Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#691 Nový příspěvek od Čárls »

Já v něm jeden čas chvíli bydlel a co mohu říci 60 zdi v létě příjemný chládek a v zimě teplo stačilo zatopit odpoledne když jsi přišel z práce a ráno bylo teplo neb zdi byli naakumulovaný a hned tak zas nepromrzli a že v tý době byli slušný zejmy okna se tenkrát dělaly mrňavý a strop byl zateplenj senem Takže asi tak Jinak vařilo se i v létě na kachlovým sporáku Holt 60 leta bylo mi 7 let a na zejmu stačilo dřevo cca 4 metry na roztopení a 25 metráků hnědýho uhlí víc si nedostal takže asi tak co vím
Jinak v dnešní době a se zatepleným stropem + okna co neprofouknou by to bylo o něčem jiným a vytápění taky. Ještě v anglii a francii už dávno zjistili že je dum z vepřovic nejzdravější bydlení asi tak :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 11247
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#692 Nový příspěvek od chobotek »

No, nevím jak v šedesátých letech, ale pamatuju si, že nebylo zvykem mít doma celodenně trenýrkovou teplotu. Topily se dvě cimry a ve zbytku byla kosa. Ta zeď z vepřovic bude tak 5 až 6x horší, ale třeba se obyvatelé snadno zahřejí vzpomínkami ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 8166
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Alternativní zdroje energie

#693 Nový příspěvek od Chose11 »

Láďo, ty to u mě znáš, statek z vepřovic, metr silný zdi. Soused ve stejným statku jako mám já se rozvádí, žena mu dělá naschvály a tak aby měl klid postavil si asi za osm mega novostavbu v jiné vesnici a dnes říkal že by se nejradši vrátil, že to je prostě jiné bydlení. A protože nesmrdí korunou, ba naopak, tak ta jeho novostavba nebude ošizená, prej znova zkusí přemluvit ex aby odešla a vyplatil ji....
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1898
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#694 Nový příspěvek od RoKur »

Dáva píše: ned čer 12, 2022 1:00 pm Už vidím jak jednoválcem diesel vytopí v zimě barák , TUV a dobije baterie.

A další věc jak bude rozdělávat ohníčky aby vyrobil dřevoplyn aby mohl ten motor nahodit a hlavně stabilně udržet v chodu.
Nezlob se na mě ale je to totální nesmysl..
Dávo, četl jsi dobře.
V mém příspěvku je tato věta: A to, jaký výkon motoru, jak dlouho bude běžet a kolik za tu dobu bude schopen dodat tepelné a elektrické energie a kolik spotřebuje paliva si už můžeš spočítat sám, a zjistit, jestli se to vůbec vyplatí.
Tak co tu píšeš o o jednoválcovém dieselu v reakci na můj příspěvek.

A další věc. Pokud někdo má přístup ke dřevu, tak stejně topí v kotli. Tak už je jedno, jestli topí pouze na teplo, nebo z toho dřeva dostane i trochu elektriky. Tou vyrobenou elektrikou se bude nabíjet přes regulátor baterie, proto nemusí mít motor stabilní otáčky. Síťové napětí se teprve poté vyrobí měničem. Stejně jako u fotovoltaiky. Také tam kolísa napětí a proud, podle toho jak svíti/nesvíti slunce. A funguje to.
Pokud by se to ale vyplatilo, tak se to již dělá pro rodinné domy ve velkém. Někdo ale může mít na to komponenty za babku, a palivo do toho zadarmo, tak proč to hned odsoudit? Když ve 40 letech minulého století nebylo palivo, tak na dřevoplyn jezdili v civilu skoro všechna auta.

A s tím vařením na velbloudím trusu jsi opravdu objevil ameriku. Na čem by sis na pouští vařil. Asi na propanbutanovém vařiči. Že se vůbec ptám.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Alternativní zdroje energie

#695 Nový příspěvek od thovt »

Zkoušel někdo na solárních panelech použít skleněné lupy?

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 1160
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#696 Nový příspěvek od Dáva »

Co se čílíš Rokure reagoval jsem na Lupu který v původním dotazu zmiňoval jednoválec třeba Slávii.
U tebe mě rozesmálo jen to nahrazení LTO zmiňované Lupou dřevoplynem.
Prostě dlouhodobě provozovat doma spalovací motor hoby vyrobeným dřevoplynem je sci-fi. Když pominu přestavbu zmiňované dieselové SLAVIE na v podstatě plynový motor.Evidentně nevíš co to obnáší.
A už vůbec nechápu proč reaguješ tak jak reaguješ ohledně hoven z Afriky.
Mimochodem nevidím důvod proč by v Africe nemohli vařit na propanbutanu nebo eletrice. Afrika nutné neznamená křováci že.
Jestli máš problém s mými příspěvky tak na ně nereaguj chytráku děkuju.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 1160
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#697 Nový příspěvek od Dáva »

chobotek píše: ned čer 12, 2022 8:36 pm...
Jinak osmikoňový jednoválec dá přes 15kW tepla. To by stačit mohlo, ale těžko v zimě poběží jen po chvilkách :D
Kde se to dá dohledat prosím. Nějak se mi to nezdá.
15kw tepla z chlazení nebo z chlazení +výfukové zplodiny přes nějaký výměník??

