Leštění hliníku

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Čištění hliníku

#1 Nový příspěvek od Tom »

Chci v rámci zpojízdnění Haťana motor vyčistit i zvenku - nemusí se lesknout jak psí kulky, ale hlavně mezi žebrováním na hlavě, a pak ještě to žebrování co je na bloku (pod válcem), tak je to dost hnusné, a nevím, čím to vyčistit. Válec je taky hnusný, ten příjde natřít, ale taky nevím, čím to mezi žebrováním vyčistit. Jen pro upřesnění je to motor z Jawy 250 - Kývačky.
Poradíte mi prosím?
Naposledy upravil(a) Tom dne sob pro 13, 2008 8:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
adam125
Příspěvky: 788
Registrován: úte říj 21, 2008 5:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění hliníku

#2 Nový příspěvek od adam125 »

Pokud to budeš natirat tak to opiskuj, ale nepřežeň to. Ja tak cistil valce na ČZ 250 ale tam to bylo litinove, a jednou jsem takto čistil kanalky v hlavě na favorita a povrch byl matny a hladky, kapku to zahladilo nedokonalosti povrchu vznikle nekvalitni formou.

Uživatelský avatar
dolls
Příspěvky: 561
Registrován: pon říj 22, 2007 9:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění hliníku

#3 Nový příspěvek od dolls »

Jestli jde o špínu tak bych vzal ARVU, a jestli o to že je to zašlé tak bych to vyleštil-hezky leštěnku, filcovej a flanelovej kotouč,-flanelovej je na přelešt´ování a je lepší si ho udělat a přizpůsobit si ho aby krásně zajel mezi žebra. Přeju hodně času, a trpělivosti :smich: . Ale výsledek za tu práci stojí :-/

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 624
Registrován: stř črc 04, 2007 6:28 pm
Bydliště: Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění hliníku

#4 Nový příspěvek od kysmen »

ja používám přípravek MILIT - je náhražka arvy, nestojí moc a funguje dobře. Nastříkáš rozprašovačem koncentrát, počkáš a ostříkáš tlakem vody.

Ale na ten připečený bordel pod válcem nevim nevim. Je to něco podobneho jak připečený azbest na kolech -elektronech. To jde taky blbě dolů.
Používám na to taky ten milit, nebo i letní směs do ostřikovačů - koncentrát třeba sheron. Ale pozor funguje to jenom když se ten koncentrát nastříká na uplně suchý disk. To pak ten milit "proteče" tou špínou skrz na zkrz a pak po chvili ji setřeš jak máslo. Pokud to ale dáš na kolo keré je už postříkané od vody tak to nefunguje.
Já tak elektrony čistím dycky na podzim a po 6 sezonách sou téměř jak nové. Pok ještě tech bezinem ačistím zbytky asfaltu a lepítek od závaží.

to sem ale trochu odbočil.

Jinak zdeněk tu nedávno psal že umívá takové motory jarovou vodou
JEDE TRAKTOR JE TO ZETOR JEDE DO HOR ORAT BRAMBOR
http://kysmen.wordpress.com/

mirek4x
Příspěvky: 521
Registrován: úte říj 21, 2008 8:51 pm

Leštění hliníku

#5 Nový příspěvek od mirek4x »

Dobrý den, mám dotaz, jak nejjednodušeji vyleštit hliník, chtěl bych si vyleštit motor na jawě, zkoušel jsem jemnou brusnou pastu a akorát to ten hliník vyhladilo do rovna ale nevyleštilo, nemáte někdo nějaký osvědčený způsob a abych nemusel utrácet peníze za nějaké speciální pasty.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#6 Nový příspěvek od staník »

Používám hadrovej kotouč do brusky a zelenou pastu.Je sice speciální pasta na hliník ale tu nemám.Jinak pro veterána se moc vyleštěnej hliník nehodí.Když se ale podíváš na srazu na motory tak je to běžné.Na vyleštěným motoru je vidět každý šrám a po nějakém čase se lesk ztratí.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4253
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#7 Nový příspěvek od pepa.traktor »

leštit ručne nebo strojově,takovej hadrovej filc a stojanová bruska a pasta leštící,nanést a leštit.pasta je myslím zelená! :prace:
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#8 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Jo jo to už mam za sebou taky jsem leštil motor jawě . A leštil jsem to takovym filcem když tě to přirovnam tak je to taková vata ale je to tuhý válec a leštil jsem to asi 14 dní po večerech . Nevim co máš za motor ty ale já jsem měl ještě že jsem měl v karteru ještě žebra co byly pod válcem a ty daly zabrat nejvíc to jsem musel ručně . Jinak taky jsem to dělal zelenou pastou ale ta je tam spíš jako mazivo aby si ten kotouč neutavil protože se jako docela dost hřeje i tak . Je třeba si s tim pohrát výsledek na konci je fakt užasný .
V jednoduchosti je krása

