Zplynovací kotel

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13213
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Zplynovací kotel

#886 Nový příspěvek od Čárls »

Tak to bude muset bejt Ak materialu jinak se ti rozsype ani ne po roce Kamarád měl kdysi dělaný kotel a tam byla podobná roura vždy točil do zásoby aby měl aspoň tři Jednou zkoušel litinu a ta se rozsypala docela brzo ani ne po měsíci Ono se v žarovišti udělají docela vysoký teploty řešení by byla možná roura z žárovýho betonu ta by tam mohla vydržet
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#887 Nový příspěvek od vitex »

Někde jsem četl doporučení kombinovat hrubé dřevo s menším.Nevím už kde.U Atmosu výrobce doporučuje maximální velikost paliva 100x100mm.

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Zplynovací kotel

#888 Nový příspěvek od Joe66 »

Carlsi mam hrubostennu ruru z 8mm matrosa a ta uz by nieco mala vydrzat .Ze vyskusam :) Kazdopadne 20rokov preschnute smrekove drevo hori ako svina :vysmech:

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13213
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Zplynovací kotel

#889 Nový příspěvek od Čárls »

jo to jo já mam 4 roky buk a to dmusím opatrně přikládat do krbovek jinak je to pozvat slečnu a ani nemusíš nalejvat panáky :red:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Zplynovací kotel

#890 Nový příspěvek od fikejz »

Mám smrkové štěpiny cca 15/15/10, některé až ke 20cm a jediný rozdíl, když dám hodně velkých je, že kotli trvá dlouho než výkon vyleze na 100% Aktuálně mám naloženo cca 1,5hodiny a výkon byl teprve na 67%.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Míšánek
Příspěvky: 882
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Zplynovací kotel

#891 Nový příspěvek od Míšánek »

Ty jo, za 1,5 hodiny provozu bych čekal že už Blaze pojede na plno. Čím je to dané?

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zplynovací kotel

#892 Nový příspěvek od RoKur »

U mě to je tak, že pokud použiji převážně velké kusy, tak se mi nahřátí kotle na teplotu (65°C) od zapálení prodlouží tak o 10 minut. Při dosažení teploty 80°C pak kotel začne omezovat výkon až se to ustálí na 83 - 85°C. Jak mi teplota kotle klesne na 80°C, tak jdu ke kotli přiložit. Bohužel nemám tak velkou přikládací komoru, jako má Blaze, nebo Stropuva.

Já zatápím tak, že na dno přikládací komory dám na vrstvu dřevěného uhlí z předchozího topení podelnou vrstvu haluzí o prům. 2 - 5 cm tak, aby jsem nechal volnou trysku. Poté dám napříč dvě haluze, na které dám pořádný špalek, co projde dvířkami. Mezi špalkem a podélnými větvemi tak vznikne mezera, kterou můžou do trysky volně proudit spaliny. Pak celý obsah vyplním většími, nebo menšími kusy.
Mezi čelem špalku a přední stěnou kotle nechám mezeru 3 - 5 cm kterou vyplním nalámaným smrkovým chvojím, které potom zapálím. Pustím ventilátor. zavřu komínovou klapku a zapálím chvojí. Od chvojí se dole zapálí haluze s dřevěným uhlím. Tím se rychle vytvoří na spodku kotle žhavá vrstva, která umožní dokonalé spalování a od které se zapálí ty velké kusy. Nad tryskou je ten velkýy špalek, který hoří zespodu a je podepřen těma příčnýma haluzema, které tvoří mezeru, aby se neucpala tryska. Do 15 minut už hoří celý obsah násypky.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#893 Nový příspěvek od vitex »

Takže vlastně děláš spodní zátop zvrchu?Já dělám horní zátop-vyskládám větší kusy na předchozí dřevěné uhlí,a postupně menší a menší kusy.Vzduchových mezer je dostatek.Na vrch chvojky a suché použité papírové kapesníčky.Za 20 min.už nabíhá teplo do systému a hodinu poté jdu poprvé přiložit.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zplynovací kotel

