Drtic polystyrenu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Petbox
Příspěvky: 494
Registrován: pát pro 25, 2009 9:04 am
Bydliště: Olomouc

Drtic polystyrenu

#1 Nový příspěvek od Petbox »

Kamarad zednik fasadnik po me chce udelat drtic zbytku polystyrenu, ktery jim zustava pri praci. Polystyren nemusi byt rozdrceny na uplne male kulicky.

Nevyrabel nekdo tady z fora takovy stroj, ze by se podelil o zkusenosti a napady.

Dekuji za prispevky.
Petr

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Drtic polystyrenu

#2 Nový příspěvek od J.A.Y. »

taky mě zajmá 8)
já jsem chtěl udělat dřevěnej válec průměr tak 20cm, dýlka podle potřeby. Do něj pravidelně zašroubovat vruty, nechat koukat a uříznout hlavy. Měl se točit ne moc rychle proti takovýmu pevnýmu hřebenu, trny by chodily v mezerách, aby to chytlo a roztrhalo i menší kousky. Nějaká násypka, dole nejspíš pytel.

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Drtic polystyrenu

#3 Nový příspěvek od Milhauss »

Já to drtil v drtiči,nebo jak to nazvat,šroťák co máme doma na chleba,šlo to krásně,sypali jsme to do cihel a všude možně,bylo mi to líto vyhodit

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Drtic polystyrenu

#4 Nový příspěvek od ola »

Ahoj, před nejakýma pětadvaceti roky sem teho moh nadrtiť, no do nejakých sto pytľů teho velice moc nechybělo a také sem to drtíl v tom prachobyčéjném šroťáku na kosti a podobné kraviny. Ešče ně tam nejakých dvacet pytľů zbylo a gdyž sme lóni stavili synovu chalupu, tož sme to také sypali do teho prvního, užšíh cokľového šára cihel.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Rici
Příspěvky: 146
Registrován: pon bře 08, 2010 9:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Drtic polystyrenu

#5 Nový příspěvek od Rici »

V bývale firmě co jsem dělal jsme to dělali na drtičí větví,na malém.Šlo to celkem v pohodě...

peyrak
Příspěvky: 1240
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Drtic polystyrenu

#6 Nový příspěvek od peyrak »

taky jsem to doma dělal na tom elektrickým zahradním drtiči, na tý řezačce s drátem jsem to řezal na proužky a pak drcení, mám tím prosypanou takovou slepou stoupačku v domě, kde je halda trubek

Petbox
Příspěvky: 494
Registrován: pát pro 25, 2009 9:04 am
Bydliště: Olomouc

Re: Drtic polystyrenu

#7 Nový příspěvek od Petbox »

Děkuji všem zúčastněným za postřehy a tipy.

Nemám k dispozici žádný polotovar, t kterého bych to mohl vyrobit - zahradní drtič, šroťák, mlýnek kostí apod.

Požadavek kamaráda je, aby šel drtit polystyren s tloušťkou i přes 10 cm a větší kusy, což by v malém zahradní drtiči moc nešlo nebo velmi pomalu.

Než se do něčeho pustím, ještě chvíli počkám, třeba se někdo najde a dá tip.
Osobně mám myšlenku podobnou jako kolega J.A.Y. Jenom nevím, jestli by nebylo vhodnější udělat dva protiběžné válce, aby si to materiál vtahovalo.

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Drtic polystyrenu

#8 Nový příspěvek od J.A.Y. »

jeden by se musel točit výrazně pomalejc, aby to trhalo a ne mačkalo. Jinak myslím, že při vhodným úhlu násypky by to mohlo fungovat skoro samo

Petbox
Příspěvky: 494
Registrován: pát pro 25, 2009 9:04 am
Bydliště: Olomouc

Re: Drtic polystyrenu

#9 Nový příspěvek od Petbox »

Dobrá poznámka.
Kamarád by to chtěl tak na kusy široké i 50 cm. Jaký navrhuješ průměr těch válců, jak dlouhé hřeby a jajá osová vzdálenost válců

