Zapojení elektromotoru 380

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Zapojení elektromotoru 380

#61 Nový příspěvek od radas »

ty mám dodnes a ještě je nějakou dobu mít budu. jak doslouží kabely tak budou nahrazeny :) u většiny věcí které máme tam ten nulák nepotřebujeme :)

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Zapojení elektromotoru 380

#62 Nový příspěvek od ZipBene »

Já mám redukci pro svoji potřebu z 400V/16A na 230V kvůli svářečce. To že mám ještě z 400V/32A na 400V/16A už raději zmiňovat nebudu. :smich: :smich: :smich: Uvažuji že přidám na tu na 230V krabičku s chráničem a jističem 16A/1C .Pak to není nic proti ničemu a je to i bezpečné. Hlavně jedna věc je jistá, že někde prostě svářečka z běžné zásuvky 230V nejede. Padá jistič.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zapojení elektromotoru 380

#63 Nový příspěvek od RoKur »

Atlan píše:Z 4kolikovej zasuvky mozes pohyblivym privodom tahat len PE. Tym padom nemozes pripojit spotrebic na 230V lebo tam nemas N
Podívej se na obrázek z předchozí strany, co poslal Veteranista, hned na první soustavu TN-C. V té soustavě je ochranný a nulový vodič společný. Tam žádný PE nemáš. Tam platila norma pro ochranu nulováním.

Obrázek


To o čem jsi napsal platí pro všechny ostatní soustavy mimo té TN-C, která byla platná do 90 let. A těch baráku s tímto rozvodem je přehršel.
Ale s tím pohyblivým přívodem máš pravdu. Ale ten PEN stačilo pouze rozdělit na PE a N spojením těchto dvou vodičů na nuláku ve vidlici na 380 (400)V
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Dindik
Příspěvky: 270
Registrován: čtv úno 08, 2018 4:30 pm
Bydliště: Praha

Re: Zapojení elektromotoru 380

#64 Nový příspěvek od Dindik »

No, snad bylo řečeno již vše.
Já mám na chalupě všechny rozvody chráněné nulováním a neumím si představit to celé předělávat na soustavu s chráničem. Pouze u čerpadla k bazénu ( kde se často koupají i návštěvy a hlavně vnoučata) jsem dal doplněk " krabičku s chráničem", abych měl alespoň trochu klid. I když si uvědomuji nedostatky ochrany ve zbytku objektu ( prakticky u všech zásuvek na 230 V je připojení jen 2 žílovým vodičem, u 400 V čtyřžilovým), nechávám změnu na někoho, kdo to bude snad někdy rekonstruovat ( když už to rovnou nezboří).

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zapojení elektromotoru 380

#65 Nový příspěvek od oco13 »

V čom nestačila ochrana nulovaním? :-/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zapojení elektromotoru 380

#66 Nový příspěvek od RoKur »

Protože jsi měl vše zapojené za sebou pouze dvěma vodiči. Když se v některé zásuvce povolil nulák, a to se u hliníku stává velmi často, protože pod tlakem šroubku začne časem téct, tak se ti na všech zásuvkách za tou poškozenou zásuvkou objevilo na kolíku napětí, pokud v některé bylo něco připojeno. A může se tam objevit plné napětí. No a z ochranného kolíku se to dostalo na kostru lampy. No a pak si stačilo šáhnout. U mědi zase stačila oxidace spoje, nebo nedotažení šroubku.
To samé platí i pro svítidla. I tam je podstatně dost kovových dílů, které dle platné normy musely být spojené s nulákem.

Na obrázku to jde dobře vidět, co jsem se tady snažil pár větami vysvětlit. A v odkaze je to podrobněji popsané.

Obrázek
Naposledy upravil(a) RoKur dne úte úno 26, 2019 6:23 am, celkem upraveno 1 x.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#67 Nový příspěvek od Britt »

Moc hezky vysvětlené. 8)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zapojení elektromotoru 380

#68 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Brite, dík za pochvalu.
Ta norma pro ochranu nulováním platila myslím až do roku 1996 (odborníci mě jistě opraví, pokud se mýlím) A těch baráku a paneláku, co se do té doby postavilo je plno.
Je ale zvláštní, že nás v médiích nezaplavují zprávami o úrazu elektrickým proudem, když počet objektů, ve kterých je ochrana nulováním je obrovská. Buď se to už bere jako samozřejmost, že něco doma začne brnět, nebo to není s tím povolováním až tak hrozné.

