Velikost nádrže hydrauliky

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Velikost nádrže hydrauliky

#1 Nový příspěvek od fikejz »

Jakou by měla mít nádrž velikost? Jsou nějaké vztahy pro velikost nádrže vůči agregátům? A pokud ne, jakou velikost by jste doporučili (máte na svém stroji) na přední plus zadní hydrauliku, naviják (radlice, štípačka, nešené nářadí). Co se týče parametrů tak zatím jediný je čerpadlo Orsta A25R.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
maximus84
Příspěvky: 481
Registrován: ned pro 05, 2010 7:25 pm
Bydliště: Cesky Krumlov

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#2 Nový příspěvek od maximus84 »

to by mě taky zajmalo :zapomel:
Práce pěkně natřená bejvá hodně skurvená

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#3 Nový příspěvek od Terablick »

Ahoj. Rádi ti poradíme, ale chce to znát parametry čerpadla (označení zkusím vyhledat, ale z hlavy parametry nevím) a taky hydromotoru k navijáku. Obecně u hydropohonu to chce trochu víc oleje, ale bez znalosti průtoku atd se těžko něco radí. Obecně řeknu 10 - 50 litrů ;-). Těch 10 pokud máš maličkej hydromotorek a taháš s ním 2x do roka něco menšího, těch 50 pokud taháš denně a máš naviják na kubíkový stromy ;-). Pak to chce i chlazení oleje ;-). Průměrně nic nezkazíš se 30-40L oleje, ale samozřejmě ne každému se chce platit 40 litrů oleje a taky ne vždy je kam umístit tak velkou nádrž ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#4 Nový příspěvek od fikejz »

No ta orsta by měla mít 25dm3 (je asi z kombajnu E512/ E516)viz.: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 80&t=30129 (můj starší příspěvek). Naviják.zatím hydromotor nemá, tělo navijáku je z nějakýho ručního navijáku z Transporty (ruční klika pohání šnek a ten točí ozubeným kolem na jedné straně bubnu navijáku, uložení šneku je na zadní straně přes bronzové futro s možností šroubové regulace přítlaku- tedy jakási brzda s "řehtačkou". Zvedací síla 500kg. A tohle by měl v budoucnosti místo kliky honit hydromotor . Co se týče tý nádrže tak bych ji měl rád vestavěnou nad přední nápravou, takže by byla nad čerpadlem nebo alespoň v jeho úrovni, ale je problém s místem. Jestli by nešlo místo vyřešit dvěma nádržema?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#5 Nový příspěvek od Terablick »

Aha. No pokud to čerpadlo má opravdu průtok 25L/min, je to celkem dost ;-). Chtělo by to alespoň těch cca 10-20 litrů, spíš víc. Ten naviják je celkem malej (podle popisu), takže tam by problém být neměl. A pokud pro naviják neplánuješ další čerpadlo, stačí jedna nádrž, nebo lépe řečeno si moc nedovedu představit ty dvě. Muselo by to být nějak propojené, ale byl by asi problém s hladinou oleje. V kopci by se olej přepouštěl z jedné do druhé, a možná by to i přetýkalo... Nádrž ale rozhodně nemusí mít vždycky tvar kostky... Může být skoro jakákoliv, tvarovaná atd, ale pro jedno čerpadlo asi jen jedna :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#6 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Těch 25 litrů to dává při těch jmenovitejch otáčkách 1450/min. Může to hodit na minimální těch 500/min. a půjde jen třetina množství.

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#7 Nový příspěvek od fikejz »

No s těma dvěma nádržema jsem to v podstatě myslel tak jak to napsal Terablick. Tedy jedna kromě vstupu a výstupu oleje komplet uzavřená nádoba a druhá už vlastně klasická s o něco vyšší hladinou spojený jednou trubou.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#8 Nový příspěvek od Terablick »

Jo, to by teoreticky asi šlo. Jen vstup té spodní udělej nahoře kvůli odvzdušnění :).

