Někdy brzdí, někdy ne

mechanické, kapalinové, vzduchové, netěsnosti, zapojení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Josta25
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 17, 2023 5:39 pm
Bydliště: Dubicko

Někdy brzdí, někdy ne

#1 Nový příspěvek od Josta25 »

Dobrý den,
nevím si rady s nožní brzdou Zetor 6911. Na pravé straně vyměněn váleček, prasátko, trubička, vyrovnávač tlaku nový. Odvzdušněno snad pořádně. Při rozpojených pedálech každá strana brzdí dobře, jakmile je spojím, tak někdy zabrzdí, někdy vůbec, přitom pedály zabírají až když jsou na podlaze. Opakované našlapání nepomáhá. Chová se jako bych vůbec nebrzdil, a z toho zase zabrzdí dobře. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9069
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#2 Nový příspěvek od Sniper »

Vyrovnáváč? Bude tam vzduch 8)
Samostatně každé kolo brzdí po každém šlápnutí pedálu opravdu dobře?
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6632
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#3 Nový příspěvek od Lukashil »

Doporucuji zkontrolovat valecky u pedalu zda jsou oba opravdu brzdove (jestli se delaji ve stejne verz i spojkove)
A zkontrolovat spravnost zapojeni vyrovnavace brzd
A urcite cvicne odbrzdit ale pri odvzdusnovani nerozpojovat pedaly
Stydím se za tuto zem

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#4 Nový příspěvek od pavel sk »

Ako prve treba skontrolovat nastavenie vôli tlacnych čapov na pedaloch u hlavnych valcov. Ma tam vôla minimalne 1mm. Rozpojit pedale a obydve nohy polozit na pedale a skusit striedavo preslapnut vyrovnavac. Pedale sa musia pretlacat pravy- lavy, pravy lavy. Ako na starom šlapacom autičku. Brzdy odvzdušnovat LEN s rozpojenymi pedalami. Inak o brzdach je toho popisaneho v oddelení Zetoru (Technicke problemy Zetor).

Josta25
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 17, 2023 5:39 pm
Bydliště: Dubicko

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#5 Nový příspěvek od Josta25 »

Hlavní brzdové válce jsou brzdové. Netečou, pedály nepadají, zdá se, že v nich tlak je. Vyrovnávač tlaku: pedály se vyrovnávají, když mám každou nohu na jednom pedálu, cítím při sešlapávání vzájemný odpor. Slyším pakny, jak se hýbou. Odvzdušnění jsme prováděli při rozpojených pedálech, každou stranu zvlášť, do pomocné nádoby s hadičkami...atd. Dokud šly bublinky, i pak, několikrát, tlak tam je, vždycky brzdovka vystříkla, lépe to už asi odvzdušnit nedokážu. Pak zkušební jízda, super, každé kolo zvlášť zastaví ihned. Pak jsem pedály spojil a nic. Jako bych vůbec neměl brzdy. Při opakovaném pokusu to zabrzdilo, pak zase dvakrát ne, pak zase jo. Nechápu. Tlačné tyčinky mají vůli 1 mm, to jsem nastavoval a dotáhl. Kolo se nekouše, odbrzdí hned. Jsem z toho jelen. Že by se to někudy zavzdušňovalo? Třeba teče prasátko? Úniku brzdovky jsem si nevšiml.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#6 Nový příspěvek od pavel sk »

Skontroluj tesnost spojov u valcekov. Na vyrovnavaci si u holendrov pouzil vyžihane medene podlozky??? Čeluste si tiez daval nove?

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6632
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#7 Nový příspěvek od Lukashil »

Pavle nerad bych se hadal ale pokud mas obe brzdy opravdu zavzdusnene a odvzdusnujes jen jednim pedalem, nikdy nenaslapes. Aspon u posledni 52ky jsem s tim neskutecne promr..l cas
Stydím se za tuto zem

Josta25
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 17, 2023 5:39 pm
Bydliště: Dubicko

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#8 Nový příspěvek od Josta25 »

Podložky na vyrovnávači jsem vrátil ty, co tam byly. Čelisti jsem nedával nové, zdály se dobré. Postříkal jsem je čističem brzd, ale jen jednu stranu, pravou, tu, co jsem měl rozdělanou. Kdyby byly mastné, tak by to nebrzdilo nikdy, ne?