A je také zajímavé, kam se až dostala debata o zapojení elektromotoru na 380 V.
Na tomto fóru se mi líbí, že se tady člověk vždy něčemu novému přiučí.
Naposledy upravil(a) RoKur dne úte úno 26, 2019 6:44 am, celkem upraveno 1 x.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#69 Nový příspěvek od Britt »

Mám zrovna takové rozvody po baráku, ještě v hliníku a mohu s klidným svědomím říci, že to spolehlivě funguje i po více než 50 letech a to i přesto, že současné spotřebiče mají daleko větší příkon než tenkrát a je jich víc.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Dindik
Příspěvky: 270
Registrován: čtv úno 08, 2018 4:30 pm
Bydliště: Praha

Re: Zapojení elektromotoru 380

#70 Nový příspěvek od Dindik »

Jak jsem psal, mám to na chalupě stejně zapojené jako Britt. Pak se taky stalo, že jsem kdysi v dřevních dobách vyrobil sekačku na trávu s motorem z brusu na parkety ( populární systém "kočárek"). Spíš to sloužilo jako rozmetadlo krtinců. No, vyrobil jsem, vyzkoušel a předal manželce a víc to neřešil. Asi za rok jsem si všiml, že seká v gumovkách, i když bylo hezky. Vysvětlila, že v jiných botách ji to kovové držadlo brní a že to už tak řeší delší dobu. Tehdy jsem si uvědomil nevýhody tohoto zapojení.
Jo a pamatujete ty rozdvojky, co přehazovaly fázi a nulák - to byla lahůdka, zvlášť když jste na to napíchli nějaké prodlužováky k sekačce a některý byl blbě zapojený.....

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#71 Nový příspěvek od Britt »

Asi mám moc kvalitně udělané rozvody, ale situaci že by to brnělo jsem nikdy nezažil.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Zapojení elektromotoru 380

#72 Nový příspěvek od radas »

to buď rád. mně se stalo, že se vevniř prodlužky poškodila izolace a upálilo to vodič Pe směrem k zásuvce na druhém konci u cirkuly se na tomto vodiči objevila fáze. pravdou je, že mi bylo divné proč při puštění cirkuly bakelitovým vypínačem lezou ze země žížaly :smich: :smich: :smich: přišel jsem na to po pár dnech , když jsem chtěl vyměnit kotouč a dotknul se kovové části. motorový jistič to spolehlivě ignoroval, takže o vhodnosti použití chráničů od té doby nepochybuji :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení elektromotoru 380

#73 Nový příspěvek od Atlan »

Aha tak ze si lajdak k predlzovacke......

Ked sa ti prerusi PE mozes si ten chranic strcit vies kam.

A po dalsie ze tam mas chranic neznamena ze to prezijes, len sa tvoja sanca prezitia zvysi.


Navyse ze sa prepali PE vodic a nevyjodi poistky je mala... Ale stat sa to moze, lenze vidis ze este ani to nestacilo aby sa nieco stalo....
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zapojení elektromotoru 380

#74 Nový příspěvek od oco13 »

Takže sieť TN-C spolahlivo funguje - kým sa niečo nepoškodí. To je rovnaké ako so štiepkovačom, štiepkujem až kým nedám ruku príliš hlboko :smich: Akurát pred chvílou som pozeral kábel ku karbine- asi 10 otvorených rán až na meď na metri a pol .Ja len dúfam že mi na neho nešlapne pes.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Zapojení elektromotoru 380

#75 Nový příspěvek od radas »

atlane máč pravdu ta prodlužka byla stará řádově 40 let a přežila přestavbu baráku, tudíž už měla nárok odejít do věčných lovišť. proč myslíš , že při přerušení Pe bude chránič k ničemu ? když bude proud unikat bokem dojde k rovněž nerovnovážnému stavu a chránič vybaví. pravděpodobnost uvedeného je malá, ale to je právě to co nikdo nechce slyšet a mermomocí chtějí v pohyblivém přívodu použít Pe jako Pen. Ostatně znám podobný těžko uvěřitelný příběh, kdy si jeden kutil půjčil od druhého doma dělaný stroj. přívod byl starou placatou 4 kolíkovou zásuvkou na 380 V došlo k neštěstí a smrtelnému zranění úrazem el. proudem. z vyšetřování vyplynulo. že ten co si to půjčil měl zásuvku bez krytu a vidlici tam nacpal obráceně a na kostře bylo napětí. na rozdíl od mého případu bylo mokro a pršelo.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“