Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
pavel233
Příspěvky: 252
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#16 Nový příspěvek od pavel233 »

Stifler píše: sob srp 12, 2023 9:34 pm Děkuji za cenné informace. Na krabičce relátka nemám nic vidět, takže oceňuji, že už vím, co je kde za konektor. Na alternátoru jsem žádný štítek neviděl, ale třeba jsem hledal blbě. Zkusím se podívat znovu a lépe. Ten drátek s očkem, co je vidět na fotce u startéru, je vidět i na dalších fotkách, to je právě to ukostření relátka, co jsem přidělal a když to nepomohlo (problém nevyřešilo), tak jsem to zase sundal z neznalosti věci. Ale už jsem zde byl informovan, tak to vrátím zpátky, jak jsem to přišrouboval předtím (taky jsem to zde popisoval). Ještě jednou děkuji, vrhnu se na testování alternátoru a až zjistím, jak se testuje to relátko, tak otestuji i to. 👋
Upozornění v případĕ že šáhneš vedle nebo nĕco špatně spojíš dokáže i jen tĕch 12V slušně jiskřit a docela rychle hořet. Tahle relé mĕla na uchycení silentbloky kvůli otřesům to byla možná ta tubička jako zbytek jedoho z nich. A proto je kostra vedená na tĕlo relé. Nejjednodušší zkouška relé je zkusit to s jiným zas to není taková cenová palba jedno relé.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#17 Nový příspěvek od Stifler »

Pavlovi děkuji, mám přečtené i to zmíněné vlákno a našel jsem si tam několik věcí, které budu chtít vyzkoušet. Na testování relátka jsem našel cosi na YouTube, tak snad to podle toho bude fungovat: https://www.youtube.com/watch?v=5lWChjeAYHA
Jestli byly na relátku silentbloky, netuším, od začátku, co Hona mám, tam jsou jen ty trubičky, na kterých nejspíš ten kus gumy byl. Nevím, jak to mohlo vypadat, ale třeba se mi z nějakého kusu gumy podaří vyrobit cosi, co by funkci toho silentbloku mohlo napodobit. 🤔

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#18 Nový příspěvek od ota »

Ano, relátko má gumové silentbloky. Uvnitř trubička. Je naštoubované na rámu hona. Je tam taková tuším destička se závitama. Na té je relátko. Je odspodu blbě viditelné na ty drátky. Musí se odšroubovat, aby bylo možné ty drátky zkontrolovat. Ta guma je dost specifická. Je to vsunuté do takového otvoru a ta guma je uprostřed s drážkou a ta se nasune do tělesa ralátka. To relátko se dá pohodově sehnat jiné. Třeba na bazoši.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#19 Nový příspěvek od Stifler »

Tak jsem se dneska dostal k tomu, že otestuji relátko podle videonavodu z YouTube, co jsem tady zmiňoval. Vypadá to, že je vadné. Na jeden způsob zapojení žárovky to nedělá vůbec nic, na druhý způsob to začne v žádoucím spektru voltáže (od 14,2V nahoru) bzučet a zvuk se s každou desetinou zesiluje. Žárovka se ale nerozsvítí ani v jednom případě (žárovka je v pořádku, na přímé připojení na svorky od zdroje se rozsvítí). Zde přikládám video z mého pokusu:
https://youtu.be/Ys2wjGuuNyc
Doufám, že koupě nového relátka problém vyřeší a nebude to jen část většího problému. Koukal jsem, že se totožné relátko dá sehnat fungl nové, nejeté i za pětikilo, jeté i za kilčo, tak to není tak hrozné. To polovodičové asi zkoušet nebudu po některých zdejších komentářích. 🤔
Pro jistotu jsem ještě zapájel a schoval do smršťovací bužírky docela volný kabel v očku na svorce startéru, co jde ze svorky B+ alternátoru. Nebyl upadlý, držel, ale hýbal se o pár milimetrů v očku, tak pro jistotu... 😇

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#20 Nový příspěvek od Atlan »

Regulaciu voci pluse mali len nemecke altiky. Nebolo to bezne.

