Dotace

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
duchodce
Příspěvky: 4453
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Dotace

#1 Nový příspěvek od duchodce »

Konečně "odvážné" zhodnocení dotací ,jen jsem zvědavý kdy začnou povykovat různé ty pijavice co se na ty "dotace" přisají.S jednou jednám /protože to právě jinak nejde/ a když jsem si přečetl historii toho spolku tak člověk žasne.Ten článek je dlouhý ale vyplatí se přečíst pokud se chystáte dělat něco s bydlením ...
https://www.drevostavitel.cz/clanek/hl- ... hp.context
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Dotace

#2 Nový příspěvek od z4011be »

Tak jsem článek prošel a přijde mi nějaký lehce zmatečný, problém v dotacích je v čem ? Že zdraží palivo do nového kotle ? No ale to může zdražit i do kotle, který si koupím za svý. Sám mám z dotace kotel na uhlí a vsadím se s Vámi, že kdybych kotel koupil za svý, uhlí by stálo stejně jako platím teď do dotovaného kotle.
A pokud se chci vyvarovat předražení jen proto, že je to na dotaci, tak firma při naceňování nepotřebuje opravdu vědět, že na kotel bude dotace.

Ready
Příspěvky: 415
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Dotace

#3 Nový příspěvek od Ready »

Když máš kotel na dotace,není tam náhodou povinnost ho určitou dobu provozovat třeba jako hlavní zdroj tepla, navíc v dotaci schváleným palivem? Pak už by zdražení paliv vliv mělo,bo nemáš jak zdrhnout.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Dotace

#4 Nový příspěvek od RoKur »

U dotace nejde o to, že se zdraží palivo. To se zdraží nezávisle na dotacích, protože na to má vliv spousta faktorů.
U každé dotace se hlavně jedná o pokřivení trhu.
1. Dotované věci vždy ovlivní výběr, protože si zákazník myslí, že pořízením na tom ušetří a že se mu to vyplatí. Proto začne být větší zájem.
2. Poptávka po komponentech i palivu se zvedne, a tak se zvedne i jejich cena. Od výrobce až po poslední článek k zákazníkovi zdražuje.
3. Zdražují montážní firmy, protože si to zákazník nemůže bez registrované firmy v dotačním programu provést sám.
4. Zdražují revize, kominíci a všichni ostatní, kteří musejí dát razítko pro splnění podmínek.
5. A v neposlední řadě roste korupce. Firmy uplácí, aby dostali registraci. Uplácí se dodavatel, aby bylo z čeho dělat. Uplácí i zákazník, aby splnil podmínky dotace... A vše nakonec zaplatí zákazník.

A to je systém dotace u nás. Ve výsledku se vše neúměrně zdraží a odserou to všichni. Dotace se vyplatí hned na začátku vyhlášení, kdy ještě není pokřiven trh.
Dnes je standart, že si montážní firma navýší cenu za montáž o cenu dotace a ještě Vám bude tvrdit, jak jste na tom vydělali.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Dotace

#5 Nový příspěvek od z4011be »

Ano, je tam povinnost provozovat jej po určitou dobu (zpravidla 5 let), je to logické, když přispějí na nový kotel, tak cílem je, aby se používal, ne byl uloženkou pro strýčka příhodu.
Povinnost používat v kotli pouze schválené palivo platí vždy, bez ohledu na to, zda kotel platíš ze svého nebo z dotace.

Žádné registrované firmy pro výměnu kotlů neexistují, tato povinnost platila před mnoha lety v první zelené úsporám, platila asi rok nebo dva. Nyní minimálně od roku 2016 může výměnu kotle provést každá firma, která má na tyto práce příslušné oprávnění (živnostenské oprávnění + v případ OZE odbornost od MPO).

Další nepřesnost - revíze komína či jeho kontrola opět neplyne z dotace, ale z obecně platných předpisů.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Dotace

#6 Nový příspěvek od ceratio1 »

Přecházel jsem tak 5-6 roků na plyn, kondenzační kotel.... Bral jsem kotlíkovku, vyměněny všechny radiátory, nové spalinové cesty, prostě komplet nové, zaplatil jsem k dotaci tak 40 000 max? Tak kolem 100 000 jsem ušetřil, Já jsem spokojen... 5 let jsem musel topit plynem... Plyn mě vyšel do letošního května do 11 korun za kubík se vším všudy(distribuce,poplatky) barák nic moc zateplený, ovřev vody celý rok 2x plynový sporák, kolem 27000 za rok, pecka... To se teď samozřejmě změní, uvidíme jestli mi dají strop nebo už méně, ale počítám tak kolem 80 -100 tisíci za rok...