Krcaka1
Příspěvky: 1202
Registrován: sob črc 07, 2007 8:46 pm
Bydliště: Olomouc

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#9 Nový příspěvek od Krcaka1 »

Záleží jak moc to chceš vyleštit, pokud to budeš chtít naprosto precizně, aby to i z blízka vypadalo perfektně, tak si pořiď brusný papír, nejlépe autopapír a začni hrubostí 400 a nebo 600 a pak postupně 800,1000,1500,2000 a po té 2000 to už nedá skoro žádnou práci s vyleštěním ,pak už stačí jen hadrový kotouč do vrtačky, soustruhu atd a zelená pasta na strojní leštění( Prodávají to v prodejnách s nářadím, taková papírová krabička, která je vylitá zelenou tuhou pastou) Tu pastu je přitlačíš(naneseš) na puštěný hadrák a už jen leštíš.
Pokud to začneš leštit hned bez vyšmiglování, tak to bude sice lesklé, ale detailně katastrofální, objeví se ti veškeré povrchové nedostatky(rýhy,tečky,póry).Pak až to buš mít vyleštěné, tak si kup bezbarvý lak ve spreji na metalické laky(prodejna s autolakama) a nastříkej to.Na válec to nestříkej.Po nastříkání ti lesk nezajde, ale je to lak, tak jsou vidět naněm škrábance.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#10 Nový příspěvek od kenybz »

fsecko co ste napsali je pravda enom dodám že před tím lakováním to musíš dobře odmastit a když to pak ojedeš hadrů abys utřel odmašťovač tak aj ta hadra ten vyleštěný hliník poškrábe protože je měkký néni to sice nějak dramatické ale je to hned vidět. Potom ten lak jak naneseš tak ti trochu sníží lesk tož aby sas nedivíl. Já to nelakuju ale otřu ten leštěný povrch hadrů navlhčenů konkorem nebo podobným konzervantem ale to sa mosí obnovovat hliník totiž když néni chráněný okamžitě oxiduje a matní...při tom leštění sa budeš divit jak je ten odlitek porézní jak hubka po přešmirglování sa ti oběvíjů také důrečky různé velikosti nekeré sa rozleštíjů tym filcem a ten hliník sa jakoby natáhne a uzavře ty póry ele né fšecky hodně trpělivosti ti přeju je to hnusná :vztek: práca s krásným výsledkem 8)
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

mirek4x
Příspěvky: 521
Registrován: úte říj 21, 2008 8:51 pm

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#11 Nový příspěvek od mirek4x »

co je to ta zelená pasta?

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4632
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#12 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Neleštil bych to do lesku, ten stejně zajde, ale jen očistil
švéskou ocelovou vlnou RAKSO
tou se dají dělat pěkně zučně i nerovné plochy
http://www.rakso.info/podstr/tipy.htm
od hrubé po jemnou
tou nejjemnější by to šlo i vyleštit

ta zelená pasta je sice fajn, ale je drahá a je myslím pěkně jedovatá
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
dolls
Příspěvky: 561
Registrován: pon říj 22, 2007 9:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#13 Nový příspěvek od dolls »

Nejčastěji se používá zelená pasta UNIPOL ;-) , mám s ní nejlepší zkušenosti jinak postup stejný jako psal Krcaka1 ... přeju pevné nervy 8) ,..... nejde to zas tak ryhle jak se zdá, hlavně když to není rovná plocha

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: LEŠTĚNÍ HLINÍKU

#14 Nový příspěvek od josip »

ja som akurat dnes lestil svokrovmu bratovi krit na zapalovanie na stadiona takym filcovim kotucom nebol az tak vylesteny ako zrkadlo ale iba tak laigt lestil som ho po zvarani ani to nebolo skoro poznat kde bol zvarany :prace:

Uživatelský avatar
Karel
Příspěvky: 774
Registrován: pon črc 30, 2007 10:15 am
Bydliště: Poličná
Kontaktovat uživatele:

čištění hliníku

#15 Nový příspěvek od Karel »

mám takový problém. mám hlinikovou převodovku celkem rozměrově veliká a hlavně tvarove hrozně členitá. jediné co se dá pěkně očistit je víko řazení. jeto směs staré barvy prachu z oxidace a oleje. čím by se to po chemické strance dalo vyčistit? vím že nerezové díly se dají nějakou chemikalií pěkně vyčistit třeba po sváru kde se leštička nedostane. jde to i u hliníku? popř. čím

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“