Heluz nebo Porotherm

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
honzaPP
Příspěvky: 679
Registrován: sob bře 13, 2021 11:17 pm
Bydliště: HK nebo Rychnovsko

Heluz nebo Porotherm

#1 Nový příspěvek od honzaPP »

Ahoj, hledal jsem na netu a nic aktuálního nenašel, tak proto zkusím Vás. Budu stavět domek, dvě patra - přes známeho - známeho poptávám materiál. Já mám konstrukci navrženou v Porotherm 50 T Profi Dryfix. Bylo mi řečeno, ať to vyberu z Heluzu, že mají větší slevy.... Rychle jsem mrknul na rozměry, kromě šířky ta se liší o 1mm jsou stejné. Tepelně izolační vlastnosti +/- stejné. Osobně mi je fuk jestli to bude z toho nebo onoho. Každopádně to chci házet na pěnu ať to přibývá.

A já bych chtěl vědět jestli tu není někdo kdo z těhle broušených cihel s výplní staví a jakou s nimi má zkušenost (křehkost, přesnost nebo cokoliv jiného, budu rád i za jiné postřehy).

Díky.
Hinomoto N249

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Heluz nebo Porotherm

#2 Nový příspěvek od jenicek »

Soused (stavař) teď na podzim stavěl z broušenejch cihel (nevím co přesně to bylo za typ) na lepidlo. Ukazoval mi, jaký rozdíly na cihle má ta samá firma mezi jednotlivejma šaržema. Vejškově to docela šlo, ale šířka a délka jak kdyby to dělali děti do dřevěnejch formiček :pistol:

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Heluz nebo Porotherm

#3 Nový příspěvek od jean »

Skusenost mam tusim s heluzom, lepil som na penu, lepidlo bez toho bazmeku na nanasanie bolo ako za trest. Pena je super, rychla a cista robota. Drzi to jak ujebane a zaroven to riesi tepelne mosty. Na skusku som lepil aj obycajnou nizkoexpanznou penou na okna, nevidel som rozdiel. Tehla je tazka, tak to fungovalo aj s takou penou vyborne. vyskova presnost tehly bola vyborna, sirkovu som neriesil, lebo som na to dal omietku. Bol to pokusny objekt, takze tam mam 3 druhy omietky, klasicka piesok vapno, sucha zo sadrokartonu a cementova. vsetky tri druhy krasne drzia uz 6 rokov - je to nevykurovany altanok.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Heluz nebo Porotherm

#4 Nový příspěvek od ceratio1 »

Já bych zauvažoval nad ytongem nebo porfixem, dobře se z toho staví, instalace paráda, a jedna největší nevýhoda cihly je hlučnost celého domu, jde v něm všechno slyšet, cihla je dost zvukově vodivá... Změnit materiál v projektu by neměl být problém... A nějaké tepelně izolační vlastnosti bych neřešil, stejně to oplácáš polyšem nebo vatou, obecně platí čím více izoluje zdivo tím více izolace je třeba dát na něj, kvůli rosnému bodu...

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Heluz nebo Porotherm

#5 Nový příspěvek od bourač »

rosný bod uvnitř zdi vadí? to sem nevěděl :zapomel:
z heluzu jsem stavěl komín, tvarovky jak od strojaře pravidelný, stejný.
Ale šamotový vložky jsem použil z Letovic - byl sem pro to ve firmě, naložil odvez a za 6 měsíců začal stavět.
šišatost a ovalita nebyla na první pohled znát ale stavět z toho nešlo :evil:
No nějak jsem to pomocí vidiáku spáchal. Po cca měsíčním vysychání jsem opatrně zatopil, jen papíry.
Za pár dnů praskl T kus. Byly to šamotky 200.
Tak jsem do komínů nastrkal vrchem nerez 180 a topím už 10tou sezónu.
Mám tedy 4vrstvý komíny a Letovičtí šamotový patlalové můžou jít do řiti. :321: :vztek:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Heluz nebo Porotherm

#6 Nový příspěvek od ibanez5 »

Já je stavěl z Porotermu...a už bych to nedělal...
1. Zdění na pěnu je super,jak tady někdo píše,ale pokud nebudeš mít ,jako já, prvních pár let na fasádu tak protopiš kalhoty, protože ti pěna neuzavře komůrky v cihle jak lepidlo nebo malta a všechno teplo ti pak utíká ven.
2. Sekat do toho díry , drážky je taky radost.... :shock:
3. Až budeš něco doma věšet težšiho na stěnu. Garniž,obraz, a nebudeš mít origo hmoždinky,tak to bude taky pěkný maras. V těch komůrkách blbě drží klasické hmoždinky. :D

Kdybych stavěl znova,tak jdu do cihly typu ytong. Vlastně 3 body co jsem Ti napsal,tak si otoč a u ytongu problém mít nebudeš. A u známého jsem dělal do ytongu drážky...no luxus 👍 :friends:
Ještě mála poznámka. Do porotermu jsem šel, protože jsem si myslel, že je to "cihla" oproti bílému ytongu ( nafoukane pěně) , že je to ekologičtější a budu v tom přece bydlet. Jenomže i do cihel typu poroterm se dává popílek... což jsem zjistil až když byly cihly doma... Takže asi tak. Ještě si chceš ušetřit práci a nervy do budoucna ,tak bych uvažoval o cihle typu ytong...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Heluz nebo Porotherm

#7 Nový příspěvek od ceratio1 »

Ibanez5- ve všem máš 100 procentní pravdu, přímo jak bych slyšel souseda co si vedle mě postavil barák z cihel. Tady jsem tak narychlo našel nějaký článek kde se píše o rosném bodě https://www.kmbeta.cz/zatepleni-domu-pl ... -z-nich-49

honzaPP
Příspěvky: 679
Registrován: sob bře 13, 2021 11:17 pm
Bydliště: HK nebo Rychnovsko

Re: Heluz nebo Porotherm

#8 Nový příspěvek od honzaPP »

Kluci Ytong ani Porfix nechci. Mají výrazně horší součinitel prostupu tepla. Mám navrženou mám tl. 500mm, protože nechci zateplovat.

