Moderni technologie a vychytavky v dome

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Moderni technologie a vychytavky v dome

#1 Nový příspěvek od mastnacek »

Rekonstrukce a nove technologie. Jsem z toho uz celkem na skopek. Rekonstruuju 50let starou cernou diru. Z ceho me hlavne uz hrabe je prehrsel ruznych technologii, naprikald treba jen u podlahovek. Milion vyrobcu, tri desitky druhu trubek. Ted jsem mimodek narazil na recirkulaci pro bojlery system trubka v trubce, nebo dohrev vody z odpadni vody. A kolecko se rozjizdi znova, vertikalni system, horizontalni, ucinnost vetsi, mensi, milion vyrobcu, tri desitky typu 🙂 Kdyz ten dum staveli, nebyly ani kolena na opady, nahrali trubku a zohejbali. Vsecko to bylo lepeny nejakym kanagonem nebo kteryho certa. Nekdo si treba udelal podlahovku ze zahradni hadice a funguje mu dodnes 🙂 Tak jsem si pobrecel, ale spis by me zajimalo co za vychytavky jsem jeste zapomnel, co by mohlo posetrit prirodu a zaroven korunky. Zapomnel jsem na rekuperaci ale o ty nejsem jeste uplne pevne rozhodnutej, protoze jsme na vesnici, sam topim jeste TP, babicka hned vedle taky a jako kdyz prijde inverze, tak se udela pekna cepicka nad celou viskou a je to "zradlo". Tohle si foukat imrvere do baraku neni nic moc. Pochybuju, ze uhlikove filtr to vsecko pobere.

mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#2 Nový příspěvek od mastnacek »

Co me zajualo v dobe, kdyz uz je priprava pro opady .))) Ale jeste to pujde prorezat a oddelit splasky od sedy vody. Akorat ta cenovak, zrejme diky dotacim neco prez 100. Bez dotaci by to melo hodnotu tak 50. Libi se me u toho systemu, ze ma nadrz, ktera vykreje hluchy mista prez den. To by nejakou korunu rocne uz hodit mohlo a ten pocit ze jsem ulevil prirode? Chobotku, co si o tom myslis?
https://www.akire.cz/rekuperace-tepla/r ... herm-home/

mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#3 Nový příspěvek od mastnacek »

Dalsi vec, ktera me lezi v hlave je rekuperace. Libi se me to, ale tam premejeslim ze bych sel opacnym smerem, nebral to nejlepsi na trhu, ale zacit treba pokusem trubka v trubce jen v patre v detskych pokojich. Jsou vedle sebe prez celou sirku baraku a druha pulka patra jsou nezatepleny pudy, tam bych umistil vymennik, napadlo me i ze bych vymennik umistil do mistnosti pod strop do kastliku misto garnyzi. Plocha je to velka. Libi se me to i z jineho duvodu a to material ze kteryho bych to delal. Bud hlinik nebo pozink. Proc, to nebudu zminovat pac bych si zase vyslech .)

chobotek
Příspěvky: 10676
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#4 Nový příspěvek od chobotek »

Několikrát jsem tu psal, že v bytovce šlo víc energie na ohřev TUV než na topení. Problém všech těchto výměníků je v tom, že pracují s nízkopotenciálním teplem a protože se málokdo meje ve vodě teplejší než 40°C, je tato teplota zároveň teoretickým maximem, kam se dá dostat. Finanční přínos těžko hodnotit, ale zkus si představit: přijde otec z pole role, napustí si vanu, nádoba na šedou bodu je chladná, tu vodu do vany nic nepředehřívá. Vypustí vanu, nádoba na šedou vodu je teplá a kam jde to teplo? Přijde matka z pole role, má šanci napustit teplou vanu levněji? O tom systému se bez dalšího nedá nic moc říct, okometricky bych tipoval, že ve většině domácností bude přínos zanedbatelný.

Kdybych chtěl bastlit, opřel bych v tom zásobníku šedé vody výměník pro TČ. Myslím přímo hada s chladivem. A druhého hada přímo do bojleru. Takovou sestavu samozřejmě nikdo nedodává, protože je třeba ji plnit chladivem po montáži a to teď není moderní, protože je to málo instantní. Jeden takový systém jsem zbastlil z AC kompresoru z auta a funguje to překvapivě dobře - o spád na dvou výměnících míň a poradí si to se scénářem výše. Furt je to ale další krám do baráku a než ty krámy všechny namontuješ, budou děcka na intru/koleji a tobě bude stačit pár polínek a lázeňská kamna.

Přes výhrady výše uvedené by to mohlo být velmi pěkné téma pro výpočty výměníků. Když začneš touto teorií, otevřou se ti zcela nové obzory a spousta výrobků na trhu najednou začne vypadat velmi podezřele. Existuje sice bezpočet výpočetních pomůcek, ale není nad to, napsat si svoje vlastní (mnoho jich je napsaných v Matlabu a tady se moc hodí GNU Octave)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#5 Nový příspěvek od mastnacek »

Chobotku, musi vzit v potaz pracku a mycku a ta u nas jeste nejakej rok pojede imrvere. Uz se sice nepere na 90, ale z mycky leze kolik, kolem 50? Ted bych to neporizoval, ale premejslim nad tim, abych aspon pripravil rozdeleny odpady. Jinak samozrejme pravda, deti rostou.

chobotek
Příspěvky: 10676
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#6 Nový příspěvek od chobotek »

