Velikost nádrže hydrauliky

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#31 Nový příspěvek od Terablick »

Zas mě nepřechval ;-). Jsem jen nadšenej amatér - samouk ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Tatraka
Příspěvky: 187
Registrován: ned říj 18, 2009 2:14 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#32 Nový příspěvek od Tatraka »

Pánové já mám na tento problém asi takovýto názor. Používat kvalitní hydraulický olej. Správně volit výkon hydraulického čerpadla (aby nehonilo zbytečně moc oleje na prázdno a aby přitom měly písty dost síly, to znamená pracovní tlak asi do 160 atm). Nádrž spíše užší a vyšší (aby moc nevadil náklon traktoru). Sání čepadla nevedu úplně ze dna kvůli nečistotám a aby nebylo možné veškerý olej vysát a vystříkat například při prasklé hadici. Filtr na vracečce do nádrže. Pokud se nepoužívají rotační hydromotory musí v malotraktoru stačit nádrž na 5 l oleje a navíc nějaký objem pro kolísání hladiny oleje při práci hydraulických obvodů.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#33 Nový příspěvek od Terablick »

Přesně tak :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#34 Nový příspěvek od fastrac8250 »

neviem u nas na skole vraveli ze objem nadrze by mal byt minimalne 10x prietok cize neviem :-/

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#35 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Zdarec, tak to, že nádrž by měla být 10 x průtok čerpadla, to ani nelze z logiky věci. Možná ses koukal na holky přes okno jak Vám vysvětlovali hydrauliku a představoval sis třeba 10 čísel s danou kočkou :) . Ale to já taky někdy ;-)

Tatraka
Příspěvky: 187
Registrován: ned říj 18, 2009 2:14 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#36 Nový příspěvek od Tatraka »

Jak se říká "Teorie je teorie a zelený je stom života". Vezmi si že u dnešních velkých traktorů je dodávka 100 l/min oleje skoro běžná. Náplň oleje je asi 200 - 250 l. Samozřejmně s chlazením. Jinak teorii vůbec nezatracuji a vše si dopředu počítám. Kdo máte dost místa udělejte si nádrž větší. Plňte jí ale jen nezbytně nutným množstvím oleje. Lehko o něj v provozu přijdete.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#37 Nový příspěvek od Terablick »

fastrac8250 píše:neviem u nas na skole vraveli ze objem nadrze by mal byt minimalne 10x prietok cize neviem :-/
A dokážeš si představit na traktoru třeba kubíkovou nádrž na olej??? Dneska průtok okolo 100L/min neni vyjímka. To co píšeš platí možná pro stabilní systémy, které běhaj ve třísměnném provozu nepřetržitě ;-). Ale ne pro mobilní hydrauliku. Dokonce ani hydropohony nemaj zdaleka tak velké nádrže. Mám na svém stoji tovární hydropohon Bosch Rexroth, tlak 400bar, průtok 120 L/min + k tomu tam je klasická pracovní hydraulika, hydraulické řízení a dva okruhy pohonů nářadí (v součtu taky ke 100L/min), vše už z výroby, a nádrž je na 45L ;-). Samozřejmě velký aktivní chladič oleje to má ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#38 Nový příspěvek od fastrac8250 »

tak v tomto pripade som daval pozor pretoze veci ohladne hydrauliky ma vzdy zaujimali a mne ot bolo tiez cudne ze to bolo az tak velke cislo :zapomel:

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#39 Nový příspěvek od AlexTc »

Jak velkou nádrž potřebuju pro čerpadlo co dá 60l/min? Případně kolik by stačilo když tam bude chlazení.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#40 Nový příspěvek od ITS »

U stabilní hydrauliky je velikost nádrže 4xprůtok čerpadla za min. To je ale pro mobilní techniku mnoho. Tam se nádrž dělá co největší, aby nezavazela a případné problémy se řeší pak - třeba chlazení, lepší filtrace, častější výměna oleje.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#41 Nový příspěvek od Terablick »

Svatá slova :). Bývá to i 8 x průtok, ale to je samozřejmě myšleno pro nepřetržitý provoz pod zátěží :). U mobilní hydrauliky bohužel vždycky ustupuje požadavek na objem oleje požadavku na rozměry a hmotnost (plné) nádrže, takže se v praxi používá u továrních strojů asi 2-3x průtok tam, kde se předpokládá větší zátěž (bagry, manipulátory atd), a cca 1-2x průtok tam, kde se hydraulika používá "občas" (traktory). Chlazení se řeší buď složitým výpočtem, nebo se v praxi zjistí, že se to moc hřeje :jazyk: Olej by neměl mít ani po celodenním provozu víc než 55°C. Pokud se ohřívá víc, zjistíme jak rychle (nenecháme ho ale přehřát - včas stroj odstavíme - nad 80°C dochází k nevratnému poškození oleje, a může se poškodit i některá z komponent okruhu) a podle toho určíme velikost a typ chlazení :). Olej ale neplní jen funkci "tepelnou". Když je ho málo, rychleji se opotřebovává a především má sklony pěnit. Od pěnění nám chlazení moc nepomůže. Trochu pomůže vhodná konstrukce nádrže (odbublinkovací síto, nízký a podlouhlý tvar nádrže, přepážky a podobně), ale jen za předpokladu, že průtok oleje nádrží je dostatečně pomalý - tedy je dostatečně velká nádrž :). Určitě bych doporučil nádrž nejméně na 40 litrů oleje (tedy asi 50 litrů objem nádrže), raději ale víc. Pokud jde o zařízení, které bude v provozu delší dobu v "kuse", raději větší nádrž, a případně pak i to chlazení - pokud bude taky trvale (často nebo dlouho) pod tlakovou zátěží, a tedy bude více "topit" - volný oběh oleje tolik "netopí", ale pěnění atd způsobuje pořád, a od toho chlazení moc nepomůže, jen větší nádrž...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#42 Nový příspěvek od AlexTc »

Počítal jsem nádrž tak 60l + chladič

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#43 Nový příspěvek od ITS »

A nyní ještě zopakovat to, co bylo nedávno na vedlejších vláknech:

Nalévací hrdlo do nádrže s odvzdušněním, vzduchovým filtrem a nalévacím sítkem viděno v prodejně Manuli za cca 350Kč.
Zpáteční filtr vsazený do vrchu nádrže cca 2000 Kč.
Hadice z nádrže do čerpadla CO NEJVĚTŠÍ s origo hydraulickými koncovkami.

Ostatní je většinou již "odtajněno".

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#44 Nový příspěvek od Terablick »

Přesně tak :). Filtr tohoto typu je pochopitelně dobrovolný, ale u takového průtoku asi jediné rozumné řešení :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#45 Nový příspěvek od xlmen »

Ahoj,budu vyrábět nádrž k hydraulice a potřebuji poradit. Sání umístím 1.5cm nad dno nádrže, aby nedocházelo k nasávání nečistot, ale kam umístit vracečku? Jde mi o to ať olej zbytečně nepění nebo nestříka přes víko. Udělat v nádrží nějakou děrovanou překážku apod?

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“