Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
boleslav
Příspěvky: 51
Registrován: úte led 30, 2024 6:04 pm
Bydliště: HOŘICE

Re: Alternativní zdroje energie

#2626 Nový příspěvek od boleslav »

Co ty kotle od BLAZE tady to nikdo nemá jenom atmos ,mám známého topenáře a ten furt jenom atmos,atmos.

chobotek
Příspěvky: 10741
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#2627 Nový příspěvek od chobotek »

O Blaze zájem je, staví další halu. Jinak mám dojem, že to paří do vedlejšího tématu ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Pajka
Příspěvky: 525
Registrován: pon zář 08, 2014 10:36 am
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#2628 Nový příspěvek od Pajka »

Prostě dřevěné uhlí je produkt nedokonalého spalování, který je dále využitelný. Cíl je ale (skoro)dokonalé spalování, při kterém by vznikat nemělo. Jakákoliv další manipulace s dřevěným uhlím (pokud vůbec nemusí vznikat) ztrácí smysl.

V případě dřevoplynové kogenerace je ale cílem získání co nejčistšího dřevoplynu a vedlejším produktem je určité množství dřevěného uhlí. Kdybych to měl, tak bych s tím buď dále topil ve standardním kotli, nebo pro to našel nějakého odběratele. Pořád by šlo ale o vedlejší produkt, ne cílový.

Máme s Ampérákem rozpracovaný projekt kogenerační jednotky na zemní plyn, kterou by se v zimních měsících s pomocí měniče dobíjely baterky FVE a teplo se ukládalo do akumulačky. FVE je funkční, komponenty na kogeneračku nachystané, ale stavba baráku je pořád ve fázi hrubé stavby, tak není čas se tomu aktivně věnovat.

Další úrovní tohoto projektu by měl být dřevoplynový generátor. Trochu jsem prolézal zákoutí internetu a dost se dá odpichnout od projektu GEK (volnější licence Creative commons). Vyrobit slušně fungující generátor by neměl být takový problém, obtížnější je filtrace. I ta se dá řešit více způsoby tak, aby se motor nemusel každou chvíli rozebírat a čistit, jako tomu bývalo kdysi... Například elektrostatické odprašnění.

No, každopádně bych byl velice rád, kdybychom se letos dostali aspoň ke zprovoznění kogeneračky na ZP, do toho zbytku zatím nijak zabředávat nechci.
"Devatero řemesel, desátá bída..."

http://www.pajka.info - osobní stránky
http://www.jawa-50.cz - můj web o pionýrech

chobotek
Příspěvky: 10741
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#2629 Nový příspěvek od chobotek »

Chjo... Chujoviny vymýšlíte vlastní, protože můj slepý projekt vám není dost dobrý, co? :vysmech:
Tuhle kravinu mám hotovou, tovární, klidně ti ji věnuju. Kdyby ti parní stroj nebyl dost dobrý, navrhuju Stirling. Prokázaná životnost bez jakékoliv údržby přes 100tis. hodin, 3500EUR/ks. Dělalo se to komerčně, furt se to komerčně dělá. Nic nového se na tom nenaučíte, ale jak chcou vaši, našim je to jedno ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Míšánek
Příspěvky: 898
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Alternativní zdroje energie

#2630 Nový příspěvek od Míšánek »

Můžeš hodit odkaz na ten provozuschopný Stirling a kde se dá sehnat, prosím?

Díky

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20457
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Alternativní zdroje energie

#2631 Nový příspěvek od vitex »

Já mám Atmos a chci Blaze. :vztek:

Uživatelský avatar
Pajka
Příspěvky: 525
Registrován: pon zář 08, 2014 10:36 am
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#2632 Nový příspěvek od Pajka »

Chobotek: Tak až se tu příště s Ampérákem a Kenybzem setkáme, dáme vědět a stavíme se osobně. Třeba něco vymyslíme... :friends:
"Devatero řemesel, desátá bída..."

http://www.pajka.info - osobní stránky
http://www.jawa-50.cz - můj web o pionýrech

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5503
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Alternativní zdroje energie

#2633 Nový příspěvek od thovt »

dřevoplynové kogenerace hmm to už se jezdilo za WWII.
Nic převratného to revoluční leží po zámkem.

