Kotel Viadrus

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1898
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel Viadrus

#1246 Nový příspěvek od RoKur »

Likvidovat piliny v prohořívacím kotli je ekologická bomba. A můžete si na svoji obhajobu říkat co chcete.
Ve Viadrusu jedině s horním odhoříváním, ale to už musíš s tím mít nějakou zkušenost, a hlavně upravený kotel.

Jinak zarýt do půdy, nebo promíchat do kompostéru.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19330
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Kotel Viadrus

#1247 Nový příspěvek od Britt »

Topení pilinama je známá věc. V normálním kotli se dají pálit slisované, na volno to nemá význam. Problém je, kde je sehnat v dostatečném množství a potřebné vlhkosti.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20611
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Kotel Viadrus

#1248 Nový příspěvek od vitex »

Je třeba rozlišit vlhkost pilin.Čerstvé zaryjte,nebo dejte do kompostu jak píše RoKur. Perfektní pro přezimování myší.Suchými můžete topit jak chcete i lisovat do briket.Jen si dejte pozor na volně sypané piliny ve zplynovacích kotlech,trošku to bouchá.Vlhkost vhodnou pro slisování,nebo topení si doufám najdete.

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Kotel Viadrus

#1249 Nový příspěvek od 123 »

Piliny do kompostu to moc záleží na tom jaká je kde půda, u vás asi můžeš, ale tady u nás je chudá a dost kyselá, takže bys je tam tady taky nedal, protože by ti toho na tom pak moc nenarostlo. Tady lepší je stopit a dát popel z nich. Taky to teda dřív dělali ale prolévali je močuvkou z kravína a kejdou a vápnilo se to.
Stejně ale tady piliny na topení už roky sehnat nejdou, všechno v okolí spolkne kronospan, dřív to bylo za odvoz a byli rádi, že si člověk přijel.

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Kotel Viadrus

#1250 Nový příspěvek od honzasl »

" kdo z dříve narozených pamatujete kamna satan - piliňáky? "

Nejsem dříve narozený a pamatuju je, topili jsme s nimi v truhlářské dílně, když se propálily, udělali jsme nové ze starého bojleru. Ale byl to vopruz, než si člověk zatopil, tak hodinu zabil kamnama. Ale topilo to krásně, to jako jo.

Topit se dá všelijak, i lisovat se dá, ale pokud to není topení, které zvládne ženská na mateřské při péči o domácnost, tak to v mém vidění jen hračka pro velké kluky.

mastnacek
Příspěvky: 7975
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1251 Nový příspěvek od mastnacek »

Zensky na matersky zvladaj veci po ruznu, nektera zvlada i vic nez chlap, nektera by si radsi mela najmout chuvu.

mastnacek
Příspěvky: 7975
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1252 Nový příspěvek od mastnacek »

Toto bych chtel, ale k tomu aspon kubikovou nadrz.
Trosku me to pripomina Klemsu.
Obrázek

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20611
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Kotel Viadrus

#1253 Nový příspěvek od vitex »

Mimochodem stále nabízím dřevěný popel za odvoz.

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Kotel Viadrus

#1254 Nový příspěvek od 123 »

Topit se dá všelijak, i lisovat se dá, ale pokud to není topení, které zvládne ženská na mateřské při péči o domácnost, tak to v mém vidění jen hračka pro velké kluky.

Tak samozřejmě, vždyť tazatel píše o nějakých 40 pytlech pilin a to by měl pro dům na pár dní, to je jak nic. Když se topilo pilinama, tak to byly hromady, co se spálilo, fůra váží pár metráku když tedy nejsou nacucané vodou, ale topil jsi s tím, tak tohleto víš.
A s tím zatápěním hodinu, no to snad ne. Na šťouchání bubnu měl asi každý svůj vlastní vyzkoušený postup a fígle a nedal na to dopustit. Já vždycky hodil do bubnu tak 4-5 lopat, naklonil buben dozadu od okénka a piliny sklepnul a udusal z nich jako trychtýř, aby okénko bylo volné, pak před něj hodit zmačkaný noviny a růžek prostrčit ven, na ně šikmo kolík a zasypat suchýma hoblovačkama ale nesmělo se jich dát moc. Na to naházet už piliny, opatrně trochu sešťouchat, znova trochu pilin ty už utáhnout trochu víc, pak ještě jednou a pak doházet a docpat zbytek bubnu, vytáhnout kolík a do komínku hrst hoblovaček a jemně sestrčit dolů laťkou.
Při zatápění jsem vždycky zapálil 2 slabé třísky a strčil je okýnkem dovnitř, chytly noviny a hoblovačky a tak za 10 minut se muselo okýnko přivřít. Jenže ono záleželo i na komínu, pilinách atd, úplně všude ty satanky dobře nehořely, bouchalo to a tak.
Jedině, ještě mě napadlo: dědek razil zásadu, že zatápět se musí jedině Pochodní aby kamna dobře chytly, tak jestli jsi tam nedával místo Pochodně třeba Zemědělky, Lidovku, Vlastu nebo třeba Svět socializmu, to by pak být mohlo. Ruďasa jsi asi na tohle určitě nepoužíval, s tím se chodilo na záchod ...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21628
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotel Viadrus