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19330
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Alternativní zdroje energie

#698 Nový příspěvek od Britt »

Když už bych chtěl předělávat motor na jiné palivo, tak jedině na vodík. Nějaká firma na Slovensku dodává kompletní sestavy vyvíječe vodíku pro spalovací motory a není ta zas tak drahé.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

fikejz
Příspěvky: 6990
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#699 Nový příspěvek od fikejz »

Brite a čím budeš pohánět ten vyvíječ vodíku? Případné skladování vodíku a peripetie (čti oser, ojeb ... ) s tím spojené, protentokrát pominu.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#700 Nový příspěvek od Čárls »

Jediný co mě napadne jsou panely a následný ukladání vodíku a s tím je jak se zdá problém zkapalnění jsou vysoký náklady a nebo jen tlakový nádoby taky
Pokud do auta tak zase hybrid elektromobil se spalovacím motorem na vodík :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 11247
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#701 Nový příspěvek od chobotek »

Osum koní je téměř 6kW, těch 15kW je odhad z účinnosti motoru, který počítá s výměníkem i na spalinách. Odhad pomocí měrné spotřeby vychází dost podobně. Kolik tepla nakonec skončí v otopné soustavě záleží na tom, kolik se vychladí ve strojovně a především na spalinovém výměníku.

Vyvíječ vodíku se pochopitelně pohání elektrickou energií vyrobenou motorem, který pohání, neasi :co?:

Do auta třeba Nuveru ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21637
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Alternativní zdroje energie

#702 Nový příspěvek od ota »

Tuhle jsem jen tak náhodou četl o tom vodíku na netu. Pro nás malospotřebitele je to totální finanční nesmysl. A pak jsem četl jakousi studii o náhradě Chvaletické elektrárny místo uhlí na vodík. A tam to bylo vypsaný i s ciframa přestavby. A tam je to 10x totální nesmysl takovou věc vůbec stavět a provozovat. Všechny sumy byly rakety. Ale podle popisu uplná raketa je nádrž, nebo spíš zařízení na skladování. Celý problém prej je, velikost molekuly vodíku. Tedy nelze ho skladovat v ,,nějaké" bandasce. I při zachování opravdu nejlepších podmínek jsou ztráty něco kolem 3% obsahu za den!
Další věc je rozloha panelů pro výrobu vodíku. U té elektrárny to bylo popsané, aby to tak nějak fungovalo, potřebovala by 250 ha panelů.
No rozbor dle odborníků, zpracovaná studie a závěr? Nerealizovatelný finanční nesmysl.
Nakonec budeme doma stejně topit v kamnech tím, co kde zrovna do těch kamen splašíme a ono to bude umět hořet. Vždycky si vzpomenu na to, když hrají písničku ,,známka panku" jak zpívají ,,vyhulil co hořelo"! :D
Pro mě laika co s elektrikou rozumí, že je to mrcha, není vidět a přezto tluče, nelze tyhle projekty vůbec realizovat. Zběžnej rozpočet pro mě teoretika, kterej by maximálně byl schopnej udělat jakési držáčky, konzolky pro přípravu projektu třeba té sluneční zhovadilosti aby to u mě fungovalo byl 750 000 Kč. Tedy nesmysl a už o tom dále nepřemýšlím. Cenou je to pro mě utopie. Návratnosti bych se nedožil.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 1160
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#703 Nový příspěvek od Dáva »

Chobotku budu ti věřit.(sice se mi to nezdá ale..)
Samozřejmě všechny tepelné cesty tj. vodní trubky od motoru , spalinové cesty včetně výměníku by se musely dobře zaizolovat to je jasný.
Ale hlavní a nejdůležitější parametr zde nebyl zmíněn a to jakou má reálnou tepelnou ztrátu vytápěný oběkt.

chobotek
Příspěvky: 11247
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#704 Nový příspěvek od chobotek »

Se ztrátou objektu se to u mě má tak, že akumulaci obstarává matka příroda - dřevo. Stromy jsou převážně vzduch (kolik to je a kdo to řekl bude domácí úkol za flašku slivovice), takže je tam zase vracím. A protože tepelný stroj nemůže periodicky pracovat bez chladiče, nechť jej tvoří budova. Do jaké míry má potom smysl zateplovat, záleží na tom, kolik elektrické energie po tom stroji chceme a jaká je jeho účinnost.

oto, to jistě nebyla vážně míněná studie (a pokud ano, nemá cenu se jí zabývat a dalším textům stejných autorů se vyhnout). Tím by se z elektrárny stala elektrárna akumulační a akumulovat do vodíku je bezva nápad sám o sobě :typek:
Ale pokud jde o rozlohu elektráren, v těch teplejších krajích se staví spousta zrcadel - Andasol - už mají třetí. Je to normální tepelka, sluneční energie ohřívá sůl a ta žene klasický parní cyklus.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 6990
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#705 Nový příspěvek od fikejz »

chobotek píše: pon čer 13, 2022 8:39 am Vyvíječ vodíku se pochopitelně pohání elektrickou energií vyrobenou motorem, který pohání, neasi :co?:
No jo, to jo, já jen ... perpetuum jsem zkoušel vymyslet když mi byli asi čtyři roky ;-)
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“