Upadlá poloosa

nápravy hnané, nehnané, zkracovaní náprav, poloosy, kardany, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Anko
Příspěvky: 7
Registrován: čtv lis 16, 2023 4:02 pm
Bydliště: Zlín

Upadlá poloosa

#1 Nový příspěvek od Anko »

Nazdar chlapi,
před pár lety jsem koupil domácí traktor a teď řeším poloosu. Snažím se sehnat jinou, ale je to zkrácený Robur a těch už moc není. Nevíte, jestli nepasuje poloosa z IFY ? Nebo jak by to bylo nejlepší opravit ?
Máte s tím zkušenost ?
Díky Tonda

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Upadlá poloosa

#2 Nový příspěvek od Atlan »

Ok67. 45 hlavne to zvarit rovno. A setrit traktor :D
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

JardaCNC
Příspěvky: 2356
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Upadlá poloosa

#3 Nový příspěvek od JardaCNC »

No už prvotně - to je jen domácí výroba té zkrácené poloosy.
Už jen když to někdo přivařil "na hulvata".
Pokud to dovolí délka poloosy - provrtej celou přírubu a svar to z obou stran. Samozřejmě to musíš po sváru srovnat - but plamenem nebo raději na soustruhu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15848
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Upadlá poloosa

#4 Nový příspěvek od oco13 »

Neviem kde je tam ložisko, ale ja by som to skusil prerobiť tak ako mala naboj oktavia a potom použil trebars zvonka sverné puzdro. :-/

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1134
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Upadlá poloosa

#5 Nový příspěvek od saano »

Aký je vonkajší priemer tej poloosi na drážkach , a koľko má drážok.

Ak je to možné tak to sprav podľa postupu čo písal JardaCNC.
Akurát ja by som to zavaril len z vonkajšej strany.
Mam to tak aj ja a drží. V prípade ďalšieho zlomenia by si tak neprišiel o časť poloosi ako teraz.
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
Anko
Příspěvky: 7
Registrován: čtv lis 16, 2023 4:02 pm
Bydliště: Zlín

Re: Upadlá poloosa

#6 Nový příspěvek od Anko »

Díky za rady,
zkusím to u kamaráda na soustruhu udělat jak píše JardaCNC. Muselo být od počátku blbě, protože teď to prasklo při minimální zátěži.
Jinak průměr na drážkách je 44,6 mm a počet drážek je 22.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20908
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Upadlá poloosa

#7 Nový příspěvek od ota »

Párkrát mi poloosa už praskla. Jak u jednoho, tak i u druhého traktůrku. Nikdy nepraskla v zátěži. Vždycky třeba při jízdě z kopce s vozíkem. Takové ty houpavé rázy do ní.
Mám doma nápravu z Ify. Šteluju od oka, že ta poloosa bude min o 1/3 tlustší, větší.
Ještě mě napadlo. Je ta poloosa jen nasunutá v náboji a přišroubovaná do unašeče? Jako jestli je tam místo uvnitř za tou plackou? Vyrobil bych tu placku novou. Ze svařotelného materiálu. Dovnitř směrem k diferáku bych udělal osazení. Tedy jestli je tam místo. Jakože laicky takovej nátrubek co by dovolil prostor. Klidně i 80 mm dlouhej. Buďto s unašečem co se šroubuje na náboj z jednoho kusu, nebo to svařil k sobě. Tam bych udělal přesnou díru. A kdyby byla možnost vyšťouchnout drážku na klínek. Když ne, poloosu bych osoustruzil a udělal tam na průměru klidně 4 stovky přesah. Pak ten unašeč na kamna, poloosu do mrazáku. Připravil bych si věci a vytahl z mrazáku a z kamen a nasadil velmi rychle do sebe. Klidně bych to z venovní strany obvařil dokola tu poloosu k unašeči.
Tímhle způsobem by Jsi použil ten kus s drážkováním a musel akorát vyrobit ten unašeč, co se pak šroubuje na náboj.
Je to srozumitelné? Kdyžtak bych to zkusil načmárat na kus papíru a dát čumkartu sem.

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2400
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: Upadlá poloosa

#8 Nový příspěvek od artemio »

Nějakou zkrácenou tady mám, změř mi délku. Jinak tyhle poloosy jsou z dobrého materiálu, na čepy jsou 8) . Pokud se zkracují, nevaří se natupo, ale provrtá se ta příruba a kulatina se prostrčí, zavaří a nechá se to pomalu zchladnout.
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2400
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: Upadlá poloosa

#9 Nový příspěvek od artemio »

Jinak IFA, garant, Atlas apod. nepasují.
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

Florian
Příspěvky: 265
Registrován: pon čer 29, 2015 10:04 pm
Bydliště: Žatec

Re: Upadlá poloosa

#10 Nový příspěvek od Florian »

Co podobnost s Multicar M25,tam jsou dve ruzne delky poloos a podobny princip ulozeni.Mozna by byl alespon rozmer poloosy stejny ci pouzitelny po zkraceni.

Uživatelský avatar
Anko
Příspěvky: 7
Registrován: čtv lis 16, 2023 4:02 pm
Bydliště: Zlín

Re: Upadlá poloosa

#11 Nový příspěvek od Anko »

Tak jsem to změřil a délka je 63 cm včetně příruby. Škoda, že nepasuje z ničeho novějšího. Trošku jsem doufal, že soudruzi použili stejný výrobek víckrát. :)

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3121
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Upadlá poloosa

#12 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Škoda, že si nezmeral aj priemer, prípadne dĺžku drážkovania ( to drážkovanie nevidno ani na fotke) a priemer príruby....
Z Multicar 25-ky by som tie poloosy mohol zmerať, u otca ich máme... akurát sú obe rovnako dlhé, rozdiel je len ten, že poloos s uzávierkou má dlhšie to drážkovanie, čo ide do difu....
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20908
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Upadlá poloosa

#13 Nový příspěvek od ota »

Myslím si, že to drážkování bude to kratší. Robur uzávěrku neměl. Tuhle ta náprava ležela ve šrotě. Bohužel jsem ji do depozitu nadával, nikdo z Robura ze známejch nic nemá. Tak je pryč. Těžký bylo už minule vyvezený. :(

Uživatelský avatar
Anko
Příspěvky: 7
Registrován: čtv lis 16, 2023 4:02 pm
Bydliště: Zlín

Re: Upadlá poloosa

#14 Nový příspěvek od Anko »

Změřil jsem to komplet: průměr poloosy 40 mm, délka 630 mm, průměr na drážkách 44,6 mm, délka drážkování 80 mm. Průměr příruby 160 mm, vnitřní kruh na přírubě 105 mm, 10 děr, průměr 12 mm.
Obrázek

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14755
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Upadlá poloosa

#15 Nový příspěvek od DanculSK »

ono, by bolo asi dobré počet drážok....
:red:
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Odpovědět

Zpět na „Nápravy“