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Drtic polystyrenu

#10 Nový příspěvek od J.A.Y. »

zatím jsem kolem toho nedělal žádný testy. Ale mělo to bejt jednoduchý a nenáročný na výrobu. Už kvůli tomu, že to je vlastně na použití na krátkou dobu. Zateplím a vyhodím. Jestli teda nechceš prodávat drcenej poldik, kterej máš zadarmo. Válec jsem chtěl slepit z hoblovanejch fošen, kvůli pracování dřeva a kvůli ose. Tam by totiž šla vynechat díra a nebudu muset vrtat, co je v týhle dýlce náročný na přesnost. Výslednej průměr válce cca 200mm. Jako osu jsem chtěl dát závitnici průměr asik 20mm, na koncích nechat utočit závity, aby šly nasadit ložiska. Nechat dost závitu na válec plus podložky plus matky plus na jedný straně řemenici plus další matka. Sesadit, utáhnout, upnout do soustruhu a stočit nerovnosti. Nebo uložit na ložiska jak to bude, pomalu roztočit přes řemenici a "soustružit" např. flexou. Fantazii se meze nekladou, nehrajeme na desetiny. Milimetr žádná míra. Rozměřit rozteč trnů, opět roztočit a dlátkem udělat maličký zářezy kolem dokola. Co se týče vzdáleností, bude to potřeba nějak odhadnout podle požadovaný frakce polystyrenu. Např. 6mm trn, 10mm díra, 6mm protitrn, 10mm díra. Rozteč 32mm. Deska proti válci měla bejt opět z fošny a zase 6mm trny v lajně a v rozteči jako válec. Vruty se závitem do konce, nechat koukat a uřezat hlavičky.
Obrázek

Pak z jeklů jakejsi rám, na to klidně jen z rozřízlý trubky domečky pro ložiska, chytit motor (plánoval jsem z pračky), napínák na klíňák, dobře dosažitelnej vypínač, násypku z překližky, dole případně držák na pytel, zapnout, cpát polystyren. Trny budou drápat polystyren na kousky, ty menší projedou mezi trnama, větší se tam šprajcnou a znova rozcupujou.

Takhle mně to zní hodně jednoduše, ale jestli to vopravdu bude, těžko říct.

p.s. pro sebe vůbec neuvažuju o dvouválci, takže jsem to tak nějak automaticky napsal na jeden :red:

Petbox
Příspěvky: 494
Registrován: pát pro 25, 2009 9:04 am
Bydliště: Olomouc

Re: Drtic polystyrenu

#11 Nový příspěvek od Petbox »

Moc hezká studie. Začíná mi vrtat hlavou i ten jednoválec...
Jaké otáčky válce?

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Drtic polystyrenu

#12 Nový příspěvek od J.A.Y. »

moc ne, aby desky nelítaly zpátky ven. Plácnu třeba 200/min

edit asitak 4-5 za vteřinu, takže 200-300/min bude akorát

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1638
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Drtic polystyrenu

#13 Nový příspěvek od fajlla »

Já to drtil ve šrotáků na mangůl a řepu. De to s tím luxusně

http://img2.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/74 ... repu-3.jpg

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1411
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Drtic polystyrenu

#14 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, když jsem s tím začal blbnout, vzal jsem buben z pračky, ty dírky jakoby naklonil, aby vzniklo struhadlo, kolmo k bubnu prkno, na který přišel polišus, originál řemenice i motor a strouhalo se, ale pak jsem sehnal ten drtič na chleba a kosti a drtim na tom dodneška, když někdo zatepluje fasádu, tak si beru od nich zbytky, podrtím a izoluju s tím stropy z půdy .

Requied
Příspěvky: 333
Registrován: stř lis 12, 2014 5:35 pm
Bydliště: Hýskov

Re: Drtic polystyrenu

#15 Nový příspěvek od Requied »

válec s trny je strašně pomalá varianta... pokud toho chce drtit hodně, tak jedině vysokootackovou frezu, něco jako kladivkovy šrotak a na výstupu síto kde požadované velikosti.
Po zkušenosti muzu říct, že je lepší nadrceny úplně na jemno (tak na polovinu kuličky).

Jinak mám v domě 170m3 drceneho eps a kupoval jsem ho za 290,-/m3... za tyhle peníze se skoro nevyplatí drtit ho doma nebo někam jezdit pro nedrceny.
Odrezky jsou strašně neskladne a doprava to pak hodně prodraží.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“