Já to beru v potaz, ale to jsou stopová množství vody. Oba tyhle spotřebiče mám připojené k teplé vodě, takže elektrikou prakticky nedohřívají. A teď si vem, že do těch 370l přijde 20l vody 50°C z myčky. Prostě udělat ten výměník, aby byl jeho efekt víc než psychologický není zas tak snadné.
Možná by stálo za to spočítat, jak by to dopadlo, kdyby se tím odpadním teplem krmil samotíhem šnek zásobníku TUV, který jede přes léto ze soláru.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#7 Nový příspěvek od mastnacek »

ja jsem na rovinu rikam blbej na to se toho dopocitat, moje matematika konci u trojclenky.
Kdyz odbocim, na kolik teda potom nahrejvas bojler, kdyz mas pracku a mycku na teplou? Treba u pracky ty ruzny rezimy nedou kolem 40C. Pryc jsou doby kdy jsem si trenky vyvarel na 90 :))) ne, spis hady ze strihani ovci. Mel jsem bojler natapanej i kotlem na TP a voda byla tudiz treba i na 70

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8625
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#8 Nový příspěvek od bourač »

rekuperovat odpadní teplo v RD je samozřejmě nesmysl,
Jediné co je zajímavé je přiletět domů s 2,5tunovým fosilem a zaparkovat ho v garáži která je v domě.
To je v zimě poznat.

Udělej si centrální vysavač a výtah. ;-)
No podlahovku samozřejmě - o tom žádná.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Fizz
Příspěvky: 8045
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#9 Nový příspěvek od Fizz »

No já jsem právě zamrzl v tom až tsk koc to neřešit a když tak ja klid. Takže rekuperaci neřeším. Vím že aby kanál fungivsl občas musím vypustit tu horkou vanu akorát že dečka lezou z vany až má pokojovou teplotu.

Jediný co mi dává smysl je to ukládání teola pokud jsou podmínky ake vidím to na kogeneraci kdy mi nekdo platí za ty energie a odpad a já "odpad" zužitkuju. Otec má slušně zatepleno a stopi doskova pár polinek denně. Takže za mě je cesta spíš pasivní bez hejblat, i proto topím eletrikou topný kabely, žádný trubky, žádná voda žádnej kotel, žádnej komin. Atd.

V tom je ta krása, " okometrická " spokojenost bych to nazval s půjčeným přívlastkem od chobotka, ta subjektivní spokojenost kterou ti každý další zkritizuje.

Mimochodem nikdy nevěřím nikomu kdo prodává a obhajuje jeden systém (jednoho vyrobce) atd...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Fizz
Příspěvky: 8045
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#10 Nový příspěvek od Fizz »

Vytah určitě...

Buduju na důchod a to byl základní požadavek. V kombinaci s tím že nechcu bydlet na zemi ale mít trochu výhled.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

chobotek
Příspěvky: 10676
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#11 Nový příspěvek od chobotek »

Centrální vysavač je hezká věc. Ale to se zas bude rozhodovat mezi hide-a-hose a systémem, který umí sát i vodu. Takhle se nikam nedostanem.

V rozvodu TUV je max. 60°C. Kvůli bezpečnosti a spotřebičům. Výrobce uvádí 60°C. Jistě to snese i víc, tohle bude kvůli solenoidu a hadici na vstupu. Za zásobníkem TUV je cirkulace se směšovacím ventilem, který omezí teplotu, ať je nádrž natopená jak chce. Akorát to sežere 3 zpětné klapky.

Zásobník je aku s vnořeným zásobníkem TUV. Dnes už bych to nahradil aku se šnekem TUV (třeba NADO v6).

Jinak má bourací kolega samozřejmě pravdu. Cokoliv z čeho leze teplo nechť je umístěno ve vytápěném prostoru - pak to teplo není ztráta.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#12 Nový příspěvek od mastnacek »

Centralni vysavac se doma chce, mozna i dopadne, jedna roura na spodek a druha na vrsek, ale pouziju na to kdyz uz tak "starej" 2kw vysavac. k nemu dotahat dva vypinace, stejne se bude delat nova elektrika. Akorat se u nej bojim toho, ze to nekdo bude zapominat vynaset. K vysavaci soudek s cyklonem. Podlahovka jo, vejtah ne.

mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#13 Nový příspěvek od mastnacek »

Chlapi, vejtah neni potreba, loznice je dole, vsecko je dole, nahore jsou detsky pokoje a ted tam bude jeste nove hajzlik s umyvadlem. Barak ma balkon, kterej chci schodit, ale nemusim asi rikat jak jsem to v detstvi a puberte resil, tu absenci zachodu v patre :ú)))

CHobotku ono je i mokry centralni vysavani? To neeee :) Povrch podlah jsem zvolil marmoleum ve vetsine mistnosti, jen chodba a koupelna dlazba ( treba se to jeste zmeni ). Mokry vysavani me dava smysl u kobercu. mame jakejsi vysavac co kartacuje s vodou a je to takovy smrdlani.

chobotek
Příspěvky: 10676
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#14 Nový příspěvek od chobotek »

Je. Mokrý cyklon, dole je gumová šprcka, kterou drží podtlak scuclou. Jakmile podtlak zmizí, ať už tím, že to vypneš nebo tím, že hladina dosáhne vodoznaku, špína s vodou se vypustí do kanálu. Ale nejde s tím dohromady hide-a-hose. Teda jde, ale ty rozvody, které mají schovávací hadici není dobré dráždit mokrým; pak to plesniví.
Omlouvám se stručnost a absenci odkazů, dnes je málo testování a mnoho práce, tak nejsou "prostoje" :)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7166
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#15 Nový příspěvek od mastnacek »

Takhle me to uplne staci, jeste "kompolikace" s nejakou automatikou na splachovani vysavace. To uz je na me moc :)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“