Kotel Viadrus

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3495
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Kotel Viadrus

#1201 Nový příspěvek od jenicek »

Citovat se nesmí, proto to zkopíruju. Sice to není výpočet, ale dá se z toho dost odhadnout...

"sme mi protopili 40-50kubíků za rok a to bydlíme na bytovce byt 3+1 zespodu topí sósed přes strop, prakticky když se dlóhodobě netopí (oprava výměna prostě kotel je mimo provoz) a venku je kolem nuly tak v bytě je 12-15° stačilo by otevřít dveře do všech pokojů"

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Kotel Viadrus

#1202 Nový příspěvek od Baťa1 »

co se s teho dá odhadnót?

podle mě hlavně neodbornost topenáře které to tak vymyslel, to bylo že dyž nám klekl kotlík H418 tak že všeci v okolí viadrůůs jó to je kotéél to budete spokojení, topenář to samy, jó to je super volba výborné kotel a litinové, ten vám vydrží a kdeže, po pěti letech šel do kopru taky, propálená lochna že tam šel nacpat prst, kotel byl jednak předimenzované ale hlavně nevhodné palivo, odjakživa se tady topilo dřevem protože sme daleko od všeho, tady nic jinyho nebylo nebo teda za komančů se topilo uhlím protože zase byl problém s dovozem teho dřeva že tady byl jeden traktor to tady měl chlápek pětadvacítku a uhlí dovezli z města 15kilometrů liazkou bez práce, tehdá ani to asi nebylo taky drahy, tyto okolnosti topenář znal a přesto tam namontoval tento krám
nicméně viadrus muže byt dobré kotel ale na koks, dovedu si představit že při spalování koksu ve viadrusu je podle mě účinost tak 95% a možná víc, no ale při spalování dřeva bych si typnul tak do 50% spiš míň plameny letí do komína imrvére propáleny kolena a trubky a když se to přiškrtí tak to dehtuje jak prase, se musíval čistit komín každé týden vytáhalo se dycky tak 4kýble škvarků ono teda komín 12metrů a přes byt takže to taky když se topí tak to hřeje, ten dehet to sem pak pálíval v dílně to ty kamna při míchání s pilinama chtěli chodit ale že mají 5metráků tak stáli, teď se komín nečistil kolik let a mě chybí dehet do kamen do dílny :vysmech: no ale zase mužu topit tym dřevem ktery je nazbyt, nebo nazbyt je špatně řčeno, prostě se ho tolik nemusí dělat, nejaká ekologie mě muže zadek políbit ale záda ne, já nemužu každé rok nadělat v lesu 80m dřeva to ani za tři měsíce což só zdejší podmínky samovýroby už nejde
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3495
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Kotel Viadrus

#1203 Nový příspěvek od jenicek »

Hele Baťo a to dřevo bylo suchý? Přesně tohle si myslím, že by ďál kotel, kdybych pálil mokrý dřevo a dusil ho....
Jednou se tohle povedlo paňmámě a mělo to přesně příznaky jaký píšeš, stačily jí na to 2 dny topení... :cert:
V baráku zima, z komína to čudilo, topila od rána do večera a kotel zadehtovanej jak sviňa. Topila syrovým dřívím a eště to měla všude přiškrcený.
Jo a ta Tvoje díra by tomu taky odpovídala, ono totiž mokrej dub to je žrout litiny jako prase :twist:
Naši maj Etku od kolaudace (1986), topěj tak půl na půl uhlí a dřevo ze stejnýho zdroje a furt maká jako kule.

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1204 Nový příspěvek od ibanez5 »

Ono hodně záleží co je to za topiče. Protože kotel se dá zadehtovat každý ... né jenom Viadrus. Je to mkotel na koks- o tom žádná, a taky tak asi 3 měsíce sezony topím... max když se oteplí tak prokládám dřevem. Ale podzim - jaro jedu dřevem na přitopení. Ono se říká, že je to blbuvzdorný kotel, ale i to spalování v blbuvzdorném kotli je třeba pochopit...a nenabuchat ho, když už to třeba nepotřebuje, protože je zavřená dusivka!Nebo nabuchat dřevem a zavřít! to je nádhera, aby tam člověk nemusel chodit... a ještě když se najaře, tak v květnu složí stromy a pak v říjnu šup s tím do kotle, to je potom bájo ... :D :D :D :D
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3495
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Kotel Viadrus

#1205 Nový příspěvek od jenicek »