Těch 500 ot. je sice teoreticky řešení jak snížit průtok, ale tím se zase připraví o kus výkonu pro naviják ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#9 Nový příspěvek od fikejz »

Výkonu není nikdy dost, i když se ti zpočátku může zdát že jo - rychle si zvykneš.
Holt s jídlem roste chuť ! :smich:
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#10 Nový příspěvek od Terablick »

Tady je to trochu jinak, ale v podstatě je to stejné... Tady jde spíš o to, aby to při tom třetinovém průtoku ten naviják utáhlo :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#11 Nový příspěvek od fikejz »

No kdysi se mi někde dostalo informace (a už zůstala v hlavě :) ) že výkon lidský síly je zhruba max. na 0,8kw takže když to původně hnali ruce...
Jasně rychlost nic moc a výkon by asi taky mohl být lepší..
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#12 Nový příspěvek od Terablick »

To opravdu netuším, jestli to tak je :). Ale pro pohon toho navijáku by teoreticky těch 0,8kW mohlo i stačit ;-). Můžu to spočítat, pokud mi napíšeš průměr bubnu, převodovej poměr, a jakou to má mít sílu v tahu ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#13 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Tak teďka teda nevím, o jaký výkon by se připravil tím snížením otáček. Sílu to čerpadlo mít bude a rychlost by zvyšoval šlápnutím na plyn, ne? Já tím myslel, aby mělo čerpadlo 500/min při nějakých trochu zvýšených otáčkách volnoběhu a pak si v pohodě zvyšovat rychlost plynovým pedálem.
Naviják je na pět metráků tahu, možná kápku víc a když se s ním točí klikou tak to určitě sotva leze, sám takový mám na ruční nakulování klád. A splašit odpovídající hydromotor by neměl být problém.
Jak je poznamenaný u "člověčím výkonu" - jo asi jeden kůň jenže tím jedním koněm točí na tý páce což hydromotor mít k dispozici nebude.
Mirek

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#14 Nový příspěvek od Terablick »

Připravil by se o výkon hydromotoru, jelikož tam se počítá s tlakem a průtokem, a právě průtok klesne ;-). Ostatně tlak většinou trochu taky... Na ten naviják by to asi stačilo i tak, to je pravda, ale s tou nádrží musí počítat na celej provoz traktoru, ne jen po dobu navíjení... Takže když bude mít čerpadlo trvale v chodu, musí brát v potaz průtok při "normálních" provozních otáčkách motoru... Vím, že v okruhu většinu času nebude tlak, proto píšu, že by měla stačit i ta cca 10L nádrž, ale přecejen okruhem projde každou minutu 2,5x celej objem nádrže... :-/ Jde nejen o zahřívání, ale i pěnění atd... Těch cca 10L bych viděl jako minimum... Možná 8, ale míň určitě ne....
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#15 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Napíšu to jinak. To čerpadlo má svoje vlastnosti - otáčky 500-3000/min by měly vydržet při víceméně stejným pracovním tlaku. Tak nikde nevidím problém. Když bude motorem točit třeba 1000/min, čerpadlo by bylo na spodní hranici těch pěti set za minutu a vytočením motoru k hranici 3000/min by dávalo těch plusmínus 1500/min což jsou jeho jmenovitý otáčky a průtok těch 25 litrů. Hydromotorů je celá řada a určitě najde nějaký, který bude dodanýma litrama a tlakem na ten navijáček stačit. Uvažovaný štípač to utáhne taky, zbytek je jen zvedání hydrauliky traktorku nebo sklápění vlečky.
Když by to čerpadlo píchnul napřímo už by do systému letělo teoretických 50 litrů za minutu a tam by mi ta desetilitrová nádržka připadla určitě malá.
Primární otázka zněla - jak velkou nádrž k tomuhle čerpadlu, tudíž porovnám se svým profíkama navrženým systémem - Kolem 18 ti litrů na dvě čerpadla (řízení plus silová) který maj dohromady tuším 16 cm3/ot což je srovnatelný s čerpadlem o kterým se tady bavíme.
Mirek

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“