Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2164
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Sady, stromy

#496 Nový příspěvek od Deane7 »

Vlasatej píše: pon dub 22, 2024 3:13 pm Větvičky ti na meruňce neomrznou. Jak rozkvete , tak ti květama do větviček proroste monilie a způsobí moniliový úžeh . Říká se tomu úžeh protože větvičky maji svěšené listy jako by je spálil mráz nebo horko.
Meruňky musíš proti úžehu stříkat, jinak se to bude opakovat až je to jednou zabije úplně.
Ale keď teraz tie oschnuté vetvičky ostrihám tak sa krásne rozrastie a vypadá krásne ako zdravý strom. A na budúci rok sa to zopakuje. Ale k čomu sú mi tie marhule keď vďaka klimatickým zmenám rozkvitnú v marci a potom príde nejaký mrazík a je po úrode?
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20949
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#497 Nový příspěvek od ota »

Kluci já už tady vzdal meruňky i broskve. Stále podobné problémy. Snad 30 let jsem to pořát nějak zkoušel. Asi tady na to nejsou podmínky. Zkoušel jsem i po konzultacích zahradníků kdysi ještě co se mnou dělali na fabryce a měli urodu jako blázen. Vždy jsem stříkal přípravky co doporučili. Třeba 5x do období plodů. Nakonec jsem namotal řetěz a zapřáhl traktor. Poté koupil jiné stromky. Třeba po dvou od broskve, neruňky. Stromky rostly pěkně. Střihání, stříkání vždy dle rady na termín. Vždy kadeřavost. Koupil jsem prý rezistentní odrůdy, nepomohlo to. Asi před měsícem syn vzal pilu a zřezal poslední broskev co jsme tu měli. Z jara nám ji vždycky ostříhal zahradník. Nebo sadař spíš. Jezdí k nám každé jaro na upravu stromů. On byl v sadech celý život a za 2 odpoledne udělá celou zahradu. On to prostě umí a jede. Já to mám vždy na celej víkend.
No ta broskev poslední, krásně z jara nasadila, kvetla. Poté vyrostly listy. Paráda. Najednou povadly a všechny spadaly. A zůstaly drobné plody jen na stromě. Poté znovu začaly růst listy. Konce větví uschly. Plody byly vcelku velké a dost. Ale dozrály skoro všechny naráz. Po otrhání po pár dnech začaly mít černé flíčky a od nich se rozšířila rychle hniloba. Po utržení ze stromu dobré sladké. Hned sníst. Ale takové množství nešlo rychle zkonzumovat. Dříve bybička hned vše zavařila. V špajzu už dvě police broskví. Bylo toho moc a muselo by se to jíst natvrdo furt. Když jsem teď zřezával to dřevo, konce byly suché. Místy jako když je jabloň taková ta hrubá rozpraskaná kůra. Uvnitř kmenu hnědé pohnilé dřevo.
Takže tím naše Mičurynství s broskvema, meruňkama uzavřelo kapitolu.
Letos mi krásně kvetou ty tři nové jabloně. Jsou tu třetí jaro. Vcelku se chytily. Akorát ta jedna je malinko horší, syn ji na podzim trochu pojebal valníkem, když ho vytahoval na plac a on stál mezi plotem a jablůňkou. No nejlíp na tom je Matčino. To vypadá dobře i má dost květů.
Jinak za vsí všechny ořešáky v sousedovo aleji uplně černý. Pomrzlí. Listy se drolí jak papír. Uvidíme, ale ořechy letos nebudou, to je jistý. Ty květy jsou taky černý. Jinak jsem koukal pokvetou letos duby a javory. U lesa i za vsí mají pěkně nasazeno. To je dobré pro moje včelky. To pak za vsí v dubech jen hučí. Kor když je trochu medovice. To je hukot.

Fizz
Příspěvky: 8053
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Sady, stromy

#498 Nový příspěvek od Fizz »

Ořechy tak 50% zmrzlý. Jabloně to asi daly, byly obsypaný (loni ani jablíčko z asi 5stromu), a moruše to měla asi těsně listy hnědý a už měla plody a ty vypadají neporušené...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 794
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#499 Nový příspěvek od Vlasatej »

Deane7 píše: úte dub 23, 2024 8:26 am A čo by to urobilo so slivkami keby som ich ostrihal teraz po odkvitnutí? Nejak som ich zanedbal, sú to mladé stromy a rastú moc do výšky. Teda jedna ringlota, jedna veľkoplodá slivka a jedna ani neviem aká to je, všetky tak rastú do výšky.
Nestane se nic. Je to peckovina, řeže se v míze a to je teď. Jen počkej týden ať to nenamrzne a dodrž řez na větevní kroužek.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 794
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#500 Nový příspěvek od Vlasatej »

Deane7 píše: úte dub 23, 2024 8:35 am Ale keď teraz tie oschnuté vetvičky ostrihám tak sa krásne rozrastie a vypadá krásne ako zdravý strom. A na budúci rok sa to zopakuje. Ale k čomu sú mi tie marhule keď vďaka klimatickým zmenám rozkvitnú v marci a potom príde nejaký mrazík a je po úrode?
Když teď odstraníš mrtvé dřevo řezem až do živého dřeva, rány ošetříš tak strom obroste z živých pupenů. Když pak příští rok včas a správně postříkáš , tak se ti objeví jen pár postižených větviček úžehem které snadno odstraníš.
Pokud je už ovšem houba ve stromě až v kosterních větvích tak nepomůže nic. Vytrhnout , spálit - zdroj infekce. Zasadit nové, pozdnější,na místo kde bude strom kvést později.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2164
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Sady, stromy

