Fréza na komín

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Šolta.Richard
Příspěvky: 4
Registrován: ned dub 09, 2023 9:17 pm
Bydliště: Bousov

Fréza na komín

#1 Nový příspěvek od Šolta.Richard »

Dobrý den, nezkoušel si někdo dělat frézu na dehet v komíně? Zatím čistě teoreticky vrtačka/elektromotor popřípadě s frekvenčním měničem, hydraulická hadice a ocelové lano. Délka cca 5 metrů. Nemělo by to být na 50 komínů za rok jen pro pár chlapů na dílně. Dehtuje mě komín od půdy nahoru i když mám akumulacky. Za pár let plyn a tak úplně zateplování komínů atd nemá smysl. Díky za inspiraci :)

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 904
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Fréza na komín

#2 Nový příspěvek od amatér »

Soused tyto stroje vyrábí. Na elektromotor zapomeň, je potřeba výkon cca. 2 kW a v komíně jej neuchladíš.
Jedině hydraulika. Zdrojem je spalovací motor 14 HP, zubové čerpadlo, nádrž asi 15 l oleje, 50m hadic, ovládací ventil, na konci hydromotor a frézovací hlava s výměnnými řetězy. oboje kalené. Není to zrovna levná věc.

Šolta.Richard
Příspěvky: 4
Registrován: ned dub 09, 2023 9:17 pm
Bydliště: Bousov

Re: Fréza na komín

#3 Nový příspěvek od Šolta.Richard »

Jo na hydrauliku jsem koukal ale to je spíš pro zvětšení komínů co jsem pochopil. Já bych chtěl jen omlátit dehet co drží na stěnách. Prodává wobler něco jako na obrázku
Obrázek

jean
Příspěvky: 3155
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Fréza na komín

#4 Nový příspěvek od jean »

Ak myslíš tú čiernu sklovitu vrstvu, tak ja to na stenách nechávam, šak to funguje ako tesnenie. A "práškové" sadze idú vypucovať kefou.

Sadra17
Příspěvky: 6145
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Fréza na komín

#5 Nový příspěvek od Sadra17 »

malej traktorista v malým traktoru

J.A.Y.
Příspěvky: 2006
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Fréza na komín

#6 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Zkousel pls nekdo chemicky odstranovac sazi? Melo by je to aspon zmekcit aby sly kartacem lip dolu a nemely by horet. Je to jakasi sul, ktera se dava na zhavy...

Šolta.Richard
Příspěvky: 4
Registrován: ned dub 09, 2023 9:17 pm
Bydliště: Bousov

Re: Fréza na komín

#7 Nový příspěvek od Šolta.Richard »

Já jsem právě zkoušel myslím fermit a jakoby nějak velký úspěch to nemělo. Slyšel jsem ještě o vápnu ale s tím nemám zkušenosti

Šolta.Richard
Příspěvky: 4
Registrován: ned dub 09, 2023 9:17 pm
Bydliště: Bousov

Re: Fréza na komín

#8 Nový příspěvek od Šolta.Richard »

J.A.Y. píše: pon dub 10, 2023 12:54 pm Zkousel pls nekdo chemicky odstranovac sazi? Melo by je to aspon zmekcit aby sly kartacem lip dolu a nemely by horet. Je to jakasi sul, ktera se dava na zhavy...
Já mám komín 20x20 a koupil jsem si štosákovou štetku ta to serve docela dobře ale ta hrubá sklovina tam zůstane právě

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Fréza na komín

#9 Nový příspěvek od andre.marek »

Doporučuji vyzkoušet Sadpal. U mě funguje opravdu dobře. Není to 100%, ale mnohonásobně lepší než když jsem ho nepoužíval. Naruší právě tu tvrdou vrstu a hodně se sloupává taková ta lepkavá část sama.
Topím skoro každý den od konce října do konce dubna a spotřebuju 4-5 kg. Samozřejmě je potřeba pravidelné čištění. Jednou čistím sám, jednou kominík.

Vedra
Příspěvky: 1390
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Fréza na komín

#10 Nový příspěvek od Vedra »


Joe66
Příspěvky: 1538
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Fréza na komín

#11 Nový příspěvek od Joe66 »

Namiesto sandpalu dobre funguju-podobna reakcia pravidelne davat na pahrebu uz zemiakove supky a sol -Raz do tyzdna a raz do mesiaca cistit komin. Inak na odstranenie dechtu -smoly na stenach komina sa da pouzit stara polska vrtacka co je sprevodovana na male otacky ale ma vacsi krutiak. A dat ju do uzavretej50cm dlhej rury-zeleznej trubky pripevnit s hakom navrchu na lanko a dat nadstavec na retiazky do sklucovadla a spustit do komina. A potom pomaly zapnutu vytahovat hore . Ale vrtacka by musela sa zmestit do trubky ktora musi mat velkost aby sa zmestila do komina . Ze vnutorny komin 20x20 .Do 15x15 by sa uz nevosla typujem :jazyk: Ale tym,ze by ta vrtacka bola v trubke tak by sa nezasprajcovala tak v komine pri vytahovani hore co som videl

J.A.Y.
Příspěvky: 2006
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Fréza na komín

#12 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Tak jsem byl v drogosce pro domecky na mravence a zakopnul jsem tam o zelenou skalici. Cenovku si presne nepamatuju, ale ve srovnani s "kominickem" co byl hned vedle cena asi dvacetinova ;-) Par vetsich kousku jsem hodil do zhavyho. Dneska jsem stoural komin a opravdu uz po dvou davkach dehet na vlozce (keramika) celkem povolil. Ted jeste primet to, aby to zapusobilo i v kotli (Atmos)...

Vedra
Příspěvky: 1390
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Fréza na komín

#13 Nový příspěvek od Vedra »

Já to dávám při roztápění. Princip má být myslím ten, že se skalice tepelně rozloží na oxidy síry a ty se pak navážou na vlhkost v kouři=oblak kyseliny sírové.

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1639
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Fréza na komín

#14 Nový příspěvek od fajlla »

J.A.Y. píše: ned dub 16, 2023 7:51 pm Tak jsem byl v drogosce pro domecky na mravence a zakopnul jsem tam o zelenou skalici. Cenovku si presne nepamatuju, ale ve srovnani s "kominickem" co byl hned vedle cena asi dvacetinova ;-) Par vetsich kousku jsem hodil do zhavyho. Dneska jsem stoural komin a opravdu uz po dvou davkach dehet na vlozce (keramika) celkem povolil. Ted jeste primet to, aby to zapusobilo i v kotli (Atmos)...
Já mám toho atmose taky pěkně zadělaného. Tak to asi taky otestuju.

J.A.Y.
Příspěvky: 2006
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Fréza na komín

#15 Nový příspěvek od J.A.Y. »

No to me taky napadlo, pary zkondenzujou a reagujou. Hlavne aby to nezralo kotel... Ale na origos produktu pisou do roztopenyho, tak nevim :-/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“