pružina, ulítlej kousek

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

pružina, ulítlej kousek

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Ulít mi kousek pružiny. Že motor Kubota je asi fuk. Jedná se o šnekovou pružinu co točí zpátky startovací šňůru, takovej placatej materiál tloušťky tak 1mm, široký to je asi 8mm. Ulítnul kousek úplně na konci (vnějším), kde to bylo ohnutý o 180 stupňů zpátky a upadlo to tak, že mi zbyl ohnutej kousek do 90ti stupňů. Sehnat novou asi pude ale - co to nějak zkusit přihnout? Samo že to je tvrdý a houževnatý a křehký atd. Ohnout za studena? Nebo dočervena ohřát, natvarovat, pak znova ohřát a vrazit to do vody? Nebo to je všechno nesmysl a uletělo by to znova?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pružina, ulítlej kousek

#2 Nový příspěvek od thovt »

Ohřívej do mémé červené, u více material trpí. Zkus to uvidíš jak budeš šikovný , zakal to do vyjetého oleje ohřátého na 60°C.
Voda ti to roztrhne, voda je dobrá tak na podkovy , krumpáče.
Naposledy upravil(a) thovt dne pát pro 09, 2022 6:53 pm, celkem upraveno 1 x.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: pružina, ulítlej kousek

#3 Nový příspěvek od ceratio1 »

Tak nějak za tepla jsem to spravoval na sekačce já, vždycky to tak rok vydrželo ;-) :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: pružina, ulítlej kousek

#4 Nový příspěvek od ota »

Kluci v nástrojárně se běžně dělaly všechny možné pružiny. Jak z drátu, tak z plocháče. Je na to spešl materiál. Říkali jsme tomu ,,pérovka". Netroufnu si po letech říct přesné označení. Ale něco možná 15 ... Ten matroš těch pružin povšechně nesnáší ohřát do červena a poté rychle zchladit. Do vody vůbec ne.
Dělalo se to tak, že se vyrobila pružina z měkkého tvarného matroše. Vše se na ní udělalo načisto. A pak se dala na plotýnku vařiče. Nastavilo na ,,6" stupeň a nechalo naběhnour do hněda až modra. Víc to vařič neuměl. Pak se to dalo stranou a nechalo zchladnout. A pružina byla jako fík! Když bylo po zhotovení a vyzkoušení potřeba dotvarovat, udělat očko, háček, ohřál to svářeč autogenem trochu aby to lehce svítilo a šlo tvarovat. Vytvaroval se potřebný tvar a nechalo ležet volně zchladnout. Pak se to znovu vzalo, položilo na vařič a nechalo znovu ohřát. A pak sundat a nechat volně schladnout. Někdy to z vařiče kalič vzal a dal ,,na ventylátor". Měl vantylátor třeba jako byl v hospodě na zdi. Položenej na ležáka. Nad ním z perforovaného plechu síto. Takovou ohnutou ohrádku. Používal to na klení třeba výstružníků když kalil do kianydu.
Co si pamatuju nikdy pružinovku, nebo pružinu neohřál aby svítila a pak nevbrazil ani do oleje. Říkal, že je pak křehká a v ostrém ohybu nejdřív prdne.
Kdysi jsem našel ve šrotě motor od elektrocentrály a tam servaný to startování uvnitř. Vzal jsem ji domů a hledal na netu. Bylo to Gude. Našel jsem stránky nějakého servisu a zavolal tam. Přepojili mě na pána a ten vyslechl můj problém. Druhý den mi poslal do emailu obrázek náhradního startování. Bylo to to co jsem potřeboval. Oni měli uvedeno ,,náhradní díl startování". Poslal jsem že beru a za dva dny tady bylo asi za 600 Kč nové startování které páslo jako prdel na hrnec. Taky jsem přemýšlel jak budu kutit ty olámaný plastový pacičky uvnitř. Nasadil jsem to nové a hotovo.

Tomas6
Příspěvky: 5406
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: pružina, ulítlej kousek

#5 Nový příspěvek od Tomas6 »

No já když ještě jsme měli mf70, když prdla pružina na startování, ohřáli jsme to propanbutanem normálně nad vařičem, ohnulo se očko a nechalo schládnout normálně na vzduchu. Fungovalo to.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: pružina, ulítlej kousek

#6 Nový příspěvek od bourač »

tu pružinovou ocel určitě neohřívat moc, ne do červena, maximálně do modra. A ohýbat pomalu - nějakejma "ojetejma" kleštěma bez ostrých hran aby se nenadělaly vruby. Pomalu ohýbat, nekalit nechat vystydnout.
Přesný teploty jedině když se ví přesně složení.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Fizz
Příspěvky: 7984
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: pružina, ulítlej kousek

#7 Nový příspěvek od Fizz »

Taky bych ten konec zahřál ohnul a za prohřívání nechal vychladnout. Třeba na kamnech. Nějaký kalení bych vypustil na tom konci nemá smysl, proto to praská, ve fabrice to kalí v celku protože je to snazší. Pokud by ten konec popustili nepraskl by.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: pružina, ulítlej kousek

#8 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Dík za rady, zkusím to.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: pružina, ulítlej kousek

#9 Nový příspěvek od krajan »

Tak tak nekalit len zohriať a zohnúť
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“