S tim skládáním stromů na jaře a topením na podzim Tě vyvedu z omylu. Je teda pravda, že mám trochu jinej styl zpracování dřeva než většina ostatních... :zapomel:
Na jaře shodim strom, odřežu větve průměru 5cm a míň (ty se házej na kupu na kraj lesa). Silnější větve tak jak jsou na stromě zrovna motorovkou polínkuju. Silný větve a kmen zrovna motorovkou našpalkuju a na místě na zemi rozmlátím kalačem. Na káru naházím hotový polena. Přivezu to k baráku a vyrovnám maximálně do dvou řad ke stodole a k baráku pod střechu na jihovýchodní stranu, kde do toho celej den praží slunce. Na podzim to je tak akorát. To co mi zbude na druhej rok, tak už je dost přeschlý.
Něco jinýho je, že to někdo domů natahá v dýlkách nebo srovná metrovinu do hráně, tam to tak 2-3 roky chce. Jo a ty větve na kraji háje na podzim nebo po roce v létě když jsou suchý špalíkuju Bíbošem. Takovej kýbl suchejch špalíků navrch, to je hukot :typek:
Jinak přesně jak píšeš, smrt pro kotel, spotřebu i sousedy je pokud někdo kotel dusí :cert:

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Kotel Viadrus

#1206 Nový příspěvek od Baťa1 »

dřevo máme vždycky na přiložení minimálně tři roky odpočatý nemužu řict že na 100% suchy to by muselo byt se sušičky leda, ale první rok se pokácí a doveze se dom, druhé rok to leží na dvoře v hráních, třetí rok se to pořeže pod venkovní kůlnu a teprve čtvrté rok se to vozí z té kůlny přes léto do sklepa kde se tím další sezónu topí, nekdy to bylo eště po delší době, když to třeba byly ty dubovy špalky co méval otec jako zaměstnanec lesů jako deputát, už je 6let v důchodu a eště ty štípy dub tam v těch hráních só takže tímto to asi nebude
ale je to moc práce s tym, v lesu nadělat převážet doma uložit řezat ukládat přenášet.. to poleno než se hodí do kamen tak je v rukách asi dvacetkrát takže to není žádná levná věc aby se to mohlo jebat hlava nehlava do takovyho žróta jako je viadrus

teď jak už sem psal máme pro dobró zkušenost zase ten kotlík H418 a ta spotřeba je podle viadrusu směšná, údržba komína taky minimální, občas se nekdo kukne do kotla pod tu plotnu jestli to není moc zasviněné a nebo hlavně vysypat popílek z pod teho zadního žebra aby to pěkně hučelo, nevim proč nám tehdá doporučili takové krám a tak silné, ta H418 má 18kw a je to moc, ale je to snadno regulovatelné, ten šikmé rošt sem nahradil plnó plotnó ze železa vzadu na kóřovod sm udělal klapku a pořád to topí dost
v zásobě (protože už byl dvakrát děravé je tam zřejmě špatné svár už sem to dvakrát vařil) tak je už ve sklepě nachystané H412 a možná by stačil aji nejaké kotlíček do tech 9kw aby na to nemusely byt ty debilní revize

apropo
dřív tady byl kotlisko (na každé byt, takže čtyři kotliska) jak prase to byli dva viadruse vedle sebe a eště jeden navrchu a že by to bylo nejak silny, no topilo se v tym ale jinak, večer rodiče došli z práce tak honem zatopit naložilo se dva kyble uhlí a ráno zás do práce večer zase honem zatopit, prostě nedusilo se to celé den na 50° ale během 10minut bylo na teploměru 80 do tech desíti aby to hřálo pak už se spalo ráno už bylo chladno ale večer zase rychle natopit

to byl ten kotel možná sem to tu nekam psal jak jako malé sem si rozbil čeló klikó na roštování, to mělo rošt takovy tyče a dule vačka a čtyřhran trčel u spodních dvířek a mi tu kliku neměli, sósed jo, tak já sem si pučil kliku, nasadim na ten čudl zatočim s tym jak ocas, ono to vyjelo a já se tó klikó třískl mezi oči, kurva krve jak z prasete teď to chcalo do očí, tak sem si to tam ve sklepě motal do hadry aby máti nezjistila no stejně zjistila měl sem pocákany oblečení takže večer byl nářez, ani né že sem si rozbil palicu ale že sem zasvinil košulu
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1207 Nový příspěvek od ibanez5 »

