Topení a kotle na peletky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10707
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Topení a kotle na peletky

#451 Nový příspěvek od chobotek »

Marketing pouze využívá skutečnosti, že účinnost se počítá z výhřevnosti, nikoliv z měrného spalného tepla. V okamžiku, kdy voda ze spalin pouští kotel jako kapalina, vyjde nutně účinnost podle původní definice vyšší než 100%.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

eli
Příspěvky: 184
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Topení a kotle na peletky

#452 Nový příspěvek od eli »

Správné bylo napsat, že marketing zneužívá.
Ale ani tak nemůže účinnost nikdy přesáhnout 100%, ať stanovuji přímou metodou, nebo výpočtovou nepřímou. V minulosti se uvádělo marketingově, že kotle plynové kondenzační mají vyšší účinnost oproti klasickým, jejichž účinnost byla brána jako základ 100%. Pokud přeci, tak jedině že by kotel využíval teplo i z kondenzátu a sloužil zároveň jako výrobník ledu. Nějaké ztráty tepla jsou vždy. Toto se mi jeví jako "perpetumm mobile".
Ale jinak asi dobrá technologie, jen ta cena.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13321
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Topení a kotle na peletky

#453 Nový příspěvek od Čárls »

Co se týká uložení pelet asi bych koupil kubíkový nadrže na vodu a nasypat do nich musí mít vodotěsný uzavěry hlavně ten vrchní a pak si vyrobit stojany aby byly nakoso aby jsi uzávěrem mohl vysejpat do kbelíku Není to asi ideal ale mohlo by to fungovat ten uzavěr co na nich je asi bys musel vymyslet jinej a nějaký to šťouchátko bude se ucpávat a nikdy se asi nevysype vše vždy zustane v rohách u výpustě :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9093
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Topení a kotle na peletky

#454 Nový příspěvek od Sniper »

Čárls píše: pon dub 22, 2024 6:12 pm Co se týká uložení pelet asi bych koupil kubíkový nadrže na vodu a nasypat do nich...
Zvláštní, mě dnes napadlo úplně to samé :smich: 8)
Vypreparovat spodní ventil, na jeho místo dát šnekovou hřídel, kliku a nějak to hermeticky uzavřít.
Pak si jednoduše do přepravky natočit kolik potřebuji.
To by nebylo šatné 8)
Prozatím bych mohl zkusit ten plastový sud.
Já stopím cca 300kg pelet ročně.
Vůbec nemám představu, kolik jich vleze do toho sudu.
Říkal jsem si že by 2 mohly stačit, kdyby se to osvědčilo, šel bych dál...
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13321
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Topení a kotle na peletky

#455 Nový příspěvek od Čárls »

No vidíš a ten šnek mě nenapadl :friends: Když seženeš starší kubíkovku a svaříš ji podstavec tak stačí jen vypreparovat uzavěr a dát tam zádku díry po uzavěru zalepíš izolepou nějakou lepší Jen vymyslet ten uzavěr aby těsnil šnek o pruměru 50 mm se sežene ten by tam měl projít pokud mě paměť neklame
Pokud si to porovnám měla by se tam vejít celá paleta ale podle obr se to blbě posuzuje :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10707
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Topení a kotle na peletky

#456 Nový příspěvek od chobotek »

Je jedno jakou metodou se stanovuje účinnost. Podstatné je, že norma stanoví, že se vztahuje k výhřevnosti paliva nikoliv k jeho měrnému spalnému teplu a je jen a jen problém normy, že nebere v potaz kondenzační kotle.
Jinak ten rakouský kotel stojí nesmysl a další nesmysl je ten vestavěný striling, ten je vzhledem k jeho ceně napálený pořádně.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Ready
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Topení a kotle na peletky

#457 Nový příspěvek od Ready »

Rakušáci mají na ty kotle velmi zajímavé dotace,ze svojí kapsy zas tolik nevysolí.....a vzhledem k tomu,za jaké ceny jim dodáváme podávací šneky a turbulátory,není divu,že ten kotel stojí ranec :D
Sniper......jo,šneka do vypouštěcího kohoutu,mám to taky tak řešeno,v kubíkovce skladujem zrno.Akorát já tam toho šneka nemám nastálo,vypušťák je normálně zašroubovaný.Když chci nabrat zrní,vyšroubuju zátku,vrazím tam šneka poháněného akučkou a už se to sype.Je to fofr.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13321
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Topení a kotle na peletky

#458 Nový příspěvek od Čárls »