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#9 Nový příspěvek od pavel sk »

Zaujimave. Ja som s odvzdusnovanim nemal nikdy problem :-/ Ani vtedy ked bolo od nadrzky az po kolesa vsetko uplne prazdne a suche nove. U brzd s vyrovnavacom ako ma traktor je zbytocne slapat obyva pedale. Su to dva samostatne okruhy, ktore vyrovnavač rozdeluje. Zmysel to ma keby si odvzdušnoval obydve strany naraz.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Chyba. Podložky davam vždy nove a hlavne vyžihane. Skus to este vsetko popritahovat klucom a este odvzdušnuj.

Josta25
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 17, 2023 5:39 pm
Bydliště: Dubicko

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#11 Nový příspěvek od Josta25 »

Kdyby ty podložky neseděly, tak by to teklo? Nic neteče, ani z hlavních brzdových válců, ani z vyrovnávače. Zaráží mě, že někdy to zabrzdí a někdy ne.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#12 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak ma este niekde vzduchovu kapsu. To by vysvetovalo ze pedale idu az na podlahu. Doma u 69-tky pri brzdeni pedale stlacim max. tak do 1/3 celeho chodu a to uz ide traktor smykom. Viac sa uz ani stlacit nedaju aj keby sme sa na ne postavili dvaja.

red.bill
Příspěvky: 2076
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#13 Nový příspěvek od red.bill »

Jestli jdou pedály až na zem, tak je tam vzduch nebo někde velká vůle. V obou případech by to ale mělo dělat pořád, případně jít pedál našlapat výš atd... Máš 69 s českou boudou? Tam by mělo jít vidět jak chodí pakny, jestli hned reagují na pohyb pedálu atd. někde je něco špatně. Jaký byl důvod, že jsi to rozebíral?

Josta25
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 17, 2023 5:39 pm
Bydliště: Dubicko

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#14 Nový příspěvek od Josta25 »

Při odvzdušňování bylo první našlápnutí pedálu měkké, až na podlahu, druhé už tvrdší, třetí taky a na čtvrtém jak beton, jsem to držel, po povolení odvzdušňováku pedál spadl na podlahu a brzdovka vytekla hadičkou do skleničky. To jsem dělal asi 15x, bubliny už nešly, jen brzdovka. Po celou dobu odvzdušňování bylo to první sešlápnutí měkčí než druhé.

Josta25
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 17, 2023 5:39 pm
Bydliště: Dubicko

Re: Někdy brzdí, někdy ne

#15 Nový příspěvek od Josta25 »

Čelisti vidím, jak se hýbou, na levé straně, na pravé to není tak dobře vidět. Jsou i slyšet. Na pravé taky pracovaly, než jsem nasadil kolo, tak byly vidět. Rozebral jsem tu pravou stranu, protože se kousala brzda. Bylo to tím, že ložiska v portále měly vůli, tím pádem byla hřídel portálu šikmo a čelisti chytaly buben šikmo a nevracely se. To je už spravené, ložiska jsem zalepil. Ale před půl rokem mi spadl pravý brzdový pedál, neměl žádný odpor, tak jsem vyměnil brzdový válec a bylo to lepší, ale pořád se zdálo, že nemá dostatečný tlak, tak jsem vyměnil i vyrovnávač tlaku. S brzdami jsem pak byl spokojený, přibržďovaly a nemusel jsem tak hrozně tlačit na pedál jako teď. Zajímalo by mě, jaký má být chod pístku hlavního brzdového válce, sešlápnutím pedálu zajede max 17 mm.

Odpovědět

Zpět na „Brzdy“