#1255 Nový příspěvek od ota »

Taky jsem se Satanem po začátku hodně bojoval. Měl jsem ho když jsem přestavoval barák. Vzadu v bývalém chlívě byla hromada suchých pilin. Na druhé hromadě suchý smrkoví hoblovačky. Nacpal jsem si dvě ,,patrony" a na sobotu bylo vystaráno. Ráno jsem ho zapálil a šel si lehnout. Vstal jsem a už bylo v půlce stavby snesitelně. Ono když se topilo skoro každej den i třeba jen jednu patronu, tak to bylo hodně znát. Aby tam nemrzlo. Když o víkendu patrona vyhořela, vytahl jsem ji, na dvůr s ní v rukavicích. Nasadil druhou a zapálil a jelo se dál. Občas se stalo, že jsem měl jen jednu patronu a ještě jsem chtěl makat a byla už vyhořelá. Popotáhnul jsem ji napůl ven a naházel štěpiny dřeva do ní a zašoupnul naspátek. A satan jel dál. Ale tím se dost kurvil. Mordovalo to plášť patrony.
Jo kolikrát si ,,kejchnul" že to přelítlo celou cimru!
Kámoš měl svůj piliňák! Vzal 200l sud s obručema takovej ten poctivej. A z něho si udělal vložku. K ní i ten zbytek, spodek a vršek. Měl ho v dílně. Naládoval ho ve stodole, na rudliku dovezl do dílny a nasadil. Zapálil a ten vydržel celej den. 8)
Jinak s pilinama a kotlem. Viadruse nepropálíš. Ale tatík propálil dva kotle tím, že měl málo suchý piliny. V zimě jsme vozili piliny z pily. Nebyly tenkrát suchý a chlápek byl rád, že se jich zbavil. Tatík si mnul ruce, jak šetří uhlí. Když propálil asi po 8 letech kotel, vyměnil ho a jelo se dál. Propálil ho asi za 6 let zase. Stěny jako papír. Pak chlápek s pilou skončil. Nebyl zdroj pilin. No a najednou kotel 15 roků a stále funkční. Tak tatík došel k názoru, že ho těma mokrejma pilinama a uhlím propálil. No Viadrus nepropálíš tím že mokré piliny s uhlím při dušení kotle vytvářeji kyselinu, jak ten plecháč.
Jo ten satan je zakramařenej někde na půdě a k němu tuším asi 4 patrony. Dvě funglovky nepoužitý. To kdyby něco nebo kdyby někdy. :vysmech:

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Kotel Viadrus

#1256 Nový příspěvek od 123 »

Ono piliňáky hřály už jen tím, jak krásně hučely když se rozhořely. Ten zvuk prostě nutil člověka sundat vaťák a zmijovku, i když bylo v dílně ještě zima

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1257 Nový příspěvek od ibanez5 »

Tak Viadrus U68 má certifikát i na hnědé a černé uhlí 8)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

lapav
Příspěvky: 553
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Kotel Viadrus

#1258 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj ,
Topím v kotli Viadrus dřevem po zatopení za deset minut se v kotli začíná vařit voda před vyvložkováním komína se voda ohřála za delší dobu .

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2710
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Kotel Viadrus

#1259 Nový příspěvek od Šéďa »

A máš na komínu regulátor tahu?
https://www.kominy-bokra.cz/regulator-t ... rWEALw_wcB

mastnacek
Příspěvky: 7975
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1260 Nový příspěvek od mastnacek »

lapav: cerpadlo spina jako pred tim? Tim bych zacal. Taky pri jaky teplote spina.
Jestli je cerpadlo ok, tak je to tahem. Skoda ze ti ho nezmerili, kazdej kotel potrebuje svoje. Nepise jakej viadrus mas, ale u starejch U22 nebo U26 to bude podobny najdi si to v tabulce https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... yeu_7QxH6g

Muzes zavrit klapku do komina na pulku. Ale spis bych asi rovnou poridil ten regulator tahu, asi lip kdyz ho das do dvirek, nejmensi prace s tim a rovnou ho nastavit na hodnotu pro tvuj kotel.

https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=re ... AD%C5%99ek

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“