Jaká dláta?

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Jaká dláta?

#1 Nový příspěvek od Wyky »

Ahoj. Rád bych se zeptal zde přítomných kutilů a profíků, jaká dláta byste mi doporučili? Díval jsem se na výrobky Narex Bystřice a byl jsem docela zklamanej. V řadě profi mají dláta s dřevěnými rukojeťmi, kde vrchní a spodní kroužek je z plechovkovýho plechu, nebo mají dláta s plastovými rukojeťmi, které prostě nechci, protože si myslím, že na některý věci prostě patří dřevo. Když porovnám ty dláta s dláty, který mi zůstaly po dědovi (profitruhlář), tak tam je vrchní kroužek z cca 2mm silného materiálu a spodní kroužek není žádný, protože je to výkovek se spodní opěrnou plochou pro rukojeť. Tak teď nevím, jestli mám shánět stará dláta po inzerátech, nebo se těch Narexáckých nebát a koupit je. Levný to zrovna není a na ty peníze mi to přijde jako docela šméčko. Jakou máte zkušenost Vy? Díky.

Uživatelský avatar
stenlyaukro
Příspěvky: 902
Registrován: úte dub 12, 2011 3:41 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Jaká dláta?

#2 Nový příspěvek od stenlyaukro »

občas když doma někdo uklízí , tak se povede na internetu sehnat ještě ty stará klasická dobrá dláta . Jak je to s těma novejma , tak to nevím , ale taky by mě to zajímalo

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jaká dláta?

#3 Nový příspěvek od staník »

Proto koukám ve šrotě po starým vercajku 8) Jsem přesvědčen že jelikož to bylo používaný denně pro obživu a ne hoby jsou udělaný z materiálu který tomu odpovídá.
Koukni se ještě na burzu,tam to bejvá u tzv. stropáků,jak jim říkám nijak moc si to často necení.
Rukojeť si dokážeš udělat sám.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Jaká dláta?

#4 Nový příspěvek od CB750 »

V prvom rade sa do drevenej rúčky dláta netrieska železným kladivom, tam je potrebné použiť drevené. (tvar valca plus rukovať) Tie plastové znesú aj železné kladivo ale to je materiál dláta a materiál použitého nástroja v rozpore z tradíciou.
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: Jaká dláta?

#5 Nový příspěvek od Wyky »

To je snad samozrejmy, ze se do toho netluce kladivem, ale drevenou palickou. :zly: Nicmene i tak dochazi k postupnemu roztemovani konce a plechovkovy krouzek to nevydrzi a praskne. Ja jsem nakonec slevil ze svych pozadavku a koupil Narex s plastovou rukojeti. V lete budu delat pergolu a zaprazi, tak dostanou kotel. Uvidime, co z nich zbyde na podzim. :smich:

aladin
Příspěvky: 1478
Registrován: pon črc 09, 2007 10:55 am
Bydliště: Pečky

Re: Jaká dláta?

#6 Nový příspěvek od aladin »

sbírám po kovošrotech. Hefty a kroužky si dělám na soustruhu sám. Železný nebo mosazný. Podle toho jaká trubka se válí pod ponkem... Oproti Narexu je to nebe a dudy...

Odpovědět

Zpět na „Koníčci, sběratelství a další zájmy“