Míšánek
Příspěvky: 898
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Alternativní zdroje energie

#2634 Nový příspěvek od Míšánek »

To se to nedivím Víťo :D
Ale jsou to na souvislost s tímto tématem? :zapomel:

chobotek
Příspěvky: 10741
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#2635 Nový příspěvek od chobotek »

(Podle mého) první rozumně použitelný Stirling má na svědomí William T. Beale. Legenda praví, že jej při výuce napadlo, že klikový hřídel je zbytečný a konstrukci je možné zjednodušit. Nápad fungoval tak dobře, že mu založil firmu, která později spolupracovala s NASA na vývoji RE-1000. To je klíčové slovo k dalšímu čtení. Stránky NASA hostí mnoho výzkumných zpráv ze zkoušek toho motoru, včetně simulačního software ve Fortranu. Stránky Ohioské university hostí celou teorii klasických Stirlingových motorů.

V předchozím odstavci popsaný motor je základem pro výrobek firmy Microgen. Podepíšeš NDA, můžeš mít vývojovou sadu, jen namontovat a zkoušet. Při větších odběrech se dá dostat na docela zajímavé peníze. Pro bastlířské účely je ovšem lepší ulovit nějaký krám, kde to bylo zastavěné, třeba Baxi Ecogen. Chce to trochu trpělivosti, ale občas vyplavou.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5503
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Alternativní zdroje energie

#2636 Nový příspěvek od thovt »

Používají některé ponorky aby využili odpadní teplo.

mastnacek
Příspěvky: 7214
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Alternativní zdroje energie

#2637 Nový příspěvek od mastnacek »

Srovnani ohrev vody s FVE a s termikou
https://www.youtube.com/watch?v=VWoy-vdDcEk

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1822
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#2638 Nový příspěvek od RoKur »

Jak většina tady ví, tak mám termiku i fotovoltaiku. Termiku mám od roku 2016 a fotovoltaiku od roku 2021. Termikou mohu ohřívat vodu v boileru, tak i s ní vytápět barák. Pokud svítí slunce, tak funguje perfektně.
Ostrovní fotovoltaiku 1,9 kWp mám na vykrytí elektrické energie celého baráku. Osm měsícu v roce je schopna mi skoro na 100% pokrýt spotřebu. Pro letošní roční vyučtování to bude 70% vykrytí. Viz mnou zde zveřejnovanou výrobu. Každý ten systém je vhodný na něco jiného a vzájemnou kombinací se skvěle doplňují. Účinnost solárních panelů k fotovoltaice je 4x větší, pokud svítí slunce. Proto může být 4x menší zastavěná plocha. Fotovoltaika je jednodušší na montáž. A dá se s ní využít energie, když jsou bilé mraky. Má fotovoltaika pod mrakem vyrábí 100 - 250 wattů. Na ohřev, nebo vaření to není. Ale pokud jsme v práci, tak za tu dobu to vyrobí v průměru 1,5 kWh. Což u mé denní průměrné spotřebě 3,5 kWh/den, to je 43% pokrytí. Ale od dubna je ten den již delší, tak to je schopné úplně pokrýt denní spotřebu. A pokud nestačí, tak se chybějící energie dodá z baterie a další den se dobije. U soláru, pokud je slunce za mraky, je výroba zanedbatelná. Většinou nepokryje ani ztráty.

Tak a teď k tomu absolutně neobjektivnímu videu. Musel jsem se opravdu držet, aby jsem se dodíval až do pompézniho konce hodné jeho autora.
Při 4 ks fotovoltaických panelů bude na jejich výstupu napětí něco kolem 140V. Jak asi bude topit těleso, které je na 230V?
Neberu výškové umístění teploměru a také to, že elektrická spirála umístěna na spodku boileru bude více promíchávat obsah boileru, než had ve spodní polovině boileru.
Nepoužil měření pro skutečnou výrobu.
Za mě klamné video pro ovlivnění lidí.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13353
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#2639 Nový příspěvek od Čárls »

Co se týká ohřevu fve bojlru dost dobře to má ampérék ve svém videu i s přepojením spirály na nižší napětí u dražického bojleru
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

eli
Příspěvky: 193
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Alternativní zdroje energie

#2640 Nový příspěvek od eli »

U FVE je střídač, který upravuje napětí. Tady problém s napětím není. Problémem střídače je jeho vlastní spotřeba, respektive ztráta a ta je poměrně významná. V porovnání výkonu obou systémů ohřevu stejného množství vody se stejnou počáteční teplotou za stejnou dobu je použit naprosto jednoduchý způsob, kterému rozumí asi každý. Za stejnou dobu plošně 4x větší FVE ohřála o mnoho méně, téměř nic oproti soláru. To je fakt, vypovídající pouze o tom, jaká je účinnost konkrétních použitých systémů vzhledem k jejich instalované ploše. Jinou věcí může být funkčnost/nefunkčnost použitých FVE panelů k demonstraci.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“