Se mi smazal příspěvek,tak to skusím ještě jednou
Měl jsem udělaný na dřevo takový sušák s karisít, asi 4x4 na 1,6 na výšku přikryté plechem. Dřevo bylo nařezané na 30 a naštípané sekyrou. Spodek byly palety, podnimi lino aby to nebralo vlhkost odspodu. Dělal jsem to dřevo na vždycky na jaře a další rok napodzim to šlo do suchého sklepa , bylo to naslunci celý den a stejně nebylo suché. Nejhůř byl natom dub, ten mi v kotli dokonce spyčel. Tak nevím.
Ale tak jsem uvažoval, jestli někdo nepřemýšlel nad tím udělat sušák na dřevo formou, něco jako skleníku,samozdřejmě odvětraný? Nedáme hlavy dohromady? totiž ve skleníku je přes sezonu hodně velký hyc, na to, aby podle mě to dřevo uschlo i v jednom roce... Samozdřejmě pokud by se kácelo ještě nenapuštěné vodou ...? :-/ ;-) :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Kotel Viadrus

#1208 Nový příspěvek od Baťa1 »

no aby ale nedošlo v tym skleníku k samovznícení, to by byla práca v niveč a oči pro pláč kdyby to eště neco podpálilo

panuje takové názor že dub chce aspoň 5let, naštípané do hrání a na dešťu vymočit aby se ty kyseliny vyplavili pak nařezat pod střechu a zas pár let nechat

minulé téden byl otec v pálenici a málem ho s takovym palivem poslal do prdele že potřebuje smrkový aby to letělo asi víc do komína dvacet let tam vozí krásny dubovy špalky div že to nedává eště na kamna sušit když to dělal ten děda tak suchý pěkný a teď je tam jakési "inženýr" vševěd všeuměl všerozuměl a on že to je palivo naprd ať to hodí na hromadu ven že si musí donyst z domu smolnató borovicu, přiložil až se z komína černilo, asi signál pro lidi že už to kape nebo co
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Kotel Viadrus

#1209 Nový příspěvek od Cobrow »

Pro výpočet radiátorů a kotle mám udělanou tabulku - ale nejde mi vložit. Excel není povolen na vkládání

ibanez5
Příspěvky: 1637
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1210 Nový příspěvek od ibanez5 »

Ten výpočet by byl super 8)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1898
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel Viadrus

#1211 Nový příspěvek od RoKur »

Na servery, kde můžeš ukládat fotky jiný typ souboru neuložíš. Ten musíš uložit jinam (GoogleDisk, Uložto ...) a tady dát pouze odkaz.
Pokud s tím máš problém, tak mi napiš na SZ tvou emailovou adresu. Já už to tady pak dám.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Kotel Viadrus

#1212 Nový příspěvek od Cobrow »

Tak jsem to zkusil přes ulož to . Tady je odkaz:
https://uloz.to/!r2uORjTMDnWL/tabulka-v ... atoru-xlsx

Pepa.cz
Příspěvky: 236
Registrován: pon črc 09, 2007 6:11 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotel Viadrus

#1213 Nový příspěvek od Pepa.cz »

Jen čtu a čtu a stejně vím prd :'( tak se zeptám mám Viadrus a přemyslím a hořáku jaká je asi účinost. Někde řekne to ti řekne prodejce ale lépe slyšet uživatele jak to mají.Děkuji za odpověď Pepa

mastnacek
Příspěvky: 7975
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1214 Nový příspěvek od mastnacek »

pepa: to si prectes prece na horaku a neco odecti kvuli kratky ceste spalin. Ucinnost ti nikdo nerekne, ta se stejne meri ve zkusebne za idealnich podminek.

Zrovna jsem zatopil, pustil jsem tam vzduch jen zezhora protoze mam dneska cas to okukovat. Par minut po zatopu zadnej kour z komina a cerpadlo spina kazdou chvili, tak uvidim co v dalsich fazich.

mastnacek
Příspěvky: 7975
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1215 Nový příspěvek od mastnacek »

Takze ne,jen sekudnar nestaci. Pro drevo by to bylo v pohode ale u uhli se udela tenkra vrstva napadrt vyhoreliho popilku a nepusti zadusi to. Primar staci jen trosku otevrit a uz to zase pekluje.

Pro toho kdo topi jen drevem je pouze poradne predehratej primar dobrej. Tam pujdou plameny dobela.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“