Mas skodovacky tak ze uhliky su jednou stranou na mimus pole, tak ze si to skusal zle. Nebolo by odveci premerat rotor ci uhliky maju kontakt a vinutie je cele. Ohmetrom na altiku zmerat vyvod pre uhliky voci kostrr cca 5ohm.

Cez 54 ziarovka nemusi svietit zvladt 21w, pac z 54 ide odpor cca 27r na D+ ked sa bavime o polovodicovom regulatore... A u toho to nebude velmi inac. Okrem toho zavolaj si niekoho co vie co robi, za 5 min pomerane a mozeye ist na pivo.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#21 Nový příspěvek od Stifler »

Aha, tak to jsi mě nepotěšil. A to jsem si už říkal, že už nemůže být jednodušší to relé otestovat. Tak ho zkusím otestovat ještě jednou a snad už správně. 🤔 Použiji jinou žárovku (stejný typ jako v kontrolce) a budu se tedy věnovat kostře namísto plus pólu.
Alternátoru se budu věnovat až poté, co budu vědět spolehlivě, jak je na tom relátko.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#22 Nový příspěvek od Stifler »

Ještě jsem našel na jednom inzerátu relátko, které má na sobě i schéma. Podle něj to vypadá, že jsem to opravdu neměřil dobře. 🙄
Obrázek

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#23 Nový příspěvek od Atlan »

Ziarovka sa pripaja medzi M a kostru a ta ziarovka vlastna nahradza budiace vinutie alternatora. Svieti- altik je budeny, az budes zvysovat napatie na svorke D+ ziarovka by mala zacat pohasinat a relatko bzucat, pri dalsom zvyseni napatia ziarovka zhasne.

Ked to budes napajat cez svorku D kludne daj 21w ziarovku
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#24 Nový příspěvek od Stifler »

Škoda, že na relátku žádná svorka D+ není. 😁 ale chápu, jak to myslíš. Pokud na to dneska bude čas, tak se tomu pověnuji.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1233
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#25 Nový příspěvek od kaja.h »

Jede traktor, je to Zetor 3011

Jenda23
Příspěvky: 5
Registrován: stř srp 16, 2023 10:32 am
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#26 Nový příspěvek od Jenda23 »

Na těchto typech prehistorických vibračních regulátorů bývá vyjiskřený kontakt regulačního relé, bo přehnilé cihláky dole. Ono to ani nemusí být vůbec vidět, musí se to proměřit. Doufám že uhlíky a odpor kotvy jsi kontroloval :)

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#27 Nový příspěvek od Stifler »

kaja.h: super, děkuji, bude se hodit. 👍

Jenda23: jak jsem psal výše, alternátoru jsem se ještě nevěnoval. Nejdříve chci vědět, zda je v pořádku relé a až to budu mít spolehlivě určeno, tak pak se budu věnovat demontáži, čištění a a zjišťovat, jak správně otestovat ty uhlíky a kotvu alternátoru.

Jenda23
Příspěvky: 5
Registrován: stř srp 16, 2023 10:32 am
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#28 Nový příspěvek od Jenda23 »

Na to ti stačí multimetr a pět sekund času :) relé zahoď rovnou a jak Ti někdo radil nahraď ho elektronikou. Pokuď to neděláš v rámci sebevzdělávání. Než testovat je lepší proměřit jednotlivé komponenty regulátoru.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#29 Nový příspěvek od Atlan »

D=R v tvojom prioade :D
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1233
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#30 Nový příspěvek od kaja.h »

Tak alternátor má 14V a pak 35Amper, nebo 42Amper, a ty měly původně toto vibrační regulační relé. Pak byl 55Amper a ten byl právě už stím polovodičovým regulátorem. To vybrační se musí seřídit aby to Dobře dobíjelo.
Jinak tohle má jednu výhodu, že to nabíjí lépe při malých otáčkách. Nechá se To vylepšit i zmenšením remenice. To funguje.
Jede traktor, je to Zetor 3011

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“