#894 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Vitex, zvrchu bych to nenazval. Ale jinak to nejde. Potřebuji dole udělat co nejrychleji žhavou vrstvu, aby spaliny, které jdou do spodní trysky procházely přes tu hořící žhavou vrstvu. Tím mi z komína jde kouř velmi krátkou dobu po zátopu. A to ještě řídký. Velmi rychle kouř zmizí a jde pouze pára. Do 30 minut dosáhne teplota 65° a začne to pouštět do systému. Začínám topit po 16 hodině. Přiložit jdu tak po 90 minutách. Většinou se mi tam vleze jeden špalek. Až při druhém přiložení od zátopu, kdy se rozpadne ten první špalek doložím kotel do plna a nechám to tak 2 hodiny hořet. Pokud v komoře zůstane nějaký větší kus, tak ho přetočím nad trysku a překryji ho slabším dřevem. A to už nechám vyhořet. Nakonec před 22 hodinou, když už tam zůstane pouze žhavé, tak ho nahrnu nad trysku a vypnu ventilátor. V tom stáložáru to vydrží topit ještě 2 - 3 hodiny. Podle toho, jaká vrstva žhavého zůstala Druhý den večer nachystám dřevo do kotle pro zátop, který provedu až další den po 16 hodině. A tak to opakuji celou topnou sezonu od poloviny listopadu do konce února, kterou nazývám dobou temna. Protože mimo dobu temna mi pomáhá s vytápěním slunce. Každý den, kdy svítí, tak nemusím topit. Takže pak provedu zátop ze začátku 3x, poté 2x nebo 1x za týden. A ta pauza mezi topením se od druhé poloviny února prodlužuje.
Ale to už jsem tady psal tolikrát, že mi je už trapně. Omlouvám se.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Zplynovací kotel

#895 Nový příspěvek od Joe66 »

To nevadi,ze sa opakujes. Veci okolo vykurovania nikdy nie je dost a clovek sa uci cely zivot :)

Uživatelský avatar
jara1303
Příspěvky: 2903
Registrován: úte říj 30, 2012 2:05 pm
Bydliště: Vlčnov

Re: Zplynovací kotel

#896 Nový příspěvek od jara1303 »

traktorfanda píše: pon led 22, 2024 7:44 pm Karle, bez doňho...kdybys neco potreboval cinkni...mozes dojet aj na kukačku...
Jara

Tak jsem využil nabídku na pozvání, a v pátek jsem byl na kontrolu nejen kotle, ale samozřejmě i traktoru. Není nad to vidět ho v reálu při roztápění.
[/quote]

Zdar Karle, tak jak ses rozhodl ?. Jak sme se bavili, a topenáre nachéls ( tak to rika nas maly) ?
J.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#897 Nový příspěvek od vitex »

RoKure,děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zplynovací kotel

#898 Nový příspěvek od traktorfanda »

Zatím nesehnal :nene: Rozeslal jsem 3 poptávky a čekám. Ve středu jedu do Trnávky na čumendu, tak uvidím jestli z nich nedostanu nějaké doporučení na někoho z mého okolí. Tvoji nabídku mám furt v záloze pokud neseženu někoho od nás.

Dva topenáře jsem tu už měl. Jsou sice proškolení u Blaze, ale rovnou řekli že oni vyřizují jen dodání a první zátop. A na montáž pošlou jiného, který není sice proškolen, ale normálně je montuje :shock:

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Zplynovací kotel

#899 Nový příspěvek od fikejz »

To dlouhý roztápění bylo kusem železa spadlým do komory a ohnutým přes trysku, takže měla tak poloviční díru. A taky tam díky tomu zůstával popel. Dnes jsem kotel čistil a přišel jsem na to. Vůbec jsem si nevšiml, že tam chybí :pohlavek: Blbý na tom je, že to byla krytka z vrchu a zpět nasazená už nedrží. Musím objednat novou.
Obrázek Obrázek
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zplynovací kotel

#900 Nový příspěvek od traktorfanda »

Ahoj, a to je tam ta krytka jen položená bez zajištění? Že spadla, aniž bys to zaznamenal.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“