Barák bude hotovej než se tam nastěhuju. Stejně si budu brát nesmyslnou hypotéku a bydlet zatím kde máme. Příští rok hrubku a od podzimu začnu dělat vnitřky.

To že je vrtání problém jsem už slyšel,ale asi nevidím problém v tom mít doma krabici s jejich hmoždinkama pro případ potřeby. A sekat budu doufám jednou při stavbě a pak už mi to bude fuk :smich:

Já jsem někde četl,že Heluz je hrozně křehkej a musíš si hlídat správné uložení tvárnice, protože ty zámky pak blbě vychází nebo co. Tak nevím jaký bude rozdíl vata vs polystyren co bude uvnitř cihel. Osobně bych radši vatu,ale jestli bude Heluz výrazně levnější asi půjdu do něj.
Hinomoto N249

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Heluz nebo Porotherm

#9 Nový příspěvek od andre.marek »

Že si nikdo nedá poradit... To samé co předchozí jsem radil sestře, když hrozně chtěla cihly. Nedala si říct, zateplení na to v žádném případě nechtěla. Teď má vlhké místo v obýváku, jak se jí rosí tepelný most.
U té cihly jsou prostě riziková místa, kde i když se člověk snaží a udělá to pořádně, tak tam riziko je.
To samé spáry - v zimě při určitém počasí vidíte na domech kdo má zateplení a kdo jen cihly.
Prostě zdi mají být co nejtenčí, nosné a na tom co nejvíce izolace. A to mi zatím nikdo nevymluvil.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Heluz nebo Porotherm

#10 Nový příspěvek od jenicek »

Já teda nevim co za hmoždinky používáte, já většinou starý bílý a černý komunistický a nemám v Porothermu problém. Zrovna včera jsem na to věšel skříňku s umyvadlem cca 150kg a drží to 7ks 8mm klasickejch hmoždinek. Je teda pravda, že když jsem Porotherm cihlu viděl po jedný ani ne celý zimě a zbyla z ní hromádka antuky :shock: , tak jsem všechno ohodil cementovou maltou :typek:
Jinak na 12mm klasickejch hmoždinkách mi drží dřevěnej obklad forhauzu z coulovejch prken, latí na 12x12cm trámech a mezi tím fasádní vata 12cm.
Ytong a jiný popílky maj výhodu, že si řebik na vobrázek můžeš zatlouct kam chceš a že by v tom hmoždinky bůchví jak držely, to se tak říct nedá, to pak jedině litej železobeton.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Heluz nebo Porotherm

#11 Nový příspěvek od Atlan »

Nezateplovat je nezmysel. Ani 50cm tehla nebude mat taky sucinitel ako 300 +200polystyren.

O fugach medzi blokmi ani nehovorim, to ako keby si mal o jedno okno viacej na dome.

Vo vysledku plno penazi za hruby mur a nic z toho.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Heluz nebo Porotherm

#12 Nový příspěvek od Killer Koly »

mam heluz family 45 a bydlim v tom uz 6. rok. je to bez zatepleni, to by bylo uplne zbytecne. uniky tepla jsou z toho minimallni, nikde mi nic nevlhne. zdene to je na penu. je pravda, ze se ty cihly spatne rezaly a vysekat drazku taky nic prijemneho, ale to byly jen male a resitelne veci. mala komplikace jsou i ty obycejne hmozdinky, je potreba pouzit od heluzu. kdybych stavel znova, nic jineho bych nechtel. hruba stavba sla dost rychle, vpodstate zalezelo na pridavaci (na me :) ) jak rychle podava cihly. neohozene zvenku to nijak nevadilo, prezil jsem v tom 2 zimy, nez to melo vnejsi omitku.
dulezite je na prvni radu pouzit jejich specialni zateplene cihly, vevnitr je skelna vata. s presnosti to bylo taky skvele, vpodstate to do sebe zapadalo jako LEGO
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Heluz nebo Porotherm

#13 Nový příspěvek od jenicek »

...a pak si vyber :D
Nakonec stejně vezmeš to co bude levnější a hlavně to co bude a nebude čekačka půl roku :friends:

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Heluz nebo Porotherm

#14 Nový příspěvek od jean »

Do ytongu sa hmozdinky nepouzivaju, priamo samorezka kluciiii. Jednoplastove steny by som nrobil nikdy, to by museli byt ini murari, aby nenarobili tepelne mosty. A jak je vyssie uvedene, dvojplastova stena bude mat vzdy lepsie izolacne vlastnosti ako jednoplastova. Pri dodrzanom technologickom postupe je uplne u prdele, ci pouzijete tehlu, alebo ytong. Ja mam radsej tehlu, ale ytong mi vobec nevadi.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Heluz nebo Porotherm

#15 Nový příspěvek od ceratio1 »

Honzo nechchceš zateplovat, uvažuj nad tím jak vyřešíš tepelné mosty u překladů, podlahy prvního patra a věnce... NELZE to vyřešit dokonale!

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“