#501 Nový příspěvek od Deane7 »

Tak som trochu tie slivky zriedil, rany som ošetril voskom, tak uvidím. Pozeral som nejaké videá na youtube, koncom augusta skrátim tie konáre ktoré rastú do výšky.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

fikejz
Příspěvky: 6280
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Sady, stromy

#502 Nový příspěvek od fikejz »

Obešel jsem sad a zkontroval jak jsou na tom ovocné stromy. Většina vypadá dobře. Bluma Black Amber kvete, moruše teprve nasazuje na květ, višeň, třešně, švestky kvetou, ty ranější postupně odkvétají, broskev nasazuje na květ, angrešty a josty mají malé plody, jabloně postupně rozkvétají jen ořešáky a kivi jsou omrzlé. Při té příležitosti jsem prostříhal broskvoň a ty dvě bosenské švestky co mám od táty. U broskvoně budu muset předělat ohrádku. Jak je na kraji břehu tak postupem času "ujíždí".
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Sady, stromy

#503 Nový příspěvek od andre.marek »

chobotek píše: pon dub 22, 2024 10:57 pm Díky za odkaz. Přetrpěl jsem všechny „najideálnějšie” a princip mě jasný je. Akorát nevím, jak ho uplatnit. Mě ty stromky dělají pupeny akorát na koncích větví, takže když to střihnu jak pašák na videu, mám z toho klacek, ze kterého nevyrazí ani pupínek a celá haluz pak zaschne. U toho odstraňování neperspektivních větviček je stejný problém. Nechám jen tu, co se mě zdála perspektivní, ona zaschne a je to v háji. Teď ty zaschlé vystříhám a vezmu i nějaké navíc a uvidím co to udělá. Ale to jde jen proto, že je z čeho vybrat, protože sem jich tam nechal víc.
Ještě dotaz k té péči - jak často a čím hnojíš?

chobotek
Příspěvky: 10676
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sady, stromy

#504 Nový příspěvek od chobotek »

Na podzim močkou nebo slepičím trusem. Je to v trávníku, takže hnůj moc nepřipadá v úvahu a hnojící chemii nekupuju. Mám to u baráku, tak to musí být odleželé, jinak lidi okolo krčí nosy :D
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Sady, stromy

#505 Nový příspěvek od andre.marek »

Tak to bude příčina problému 8) Ty dusíkatá hnojiva dej na jaře, na podzim to nemá smysl. A na jaře ještě nějaké komplexní hnojivo typu Cererit, nebo YaraMila Complex apod..
Já při každém postřiku navíc používám kristalon na list. Prostě ty stromy, zvláště když jsou v trávníku a ještě se pravidelně sklízejí potřebují těch živin hodně.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20949
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#506 Nový příspěvek od ota »

Předpokládám klucí že hnojíte ,,injektážní metodou". Jinak jakože poházet kolem stromu to hnojíš akorát trávu. Kdysi jsme měli ve fabryce ,,Mičuryna". A ten jak říkal můj táta furt ,,blbnul" na zahradě. Jak on říkal měl zahrádku v Tejnici. Tedy Týnec nad Labem. Ideální kraj pro cokoli. Nosil nám ovoce jaké se jen tak nevidí. Výstavní kusy. No bydlel jinak v paneláku a jak zahrada začala bydlel tam. On měl na zádech tlakovou bandasku a hadici. Vyrobili jsme mu takovej injektážní forychtuňk. Něco jako rýč ale trubku. Nalil do bandasky nějakou mňamku a chodil kolem stromů a zašlápl do země tu trubku co to šlo a pustil z bandasky tlakem mňamku a pomalu vytahoval ze země. Hnojil jak on říkal ke kořenům. Samozřejmost byla kyprá půda kolem stromu. On měl výhodu, tam to byla náplava trochu s pískem. Takže to šlo. Jinak obrýval každej podzim kolem stromů. Zarýval hnojení poházel kompostem z vlastní zahrádky. Kapénka samozřejmostí. Jinak vždycky se chlapi hádali že zalívají stromky a on říkal, že to na povrch nemá vůbec význam. Musí se ke kořenum. Kdysi dělali i pokus. Zalívali strom na hlínu na trávu a po týdnu každodeního zalívání udělali zkušební výkop. No hlína asi 8 cm mokrá a pak sucho.

Vedra
Příspěvky: 1386
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Sady, stromy

#507 Nový příspěvek od Vedra »

Mráz mi spálil duby ve větrolamu.

Obrázek

fikejz
Příspěvky: 6280
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Sady, stromy

#508 Nový příspěvek od fikejz »

Takhle mi kvetou jabloně, co jsem loni koncem léta prořezal:
Obrázek Obrázek
Tak doufám, že jsem i ty bosenský švestky prořezal ve středu dobře.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5496
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Sady, stromy

#509 Nový příspěvek od thovt »

Peckoviny mám KO

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2659
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Sady, stromy

#510 Nový příspěvek od murár »

Ja som dnes na mladých hruškach🍐 pretrhaval plody aby ich veľmi nevysililo a nepolamalo konáre. Vyzerá toho roku celkom sľubná úroda po minulom slabom roku čo nebolo okrem orechov a pár čerešni.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“