Problém rotavátor - kardan

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Problém rotavátor - kardan

#16 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...tak třeba v tomto videu je to krásně vidět od minuty 2.58 ...


Uživatelský avatar
roto2021
Příspěvky: 31
Registrován: pát dub 23, 2021 8:04 pm
Bydliště: košice

Re: Problém rotavátor - kardan

#17 Nový příspěvek od roto2021 »

Objednal som homokinetický kardan, tak potom dám vedieť či to pomohlo.

Uživatelský avatar
roto2021
Příspěvky: 31
Registrován: pát dub 23, 2021 8:04 pm
Bydliště: košice

Re: Problém rotavátor - kardan

#18 Nový příspěvek od roto2021 »

Tak bohužiaľ nepomohla ani výmena kardanu za homokinetický. Už neviem čo by som ešte vyskúšal.
Vymenil som asi 3 rôzne kardany, skúšal som pomocou 3tieho bodu nastaviť rovnobežnosť osí kardanových hriadelí, vyskúšal som stranové nastavenie a stále nič. Už som s toho magor. Pripomínam len, že s inými zariadeniami ako je mulčovač, iný rotavátor(menší), kosačka, nikde nemám takýto problém s kardanom. Je to len u tohoto nového rotavátoru. Nahral som krátke videiko, ako sa to prejavuje. Tie vibrácie a hrkot sú len v zdvihnutej polohe, keď je rotavátor v zemi. tak ide ticho a nič nevibruje.

https://www.youtube.com/watch?v=Jhxxr2anFUw

tu je ešte jedno videjko s iným kardanom (viackrát som zapol a vypol kardanový náhon)

https://www.youtube.com/watch?v=RnEQ21mdbG0

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14736
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Problém rotavátor - kardan

#19 Nový příspěvek od DanculSK »

Nebude problém v prevodovke rotavatora?
Veľké vôle.....
Keď je v zábere tak sa to neprejaví,
Skús zhodiť kardan, a rukov potočit vstupnú hriadeľ...
Keď píšeš že z mulcovacom nemáš problém
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
roto2021
Příspěvky: 31
Registrován: pát dub 23, 2021 8:04 pm
Bydliště: košice

Re: Problém rotavátor - kardan

#20 Nový příspěvek od roto2021 »


Tomas6
Příspěvky: 5406
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Problém rotavátor - kardan

#21 Nový příspěvek od Tomas6 »

A když máš vypnutý motor, zvednutý rotavátor, zkoušel jsi točit ručně kardanem připojeným na traktor? Jestli v určitém místě otáčky zadrhá, nebo tak něco? Když ho pustíš jen o kousíček níž je klid? Na některém videu zapneš, dvakrát klepne, jde hezky potichu, vypneš, zapneš a aniž bys cokoliv dělal s rotavátorem začne rachotit.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
roto2021
Příspěvky: 31
Registrován: pát dub 23, 2021 8:04 pm
Bydliště: košice

Re: Problém rotavátor - kardan

#22 Nový příspěvek od roto2021 »

To: Tomas6.

Presne tak, rachoce-búcha-vibruje, len keď je v hornej polohe, keď ho pustím dole, tak je ticho. Bohužiaľ v polohe hore je len 10cm nad zemou, takže by som ho potreboval ešte vyššie (mal by som prerobiť úchyty), ale ako, keď už 10cm nad zemou vibruje.

Keď točím rukou hriadeľkou bez kardanu, tak rotavátor ide pekne hladko, nikde to nedrie ani nejde ťažko. Niekoľko krát som hriadeľkou otočil až sa celý rotor otočil viac krát dookola.

Podozrivé je mi presne to, že ako vidieť na druhom videu, keď zapnem náhon kardanu, tak raz ide ticho, potom bez zmeny polohy zapnem znovu a už búcha. Vôbec tomu nerozumiem.

Bol tu teraz mechanik z miestneho agro družstva a rukou hýbal hriadeľou na prevodovke a povedal mi, že podľa neho je tá prevodovka zlá od novoty, alebo je zle zložená. Vraj sa mu zdá veľká vôľa tej hriadeľky. Ja som urobil aj krátke videjko v predchádzajpcom príspevku, kde hýbem s tou hriadeľkou. Je to podľa vás naozaj veľká vôľa?

Mohla by to trasenie robiť vôľa v tej prevodovke ? A prečo to trasenie je len v hornej polohe ?
Naposledy upravil(a) roto2021 dne pát dub 30, 2021 6:13 pm, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14736
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Problém rotavátor - kardan

#23 Nový příspěvek od DanculSK »

Samozrejme že áno....
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Tomas6
Příspěvky: 5406
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Problém rotavátor - kardan

#24 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ta vůle se mi nezdá zas tak velká. Ale podle videa těžko soudit. Samozřejmě že chyba může v té převodovce být. Ale to by dělala rachot spíš v zátěži ne? Si teda myslím já... Ale mrkni do ní jestli je v ní olej.... Jo a když to spustíš třeba o 1-2 cm rachot přestane?
Mi se ten kardan zas tak zalomený nezdá, na špalíkovači ho mám když to zvednu zalomený ještě víc a nic nemlátí. Ale to je na velkém traktoru.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
roto2021
Příspěvky: 31
Registrován: pát dub 23, 2021 8:04 pm
Bydliště: košice

Re: Problém rotavátor - kardan

#25 Nový příspěvek od roto2021 »

To: Tomas6

Olej tam je. Je to čisto nový rotavátor. Odpracoval ani nie 1Mth. Pozeral som olej, trošku som vypustil, je čistý.
Ked spustím rotavator dole asi 10cm, tj. tesne pri zem, tak rochot prestane. Robí to len v hornej polohe.
Kúpil som aj homokinetický kardan. Ten má uhol zalomenia až 80 stupňov. Bohužiaľ problem nezmyzol.