Snipr a máš to vyřešený tak svařit stojan a sehnat kubíkovku v pořádný kleci s plastovou paletou stojan stačí jen aby jsi dostal to vědro na pnění krbovek pod stojan 8) No a vydundat šnek od Ready :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Ready
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Topení a kotle na peletky

#459 Nový příspěvek od Ready »

V tom samozřejmě žádný háček není,vyrobím.Pohon bych volil taky akučkou,je to pohodlné a rychlé.Jediné,co budu potřebovat vědět,je vnitřní průměr vypušťáku,je víc druhů,čím větší,tím lépe.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13321
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Topení a kotle na peletky

#460 Nový příspěvek od Čárls »

Většinou co jsem viděl tak všechny měli těch 60mm venkovní pruměr vypustnýho Vrchni to už je jiná musí se hledat Ja nedávno nakupoval na tomhle obchodu asi bych bral tenhle má uv ochranu a vydrží Pak jsou bez Uv ochrany a tam už pak bejvá problem po nějakým čase se rozpadne i když bude ve tmě ve sklepu a pokud používáš ve sklepu na svícení zařívky
https://www.levne-prepravky.cz/ibc-kont ... v-ochrana/ No a vyrobit si trychtýř na plnění zas takový problém snad není
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

eli
Příspěvky: 184
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Topení a kotle na peletky

#461 Nový příspěvek od eli »

chobotek píše: pon dub 22, 2024 7:17 pm Je jedno jakou metodou se stanovuje účinnost. Podstatné je, že norma stanoví, že se vztahuje k výhřevnosti paliva nikoliv k jeho měrnému spalnému teplu a je jen a jen problém normy, že nebere v potaz kondenzační kotle.
Jinak ten rakouský kotel stojí nesmysl a další nesmysl je ten vestavěný striling, ten je vzhledem k jeho ceně napálený pořádně.
Ano, to je pravda. Problém je zneužití právě této skutečnosti k marketingu a klamání. Použití metody stanovování účinnosti dle výhřevnosti, která nepočítala s ochlazením vody na původní teplotu. Nelze svádět vinu na normu a metodiku a v podstatě ji zneužívat. Mnoho lidí nemá ani potuchy co je spalné teplo a co výhřevnost paliva. Moje babička mi říkávala "buď chytrej, blbejch je dost". Ale mne hrozně štve, když chytřejší zneužívá nevědomosti druhého a ještě k tomu veřejně.

Pelety mají poměrně málo vody, ale využít kondenzační teplo u dřeva, které bývá i hodně vlhké, to by byl větší přínos.

chobotek
Příspěvky: 10707
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Topení a kotle na peletky

#462 Nový příspěvek od chobotek »

Na tom se pracuje ;-) Mimochodem, podívej se, co je dřevo z pohledu chemie. Ono si nese spoustu vody sebou.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13321
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Topení a kotle na peletky

#463 Nový příspěvek od Čárls »

A když bude přesušený jako třeba trámy ze střechy co tam byli 100 let tak ti ani kloudně hořet nebudou a řezat je je za trest jsou tvrdy a to byli smrkový mám za sebou
Já koukal u krbovek jak jsou dělaný a výkon při určitým spáleným množství dřeva a taky teplota výstupních spalin ta už jen z důvodů komínu 12 metrů a starý typ s osinkoazbeztovou vložkou nebo co to tam vlastně je na výstupu z komína mi musí jít aspoň 100 stupňů jinak se zadechtujev jak prase Dřevo tvrdý ideal 3 roky venku a 4 topím
Co se týká Pelet asi je lepší učinnost uvadí se běžně 90% u dřeva a krbovek do 85% ale zde je to především o topiči U krbovek na pelety řídí počítač podle nastavenýho výkonu což bych asi těch 90% bral
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10707
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Topení a kotle na peletky

#464 Nový příspěvek od chobotek »

Furt jsou to kamna s jednostupňovým spalováním, tam se těžko honit za účinností. Mimochodem, výkon je určený množstvím nahořelého paliva, tedy u krbovek pouze kolik a čeho se přiloží. Peletek si automat přidá, kolik potřebuje k dosažení požadovaného výkonu.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13321
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Topení a kotle na peletky

#465 Nový příspěvek od Čárls »

Sekundární je jasný ten mohu i zavřít ale tercialní vzduch je jako co :-/ ten už uzavřít nejde spodní přívod je zavřen Není to uplně čistý zplynování ale i takový krbovky jsou akorád pro mne už to byla příliš vysoká cena navíc se mi vzhledově zas moc nelíbili :-/ https://www.ls-kamna.cz/p/pyrolyticka-salava-ka ... ygQAvD_BwE
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“