být návěska číslovaná a na originálním číslovaném tiskopise (modrý obdélník o velikosti cca. 10x15cm).

zdroj: Drago.cz
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

hobr
Příspěvky: 3897
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Brambory

#4176 Nový příspěvek od hobr »

Murár - myslím si, že velikost sadby není pro další růst až tak rozhodující. Menší sadba - hodně posázím a brambor bude dost. Za 2sv. války se sázely jen kousky brambor s klíčkem. Samozřejmě je to extrém, ale byla bída...
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#4177 Nový příspěvek od ota »

To Hobr u nás taky. Babička říkala ,,krájet a sázet očka". Nebylo tolik brambor ve válce, tak taky krájeli. A každý rok je jiný i když máš tak nějak stejnou sadbu. Tady u nás se pravě dávaly menší brambory.
Ano zelené, ani přemrzlé nevadí, hlavně aby měly ty ,,očka". Kdysi dávno už jsem tu taky psal zmrzly brambory ve sklípku na kost. No průser pantatík řval jak zavalenej. Honem shánět sadbu. Nedostaly se tak dva pytle. Co už vzaly se ty co v zimě zmrzly. Kdyby se nesázely nakonec, tak by se o sklizni nevědělo, ktere to byly. K nerozeznání od ostatních.
Sadbu jsme svoji otočili max 2x. Pak další sázení od jinud. Třeba se koupilo ,,z hora" krmné a vybrala se sadba. Mi zase dávali sadbu z našejch známejm, treba na výměnu.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#4178 Nový příspěvek od murár »

Mne minulý rok v holandskú niekto z kolegov hodil šupky zo zemiakov na vyvýšený záhon že bude na hnojivo. Ale tie šupky zo zemiakov boli asi 3-4 dni v kuchyni, tak tie rezné plochy zaschli. Tak som tu pôdu prekypril aj z tými šupkami a zasial tam zeleninu. Prvé čo vzišlo v tom záhone tak boli zemiaky. Vńať bola pekná, mohutná ale zemiaky len 2-3ks a veľké ako čerešne. :-/
Pred viac ako 15 rokmi sa tu u nás ešte sadilo vo veľkom po zahumienkach a vtedy sa mi v sadzači ho ci čo našlo. Niekto sypal sadbu veľkú ako čerešne alebo slivky a niekto zase veľké zemiaky. Ak bol mokrý rok alebo suchý rok tak je jedno aku sadbu si dal do zeme. Ale ak dá pán Boh dobrý rok ako moja babka hovoril tak ani do pivnice sa nám nezmestia! Ešte že bolí dve pivnice :vysmech:

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Brambory

#4179 Nový příspěvek od Peter768 »

Ja som tak ako aj minulý rok kúpil kilo sadbových zemiakov z Holandska odroda Sunita a zasadil za domom aby boli po ruke a už sú v zemi. Minulý rok bolo z kila svadby plné vedro od fasádnej farby. Pôda je tam naprt bez živín, ale tak som bol spokojný. Je to skorá odroda tak som zvedavý či bude taká ako minulý rok.

marek.st
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 11, 2017 7:27 pm
Bydliště: Karolinka

Re: Brambory

#4180 Nový příspěvek od marek.st »

Peter a jaká je ta Sunita chuťově, taky jsem o ní letos uvažoval, ono ty velmi rané zemáky nejsu nic moc, tak jsem zvědavý, jak je na tom ten indický zázrak

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Brambory

#4181 Nový příspěvek od Peter768 »

Boli dobré. My to máme tak, že vykopeme toľko koľko zjeme, ale keď už padala vňať, tak som vykopal všetky. (Za veľký kýbel) Ako som písal. Je to na priamy konzum nie na skladovanie. A potom máme už z druhej úrody sadenej väčšinou začiatkom mája Agria. Tento rok to bude Agria a Jelly 50/50%.

Uživatelský avatar
honzina02
Příspěvky: 62
Registrován: sob pro 19, 2020 1:05 pm
Bydliště: Turnov

Re: Brambory

#4182 Nový příspěvek od honzina02 »

Kámoš chce letos udělat pokus na cca 10arech s těma krájenejma. Nějak furt nemohli sehnat slušnou sadbu.. to se prej nakonec snad povedlo ale stejně to z hecu zkusí. No, sem na to zvědav. Mě to babička taky říkala, že když se to dobře nakrojí tak to funguje, výnos sice není jak u klasiky ale lepší než nic.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Brambory

#4183 Nový příspěvek od vitex »

To je blbost,výnos je-záleží kolikrát nahrnuješ.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#4184 Nový příspěvek od ota »

Teď o tom tak přemýšlím a něco mi v hlavě říká, že babička cosi říkala, že tu odkrojenou část čímsi zamázla. Kecal bych je to mrtě roků. Ale možná popelem ze dřeva? Zkusím se optat pantáty, ten by si to mohl pamatovat. Mě to asi vypadlo z hlavy.
No když já nedával moc pozor, když ona vyprávěla. Dříve měli spousty fíglů a odzkoušených rad.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#4185 Nový příspěvek od thovt »

Ano je to tak i to je to že vytrženy kus informace.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“