Keby bola vadná prevodovka, prečo je ticho pri zemi (bez záťaže), ale ticho je aj pri práci v záťaži. Búcha, len keď ho zdvihnem hore.

Už som z toho magor. :vztek:

Tomas6
Příspěvky: 5406
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Problém rotavátor - kardan

#26 Nový příspěvek od Tomas6 »

To že je nový mi došlo, je to viditelné na videu. Mi se ten kardan nezdá tak moc zalomený aby dělal bordel. Běžně mám i různé úhly jednotlivých kloubů, nikdy nebyl žádný problém. Původně mne napadlo, že při čím větším úhlu má každý kloub jiné úhlové zrychlení, tím by mohlo klepat ozubení v převodovce, nicméně ten homo kardan by to měl pořešit.
Já bych asi ještě zkusil pověsit ho za jiný traktor a nasimulovat stejné podmínky, případně vyřadit náhon,zvednout stroj nahoru a zkusit zatočit kardanem rukou, jestli v některém místě otáčky nezadrhá.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14736
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Problém rotavátor - kardan

#27 Nový příspěvek od DanculSK »

Nemáš ho pootoceny na drážkach?
:-/
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
roto2021
Příspěvky: 31
Registrován: pát dub 23, 2021 8:04 pm
Bydliště: košice

Re: Problém rotavátor - kardan

#28 Nový příspěvek od roto2021 »

To: DanculSK:
Nie, kontroloval som viackrát. Skúšal som aj iné kardaové hriadele.

To: Tomas6:
Rukou ide úplne ľahko, nikde nedrie.

Včera som komunikoval s predajcom. Je ochotný rotavátor zobrať na kontrolu poprípade na výmenu prevodovky.
Dnes ešte idem vypustiť olej v prevodovke a pozrieť či v oleji nie sú nabrúsené železné piliny.

Ďakujem všetkým za rady.
:help:

Uživatelský avatar
roto2021
Příspěvky: 31
Registrován: pát dub 23, 2021 8:04 pm
Bydliště: košice

Re: Problém rotavátor - kardan

#29 Nový příspěvek od roto2021 »

to:ALL

Tak som vypustil olej z uhlovej prevodovky, bolo vidieť že je nový a bol len veľmi mierne zakalený. Na hladine bol jemný strieborný kovový film z nabrúseného kovu, ale nič tragické. Piliny viditeľné okom som nenašiel.

Zhodil som rotavátor a nahodil som mulčovač, ktorý používam už asi 7 rokov. Zmeral som hriadeľ prevodovky mulčovača v hornej polohe od podlahy. Bolo to cca 90 cm, teda o 15cm viac ako má problematický rotavátor v hornej polohe. (Teda aj zalomenie kardanu na mulčovači je oveľa väčšie)
Na mulčovači v hornej polohe bolo počuť mierne búchanie kardanu, ale nič tragické a hlavne žiadne vibrácie ako na problematickom rotavátore.

viď video na youtube:
https://youtu.be/uMCfj9wuSfA


Tu je rotavátor a jeho vibrácie v hornej polohe. Zdá sa mi, ako by sa to u rotavátora zhoršovalo, lebo keď už začne v hornej polohe vibrovať, neprestane ani keď ho spustím nižšie (čo predtým nerobilo). Musím ho vypnúť a znovu zapnúť v dolnej polohe, aby nevibroval. Ešte znovu pripomeniem, že hriadeľ rotavátora bola v hornej polohe od podlahy o 15cm nižšie, ako hriadeľ mulčovača, len nejakých 75cm. Teda aj keď bol mulčovač zdvihnutý oveľa vyššie, tak také vibrácie tam neboli, ako na totavátore, ktorý bol podstatne nižšie.

Tu je video z rotavátorom:
https://youtu.be/hv7qk456sjI

Obe videá boli robené s tým istým traktorom, tým istým kardanovým hriadeľom, ten istý deň a to isté stanovisko (podlaha)
Je vidieť ten rozdiel medzi búchaním kardanu a buchaním a vibráciami rotavátoru


Tak priatelia traktoristi, aký je váš názor, je vadný rotavátor, jeho prevodovka ?

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15817
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Problém rotavátor - kardan

#30 Nový příspěvek od oco13 »

Je šanca vyskúšať rovnaký rotavátor len iný kus?? Napríklad u predajcu? Je možné aby tento typ rotavátoru nebol kompatibilný s tvojím traktorom? Len nahlas uvažujem, u náradia Wurth nie je kompatibilný s ničím iným. :chytry:

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“