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Dotace

#7 Nový příspěvek od z4011be »

Za co bylo těch + 40 000 Kč ? To jsi žádal v době, kdy platila povinnost mikroopatření ? Nebo jsi narazil na nesolidní firmu, která práce uměle prodražila, když na ně byla dotace ?

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Dotace

#8 Nový příspěvek od ceratio1 »

Prvně že mikroopatření že jo pak asi nebylo potřeba, k té kotlíkovce, ale myslím že to stálo celé kolem 120, a snad 2/3 byla dotace...

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Dotace

#9 Nový příspěvek od z4011be »

nejspíš jsem tvůj příspěvek špatně pochopil. Chápal jsem ho, že to stálo o 40 000 dráž, ale spíše to bylo myšleno tak, že 100 zaplatila dotace a 40 jsi platil jako spolufinancování.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Dotace

#10 Nový příspěvek od ceratio1 »

Jako tak nějak, částky si nepamatuju přesně musel bych prohledat archiv ;-) ale ve výsledku jsem byl spokojený

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Dotace

#11 Nový příspěvek od fikejz »

Dost záleží na tom, co si vymyslíš. Mám objednaný kotel na dotaci kde bych mohl dostat "až XY%" jenže je to taky omezeno horní částkou. Takže třeba drahý kotel (protože umí zplynovat štěpku) a rázem je výše procent úplně někde jinde a spoluúčast taky! Ne tedy že bych si stěžoval - vrátí se mi to v ceně paliva, která je přesně rovna jen mým nákladům na jeho výrobu (opotřebení techniky, údržba PHM a moje práce).
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Dotace

#12 Nový příspěvek od RoKur »

z4011be píše: čtv dub 13, 2023 8:25 amŽádné registrované firmy pro výměnu kotlů neexistují, tato povinnost platila před mnoha lety v první zelené úsporám, platila asi rok nebo dva. Nyní minimálně od roku 2016 může výměnu kotle provést každá firma, která má na tyto práce příslušné oprávnění (živnostenské oprávnění + v případ OZE odbornost od MPO).

Další nepřesnost - revíze komína či jeho kontrola opět neplyne z dotace, ale z obecně platných předpisů.
Pro upřesnění.
Vyřídil jsem si kotlíkovou dotaci v roce 2015. Řešil jsem výměnu kotle na pevná paliva za kotel na dřevoplyn + solární termokolektory. Pro schválení dotace jsem si musel se seznamu povolených výrobků vybrat kotel a panely, Dále jsem si musel vybrat firmy, které mi to dodaly a které provedli montáž. Pro vyučtování dotace jsem musel dodat revizi kotle, revizi komína a energetický štítek budovy. V podmínkach dotace jsem měl pravidelnou revizi kotle a komína.
V té době byla nejjvyšší částka dotace, která činila 150 000. U mě činila 157 500 Kč (85% za kotel + s příspěvkem kraje, obce a chráněnou oblastí). V té době také práce + materiál vyšel podstatně laciněji než dnes, tak spoluúčast byla minimální.
Už další dotační výzva měla horší podmínky. A materiál i práce podstatně podražili včetně revizí kotle a komína. Důsledek pokřivení trhu.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Dotace

#13 Nový příspěvek od z4011be »

Povinnost registrovaných firem platila krátce, jak píši. Ve 2016 už ne.
Revize komína souvisí obecně s instalací nového spalovacího zdroje, není to výmysl dotace.

mastnacek
Příspěvky: 7132
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Dotace

#14 Nový příspěvek od mastnacek »

Mel jsem tady dneska poradce na NZU light. Bavili jsme se a rikal, ze je to az podezrele jednoducha dotace a ze tam cuje certovinu do budoucna s energo stitkem budovy vs dan z nemovitosti. Byl to mladej kluk, nepodeziram ho ze by to byl nakej dezolat. Kdyz nekdo zada o novy okna nebo zatepleni, je jasny, ze nema barak v Ccku.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Dotace

#15 Nový příspěvek od z4011be »

V rámci NZÚ Light není povinnost dosáhnout změny klasifikace spotřeby energie, je to logické, pokud je výchozí stav G, tak výměnou oken z toho neudělá nikdo C.
Z tohoto důvodu se ani k žádosti o dotaci nedokládá PENB či výpočet tepelných ztrát objektu, jen se vychází z předpokladu, že i malá investice (např. výměna oken) sníží o něco spotřebu energie (o kolik, to nikdo neřeší)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“